N°. 4259. Maandag A0. 1873. 29 December. leidsch dagblad: PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1.40. Afzonderlijke Nommers0-02. Deze Courant wordt dagelijks, niet uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. I'RIJS DER AI)VERTESTIEN Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel, ineer.0.174. Groolere letters naar plaatsruimte. BERICHT. Zijdie zich met 1 J'anuari op deze Courant wenschen te abonneeren, ontvangen de mg ver schijnende nummers tol dien datum gratis. STADS-BEltlCHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Leiden doen te weten, dat ingevolge art. 2 der verordening, regelende de invordering der plaatselijke belasting op de honden, iedere houder van een of meer honden, die aan belasting onderhevig zijn, verplicht is daaraan jaarlijks vóór of op den 31sten Januari bij den Gemeente-ontvanger aangifte te doen door inlevering van een behoorlijk ingevuld en door den aangever onderteekend biljet; dat bedoelde in vullingsbiljetten voor het dienstjaar 1874 van af heden kosteloos ten kantore van den Ontvanger verkrijgbaar zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secretaris. Leiden, 20 December 1873. 3de Suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting, 1873. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 264 der Wet van den 29sten Juni 1851, (iStaatsblad n° 85) Doen te weten, dat hét 3de Suppletoir kohier van de plaatselijke directe belasting over 1873 voorloopig is vast gesteld en van heden tot en met den 6den Januari 1874 ter Secretarie dezer gemeente (fiuancieele afdeeling), van twaalf tot drie uren, voor een ieder ter lezing is neder- gelegd. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgem E. KIST, Secretaris. Leiden, 22 December 1873. LEIDEN, 27 December. Z. M. heeft, met ingang van 1 Januari 1874, benuemd tot plaatsvervangende leden voor den geneeskundigen raad voor Zuid-Holland, Dr. J. A. Boogaard, hoogleeraar te Leiden; Dr. T. H. Blom Coster, Dr. IC A. Rom bach, Dr. J. M. Addink, in Den Haag; P. J. Haaxman, apotheker te RotterdamG. W. Boot, apotheker te Gorcum. De geneeskundige Raad voor Zuid-Holland zal aanstaanden Dinsdag, 30 dezer, aan het Depar tement van Binnenlandsche Zaken in het openbaar vergaderen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 112122 vol wassen personen en van 4353 kinderen. Bij den ophanden zijnden Nieuwjaarsdag, is 't misschien niet te onpas het publiek le herin neren aan art. 21, laatste alinea, der postwet van 1870, waarbij bepaald is, dat de zoogenaamde visite-kaartjes niet meer op den voet van „druk werk" ter verzending per post worden toegelaten. Men kan ze alléén verzenden onder enveloppe, tegen betaling van het voor brieven verschuldigde port, t. w.5 cents voor elke verzending, die het gewicht van 15 grammen niet te boven gaat. De beeren C. Loos c. s. te Roelof-Arend- sen, gemeente Alkemade, hebben beroep ingesteld bij den Koning, tegen een besluit van Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland van 7/14 October jl., houdende afwijzing hunner bezwaren tegen den legger der wegen en voetpaden in de gemeente Rijnsaterwoude. Dit beroep zal eerlang bij den Raad van Slate, afdeeling voor de geschillen van bestuur, worden behandeld. Men schrijft uit Boskoop, dd. 25 December Na afloop der godsdienstoefening der Herv. ge meente alhier, van hedenavond, werd namens Kerkvoogden bekend gemaakt dat voor den dienst op den volgenden ochtend het luiden der klok niet zou geschieden, daar dit aan Kerkvoogden verboden was, en dat om dezelfde reden voor den aanvang van den dienst van hedenavond dit niet had plaats gehad. Ter opheldering van deze zaak dient, dat ongeveer een jaar geleden door den Gemeenteraad een besluit werd genomen, waarbij het gebruik der klok aan de verschillende Kerkgenootschappen is toegestaan en geregeld en wel aldus: dat de klok zal mogen geluid worden des Zondags [op bepaalde uren en zoo ook voor den avondgodsdienst in den winter op Woensdag. Van het luiden op feestdagen is dus in dit be sluit niets bepaald. De Herv. gemeente, die altijd het gebruik der klok had, heeft niet nagelaten tegen deze regeling hare bezwaren in te brengen en aan den raad opgemerkt, dat zoodoende het de raad was die den dag en het uur der gods dienstoefening bepaalde enz., doch de raad meende het besluit te moeten handhaven. Evenwel werd de klok altijd op feestdagen geluid en had dit hedenochtend ook nog plaats, tot dit hedenavond door den burgemeester is belet geworden. Voor den dienst van het stoomwezen in Ned. Indië is benoodigd ^en ingenieur der 2de klasse. Deskundigen, die genegen zijn zich daartoe te verbinden, kunnen zich, tot en met ultimo Januari 1874, tot het deelnemen aan een vergelijkend examen, h?j gezegeld request tot het Departement van Koloniën wenden. In de Woensdag gehouden raadszitting te Amsterdam is o. a. op voorstel van Mr. A. S. Van Nierop met 26 tegen 2 stemmen besloten 1°. orn den lieer V. Driessens te ontheffen van de betaling der schadevergoeding en proceskosten, waartoe hij bij vonnis der arr.-rechtbank is ver oordeeld. mits hij berust in dat vonnis, waarbij het pachtcontract betreffende den stadsschouwburg tusschen de stad en hem is ontbondenen 2°. voor dal geval dien schouwburg voor den tijd van 2 jaar en 8 maanden en dus lot 1 September 1876, te verpachten aan de heeren Albregt en Van Ollefen uit Rotterdam, en wel voor eene som van 10,000 per jaar. Van Januari tot September 1876 zal de pachtsom echter niet meer dan f 4500 zyn. De heer Van Nierop ver zekerde den Raad dat de heer Driessens in ge meld vonnis zal berusten. Voorts is op voorstel van Burg. en Weth. besloten, zich ter zake van de arts-examens voor Arnsterdamsche studenten te wenden tot de Tweede Kamer. De Minister van Binnenlandsche Zaken had namelijk bericht, dat hij geen termen vond zich te vereenigen met het denkbeeld eener speciale Arnsterdamsche Commissie voor dat examen, omdat alsdan het jus examinandi aan de Arnsterdamsche hoog leeraren vanzelf zou zijn verleend. Onder de ge dane benoemingen verdient vermelding die van Dr. J. Roos, 2de praeeeplor aan het stedelijk Gymnasium, tevens tot leeraar in de Hebreeuw- sche taal bij die instelling. De tweede algemeene jaarlyksche vergade ring van het Algemeen Ned. werklieden-verbond, Donderdag en Vrijdag te Amsterdam gehouden, werd door 35 afgevaardigden en vele leden bijge woond. Er werd o. a. besloten dat de oprichting van een algemeen begrafenisfonds werischelijk is, toegankelijk voor alle werklieden; dat alles zal j worden gedaan om de invoering van het livretlen- I stelsel onmogelijk te maken. Een voorstel tot i verhooging van de contributie der leden, met het doel om tot verzetkas te dienen, werd niet in stemming gebracht, als strijdig met de statuten. Aan de Regeering is medegedeeld, dat het reglement voor den loodsdienst te Ancona de volgende wijziging heeft ondergaanDe loods gelden, tot heden geëvenredigd aan den diepgang der schepen en den afstand van de haven, worden thans berekend naar den tonneninhoud in den meetbrief vermeld. Voor elk schip wordt betaald 15 centimes per ton. De loodsen zyn verplicht, voor zooveel de weersgesteldheid dit toelaat, hunne diensten te leenen tot 5 mijlen in den omtrek. Op verderen afstand wordt het loodsgeld met een derde verhoogd. Het Staatsblad n°. 183 behelst het besluit van den 13den December 1873, tot wyziging van het reglement van politie voor de Scheep- en Vlotvaart op den Pujn en eenige andere rivieren, vastgesteld bij het Koninklijk besluit van 24 Juni 1869 Staatsblad n°. 106). Z. M. heeft, met wyziging van het besluit van 21 Juni 1873, bepaald dat de vesting Woudri- chem en het fort Loevestein, te rekenen van 1 Januari a. s., zal worden gebracht tot de militaire auditie in de 1ste militaire afdeeling, stand plaats 's-Gravenhage. Z. M. heeft aan Mr. A. J. De Sitter, op verzoek, eervol ontslag verleend als rechter-plaats- verv. in de arrond.-rechtbank te Winschoten; als blijk van goedkeuring en tevredenheid toege kend: aan J. P. Osswald, Europeesch fuselier van het leger in Ned.-Indië, wegens redding van twee drenkelingen ter reede van Toboali (Banka) in Januari 1670; aan J. H. B. Nep, tweeden zieken oppasser op Zr. Ms stoomschip Admiraal Van Kinsbergenwegens de redding van een der man schappen van dat schip uit de Bandjermasin-rivier op 1 Maart 1873, en aan C. Hartland te Amster dam, wegens de redding van een drenkeling uit het Ooslerdok aldaar op 9 Nov. 1873, alle drie de bronzen medaille, alsmede een loffelijk getuig schrift. Gemengd Niemvs. Uit Harder wijk wordt van den 24 sten gemeld: Uesertiën zijn hier nog steeds aan de orde van den dag. Eergisteren werd hier even buiten de poort weer een uniform gevonden, be staande in een kapotjas, korte jas en pet, als zooveel bewijzen, dat de belanghebbende dienst genomen had om zich 't handgeld toe te eigenen. Een ander feit, dat dezer dagen hier voorviel, is het volgendeBij de infirmerie, waar de keuring plaats had, bevond zich een Fransche werver, wachtende of zijne cliënten werden goedgekeurd. De oppasser herkende hern en vroeg, of hij hem niet indertijd in de infirmerie had gezien, wat natuurlijk door dezen ontkend werd. Bij onderzoek bleek echter, dat hij, die zich er thans op toe legde soldaten voor Indië te werven, eene poos geleden zelf zich had laten keuren, zijn handgeld had ontvangen, daarop naar Frankrijk was terug gekeerd, om korten tijd later, belust op het Hol- landsche geld, als werver weer te komen. Onmid dellijk nadat hij ontdekt was, werd hij in ver zekerde bewaring gesteld. Bij het rnuntcollege te Utrecht zijn verschillende exemplaren van valsche 50 cents stukken uit Noord-Holland ontvangen, waaruit wordt afgeleid, dat in die provincie eene tot dusver nog niet ontdekte fabriek van valsche munt bestaal.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1