Het 260jarig bestaan der Groningsche Hooge- school zal in het aanstaande najaar feestelijk worden herdacht, o. a. met het houden eener maskerade door de.leden der studenten-vereemging Vindicat atque polit." Met ingang van 15 Januari a. s. is benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Winterswijk P. Th. De Ridder, tot dusver directeur van het postkantoor aldaar. De Minister van Financiën maakt, ter vol doening aan art. 7 der wet van 26 April 1852 (Staatsblad n°. 90), bekend, dat voor een kapitaal van tien millioen gulden aan muntbiljetten in omloop is, en dat tot verzekering van de verzil vering dier biljetten de volgende kapitalen op de grootboeken der nationale schuld zijn ingeschreven op het grootboek der 2!/2 pGts. inschrijvingen een kapitaal van f 18,788,000, uitmakende, tegen den koers van 50 ten honderd, eene waarde van f 9,394,000; en op het grootboek der 3 pCts. inschrijvingen een kapitaal van ƒ1,010,300, uit makende, naar den koers van 60 ten honderd, eene waarde van f 606,180, te zamen f 10,000,180. De off. v. gezondheid lste kl. J. Hellendoorn wordt met 1 Febr. van Schoonhoven verplaatst naar de garnizoens-infirmerie te Haarlem. Z. M. heeft aan den heer Mr. J. Loudon, gouv.-gen. van Nederl. Indië, verlof verleend tot het aannemen der versierselen van ridder van de lste kl. der orde van St.-Anna, hern door Z. M. den Keizer van Rusland geschonkenaan den luit.-kol. der art. J. J. De Rochemont, adjudant van den gouv.-gen. van Ned. Indië, tot het aan nemen der versierselen van ridder van de 2de kl. met de kroon der orde van St.-Stanislaus, hem door Z. M. den Keizer van Rusland geschonken. Z. M. heeft met ingang van 1 dezer be vorderd tot offic. van gezondh. lste kl. bij de zeemacht, de off. van gezondh. 2de kl. J. J. Borst, C. H. Schroder, J. O. Harlhoorn, G. Karssen, I. Meijers, D. Matak Fontein en M. C. Buyze; den heer H. Van Gelder benoemd tot apotheker 3de kl. bij het personeel van den geneesk. dienst der landmacht; met ingang van 1 dezer bevor derd tot Isten luit. bij het corps mariniers, de 2de luit. bij dat corps C. H. Pilaar, H. A. J. Batteké, J. W. Van Riel, H. J. Jolles, H. B. Van Rhijn, J. J. Reeringh en H. J. Romenij met ingang van '1 dezer benoemd tot graveur bij de hydrographie bij het Dep. van Marine, den heer A. Tuyn. Z. M. heeft met ingang van 15 Januari a. s. benoemd tot plaatsverv. kantonrechter te 's-Hertogenbosch Jhr. Mr. J. M. H. J. De Grez, commies ter provinciale griffie en advocaat aldaar. Gemengd Nieuws. In twee dagen tijds zijn te Meppel 4 dronkaaids aan de gevolgen hunner uitspattingen overleden. Daaronder is eene vrouw, die op oude jaarsnacht een einde aan haar leven .heeft ge maakt. Donderdag-avond ontstond brand in de hooischelf, achter de woning van den bouw man J. Barendregt Wz., aan den Hoogendijk te Charlois. De brandweer was daar spoedig tegenwoor dig. Na het uiteenwerpen van het hooi, had men weldra den brand gebluscht. Een persoon, die in de nabijheid van de hooischelf ontdekt werd, is in bewaring genomen. Voor eenige dagen is, onder Oud- Beierland, eene 54jarigë vrouw zoodanig door de wieken van een watermolen getroffen, dat haar hoofd nagenoeg geheel verbrijzeld werd en zij onmiddellijk op de plaats dood bleef. B ij de in wij ding van het nieuwe beurs- gebouw te Brussel heeft onze landgenoot de heer Maju eene nieuwe proeve van zijne kunst gele verd. Tegenover de beurs had hij eene illuminatie toestel geplaatst van 25 meters in het vierkant, bestaande uit prismen van Boheemsch kristal ver vaardigd en voorstellende het wapen der stad Brussel met het beeld van St.-Michel in goud op een scharlaken grond; aan den voel „de duivel" door een lanssteek van St.-Michel getroffen, en boven het wapen de twee vlaggen van Brabant. Voorts waren nog aangebracht eene gravenkroon en twee groote leeuwen. Het voetstuk was groen met zilveren arabesken. De Belgische bladen laten zich zeer gunstig uit over den grootschen indruk van dit kunstwerk, even schoon van vinding als van uitvoering. Hedenmiddag is in Den Haag uit de Hooigracht opgehaald het lijk van vrouw V., die sedert eenigen tijd uit hare woning vermist werd, en soms aan krankzinnigheid leed. Een man uit Hardinxveld, eene vrouw uit Rotterdam en een jongeling uit Schiedam, die de een een flesch bitter en eenig geld, de ander een ijzeren wieg, de derde een pantalon stalen, om aan hun trek naar jenever te kunnen voldoen, zijn heden door 't Hof van Zuid-Holland respectievelijk veroordeeld n°. 1 tot 1 jaar cellulaire, n°. 2 tot 6 maanden gewone gevangenisstraf, n°. 3 tot 45 dagen cellulair. Te Parijs is een Spaansch edelman overleden, die in zijn testament 100,000 fr. heeft uitgeloofd voor dengene die gedurende tien dagen na de begrafenis in den grafkelder bij de dood kist de wacht wil houden, om hem hulp te ver- leenen, voor het geval hij levend mocht begraven worden en uit den schijndood mocht ontwaken. De kapitein van het Hamburgsche stoomschip Urania, dat dezer dagen op de Hanno- versche kust schipbreuk heeft geleden, geeft in de Duitsche dagbladen verslag van de hem over komen ramp en beklaagt zich over de weinige hulp, die hem van de reddingboot ter plaatse der stranding ten deel gevallen is, alsmede over den gebrekkigen staat der reddingsmiddelen aldaar; de juiste plaats wordt niet opgegeven. Ten zeerste roemt hij daarentegen het gedrag van den schip per en de bemanning eener Hollandsche visschers- boot, die hem en het meerendeel zijner equipage, toen de reddingboot hen in de steek liet, met levensgevaar gered heeft. De naam der visschers- boot of van den schipper wordt niet opgegeven. De boot had bij de redding nogal schade geleden; het stoomschip was toen reeds in tweeën gesla gen en is geheel verloren. Hef volgende kluchtig geval heeft in een Overijselsch dorp plaats gehad. Een wildstrik- ker had zijn strikken uilgezet. Toen hij den anderen morgen derwaarts ging, zag hij, dat er een haas in een strik zat, en dat er twee jacht opzieners in een nabijzynd bosch verscholen zaten. Hij hield zich alsof hij van een en ander niets bemerkte, en ging stilletjes weg zonder den haas mede te nemen. Den tweeden morgen ging hij weder derwaarts om opnieuw eens te zien. Tot zijne verwondering bemerkte hij, dat beide wachters er nog lagen en zóo sliepen, dat zij snorkten. De haas zat nog in den strik, en nu haastte hij zich het dier er uit te nemen en wist zóo stil te vertrekken, dat de wachters hem hoege naamd niet bemerkten. Toen deze uit hun slaap ontwaakten, zagen zij niet weinig vreemd op, dat de haas verdwenen was. Nadat drie beschonken militairen in Den Haag gistermiddag de Wagenstraat in rep en roer hadden gebracht, is een hunner, een artillerist, met den blanken sabel in de vuist naar het Kerkplein gesneld, waar zijn tegenwoordigheid de grootste ongelukken dreigde te veroorzaken. Gelukkig verscheen er een agent, die met zijn hartsvanger de sabelslagen van den artillerist handig pareerde en hem verder in zijn macht wist te krijgen. Met behulp van de omstanders is de militair naar de hoofdwacht overgebracht. Marken is e i n d e 1 ij k weerboven water. Tweemaal, gedurende dezen winter, zag men van het gelieele eiland niets anders, dan de hoogten, waarop de buurten gebouwd zijn. Het land stond '1.40 meters onder water. Hel is wel erg, doch de schade aan kade- en waterkeeringen vergoedt het Rijk, en de Markers zijn er aan gewoon. Veel erger echter dan dit is de slechte vangst van Zuiderzee- of panharing. Hoewel water en wind eene goede vangst doen verwachten, worden de netten te vergeefs uitgeworpen, zoodat dan ook de meeste vi»schers moedeloos de haven hebben opgezocht. Ook hier doet zich deze ongelukkige stand van zaken dubbel gevoelen. Tal van men- schen, die gewoonlijk een stuk brood verdienen in de bokkinghangen, zijn nu werkeloos, terwijl de bokkingrookers niet aan de bestellingen kunnen voldoen. Te Haarlem is Donderdag-ochtend brand ontstaan in het perceel in de Koningstraat bewoond door den winkelier in parapluies H. Sauterel. Door spoedig aangebrachte hulp van de buren heeft men den brand tot de keuken, die geheel is uitgebrand, kunnen beperken en hebben de brandspuiten geen dienst behoeven te doen. Huis en inboedel waren verzekerd. BUITENLAND. Frankrij li. Prins Soutzo en de getuigen bij zijn tweege vecht in het bosch van Fontainebleau met prins Ghika zijn naar de xAssises van het departement der Seine en Marne verwezen, bij welke hunne zaak waarschijnlijk in het begin van Februari zal voorkomen. De prins wordt van manslag, de getui gen van medeplichtigheid daaraan beschuldigd. Het wetsontwerp, waarbij de prinsen van Orleans, die met voorbijgang van de wettelijke voorschriften bij het leger en de marine in rang- bevorderd waren, voor goed in dien rang beves tigd worden, heeft betrekking op den hertog van Penthièvre (zoon van den prins van Joinville) en den hertog van Alengon (zoon van den hertog van Nemours.) De eerste werd door den heer Thiers voorloopig tot luitenant ter zee en de tweede tot kapitein bij de artillerie benoemd. Den 8sten dezer zullen de in Frankrijk gevestigde nieuw benoemde kardinalen, Mgrs. Chigi, de Guibert en Reg nier, uit handen van den Pre sident der Republiek den kardinaalshoed ontvangen. De plechtige uitreiking van dit leeken hunner nieuwe waardigheid zal in het openbaar geschie den in de kapel van het paleis te Versailles. Duitsclilancl. Tusschen Stuttgart en Berlijn wordt onderhan deld over eene wijziging der militaire conventie. In Wurtemberg heeft het aanstoot gegeven dat de Pruisische bevelvoerende generaal voor het front der Wurtembergsche troepen verschijnt in een rok met slechts éene rij knoopen. Als de Koning van Pruisen nu wil toegeven aan den wensch om, in overeenstemming met de Wurtem bergsche uniform, voor dien generaal een model met twee rijen vast te stellen, zal Wurtemberg gaarne wederkeerig op andere punten conces sion doen. De beide Hernhutter bisschoppen Reichel en Tietzen zijn bij den Pruisischen Minister van eeredienst ter audiëntie geweest, om hem te ver zoeken, de Hernhutter gemeenten ten aanzien der wet op het schooltoezicht in eene excepti- oneele positie te plaatsen. De Minister heeft hen met alle voorkomendheid te woord gestaan, maar kon aan hun wensch geen gevolg geven. Spanje. Onder dagteekening van 30 December wordt aan de Times het volgende uit Madrid bericht: „De heer Castelar heeft alle veranderingen, welke men hem voorstelde in het ministerie te brengen, uitgesteld tot aan de heropening der zitting van de Cortes, en inmiddels de onderhandelingen om tot eene verzoening met de partij van Salmeron te geraken gestaakt. De generaal Moriones bericht uit Castro Urdiales dat 15,000 Carlisten te Somorrostro staan; indien dit waar is, dan volgt er uit dat Bilbao ernstig bedreigd wordt." Langs een anderen weg wordt bericht dat de Carlisten, welke Bilbao belegeren, de rivier door middel van kettingen hebben versperd. Telegrammen. Parijs, 3 Jan. De regeering zal binnenkort bij de Nationale Vergadering een voorstel indienen tot het inrichten van eene groote haven te Andre- velles in het Pas de Calais, en van een maritiem station te Calais. De plannen der regeering zijn door den waterstaat goedgekeurd. Laatste "berichten. Z. M. heeft L. A. H. Crommelin, thans ont vanger der dir. bel. enz. te Stavoren, benoemd tot ontv. te Makkum; tot directeur v. h. post kantoor te Dokkurn, W. C. Wijnmalen, thans te Vianen.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2