In Den Haag werd Donderdag-avond op het Spui de aandacht van vele voorbijgangers getrokken door een wëlgekleede juffrouw, die ver haalde uit Warmond te zijn gekomen met het voornemen te gaan trouwen en die tevens andere verwarde pn vreemde zaken aan de om standers mededeelde. Het bleek later dat men met een volslagen krankzinnige te doen had, zoo dat de politie haar voorloopig in bewaring heeft genomen, in afwachting van haar opzending naar Warmond, waar zij werkelijk te huis behoort. In den morgen van 24 December ont stond te Nieuwediep brand aan boord van het in de buitenhaven liggende schip Cornelia Mariakapt. Deinum, ten gevolge van stormweer voor eenige dagen binnengekomen als bijlegger, met eene lading steenkolen. Bij den feilen wind, die op dat oogénblik woei? was het gevaar zeer dreigend te achten voor de massa schepen die in de haven liggen; maar spoedig waren de schepe lingen van de te Nieuwediep liggende oorlogsche pen bij de plaats des gevaars, en het mocht hun gelukken den brand spoedig meester te worder. In het stadje Nienhuis bij Ootrnar- sum is de timmerman Heibrink, vader van een talrijk gezin, onder een boom, dien hij bezig was te vellen, totaal verpletterd. Zijn lijk moest lusschen den boom en de aarde opgegraven worden. Te Par ij s werd dezer dagen de bibli- otheek van een beroemd geleerde in 't Chineesch verkocht. Onder de belangrijk^ werken was er éen, honderd jaren geleden gedrukt in de Keizerlijke drukkerij te Peking, en behelzende 600 afbeel dingen der typen en kleederdrachten van de ver schillende wilde stammen, die aan China schat plichtig zijn. Het werd gekocht voor 1,100 fr., naar men zegt, door den agent van eeri beroemde modiste te Parijs, die nu vooreerst genoeg nieuwe modellen voor damestoiletten heeft. KOLONIËN. BATAVIA, 22 November. De cholera is hier niet toegenomen. Eenige Europeanen zijn er echter weder met een tal inlanders het slachtoffer van geworden. Behalve hier ter stede heerscht de ziekte nu ook te Soe rabaja onder de inlanders, te Tangerang, op Meester-Cornelis en Buitenzorg, alsmede te Kra- wang. De ietwat afgekoelde temperatuur doet bopen, dat de ziekte zich niet in erge mate zal doen gevoelen. Dit belet niet dat de dagen vóór nieuwjaar en het einde der poeasa in deze week op de gewone wijze zijn gevierd. De Javasche Ct. van 18 dezer bevatte het volgende: „Langs telegrafischen weg ontving de regeering op 17 dezer van Benkoelen het be richt, dat de opstandelingen Anak Dalam Tampan en zijn zoon Remangang, in den avond van den 15den te voren, aan den controleur van Moko- Moko waren uitgeleverd. De eerstgenoemde was deodelijk verwond door een schot door de lever en overleed dan ook kort daarop. Remangang was mede zwaar verwond en naar de hoofdplaats op gezonden, alwaar hij echter op 17 dezer nog niet was aangekomen. Een jongere zoon van Anak Dalam Tampan, genaamd P^esan, zoomede eene zuster en drie zijner huwbare dochters mochten er, met behulp van zekeren Ragam, in slagen zich door de vlucht te redden. Nog wordt mede gedeeld, dat twee dagen vóór de gevangenneming van Anak Dalam Tampan ook zijne vrouw met een kind, zoomede zijn zwager nembang in han den der uitgezonden politie-oppassers zijn gevallen. In Oeloe-Ketaun werden bovendien negen opstan delingen gearresteerd." Van Makassar meldt men, dat den 26sten October jl. eene bende van 300, man, onder aan voering van de zonen van kraeng Bonto-Bonto en een zoon van Daeng Kalaboe, een aanval op Warang Parang deed. Onder bevel van kapitein Hoynck en den luitenant Bijleveld werden zij door een lOOtal onzer manschappen na meer dan een uur strijdens verjaagd. Men wil dat een zoon van Bonto-Bonto gedood werd. Een detachement cava lerie is ter versterking van Makassar naar Warang Parang opgerukt. Door den Gouvtmeur-GeDeraal van Nederlandsch Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Benoemd: Tot assist.-res. van Lebak 1 J. H. C. Van Dijck; tot comm. der 1ste kl., by den Post- en Telegraafdienst, J. M- Muller en H. L. Boon; 2de kl. E. C. J. Koning; tot teleg. 2de kl-, J. H. Bloem; tot lsten halpond. aan de openb. lag. school te Menad", L. Frauken; tot 2de holpond. aan de opeub. 1ste lag. school te Soerabaja, J. A Boijeraan de openbare lag. school te Malang, J. B. Kamp- schunr; tot comm.-ont? der in- en uitv., tevens fung. havenm. te Sampang (Madnra), W. Oadhoff; tot ondercornm. der 2de kl. bij de controle en recherche te Samarang, A. J. J. Donker sloot; tot buiteng. subst.-griff. door den landraad te Serang bij die rechtb., buiten bezwaar van den lande J. W. Filet; door den landraad te Brebes (Tagal), tot idem C. A. W. Franzen door den landraad te Poerworedjo, tot idem C. F. Visscher; door den landraad te Berbek (Kediri), tot idem J. F. Krol; door den landraad te Poütianak, tot idem A. H. Fabios; lot ingen. der lste kl. bij den waterstaat en 's lands burg. openb. werken, P. J. Siedenburg; tot 3den comm. bij de alg. rekenk., A. Burger; tot contr. der lste kl., bij hetbinneulandsch bestuur op Java en Madnra, Z. W. Mullemeieter; tot contr. der 2de kl., J. J. Bischoff; tot contr. der lste kl., bij het binnenl. bestuur buiten Java en Madura, J. L. L. Van Leeuwen; der 2de kl., G. De Heer en J. Van Wijk; tot ambtenaren ter beschikking, H. P. A. Bakker en A. L. Van Hasselt; tot adj.- ing., bij den Telegraafdienst, A. Streifftot kantoorchef der lste kl., A. H. Holdert; 2de kl., G. W. Pistorins. Ontslagen: Op verz., eervol, uit 'e lands dienst, de benoemde ambt. ter bescb. bij het binnenl. bestuur op Java en Madura P. Bool; op verz., eervol, als lid van de plaatsel. schoolcomm. te Batavia, K. L. Pfeifferidem uit 'a lauds dienst, de contr. der 2de kl. J. R. Lange Jr.; eervol, wegens vertrek, als buiteng. subst.-griff., P. Van der Weide; idem als lid bij de plaatselijke schoolcomm. te Pasoeroean, Ds. H. S. Balsem. Verleend: Een tweejarig verlof naar Nederl. aan den adj.-ing. bij den telegr. in Nederl.-Indië M. P. Raket. Departement van Oorlog. Bevorderd: Tot [kapit.-kwart. bij de milit. adra. C. Tb. Reisig. Departement van Marine. Benoemd: Tot portier by het marine-établiss. te Soerabaja, J. H. Mulder; tot lsten baas smid bij het marine-etablissement te Soerabaja, S. J. Willems, tot 2den baassmid J. Riedee; tot loodsleerling bij het Loods wezen to Soerabaja, F Olmeijer. BUITENLAND. Frankrijk. De heer Léon Say, Woensdag in de Nationale Vergadering van den algemeenen financieelen toe stand sprekende, zeide dat met vlottende schuld in de behoeften der schatkist is te voorzien. Door uitgifte van schatkistbons en tijdelijke staking van de subsidiën aan spoorweg-maatschappijen kan men de 150 millioen schuld aan de Fransche Bank aflossen. De Minister van Financiën ant woordde, dat het tekort 145 millioen bedraagt, en dat aan de verplichting tot het terugbetalen der schuld aan de Fransche Bank moet voldaan worden. De door den heer Say voorgestelde midde len maken geen eindè aan hel deficit. Het eenige middel om uit de moeilijkheden te geraken, be staat in het heffen van nieuwe belastingen. Han del en nijverheid moeten zich de offers getroosten, die ook de landbouw brengt. De oude bestaande belastingen hebben in de elf maanden van dit jaar 70 millioen meer opgebracht dan het vorige jaar. De gewone uitgaven moeten door gewone middelen gedekt worden. Duitschland Van den Duitschen reiziger Gerard Bohlfs is bericht ontvangen, dal hij den 18den dezer met zijn gezelschap, aan de Egyptische grenzen voor zien van ruim honderd kameelen, den tocht door de woestijn heeft aangevangen, en wel uit Siat, in de eerste plaats naar de oasen Farafrah en Dakhei. Nadat op de Rijksbegrooting een som was uitgetrokken voor de vestiging van een Duitsch consulaat te Foochow, in China, heeft Hamburg later in overweging gegeven, wegens de toene mende uitbreiding van den Duitschen handel op Amoy, het consulaat aldaar te vestigen. Ingevolge de hierop in China ingewonnen adviezen is hij den bondsraad thans een voorstel aanhangig ge maakt, om te Amoy twee stukken grond te koopen, waarop geschikte gebouwen staan en die voor 12,000 Mexicaansche dollars te koop zijn aangeboden. Spanje. Uit Madrid, Carthagena, Barcelona en Bayonne zijn de volgende berichten ontvangen van 21 dezer: De bevelhebber der belegeringstroepen voor Car thagena heeft aan de belegerden een ultimatum gezonden met den eisch dat zij zich zonder eenige voorwaarde overgeven. Die eisch is afgewezen, onder verklaring dat de vesting tot het uiterste tegenstand zal bieden. Bij de regeeringstroepen die reeds tot het zoogenaamde Engelsche kerkhof, op 800 meters afstand van de vesting, genaderd zijn, heerschte eene zeer opgewekte stemming. Den 2lsten hebben zij 3000 man versterking verkregen, bestaande uit cavalerie, infanterie en artillerie met twee stukken zwaar geschut, eene batterij berggeschut en een nieuwen voorraad ammunitie. In de stad heeft eene ontploffing plaats gehad, waarbij 18 personen gedood en een aantal huizen zwaar beschadigd werden. De briga dier Macias was uit Granolles te Barcelona aan gekomen, om met den kapitein-generaal te raad plegen over de formatie van kolonnes om in vier provinciën gelijktijdig te opereeren. Daar de Car- listen zich niet van Olot hebben kunnen meester maken, hebben zij de plaats geblokkeerd en de insluiting van Michy opgeheven. Ten gevolge van oneenigheid hebben te Tourana een honderdtal manschappen hun vaandel verlaten. De spoort-ein uit Andalusië naar Madrid is in den nacht van 20 dezer te Puerto en Badollano aangehouden door eene bende, die de beambten en het perso neel hebben gedwongen behulpzaam te zijn in het opbreken der rails. De passagiers zijn vrij gelaten en de aanranders hebben zich alleen meester gemaakt van eene bezending geld. Uil San Sebastian meldt men dat Woens dag tien stoomschepen zijn aangekomen, om de troe pen van Moriones aan boord te nemen, omdat zij door 30,000 Carlisten aan alle kanten zijn ingesloten en niet zonder gevaar voor groote verliezen hun marsch kunnen voortzetten. Volgens officieele tijdingen hebben de Car listen bij het gevecht van Boicarante 149 dooden en een honderdtal gekwetsten op het slagveld gelaten. De belegeraars van Carthagena hebben een bres gemaakt in het fort San Julian, dat de haven beheerscht. Men verwacht nu dat het fort beznt zal worden door de belegeraars. Amerika. De wonderbare snelheid van de opkomst der petroleum-steden in Pennsylvanië wordt slechts geëvenaard door de wonderbare snelheid van haar verval. Getuige 't droevig lot van Pithole City. Drie jaar geleden was deze City nauwelijks bekend. Plotseling werden oliebronnen in de onmiddellijke nabijheid ontdekt en binnen een jaar bezat Pithole eene bevolking van 25,000 zielen, 74 hotels en zoogenaamde salons, een paar theaters en een academie voor muziek. Maar straks hield de olie op te vloeien. Toen volgde een algemeene uittocht. Wie thans Pithole City bezoekt, vindt er de theaters gesloten, de hotels en salons fail liet, de academie voor muziek gevlogen, en, als bevolking, negen gezinnen wier hoofden onder elkander de waarneming der functiën van gemeen telijke overheden verdeelen. TELEGRAMMEN. Parijs, 26 Dec. Bazaine is hedenavond op het eiland Sainte Marguérite aangekomen. Zijn reis derwaarts heeft zich door geen enkel incident gekenmerkt. Gemeenteraad. INGEKOMEN STUKKEN. De heer H. Berail Jr. te St.-Michiels Gestel vestigt de aandacht der stedelijke regeering van Leiden op de hij hem vervaardigde ijzeren ton nen, die, niettegenstaande den hoogeren prijs dan de Delftsche ton de voorkeur verre boven die houten ton verdienen, als zijnde met hoogst een voudige sluiting en zeer gemakkelijk schoon te maken. De heer M. Sijrnons, civiel-ingeriieur te Rotter dam, wijst naar aanleiding van het rapport over den afvoer \an faecale stoffen voor deze gemeente, op de cijfers, waarvoor hij zich verbonden heeft, voor de geheele gemeente Kralingen, circa 8000 inwo ners, het Koolclosetstelsel aan te leggen. De aan- legkosten bedragen circa f 6 per hoofd, terwijl de exploitatie-kosten in de eerste jaren reeds door de vermoedelijke opbrengsten ruim gedekt zullen worden. Eenige ingezetenen verklaren zich tegen het tonnenstelsel en verwachten dat de Raad, zoo lang hij vermeent nog geen stelsel te kunnen invoeren dat aan alle redelijke eischen voldoet, verre verkiezen zal het tegenwoordig riool voor loopig te laten bestaan dan hunne buurt en deze Academiestad te begiftigen met een stelsel dat overal bestreden en in vele steden van het bui tenland zelfs met opoffering van groote sommen gelds verlaten wordt. De schoolopziener in het 3de district van Zuid- Holland, M. J. De Goeje, stelt aan den gemeen-

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2