lande van twee, volgens de jongste regeeringstele- grarnrnen uit Penang, in Atjin gesneuvelde offi cieren van het Indische leger gewaarschuwd zijn, kan worden medegedeeld, dat zij waren kapitein Lafors en de luitenant Schoemaekers, beiden gede tacheerd van het Nederlandsche leger. Van eene particuliere zijde heeft het Han delsblad het volgend telegram ontvangen uit Penang van 30 Dec., dat in overeenstemming is met met hetgeen reeds door de Staatsct. is medegedeeld: nDe Radja van Pedir, (een groote kampong met 30,000 zielen aan de Oostkust van Atjin) met eene sterke macht, is den Kraton binnengetrokken, om de Atjineezen te hulp te komen. Laatstgenoemden hebben ge weigerd in onderhandeling te tredener zijn ernstige gevechten geleverd. De Nederlandsche troepen maken zich gereed om Pedir aan te tasten.'' :-ttt Aan den bekenden zanger Carl Hill is door den Deenschen Koning toegekend de groote gouden medaille! .„jingenio et arti" aan het lint van de Danebrogsorde. Z. Mi de Koning heeft aan den heer J. J. B. J. Bouvy, te Dordrecht, voor zijne glasbuigerij, stoomglasslijperij enz.,' vergunning- verleend tot het voeren van het Koninklijke- wapen. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft benoemd tot leeraar in de Staatswetenschappen aan het gymnasium te Groningen Dr. M. Van Lier, leeraar in de geschiedenis en staathuis houdkunde aan de Rijks hoogeie burgerschool aldaar. Volgens het programma zal de Nationale Tentoonstelling, die de afdeeling 's-Gravenhage der Vereeniging ter bevordering van fabriek- en handwerksnijverheid in Nederland iri 1874 zal houden, bestaan ina. Houten meubelen, uilslui tend in het Koninkrijk der Nederlanden en zijne overzeesche bezittingen vervaardigd, geschikt voor huiselijk gebruik, met- of zonder bekleeding, be- matting, -sohilder-, inleg- ofi-verguldwerk of wat dies meer. zij. b. Houtsoorten, onverschillig waar die gegroeid zijn, waaruit zoodanige meubelen worden of kunnen worden vervaardigd, zoowel in ruwen als bewerkten staat, geschaafd, gepolitoerd, als lijsthout bewerkt of hoe ook. c. Antieke houten meubelen* die zooveel mogelijk het kenmerk dragen van Nederl. oorsprong, en kunnen strekken om* door vergelijking van het oude -met het nieuwe, den kunstsmaak aan te kweeken. Die Tentoon stelling zal plaats hebben in de lokalen der Teeken- Academie. Zij wordt geopend op Maandag 13 Juli en gesloten Zondag 30 Augustus, behoudens de bevoegdheid der commissie orn den tijd met 8 of 14 dagen te verlengen. Voor de van 15 Juni tot 1 Juli in te: zenden voor werpen, worden gouden, zilveren en bronzen medailles uitgeloofd, benevens eervolle vermel dingen. Van de voorgenomen inzending moet vóór 1 Mei opgave worden gedaan aan den secretaris der regelings-com missie, den heer P. F. W. Mouton in Den Haag. T-1 Bij het instructie-bataljon te Kampen zijn gedurende het. jaar 1873 265 jongelingen aan genomen. 11 onderofficieren van dat corps zijn tot officier aangesteld, terwijl 190 korporaals- titulair van daar naar de onderscheiden regimen ten infanterie vertrokken, om als korporaals effectief te worden ingedeeld. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. Aruba in aanbouw op 's Rijks werf te Amsterdam, is den 30sten December jl. met goed gevolg te water gelaten. 7Blijkens eene mededeeling van den Zweed- schen mimst coresident, zijn de vice-consulaten van Zweden en Noorwegen te Zwolle en Terneu- zen opgeheven Met ingang van 1 Jan. is tot klerk bij het Departement van Koloniën benoemd de heer Brondgeest, wonende te Oudewater, en tot klerk bij het Ministerie van Justitie de heer Bernard, wonende in Den Haag. De officier van adm. 3de kl. J. P. Van Goethem en de scheepskiel ken J. P. M. Kluppeil, D. G. Krol -van der Hoek en J. Van Heumen, allen dienende aan boord van Zr. Ms. wacht schip te Hellevoetsluis,1 de officier van adm. 3de kl. J. J. Van biemen en de scheepsklerken J. J. Van der Ley, C. C. Hammacher en S. Hurnme- linck, allen diendende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord en de scheepsklerk J. Langereis, dienende aan boord van Zr. Ms. raderstoomschip Valkworden met den 20sten Januari e. k. op non-activiteit gesteld, terwijl met den 21 sten Januari daaraanvolgende geplaatst worden aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, de officier van adm. der 3de kl. W. Pronk en aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis de ofGcier van adm. der 3de kl. J. A. M. Korpershoek van der Kooy. Z. M. heeft Mr. J. E. Van Persy n benoemd tot tijdelijk beambte bij het Rijksarchief; aan Jhr. J. J. De Geer van Oudegein, te Utrecht, vergun ning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van de Poolster, hem door Z. M. den Koning van Zweden en Noorwegen geschonken; benoemd: tot havenm. aan het Noord-Hollandsche. kanaal en zijne havens C. H. Klinttot havenm.: aan het kanaal door. Zuid-Beveland A. D. Brinkerink; tot sluism., waarn. havenm. aan het kanaal door Voorne, te Hellevoetsluis, W. F. Meijer; tot sluism., waarn. havenm. aan de Willemsluizen op het Noord- Hollandsche kanaal, tevens comm. der jagerij aldaar, R. E. Van der Loeft; bij den Rijks-tele graaf: tot onder-direct. 1ste «kl. J. Theunisse, J. F. Niermeijer, J. J. Frederikse, H. J.' Van Vianen, A. Broeders en J. Mekenkamptot telegr. lste kl. I. S. Mars, J. Broeders, A. G. Begeer, G. De Vries, F. Stoel, J. W. Van der Noordaa, H. A. Peerlkamp, J. L. Verment en J. G. Bemel- rnans; tot telegr. 2de kl. F. Van der Drift, F. E. Pieren, J. Smits, F. W. Johanningmeijer, A. Van Pesch, J. A. H. Wissink, O. W. Van der Bijll, H. Fluyt, C. L. Lütkebühl Jr., A. Pagé, J. C. Hermann, N. F. Metz, P. A. De Quant, C. A. Weegenaar en D. Hoffman; tot telegr. 3de kl. J. J. De Regt, J. Hekkema, E. L. Van Baak, H. P. Gerritsen, E. Wind, M. J. De la Vieter, W. P. Zeilmaker, B. D. Buningh, A. J. Ruiter, F. A. Weehuizen, P. H. G, Budke en Q. J. De Breuk; op verzoek, eervoL ontslagen C. Van Meer als burgemeesterd er gemeente ZevenbergenJ. Van Zeeland als burgem. der gern. Waspik, en N. Wentholt als burgem. der gem. Hindeloopen. Gemengd Nieuws. Vóór eenige dagen ontving de Rot- terdamsche Diergaarde een wouwou of langarm aap (Hylobates leuciscus) ten geschenke van den gezagv. J. C. F. Looyen, door hem overgebracht in den besten toestand per Noach II. Deze aap is zeer zeldzaam in de dierentuinen en zeer merk waardig door zijne buitengewoon lange armen; hij kornt het meest overeen met den orang-oetang en chirnpansé en mist ook als déze den staart. Zijne bewegingen zijn ongeloofelijk vlug; hij werpt zich met groote kracht en snelheid, zonder ooit mis te grijpen, op groote afstanden voort, alsof hij een vogel ware. Geplaatst in 't nieuwe chim- pansé-huisjè, zijn zijne onbegrijpelijke sprongen gemakkelijk waar te nemen. In Den Haag is van weg e de directie van de duinwaterleiding een proef genomen met de nieuw aangeschafte straat-locomotief, tot ver voer van zware lasten langs openbare wegen. Deze proef, genomen van de stapelplaats der duinwaterleiding aan de Koninginnebrug en verder langs een gedeelte van den weg naar den watertoren, is, naar men meldt, zeer goed geslaagd. Dezer dagen kwam te Me pp el öen ge val voor van hekserij, gelijk nog elders soms wordt aangetroffen. Het kind van zekeren P. was reeds eenigen tijd erg zwak en ziekelijk, totdat eindelijk, om de oorzaak^daatvan op te sporen, op raad van een buurman het hoofdkussen werd onderzocht. De moeite werd beloond; men vond er ineen krans van veeren, met hennep door vlochten. Om verder de betoovering krachteloos te maken werd de krans in een nieuwen aarden pot gekookt. De heks was ook spoedig gevonden men vooronderstelt namelijk, dat eene vrouw uit het naburige dorp S., die meermalen een appeltje aanhet kind had gegeven* de schuldige, is. Vol gens zeggen ?van genoemden buurman, moet het getal kransen klimmen tot twaalf.- Reeds zijn.er enkele meer gevonden. Men leeft in afwachting op de nog ontbrekende. Voorloopig is het kind wel herstellende, doch de familie ziet met angst den afloop tegemoet. Een boer te Ellezelle(Henegouwen)y in overspannen toestand geraakt door de preek van zijn geestelijke, heeft zich het rechterbeen doorgezaagd omdat hij liever met éen been in het paradijs dan met twee beenen in de hel wilde komen. De ongelukkige dweper overleed den volgenden dag. Naar men uit Zeist meldt, heeft de verleden week te Wageningen in hechtenis geno men Duitscher bekend dat hij met zijne poging om den spoortrein te doen ontsporen ten doel had de stationskas te berooven. Gisteren is in e en e woning aan d-e - Zoutkeet in Den Haag eene vrouw van 82jarigen ouderdom, die zich alleen tehuis bevond, een prooi van het vuur geworden. Zij heeft waarschijnlijk op eene met vuut gevulde stoof gezeten, waar door hare kleederen vlam hebben gevat, die zich' aan haar lichaam mededeelde, zoodat de later tehuis gekomen personen die met haar woonden, niets vonden dan een gedeeltelijk verkoold lijk. Hare verbrande handen deden er aan denken, dat de hulpetooze nog getracht had het vuur Van zich af te wenden. Opmerkelijk is het, dat er, uitge zonderd de stoof, niets van het huisraad is ver brand. Een heer, h eden o.ch t en d vroegtijdig den Vijverberg in Den Haag passeerende, werd door den hevigen wind naar den waterkant gedreven en liep bij de heerschende duisternis van den steilen kant in het water: Na lang om hulp te hebben geroepen kwamen twee personen, die hem aan zijne paraplu naar boven op het droge haalden. BUlTENJLiAND. Frankrij k. De nationale vergadering heeft Woensdag na het goedkeuren van nieuwe belastingen, ten be drage van omstreeks 80 millioen, besloten tot 8 Januari uiteen te gaan. Na dit korte recès zal de wet op het benoemen der maires aan de orde worden gesteld. Volgens geruchten in verschillende dagbladen schijnt de weigering van het exequatur door de Fransche regeering aan den tot Duitschen consul te Havre benoemden heer Bamberg, den voorma- ligen directeur van het te Versailles uitgegeven Duitsche regeeringsblad, tot moeilijkheden tus- schen de beide regeeringen aanleiding te zullen geven. Er wordt althans verzekerd dat de Duit sche regeering er reeds te Versailles op zou heb ben laten aandringen, dat het exequatur aan den benoemde alsnog zal worden verleend. De Patrie meldt, dat de regeering uitdruk kelijk last heeft gegeven om op de personen, die van het buitenland naar Frankrijk trekken, een streng toezicht te houden. Vooral moet de politie op de lieden, die uit Zwitserland komen, een nauw lettend oog houden. Duitschland. Het testament van wijlen de Koningin-weduwe Elisabeth van Pruisen is geopend. De Keizer is tot: universeel erfgenaam benoemd; aan vele der overige bloedverwanten zijn legaten vermaakt. Een voornaam gedeelte der erfenis bestaat uit de kunstschatten van Frederik Wilhelm IV. Deze verzameling gaat in haar geheel over op den Keizer, die tegen deze en andere bezittingen de verplichting op zich neemt, om te zorgen voor de geldelyke ondersteuningen, welke de overledene aan particulieren voor, hun leven had, verleend. Hare jaarlijksche bijdragen aan Vereenigingen en tot weldadige doeleinden zullen gekapitaliseerd ineens worden uitgekeerd. Aan haar lijfarts Dr. Grimm heeft zij de villa op den Pinksterberg vermaakt; doch hiertegen schijnt bedenking te bestaan, daar die bezitting altoos is beschouwd als een onvervreemdbaar erfgoed der vorstelijke familie. ■ht- De Schlesische Volkszeitung meldt, dat de Minister "van Eeredienst heeft gelast, de toelage uit de Staatskas- aan den bisschop van Breslau, ten bedrage van 12,000 thaler 'sjaars, krachtens de kerkelijke wet van ,11 Mei 1.1. in te houden, te beginnen 1 Februari, voor zoolang de bisschop geen pastoor zal hebben benoemd ter voorziening in de vacature, vermeld in de ministerieele aan schrijving.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2