raapzaad, van Stettin naar Leith bestemd. Na twee dagen reis was de Orient door hevig storm weer overvallen, waardoor zeer veel schade aan tuig en schip werd veroorzaakt, verschansingen insloègen enz. Drie der schepelingen werden door Jiet slingeren van het schip meer of min ernstig gekwetst. Zoo had men vier dagen in dikke mist rondgedreven; de kapitein en de geheele equipage raakte uitgeput van vermoeienis, en er begon ge brek aan steenkolen te komen. In dien toestand praaide men de bovengenoemde logger. Stuur man Noordzij bood terstond adsistentie, voorzag de zieke en afgematte equipage van zijne provisie en bracht daarna het stoomschip hier binnen. Voor eenige dagen heeft de Kappers- academie te Brussel, in de zaal van de Union, haar tweeden wedstrijd gehouden. Twaalf kap pers (patroons en bedienden) uit verschillende landen, namen aan den wedstrijd deel. De jury bestond uit 15 leden, waarvan 3 Nederlanders, zijnde de heeren Rensburg Hls, van Den Haag, Henri Van Eugen, van Amsterdam en J. A. Neervoort van Arnhem. In het politieblad wordt door den hoofdcommissaris van politie in Den Haag opspo ring en bericht verzocht van A. Verveen, weduwe van M. Koopman, 45 jaren oud, diè sèdert 10 Dec. jl. vermist wordt. In den laatsten tijd leed zij aan aanvallen van zwaarmoedigheid en was 't laatst gekleed in een rouwkleed, zwarte japon met witte strepen, en is vermoedelijk blootshoofds uitgegaan. Op den derden rang kreeg Vrijdag avond in den Haagschen] schouwburg een ma troos een hevig zenuwtoevalhij ging dermate te keer, dat vier of vijf personen hem niet konden vasthouden en er ontbrak dan ook niet weinig aan of hij ware, in zijn zenuw woede, over de balustrade geslagen en in 't parterre terechtgeko men. Met veel moeite is 't na eenigen tijd gelukt hem naar beneden in de wacht en kort daarop tot bedaren te brengen. De Engelse he firma Gook, bekend door de door haar op touw gezette gezelschaps- reizen, heeft thans een wilde-zwijnenjacht in het Eifelgebergte georganiseerd, waaraan hoogstens door twintig jagers kan worden deelgenomen. Het gezelschap heeft Zaterdag Engeland verlaten, om 30 dezer weer te Londen terug te zijn. De kos ten, behalve den wijn enz., zijn bepaald op 20 p. st. per persoon. Vr ij dag-nacht zijn in Den Haag in de Vlamingstraat vier heeren aangevallen door twee manspersonen, waardoor een vechtpartij ontstond met dat gevolg, dat een der heeren een wonde in het aangezicht bekwam. Toen de politie te hulp kwam schieten, kozen zij het hazenpad en wisten zij zich aan verdere nasporingen te onttrekken. Het provinciaal gerechtshof te Maas tricht heeft uitspraak gedaan in de zaak van Jos. Russel, uitgever van L'Ami du Limbourg, door de arrond.-rechtbank veroordeeld als medeplichtig aan het uitgeven en verspreiden van een voor den Commissaris des Konings lasterlijk geschrift. Na voorlezing der akten van benoeming en eedsaf- legging van den rechter Mr. P. E. Gulikers, heeft het Hof het vonnis der rechtbank bevestigd, waar tegen dadelijk door den veroordeelde cassatie is aangeteekend. De a r r.-r ec h t ban k te Zwolle heeft R. W. H., uitgever der JSieuwe Kamper Ct.y schuldig verklaard aan hoon jegens het gemeen tebestuur van Kampen, en hem deswege veroor deeld tot eene boete van f 20 of subsidiaire gevangenisstraf van zeven dagen en in de kosten. In den storm van Woensdag 17 dezer, "bevond zich bij felle branding en hooggaande zee een Hamburger stoomboot, beladen met zaad en stukgoederen, bestemd naar Frankrijk, in groot gevaar op het rif voor het eiland Norderney. Weldra was het achterschip verbrijzeld, terwijl het voorschip als wrak op het rif bleef vastzit ten, waarop zich de equipage, bestaande uit 12 personen, in doodsgevaar bevond. Trots hooge zee en branding beproefde het de reddingsboot van Norderney deze orn hulp roepende mei schen te redden; het mocht niet baten: zij werden terug geslagen, en nog weinig tijds en de woedende zee zou ze verzwelgen. Toen namen twee Hol- landsche visschers, Kornelis Hoefnagel en Evert Bakker, met hunne vijf matrozen (allen te huis behoorende op het eiland Urk) het stout besluit met hunne vischaak eene poging tot redding te beproeven, en na ongelooflijke inspanning gelukte het Bakker nabij het wrak te komen en de onge- lukkigen een tros toe te werpenmaar geen der equipage had besef meer om te grijpen of vast te maken; tot tweemaal toe werd dit beproefd; toen sprong de moedige man op het wrak om de tros vast te maken, en het gelukte hem, met zijn makker Hoefnagel en de vijf matrozen, alle twaalf personen van een anders wissen dood te redden en behouden aan wal te brengen. INGEZONDEN. Naar bet standbeeld van den stichter van Batavia. Zeer eigenaardig was de rijtocht, die Vrijdag jl. naar het naburige Voorschoten werd gemaakt door een vijfentwintigtal oud-Indiërs, hier ter plaatse woonachtig. Velen konden roemen op langjarige eervolle diensten, in burgerlijke en militaire, in hoogere en lagere betrekkingen aan Nederlandsch Indië in de schoonste dagen huns levens bewezen. Zij hadden zich vereenigd om gezamenlijk een bezoek te brengen aan het standbeeld van Indiën's beroemdsten gouverneur-generaal Jan Pietersz. Coen, den voornamen grondlegger van ons gezag in den Indischen Archipel. Dit monument, dank zij de gezamenlijke bij dragen van Indië en Nederland, was vervaardigd en stond thans voltooid in de werkplaats van den heer J. M. Van Kernpen te Voorschoten. Hupsch ontvangen door den heer L. J. S. Van Kempen, met den heer Eugène de Plijn, den hoofd-auteur van dit kunstgewrocht, stond men weldra voor het majestueuze beeld, tijdelijk op het achterplein der fabriek gesteld. Reeds bij den eersten aanblik maakten zich bewondering en eerbied van een ieder meester. Over conceptie en de schoone nauwkeurige uitvoering van het schilderachtige costuum, be nevens de overige attributen slechts een roep van lof en eere voor de vervaardigers! Meer dan levensgroot, in gebiedende houding, met een gelaat waarover slechts wilskracht en vastberadenheid ligt verspreid, verhief zich daar het beeld van den Hollander uit den ouden tijd, waaraan eenmaal de Van der Heisten en Frans Halssen hun typen ontleenden. Grootsch en indrukwekkend stond daar Jan Pietersz. Coen, op de puinhoopen van .lacatra, door zijn moed en beleid voor het vaderland gewonnen en behouden, met het plan van Batavia in de hand, de Koningin van het Oosten, dat hij wou stichten. Itoe Toean besar betoel! zal de Inlander zeg gen, als hij het sprekend beeld op zijn hoog voetstuk weldra zal begroeten in den zonneschijn van Batavia's vriendelijk Waterloo-plein. Tijdgenoot en nakomelingschap mogen zich spiegelen aan het beeld van den man, die niet met woorden schermde, maar met daden ge tuigde. En terwijl die groep oud-Indiërs daar geschaard stond om het monument, wijdde menigeen een gedachte aan zoovele oud-Indische vrienden en kameraden, zonen van hetzelfde vaderland, die wellicht op dezen zelfden oogenblik hun harte- bloed deden vloeien, ginds aan Atjins strand, om de eer en het gezag van Nederland te handhaven en uit te breiden, waaraan deze zelfde Jan Pietersz. Coen eenmaal zijne krachten had gewijd. Maar ook by een enkele steeg het bloed naar de kaken, zich de taal herinnerende, die juist een 'ag te voren in de vergaderzaal van 's lands Vertegenwoordigers was gesproken. En de vraag rees op: Schaart zich het tegenwoordige Neder land in waarheid aan de zijde van hen, die hun partijgif uitstortend tegen een energiek Minister, liever schreeuwen over de onrechtvaardig heid van den oorlog," dan het heilig vuur der vaderlandsliefde aan te wakkeren, ten einde den eenmaal aangevangen oorlog tot een roemrijk einde te brengen? Welnu dan, jong-Nederland, wees niet langer schijnheilig. Sta het erfdeel van oud-Nederland af, want weet welmeerendeels door oorlogen, heel wat minder dan de Atjineesche krijg voor het modern Europeesch volkenrecht te verdedigen, is Indië eenmaal uw erfdeel geworden L Stel dit land der Mahomedanen onder de hoede van den geloovigen „Sultan en zijn oudsten Vazal," en houd op in het verre oosten den standaard der beschaving te plaatsen, door Coen en zijne opvolgers zij het ook vaak op gebrekkige wijze gepoogd. Gelukkig vonden deze sombere gedachten eene afleiding door den heer Van Kempen, die zijne talrijke gasten naar het atelier voerde waar het standbeeld het aanzijn had ontvan gen, door reusachtige aanwending van galva- nisme en electriciteit. Eenige merkwaardige proeven werden daarvan nog geleverd door den heer Van Kempen, die van dit procédé op zoo kolossale wijze tot heden de voornaamste, zoo niet de eenige beoefenaar in Europa schijnt te zijn. Ook werden de groeven vertoond waarin het beeld onder 30,000 liters kopervitriool eenmaal was bedolven, om in zijne tegenwoordige gedaante te voorschijn te treden. Daarna had de heer Van Kempen nog de welwillendheid de aanwezigen rond te leiden in de meest interessante afdeelingen der uitge breide fabriek van goud- en zilverwerken, voor oud-Indiërs dubbel merkwaardig, die in Neder landsch Indië zoo vaak menig kunststuk hadden bewonderd rnet het stempel van den voortreffe- lijken Meester: j. m. van kempen. Met een dankbaar gevoel jegens den vriende lijken gastheer en van ingenomenheid met het schoone etablissement, trok de processie naar Leidens veste terug Leiden, Toean Pandjano. 21 December 1873. KOLONIËN. BATAVIA, 13 November. Door den gouv.-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomenCiviel Depar tement. Ontslagen: Eervol, uit zijne betr., de conti*, der lste kl. bij h- t binnenl. bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura J. H. H. Dorn- seijff; op verzoek, eervol, uit zijne betr., wegens ziekte, de opz. der 2de kl. bij den waterstaat en 's lands burgerl. openb. werken H. A. Von Neid- schutz. Benoemd: Tot subst.-off. van just, bij den raad van just, te Padang, de ambt. op wachtg. Mr. E. J. Huber; tot lsten comm. by het dep. van just., Mr. J. J. Jas; lot pres. der wees- en boedelkamer te Amboina, W. J. Pv. Van Beuse- chemtot griff, bij den landr. te Pekalongan, Mr. N. B. H. F. Arriens; tot lsten huipond. aan de openb. eerste lag. school te Batavia, K J. Razelius; tot lsten deurw. by den raad van just, te Batavia, F. Loriaux. Bij den waterst. en 's lands burgerl. openb. werken: tot ingen. der lste kl., S. Wes- terbaan Muurling; 2de kl., C. L. F. Post; 3de kl., S. J. Numans; tot adsp.-ing., S. J. G. Van Overveldt; tot eersten huipond. aan de openb. lagere school te Buitenzorg J. F. Den Hollander, tot derden huipond. aan de openb. lste lagere school te Batavia, W. de Boer, tot huipond. aan de openb. lagere school te Magelang D. Harting Pzn; aan de openb. 4de lagere school te Soerabaija J. Van Heektol eersten klerk bij het college van Boedelmeesteren te Batavia. W. H. Bloem. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweej. verl. naar Ned., wegens ziekte, aan den off.-van-gezondh. der lste kl. E. Benjamins en aan den 2den luit. der inf. H. Kuhn. Departement der Marine. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit 's lands dienst, de lichtw. der derde klasse bij het kustlicht-établissement op het eiland Noordwachter G. W. Hisschenmöller. B e- noem'd: tot derde stuurlieden, W. C. Meijer, D. Schippers, G. N. Z. Wallin, C. Stoffers en L. Alings. BUITENLAND. Frankry li. De prefect van politie te Parijs heeft een maat regel genomen, die algemeen goedkeuring vindt.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2