LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4264. A0. 1874. Maandag 5 Januari. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenƒ1.—. Franco per postn 1-40. Afzonderlijke Noniiners0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.174. Groolcrc letters .naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Leiden doen te weten, dat ingevolge art. 2 der verordening, regelende de invordering der plaatselijke belasting op de honden, iedere houder van een of rneer honden, die aan belasting onderhevig zijn, verplicht is daarvan jaarlijks vóór of op den 3lston Januari bij den Gemeente-ontvanger aangifte te doen door inlevering van een behoorlijk ingevuld en door den aangever onderteekend biljet; dat bedoelde in- vullingsbiljelten voor het dienstjaar 1874 van af heden kosteloos ten kantore van den Ontvanger verkrijgbaar zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secretaris. Leiden, 20 December 1873. 3de Suppletoir holiicr der plaatselijke directe belasting* 1873. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 264 der Wet van den 29sten Juni 1851, {Staatsblad n°. 85); Doen te weten, dat het 3de Suppletoir kohier van de plaatselijke directe belasting over 1873 voorloopig is vast gesteld en van heden tot en met den Cden Januari 1874 ter Secretarie dezer gemeente (financieele afdeeling), van twaalf tot drie uren, voor een ieder ter lezing is neder- gelegd. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Couranj afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secretaris. Leiden, 22 December 1873. 1IER-IJH. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten der pro vincie Zuid-Holland, van den lOden December 4873, n°. 93/1 Provinciaal blad n°. 126), houdende bepaling van de tijdstippen van den her-ijk der maten en gewichten in de verschillende gemeenten in deze provincie, voor het jaar 1874; herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, lett. a., der Wet van den 7den April 1869 Staatsblad n°. 57), tot het doen her ijken van alle reeds in gebruik zijnde rnaten, gewichten en weeg werktuigen, onder mededeeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het lokaal van den ijk, op de Aalmarkt, naast de Gemeente-apotheeken wel voor de gewone gewichten, benevens de maten en strijkers voor wijk I, op den 6 Januari, II, 7 en 8 Januari, III, 9, 13 en 14 Januari, IV, «15, 16, 20 en 21 Januari, V, 22, 23, 27, 28, 29 en 30 Januari, VI, 3, 4, 5, 6,10,11,12,13 en 17 Feb., d VII, 18, 19, 20, 24, 25, 26 en 27 Feb. en 3 Maart, b VIII, 4," 5, 6, 10, 11 en 12 Maart, de buitenwijk, op den 13 Maart, voor de gewichten voor fijne weging, in gebruik bij medi- cijnbereiders, goud- en zilversmeden, speciehandelaars, beleenbankhouders en verdere in goud en zilver handelende personen, voor wijk I, II, III, IV en V, op den 17 en 18 Maart, VI, VII, VIII en de buitenwijk, op den 19 en 20 Maart, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren; en wijders na den 29sten Juli, iederen Woensdag en Zater dag van 9 tot 1 uur. Tevens worden de belanghebbenden er op gewezen: a. dat zij verplicht zijn hunne maten en gewichten, be hoorlijk droog en schoon, bij den ijker, op voorschreven dagen, tot het ondergaan van den her-ijk te bezorgen; b. dal zij die zulks verzuimen of daarin verhinderd worden, voormelde maten en gewichten vóór den lsten October nog aan den ijker op de daarvoor aangegeven dagen ter her-ijking moeten aanbieden; en c. dat, na het eindigen van den termijn van den her-ijk, het gebruiken of voorhanden hebben van maten en ge wichten, niet voorzien van de vereischte stempelmerken, volgens art. 29 der bovenaangehaalde wet, verboden en strafbaar is. Eindelijk wordt ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken, van den 3d en December 1873, de letter G, in den gewonen drukvorm, schuin gesteld, be stemd is tot goedkeuringsmerk zoowel van den ijk als van den her-ijk. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aan plakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secretaris. Leiden, 29 December 1873. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de adressen van Johannes van den Bnrg, melkverkooper alhier, houdende verzoek om varkens te houden en te mesten in zijn huis aan de Oranjegracht N°. 97 en van Johannes Jacobus van der Meer, meesterknecht wonende alhier, waarbij hij verzoekt om mestspecien te beroaren in een bak op het erf van zijn huis in de Janvossensteeg N°. 45; Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 Staatsblad N°. 19), alémede op art. 132 en 134 der Algemeene Politieverordening van 16 Oct. 1873; Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en be woners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informalién de commodo el incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Dondeidag den 8sten Januari aanstaande, 'svoormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren legen deze verzoeken op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Leiden, 8 Januari 1874. Burgemeester en Wethouders voorn., v. D. BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 3 «Januari. Gedurende het jaar '1873 werden te Leiden ter veemarkt gebracht 49 paarden, 16516 run deren, 5095 kalveren, 39474 schapen, 37235 lammeren, 1994 varkens en 10096 biggen, tegen de volgende gemiddelde prijzen: /110, f255, 60.50, /30, 15.20, 24.30, /10.75. Het totaal is 110,459 stuks, zijnde 14.073 meer dan in 1872; de vermoedelijke waarde/5,836,915.70 of f 756,237.90 meer dan in 1872. De prijzen zijn gemiddeld 10 pCt. hooger dan 't vorig jaar. runderen o. a. stegen van 216.50 tol 255. Veulens kwamen niet aan de markt. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 103122 vol wassen personen en van 3453 kinderen. Hedenmiddag te 2 uren is een schipper in den Ouden Rijn met zulk een kracht tegen de brug bij de Bakkersteeg aangevaren dat de brug geheel uit haar verband is geraakt. Door een politie-agent werd de passage met voertuigen ge weigerd men was spoedig bij de hand om de brug zooveel mogelijk te herstellen. Volgens het Jaarboekje der Maatschappij van Weldadigheid voor 1874, heeft die maat schappij aangiften en legaten ontvangen f 19636. De pogingen, in de eerste helft van 1873 door de afdeeling Amsterdam aangewend, tot uitbreiding van het lidmaatschap, hebben een aanwinst doen ontslaan van 161 leden, te zamen contribueerende f 598.80. Uit het verslag van de openbare gezond heids-commissie te Rotterdam blijkt, dat genoemde commissie van oordeel is, dat door den Gemeen teraad, onder afkeuring van het système-libre, in beginsel worde besloten tot het verzamelen en verwijderen van faecaalstof en ander stadsvuil in eigen beheer, en zulks met toepassing van het Liernur-sysleemmet uitzondering van de minder bevolkte stadsgedeelten, waar het tonnenstelsel beter op zijne plaats mocht zijn. De Minister van Binnenl. Zaken heeft voor het jaar 1874 benoemd tot secretaris bij den geneeskundigen raad voor Zuid-HollandDr. C. P. Pous Koolhaas, in Den Haag. Tot Directeur van het Bataafsch Genoot schap der Proefondervindelijke Wijsbegeerte te Rotterdam is benoemd de heer P. J. Haaxman, en tot tweeden Secretaris Dr. J. Vroesom de Haan. Bij J. Smulders en C°. in Den Haag is van de pers gekomen een kaart van het oorlogs- tooneel in Atjin, naar de laatste bescheiden met I voorkennis des ministers van koloniën bewerkt. Voor elk, die de bewegingen onzer troepen nauw keurig wil nagaan, is zij onmisbaar. Kapitein Lafors, van wiens sneuvelen wij reeds melding maakten, was een der eersten van de reeks officieren hier te lande, die zich aan meldden ter deelneming aan den tweeden krijgs tocht tegen Atjin, gedurende welken hij was inge deeld bij het 14de bat. infanterie, deel uitmakende van de 2de brigade, onder commando van den kolonel Wiggers van Kerchem. In een ernstig gevecht bij eene verkenning der vóór den kraton gelegen vlakte stierf hij den helden dood. De gesneuvelde, in 1835 geboren, werd op 21jarigen leeftijd tot 2den luit. benoemd en den 19den Febr. 1859 tot lsten luit. bevorderd. Hij telde bijna 18 jaren dienst als officier en was met het daarvoor bestemde eereteeken begiftigd. Zijne diensten, aan het corps Koninklijke Veluwsche scherpschutters en aan de Haagsche scherpschut- tersvereeniging bewezen, werden beloond met zyn benoeming tot officier in de orde van de Eiken kroon. De andere gesneuvelde officier, de 1ste luitenant Schoemaekers, was jeugdig, veelbelovend en reeds verdienstelijk. Ofschoon rijk en zich geen der gemakken van het leven behoevende te ont zeggen, onderwierp hij zich met lust en ijver aan de gestrengste eischen van den dienst en kwam met voorbeeldige nauwgezetheid zijne plichten na. Hij besteedde zijn vermogen, zooveel hij kon, aan het doen van reizen tot het voltooien zijner mili taire vorming. Hij was ondernemend van aard en deed o. a. een reis met een luchtballon. In het jaar 1871 woonde hij met goedvinden der Neder- landsche Regeering een veldtocht bij, onder de Fransche vaandels, in Algerië. Hij vond gelegen heid zich daarbij te onderscheiden, werd vermeld op de dagorder en zelfs voorgedragen tot ridder van het Legioen van Eer. Openbare vergadering van den Raad van State, Afdeeling voor de geschillen van bestuur, op Woensdag 7 Januari, des voormiddags te elf uren. Aan de Nederlandsche Nationale Werklieden- vereeniging is door iemand, die onbekend wenscht te blijven, f 10,000 voorgeschoten voor den aan koop van grond, om huizen voor arbeiders te bouwen. Op officieel aanzoek is het volgende in de Staatscourant geplaatst: Légation de France. Le loi du 27 Juillet 1872 sur le recrutement de l'armée obligeant au service militaire les Fran cais nés ou établis a l'étranger au mèrne titre que ceux qui ont leur domicile dans la Mère- patrie, les Francais nés pendant l'année 1853 et résidant actuellement dans la circonscription de la Légation de France a la Haye, sont invités a se présenter, avant le 15 Janvier prochain, la chancellerie de la Légation, 44, Casuariestraat, afin de s'y faire inscrire sur les états de recen- sement d'après lesquels ils seront appelés k con- courir au tirage au sort de la classe dont ils font partie. Ils devront étre munis de leur acte de nais- sance ou de toute autre pièce de nature a élablir leur identité. Les intéressés sont prévenus que, dans le cas oü ils ne se présenteraient pas dans le délai prescrit ci-dessus, ils tomberaient sous le coup des peines édictées par la loi contre les réfrac- taires, et qui leur seraient appliquées dans toute leur rigueur.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1