LEIDSCÏÏ DAGBLAD. JV°. 4261. A0. 1878. Woensdag 81 December EEN NUTTIG WERK. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommersn 0.03. Deze Courant wordt dagelijksmet uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE*: Van 10 regelsf 1.05. iedere regel meern 0.174. Grootere tellers. haar plaatsruimte. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Uithoofde van den Nieuwjaarsdag zal deze Courani Donderdag niet worden uit gegeven. Wat den verkoop der tentoongestelde voorwer pen betreft, heeft de Weener expositie geen bij zonder gunstige resultaten opgeleverd, waartoe een samenloop van omstandigheden, zooals de verschijning der cholera en de geldcrisis, heeft bijgedragen. Ook de Nederlandsehe inzenders waren niet gelukkig met het afzetten hunner goederen op een paar gunstige uitzonderingen na, en wel met name: sigaren en likeuren. In die beide tak ken van nijverheid kan ons land dan ook onge twijfeld met alle andere wedijveren; de sigaren- industrie is hier te huis, en wie in het buitenland gereisd en ondervonden heeft, dat hij er voor een drie-, vierdubbelen prijs nog slechts een bijna onrookbare sigaar kon bekomen, zal het niet ver wonderlijk vinden dal menigeen van de te Weenen aangeboden gelegenheid gebruik maakte om zich een goed merk te verschaffen. En wat onze likeuren aangaat, zij mogen met recht wereldberoemd heelen, vooral de Hollandsche jenever. Op het gebied der industrie rnag dit laatste zeker een verblijdend verschijnsel worden genoemd; jammer echter dat er een leelijk „maar" bijkomt, namelijk dat wij zelf onze beste klanten zijn. Welke belangrijke verhoogingen de belasting op hei gedistilleerd in de laatste jaren ook heeft ondergaan, elk jaar wijst aan dat hel verbruik hier te lande steeds toeneemt; zoo bracht die accijns in '71 15 rnillioen, in '72 16 millioen op, en dit jaar zal hij weder een hooger som afwerpen. Zulke cijfers zijn welsprekend genoeg, of laat ons liever zeggenluid sprekend, waar het een zaak geldt, die zulk een wanklank in ons maatschappelijk leven mengt. Men klaagt over vermindering van welvaart, maar men vergeet, dat telken jare meer, aanzienlijk veel meer wordt uitgegeven ter voldoening aan een in het gunstigst geval onnoodige, dikwijls helaas hoogst schadelijke behoefte, waarvan de aanhoudende vervulling het lichaam verwoest, den geest doodt en, wat onge twijfeld nog het ergste van alles is, ook onschul diger) in het verderf stort. Iri hoe menig werk mansgezin toch heeft het verfoeilijk misbruik van sterken drank voorgoed de zon des geluks doen ondergaan. Immers dat juist onder dien stand het men zou schier kunnen zeggen nationale geestrijke vocht het meest gezocht is, zal wel geen betoog behoeven. In onze Oost-Indische bezittingen heerscht een dergelijk misbruik, dat nog verderfelijker op lichaam en geest werkt, het zoogenaamde amfioen schuiven of opium rooken. Ter beteugeling van dien nood- lottigen hartstocht zijn door de regeering beper kende maatregelen genomen, en nu mag het zeker verwondering baren, dat in dat opzicht by ons te lande niets is verricht. Daarom juist verdient elke poging, aangewend om langs den wég der overtuiging dien nationalen kanker tegen te gaan, ieders onverdeelde toe juiching. In dien geest heeft de Maatschappij tot afschaffing van sterken drank dezer dagen een nuttig werk verricht door in een achttal afbeel dingen van de maag zoowel in gezonden toestand als onder den invloed van meer of minder veel vuldig drankgebruik een aanschouwelijke voor stelling te geven van de verwoestingen, die het bij herhaling drinken van spiritualiën in dat be langrijk deel van het menschelijk organisme kan aanrichten. Hoe men ook denke over het beginsel van algeheele afschaffing, dat bij genoemde Maat schappij voorzit, niemand, die het wel meent met hel vaderland en meer in het bijzonder met de volksklasse, zal ontkennen, dat zij door het be zorgen van die nette uitgave getoond heeft haar roeping ernstig op te vallen. Hel trof onze aan dacht dal het raam van menigen boekwinkel, waai achter die kleurenteekening lag tentoonge steld, tal van bezichtigers lokte, veelal juist uit den werkenden stand. Dat velen door een blik op die aanschouwelijke voorstelling tot nadenken zijn gebracht, wij twijfelen er niet aan dat een groot aantal, ja al waren het slechts weinigen, daardoor tot inkeer mogen komen, wij wenschen het. Men bedenke, dat de nadeelige gevolgen, door het misbruik van sterken drank teweeggebracht, zich door het geheele lichaam doen gevoelen, daar, wanneer de maag ophoudt naar behooren hare funcliën te verrichten, de spijsvertering wordt belemmerd en daarmede de zoo onmisbare aan voer van nieuw bloed. Zoo ontstaan de verslapte, waterachtige gestellen, waarvan zoo menig over gegeven dronkaard op zijn gelaat het duidelijk kenmerk draagt. Niet allen, zelfs onder de geneeskundigen, zijn het er over eens dal een matig gebruik van sterken drank is af te keuren. Dal woord „matig" echter is vatbaar voor verschillende uit leggingen, en bij de schier onweerstaanbare ver leidelijkheid, die de ondervinding leert dat de sterke drank voor den gebruiker bezit, is deze maar al te zeer blootgesteld aan het gevaar van allengs een misbruiker te worden. Aangenomen echter dat een matig gebruik noch op den levens duur, noch op de levenskracht nadeelig werkt, dan nog mag hel uit een zedelijk oogpunt ten hoogste schadelijk worden geacht, daar menig huisvader, die klaagt over karig loon, zich door dat matig gebruik een genot verschaft dat, over een geheel jaar berekend, vrij duur uitkomt, zoodal hij zijn gezin, waarmee hij alles moest deelen, voor een aardig sommetje te kort doet. Ten slotte geven wij in bedenking of de uil- gave niet nog oneindig veel meer nut zou stich ten, indien er middel werd gevonden een zeker aantal exemplaren gratis te verspreiden. Dat zal zeker gehandeld zijn in den geest van velen, die er zich met ons over verwonderen, dal de plaat niet reeds voorlang is verschenen, daar volgens het opschrift de oorspronkelijke teekeningen reeds in 1S45 door Z. M. Koning Willem II aan de Vereeniging werden aangeboden om die te repro- duceeren en er een nuttig gebruik van te maken. LEIDEN, 3D December. De Studenten-sociëteit „Minerva" alhier, opge richt in het jaar 1819, heeft besloten, ten einde de noodige gelden voor het bouwen van een nieuw sociëteitslokaal te verkrijgen, eene hypo thecaire leemng aan te gaan, groot 135,000, in 270 aandeden van 500, splitsbaar in 5 deelen ad ƒ100, rentende 4 pCt. 'sjaars en aftelossen in 57 jaren. Het steeds toenemend aantal leden dier sociëteit heeft de behoefte aan een ruirner en beter lokaal dringend doen gevoelen. Men hoopt de nieuwe sociëteit hij het 3de eeuwfeest in 1875, tegelijk met het nieuwe academiegebouw, te kunnen inwijden. Wij verwachten, dal allen, die belangstellen in de Leidsche hoogeschool en die begrijpen van hoeveel belang eene goede sociëteit voor een sludeulencorps is, dit plan in de hand zullen werken Bij de heden gehouden verkooping van Cokes op hel Raadhuis alhier van partijen van 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 25.50, 5.50, en 2.65; de laagste 25, 5.10 en 2.50. Gisteren is door de Hollandsche spoorweg maatschappij (Ooster-spoorweg), bij enkele inschrij ving, publiek aanbesteed het maken van aarderi- werken, gebouwen en verdere werken voor de uitbreiding van het gemeenschappelijke station te Amersfoort. Minste inschrijver de heer S. Van der Kamp, te Leiden, voor f 94,668. Van het 2de en 3de bataljon van het 4de regiment infanterie alhier in garnizoen, zullen op 1 Januari a. s. 15 miliciens van de lichting 1873 in het genot van onbepaald verlof huiswaarts worden gezonden. Hedenmorgen geraakte nabij de voormalige Marepoort bij het afrijden der brug een bleekers- wagen met een knaap er op te water. Met veel inspanning gelukte het aan een schipper en een boer den reeds zinkenden knaap te redden. Men verzoekt ons mee le deelen dat Mr. B. Th. baron Van Heemstra van Froma en Eibers- buren, als beschermheer der vereeniging Harmonie alhier aan de commissie voor hel op te richten standbeeld van P. Az. Van der Werf heeft doen toekomen de somma van ƒ647.22, als: ƒ47.22, bedrag van de voorstelling, gehouden 19 Dec. j.l. in de Sladszaal na aftrek der onvermijdelijke kosten, vermeerderd met 300 hem voor dat doel toegezonden door H. K H. prinses Marianne der Nederlanden er. met een gelijk bedrag van ƒ300 van H. K. H. de groothertogin van Saksen- Weimar, hem den avond der opvoering voor boven genoemde looneelvoorstelling geworden. Door de vergadering, op 29 December ge houden, van Hoofdingelanden van Rijnland, is de volgende voordracht aan Z. M. den Koning ge daan Ier benoeming van een hoogheemraad van dit Waterschap: 1°. A. Van Ler.nep, 2°. L. Jon ker, 3°. T. P. Viruly. Dooi wijlen den heer C. Schiffer van Bleis- wijk, overleden op den Huize Wittenburg, gemeente Wassenaar, is aan de Roomsch-Kalholieke en aari de Protestantsche arrnen van Alem ieder 500 gelegateerd. Het stoomschip Koning der Nederlanden kapt. Braat, van Batavia naar Nieuwediep, is op 27 dezer 's avonds te Aden aangekomen, en heeft den 28slen 's ochtends de reis voortgezet. Alles wel aan boord. I De Staats-Ct. bevat het verslag der com- i missie, belast met het afnemen van het eindexamen j der hoogere burgerscholen in Zuid-Holland, in j het jaar 1873; alsook dat omtrent het vergelij- j kend examen voor de betrekking van adspirant- landmeter van het kadaster, gehouden te 's-Gra- venhage, op 6 Oct. Iö73 en volgende dagen. De Min. van Binnenl. Zaken brengt ter algerneene kennis, dat aan Aziatische cholera zijn overleden: in de week van 14 tot 20 Dec. jl. te Abbenbroek 1 persoon, niet vermeld in de opgave van 23 Decembe' jl.in de week van 21 tot 27 December jl.: in Zuid-Holland: te Abbenbroek 2, te Delft 2, te Rotterdam 2; in Zeeland te Zierikzee 1in Utrechtte Utrecht 1; in Overijselte Zwolle 5, totaal in het Rijk 13 personen. Door het Centraal comité voor het kinder geschenk aan Z. M. den Koning is circa 25000 ontvangen. Van openbare en bijzondere scholen, de laatste van allerlei richtingen, kwamen de

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1