N°. 4258. A0. 1873. Zaterdag 27 December. JAN PIETERSZOON COEN. leidsch dagblad; PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER AI) VERTEN TIEN' Van 16 regelsi iL'.jvw.u. Uf 1.05. Iedere regel meer0.174. (iroolerc leUeijs naai plaatsruimte. BERICHT. Zijdie zich met 1 Januari op deze Courant tuenschen te abonneer en, ontvangen de nog ver schijnende nummers tot dien datum gratis. Zoo ooit, dan zeker in deze dagen is ons aller aandacht hier te lande gevestigd op het schoone Java en onze rijke Oost-Indische bezittingen, nu van uur tot uur met reikhalzend verlangen wordt uitgezien naar berichten aangaande de opnieuw aangevangen expeditie tegen het rijk van Atjin. Echter bestaat er nog een andere reden, waarom wij thans bij vooi keur den blik derwaarts wenden dezer dagen toch werden wij herinnerd aan een tijdperk, toen er een heel wal hardnekkiger en hachelijker strijd werd gevoerd dan die thans in het Noordwestelijk gedeelte van Sumatra wordt geleverd. Door het in Nederland gevestigde comité voor de oprichting van een standbeeld van Jan Pieterszoon Coen namelijk werd dezer dagen be richt dat dit beeld thans ter verzending gereed was. Het comité in Indië en dat in Nederland, meer bepaald met de uitvoering belast, mogen zich, gesteund door de bijdragen van zoovele be langstellenden, dus reeds aanvankelijk verheugen in het welslagen hunner pogingen tol het oprichten van een standbeeld ter nagedachtenis van een man, die da', zoo bij uitnemendheid waardig was. Coen, de vierde gouverneur-generaal van Nederlandsch lndië, den 8slen Januari 1586 te Hoorn geboren, maakte zich niet alleen verdienstelijk door zijne krijgsmansdaden maar ook en vooral door hetgeen hij deed als handelsman en diplomaat. Bekend is hel hoe hij in 1619, met 17 schepen van een tocht naar de Molukken terugkeerende, nog juist bijtijds kwam om zijn onderbevelhebber v. d. Broeck uil een bijna onhoudbare positie te verlossen, daar deze, door de vorsten van Jacatra en Bantam ingesloten, die zelfs reeds gijzelaars in hun macht hadden, uit gebrek aan hel allernoodigste, ja zelfs aan drinkwater en ten gevolge van daaruit ont stane ziekten weldra genoodzaakt zou zijn geweest zich over te geven. Daarbij had Coen niet alleen met de inboorlingen te rekenen, maar ook met de op onze uitbreiding in Indië wangunstige Por- tugeezen en Engelschen, die met hun vloot in de nabijheid lagen. Niettemin slaagde hij er in door de verwoesting van Jacatra de plaats te veroveren, waar weldra het tegenwoordige Batavia verrees. Reeds in 1612 was hij om zijne uitstekende commercieele bekwaamheden als zoogenaamd onder koopman naar Oost-Indië vertrokken en werd aldaar spoedig met een uitgebreide machl bekleed onder den titel van raad en directeur van den geheelen handel, waarna hij den 31sten October 1617 zijne verdiensten erkend zag door zijn aan stelling tot gouverneur generaal. Den 3lsten Januari 1623 vertrok hij met verlof naar het vaderland om aldaar zijne dagen in een welver diende rust te slijten, na alvorens in 1621 de Banda-eilanden te hebben veroverd. Maar man nen als Coen waren ook in dien tijd een zeld zaamheid, en hij werd dus aangezocht opnieuw zijn betrekking te aanvaarden. Dientengevolge ver trok hij den 29sten Maart 1627 andermaal naar Indië, waar hij den 30sten September van het zelfde jaar de teugels van hel bewind aanvaardde. Niet lang echter mochten vaderland en koloniën zich meer in het bezit van zulk een man ver heugen, want reeds den 22sten September 1629 stierf hij op zijner waardige wijze, namelijk in j de vervulling van zijn ambt. Men gevoelt het, dat hel geen gemakkelijke taak i was in gelaatsuitdrukking, houding, kleedij en attributen van het beeld recht te laten weder varen aan de niet alledaagsche karaktertrekken en eigenschappen en het voornaamste wapenfeit van den zoo beroemden landvoogd. Wie het voor recht mocht genieten in de fabriek van den heer J. M. Van Kempen te Voorscholen het reusach tige beeld te bezichtigen, zal zeker met ons instemmen dat de heer Eugène De Plijn, die het modelleerde, geloond heeft ten volle voor zijn taak berekend te zijn. De fiere houding en de krachtige gestalte, het bevelende in de gelaats trekken, gevolgd naar een authentiek te Hoorn berustend portret, dat alles getuigt niet alleen van moed, maar ook van schranderheid en door zicht, wilskracht en volharding. Daarbij had de heer De Plijn het in de zeventiende eeuw ge bruikelijke, zoo schilderachtige Spaansche kostuum in zijn voordeel: den vilten hoed en den over den linker schouder naar achteren geslagen man tel benevens den bekenden kraag. Niet alleen op het gebied van historie en kunst evenwel is het beeld merkwaardig, ook en vooral op dat der industrie verdient het de aandacht. Het werd niet op de gewone wijze gegolen, maar in de Kon. Ned. Fabriek van gouden en zilveren werken te Voorschoten werd het in massief koper vervaardigd door middel der galvanische electrici- teit, onder het bijzonder toezicht van den heer C. J. S. Van Kempen, die zich door geheel Europa een welverdienden naam heeft verworven door zijn gelukkige beoefening van het vak der galvano- plastiek, zoodat zelfs de beroemde hoogleeraar Jacobi te Petersburg na de onthulling van het monument 1813 in Den Haag in 1869, waarvan de beelden en groepen op dezelfde wijze zijn vervaardigd, zich met eigen oogen kwam over tuigen van het volgens hem ongeloofelijke feit, dat langs dien weg van beelden van elke afmeting een volkomen reproductie kon worden gegeven, iets dat bij de oude manier van gieten onbereik baar was In een spoedig daarop verschenen rap port aan de Keizerlyke Academie van Weten schappen te Petersburg werd die nieuwe methode door genoemden hoogleeraar nader uiteengezet. Ziehier hoe de bewerking geschiedtNaar het model wordt een vorm vervaardigd door middel van een mengsel dat de fijnste bijzonderhedenr in afdruk wedergeeft en tevens spoedig tot een harde, taaie massa overgaat. Is die vorm in de daartoe bestemde groeve nedergelaten, welke met koper vitriool is gevuld, dan laat men door middel van een toestel van nieuwe vinding, dat door stoom in beweging wordt gebracht, langs koperen ge- leiddraden de galvanische electriciteit werken op de vloeistof, waaruit zich het koper afscheidt en op de oppervlakte van den vorm nederzet. Voor het beeld van Coen, dat p m. 6000 kilogram weegt en zonder voetstuk de kolossale hoogte van 4.60 rneter bereikt, bezigde men ongeveer 30,000 liter kopervitriool. De voordeelen, aan de nieuwe methode ver honden, zijn: een anders onbereikbare nauwkeu righeid in het weergeven der fijnste bijzonderheden, zoodat zelfs het eenmaal vervaardigde beeld niet meer behoeft te worden bijgewerkt, wat bij de oude wijze van gieten wel het geval isvervol gens de grootere vastheid en dus duurzaamheid van het galvanisch koper; die vastheid toch be draagt gemiddeld 9.09, wat een aanzienlijk ver schil met brons oplevert, dat in de derde plaats minder chemisch zuiver is en dus minder fraai oxydeert, daar het uit een mengsel van koper, tin en zink beslaat. Men heeft beweerd dat ons land juist geen bijzonder schitterende figuur heeft gemaakt op de Weener wereldtentoonstelling. Echter heeft men daarbij wel eenigszins uit het oog verloren, dat in een klein land specialiteiten in elk vak uit den aard der zaak zeldzamer zijn dan in een groot rijk. Daarom hulde gebracht aan mannen als de heer C. J. S. Van Kempen, die het door zijne aanhoudende studiën op het gebied der kunst industrie en meei bepaaldelijk der galvanoplastiek tot een hoogte heeft weten te brengen, die nog nergens elders is bereikt. Als het beeld, wellicht door tusschenkomst der maatschappij Java, die kosteloos de noodige ruimte wil afstaan, zal zijn overgevoerd en op zijn voelsluk zal prijken, zal het niet alleen den roem van vroeger dagen ver kondigen, maar ook getuigen van den vooruitgang van Nederland op een meer vreedzaam terrein ook in onzen tijd. LEIDEN, 24L December. In de aanstaande vergadering op 27 dezer van de Kon. Academie van Wetenschappen, te Am sterdam, zal door den hoogleeraar Rijke eene verhandeling gehouden worden over den ijk der gasmeters. Gaarne vestigen wij de aandacht op de kinder-voorstelling, Maandag-avond door hel Haag- sche tooneelgezelschap in onzen schouwburg te geven. Voorzeker zal menig ouder, uitgelokt door de zeer verlaagde entréepnjzen, van deze gelegen heid gebruik maken orn zijn kinderen ook eens een kijkje in den schouwburg te laten nemen. Men meldt ons uit Oudshoorn: Gisteren vierde onze Burgemeester Jhr. F. De Charon de Saint Germain, met zijne echtgenoote, kinderen en familie-betrekkingen zijn 25jarig huwelijksfeest. Algemeen was de deelneming der ingezetenen, welke zich niet alleen in woorden te kennen gaf, maar ook door kostbare geschenken, zoo van den Gemeenteraad als van particulieren, be wezen werd. De rijtoer door den Burgemeester en zijne echtgenoot des namiddags door de ge meente gedaan, overtuigde hen van de algemeene sympathie der ingezetenen, die als blijk hunner hulde, op weinige uitzonderingen na, hunne wonin gen met de vaderlandsche driekleur hadden ver sierd. Het stoomschip Conradden 18den dezer van Nieuwediep vertrokken, is den 20sten 's och tends te Southampton aangekomen om eenige machinerieën en goederen te laden en heeft Maan dag-namiddag de reis weder voortgezet. De heer M. Cohen Stuart, uit Rotterdam, thans voor eenigen tijd in Amerika, is door de Theologische Faculteit van New-Brunswick benoemd tot doctor in de godgeleerdheid, honoris causa. Het Gemeentebestuur van Dordrecht heelt aan de heeren Liernur en De Bruijn Kops opge dragen al de gegevens te verstrekken, om te kunnen overgaan tot de openbare aanbesteding van den aanleg van een pneumatisch buizennet, tot afvoer van iaecale stoffen en van de riolen voor huis- en hemelwater, in de buurt gelegen tusschen den Bagijnhof en de Kromme Elleboog- en Vrieze- straatverder de gedetailleerde plannen rnel raming van kosten te leveren voor een centraal machine gebouw met al de noodige machinerie, voor de toepassing van het pneumatisch rioolstelsel in <ie geheele gemeente en voor de bereiding der te verzamelen sloffen tot poudrette.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1