LEIDSCH DAGBLAD. A°. 1874. Dinsdag 6 Januari. i\°. 4265. PRUS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per posl1.40. Afzonderlijke Nona uiers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS I)ER ADVERTENTIES: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer.n 0.17$. Groolerc lettere naar plaatsruimte. STADS-BEÜICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Herzien de openbare kennisgeving omtrent de verplichting tot het doen van aaogifte voor de Nationale Militie, in de maand Januari 1874, voor hen die op den laten Jannari van dit jaar hun 19de jaar zijn ingetreden, en alzoo de personen, geboren in het jaar 1S55, alsmede voor hen die eerst na het intreden van hun 19de jaar, doch vdor het volbrengen van hun 20ste, inge zetenen ziju gewordeD, geplaatst in de Lcidsche Courant van den 16, 23 en 30 December 1873, üoeD te weten dat tot deze inschrijving zitting nordt gehouden op het Raad huis, van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren, Op Maandag den 12den Januari, voor de bewoners van de wijken I. II eu UI, op Dinsdag den I3den Januari, voor de bewoners van de wijken, IV en V, op Woensdag den 14den Januari, voor de bewoners van wijk VI, op Donderdag den 15den Januari, voor de bewoners van wijk VII, op Vrijdag den 16den Jannari, voor de bewoners van de wijken VIII en IX of de buitenwijk, en dat de geboorte-aktcD, die de belanghebbenden bij de inschrij ving, onder opgave der woonplaats van den ingeschrevene, be- hooren over te leggen, degekjksr de -Zondag uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer gemeente (afdeeliug Burgerlijke Stand), vau des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren, wanneer tevens voor hen, die hier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrijging dier akten kan worden gedaan. En wordt deze door plaatsing in de Lcidsche Courant en bij aanplakking afgekondigd. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Bargem. E. KIST, Secretaris. Leiden, 5 Januari 1874. Vergadering vau den Gemeenteraad, op Donderdag S Januari, 's uamiddags te twee uren. Onderwerpen 1°. Benoeming van een hulponderwijzer aan de jongeusschool der 2du klasse. (213). 2°. Idem van een lecraar in het Hebreeuwsch aan het Gym nasium (3). 3°. Verzoek van W. C. Peiger, om ontslag als hulponderwijzer aan de openbare school n°. 2, voor minvermogenden. (220). 4°. Voordracht tot wijziging van de Verordening houdende regeling van de jaarwedde van het onderwijzend personeel. (219, 1 en 4). 5°. Voordracht betrekkelijk het onderwijs in den zang aan de openbare lagere scholen. (2). 6°. Suppletoire staat van begrooting, dienst 1873. (6). 7°. Voordracht tot afschrijving van plaatselijke directe belasting, dienst 1873. 8°. Vaststelling van het 3de suppletoire kohier der plaatselijke directe belastiug, dienst 1873. 9°. Voordracht betrekkelijk eene oitbreiding van de toepassing van het Liernurstelsel. (194, 194*, 207, 214, 215, 216, 217, 218, 217* eu 7). LEIDEN, 5 Januari. In de maand December zijn binnen de ge meente Leiden geboren 113 kinderen, als 63 zoons en 50 dochters, waaronder is begrepen 1 tweelinggeboorte; overleden 89 personen, als 26 mannen, 16 vrouwen, 25 zoons en 22 dochters, daarenboven als levenloos aangegeven 6gehuwd |33 paren. Gedurende het jaar 1873 zijn binnen deze gemeente geboren 804 zoons en 767 dochters, te zamen 1571 kinderen; overleden: van het mannelijk geslacht 587, van het vrouwelijk ge slacht 566, te zamen 1153, waarvan ongehuwd Ivan het mannelijk geslacht 414, van het vrou welijk geslacht 391, gehuwde mannen 119, ge huwde vrouwen 74, weduwnaars 54, weduwen 101. Nog zijn alhier ingeschreven 26 personen van het mannelijk en 12 van het vrouwelijk ge slacht, elders overleden, doch alhier gewoond heb- bende, en 75 kinderen als levenloos aangegeven. Overleden zijn 398 beneden het jaar, 218 van 1 tot 10 jaar, 58 van 10 tot 20 jaar, 81 van 20 atot 30 jaar, 52 van 30 tot 40 jaar, 54 van 50 Jaar» ^3^ van 60 tot 70 jaar en daar boven; gehuwd 348 paren. Naar wij vernemer, zal de heer J. A. Klerk, •organist van de Groote kerk te Delft en eerelid van de Maatsch. voor Toonkunst alhier, zich den 16den Januari op de 3de soirée voor kamermuziek doen hooren. Het mag voorzeker een gelukkige gedachte van hh. commissarissen genoemd wor den, onze stadgenooten nogmaals in de gelegen heid te stellen het keurige pianospel van genoemden meester te bewonderen. Zaterdag jl. werd op de Werkmansvereeni- ging „Nut en Genoegen" J. C. Vermeij, die op 2 Januari 25 jareu bij de firma D. Sala en Zonen alhier was werkzaam geweest, door den voor zitter op hartehjke wijze gelukgewenscht met dit voorrecht. Een paar uren voor zijne komst had hij van zijne patroons een zilveren cilinder-horloge benevens een cadeau in geld ontvangen, alsook een aandenken van zijne medewerklieden. Ook J. De Graaf, die 33 jaren bij genoemde firma ge werkt heeft, mocht een zelfde blijk van waar deering van zijne patroons ontvangen. Mogen werklieden, die dit hooren of lezen, daaruit de les trekken, dat het welzijn van den patroon onafscheidelijk verbonden is met de wel vaart van den ondergeschikte en dat even goed als ieder goed arbeider zijn loon waardig is, ieder goed patroon hern den welverdienden dank zal geven volgens eigen plichtbesef. Een zeer talrijk publiek was gisteravond bij de voorstelling van „De orgeldraaier en zijne pleeg dochter", door het Haagsche tooneelgezelschap, tegenwoordig. Wat het stuk zelf betrett, het be vat inderdaad vele goed geteekende tooneelen, doch ze zijn niet in slaat de vele gebreken van dit werk onopgemerkt te laten. Vooral de bewer king van het slot, dat ons bovendien omtrent veel te veel zaken in het onzekere laat, is ongelukkig. De totaal-indruk op het publiek was dan ook merkbaar verre van gunstig. De opvoering was over t algemeen zeer goed. De heer Faassen had als de orgeldraaier menig schoon oogenblik en in sommige tafereelen was hij zelfs meesterlijk. Ook mevrouw HaspelsValois als Rika zijne pleegdochter wist zich flink van hare taak te kwijten. Het overige personeel, waaronder vooral mevr. Iburg als Martha Stevens en de heer Haspels als haar neef, werkte in vele opzichten goed mede. Voor velen waren de groote pauzeeringen ongetwijfeld tevens minder aangenaam: eene pauze van 20 minuten voor een tafereel van 10 minuten is waarlijk wel wat veel van iemands geduld gevergd. Te Schoonhoven is beroepen Ds. J. Mont- tagne, te 's-Graveland. Van Reuier1 s Office is het volgend telegram ontvanger. Penang, 3 Januari. De Nederlandsche troepen hebben Pedir aangetast, de forten ingenomen en de bemachtigde kampongs in brand gestoken. Eene marine-divisie van 400 man is de rivier opgevaren en heeft een tamelijk succes behaald. De sloepen kwamen den 3isten December terug. Het smaldeel is den Isten Januari naar Atjin vertrokken. Het verlies der Nederlanders bestond in twee gesneuvelden en negen gekwetsten, onder welke laat sten éen officier. - In den Levant Herald van 24 December wordt gemeld, dat Seid Abdul Rahman-el-Zaher, bijzonder gezant van den Sultan van Atjin, Kon- stantinopel verlaten had, om via Suez naar Atjin terug te keeren, zonder 'tdoel zijner zending ('tdoen erkennen van den Sultan van Aljin als vazal van de Porte) bereikt hebben. Seid Abdul is zelfs niet eens bij den groolen heer ten ge- hoore toegelaten. Als lid eener familie van Sheriffs is hem echter de eer te beurt ge vallen van 't ontvangen der Osmanie-orde, terwijl hij voor zijn meester een schrijven van den Groot vizier medekreeg. Volgens telegrafisch bericht is het Neder- landsch stoomschip Holland, kapt. Hoffman, den 2den Januari te Batavia aangekomen; alles wel. Woensdag-middag overleed te Venlo, in den ouderdom van 69 jfifen, de heer Mr. P. L. De Lom de Berg, oud-lid der Tweede Kamer en oud-burgemeester van Venlo. Aan de volgende instellingen te Amsterdam zijn legaten vermaakt, als: een, groot ƒ20,000, aan de diakonie der Nederd. Herv. gemeente, door vrouwe J. Dedel, wed F. Van der Oudermeulen een van ƒ100,000 inschrijving op het Grootboek der 2'/2 pCt. Nat. Schuld aan de diakonie-armen der Ned. Herv. gemeente, een groot 20,000 inschrijving als voren aan het diakonie oude mannen- en vrouwenhuis der Ned. Herv, ge meente, een groot ƒ10,000 inschrijving als voren aan de diakonie-scholen der Ned. Herv. gemeente, door mejuffr. A. C. Broen. Aan den O.-l. ambtenaar W. E. Van Spall, laatst, secretaris der Algem. Rekenkamer in Ned. Indië, thans mei verlof hier te lande, is wegens ziekte een eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met toekenning van pensioen. Met ingang van 11 dezer worden: geplaatst aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Het Loo de otfic.-van-gezondh. der 2de kl. G. L. Aalberts- berggedetacheerd bij het hospitaal der marine te Willemsoord de offic.-vamgezondh. der 2de kl. P. C. Buyze; en geplaatst aan boord van Zr. Ms. monitor Krokodil de offic.-van-gezondh. 2de kl. J. A. G. Hulst. Met ingang van 1 dezer zijn bij het Depart, van Koloniën bevorderdtot hoofdcomm. de com miezen J. C. Engelen en II. P. J. Sadée; tot commies, de adj.-comm. W. G. Pontier, A. P. Obermeijer, H. G. Van den Toorn, M. A. Van Rhede van der Kloot en Pt. L. A. Van Dijk, en tot adjunct-cornm., de lste klerken J. H. T. Stieler en F. N. Garabain; tot Isten klerk, de 2de klerken J. T. Viehoff, G. G. Gorporaal, Jhr. H. A. Clifford, J. J. Perk en A. J. Rotteveel, en benoemd: tot 2den klerk, I. A. Canneel, te 's-Gravenhage en J. D. Taunay Jr., te Amsterdam, en tot klerk-schrijver, J. P. T. J. Brondgeest en F. Van Attenhoven, te 's-Gravenhage. Z. M. heeft met ingang van 8 Januari e. k. benoemd tot plaatsvervangers van den districts veearts, wien Sneek als standplaats is aangewezen, H. C. Poll, veearts te Witmarssurn (gemeente Wonseradeel), en P. C. Buy terse, veearts te Sneek; aan den voor den dienst in Oost-Indië bestemden soldaat C. W. G. Meerwein, van het koloniaal werfdepot, de vergunning verleend tot het dragen der navolgende onderscheidingsteekenen, als: de versierselen der orde van den Rooden Adelaar 4de kl. met Zwaarden, hem vroeger door Z. M. den Koning vau Pruisen geschonken; het Duppeler Stormkruisde herinneringsmedaille we gens het deelnemen aan den veldtocht tegen Denemarken in 1864; het Pruisische herinne- ringskruis voor het deelnemen aan den veldtocht tegen Oostenrijk in 1866 en de Duitsche medaille ingesteld ter belooning van bewezen diensten tijdens den veldtocht tegen Frankrijk in 1870 en 1871. Gemengd Nieuws. De jongeling, die jl. Maandag voor de arrond.-rechtbank in Den Haag terechtstond, beklaagd van aan een ander met een mes eene

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1