LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4256. Dinsdag A0. 1873. 23 December STADS-BERICHTEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.03. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.174. Groolere letters naar plaatsruimte. 3de Suppletoir kohier der plaatselHke directe belasting, IS73. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 264 der Wet van den 29sten Juni 1851, Staatsblad n° 85) Doen te weten, dat het 3de Suppletoir kohier van de plaatselijke directe belasting over 1873 voorloopig is vast gesteld en van heden tot en met den 6den Januari 1874 ter Secretarie dezer gemeente (fiuancieele afdeeling), van twaalf tot drie uren, voor een ieder ter lezing is neder- gelegd. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d BRANDELER, Burgem. E. IC 1ST, Secretaris. Leiden, 22 December 1873. LEIDEN, 22 December. Bij de heden gehouden verkooping van Cokes op .het Raadhuis alhier van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen f 52, f 26, f 5.80 en f 2.60 de laagste f 52, f 25.50, f 5 en 2.50. De Commissie voor de Volksvoorlezingen verzoekt ons mede te deelen, dat zij voornemens is ap Woensdag a. s., des avonds te halfacht, in de Stadszaal, aan de kinderen van hare bezoekers een kerstboom aan te bieden. De leerlingen der hoogste klasse van de volkszangschool- zullen hij die ge legenheid eenige zangstukjes uitvoeren en tevens in de prijzen deelen. Aangenaam zal het der Commissie zijn, wanneer deze feestviering door de leden van het departement met hunne dames wordt bijgewoond. De bovengalerij zal daarvoor gereserveerd blijven. Hoe gevaarlijk het kan zijn om een ander te willen afhalen als men eenigszins beneveld is, bleek gisteravond in het Galgewater met een man, die tot dat doel, om halftwaalf nog, met een schuitje nabij de kazerne poogde aan te leggen. Hij verloor echter, gelijk 't hij dronken lieden gewoonlijk gaat, hel evenwicht, geraakte te water en arriveerde na eenige spartelingen bij een der zwaarden van een nabij de Kweek school liggend turfschip waaraan hij zich vast hield. De schipper was op zijn hulpgeschreeuw op dek gekomen en geholpen door eenige matro zen van de Kweekschool werd de drenkeling gered en aan wal gebracht. Gistermorgen werd zekeren B. als naar gewoonte zijn koffie gebracht, maar het bleek ditmaal niet noodig le zijn, daar de man, 'dien men eerst slapende waande, met het hoofd voor over dood op zijn stoel zat. De overledene was 69 jaar oud. In de vergadering der Pomologische Ver- eeniging te Boskoop zijn tot leden van hei Bestuur herkozen de heeren Anth. Koster en K. Van Nes Pz., en is in plaats van den heer T. Koster, die bedankte, gekozen de heer J. Van Hoff. Eene uitnoodiging van de Maatschappij van tuinbouw en plantenkunde, om als lid dier Maatschappij, tegen betaling van f 25 jaarlijks, toe te treden, werd met 9 tegen 7 stemmen afgewezen. Een voorstel tot ontbinding der Vereeniging, met het doel alsdan eene afdeeling van genoemde Maat schappij te slichten, vond geen genoegzame onder steuning om in behandeling te komen. Van Reuter's Office is het volgend telegram ontvangen „Penang, 20 December. De Nederland- sche troepen hebben zich meester gemaakt van den geheelen linkeroever der Atjin-rivier en de aldaar aanwezige moskee. Zij zijn thans in zuide lijke richting op marsch. Het land levert veel moeielijkheden op en de Afjineezen bieden veel tegenstand." Opmerkelijk is het, dat in dit particulier telegram gewag wordt gemaakt van eene Mos kee, terwijl ook gezegd wordt, dat onze troepen zich van den linkeroever der Atjin-rivier hebben meester gemaakt. De linkeroever der rivier ligt echter aan de westelijke zijde, en het regeerings- telegram spreekt van den oostelijken oever. Er is hier eene tegenstrijdigheid, die wel moet doen gelooven, dat in Reuter's telegram eene vergissing plaats heeft. Te Delft is in de namiddag-godsdienstoefe ning van gisteren hel nieuwe orgel in gebruik gesteld, vervaardigd door den heer C. G. F. Witte, (firma J. Batz en Go.) te Utrecht, en had de in wijding plaats met eene toepasselijke rede van Dr. Haverkom van Rijsewijk, terwijl het orgel bij die gelegenheid werd bespeeld door den heer J. A. Klerk. Wij vernemen, dat Jhr. H. P. F. Hooft, inspecteur van financiën bij het Loodswezen, als zoodanig werkzaam aan het Ministerie van Marine, zijn eervol ontslag uit die betrekking heeft verzocht. De opper-ceremoniemeester maakt bekend, dat het Hof den lichten rouw zal aannemen voor den tijd van drie dagen wegens het overlijden van H. M. de Koningin-weduwe van Pruisen, ingaande den 21 sten dezer maand. De audiëntie van den Minister van Oorlog zal op Donderdag den 25sten December aanstaande niet plaats hebben. Aan de hoogeschool te Groningen is be vorderd tot doctor in de geneeskunde de heer H. M. Niemeyer, van Nieuw-Pekela, na eene dissertatie over diabetes insipiu. Aan de Ulreehtsche hoogeschool zyn, na verdediging van stellingen, bevorderd tol doctoren in de rechten de heeren J. H. Uiterdijk, geboren te Zwolle; E. V. Kleijn van de Poll, geboren te Sarnarang, en R. F. Besier, geboren te Deventer. Aan de scheepswerf der koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam, is met goed gevolg te water gelaten het schroef- stoomschip 4de kl. Pontianakaldaar gebouwd voor rekening van het departement van koloniën en bestemd voor den dienst in Oosl-Indië. Te Leeuwarden is dezer dagen in den ouderdom van bijna 78 jaren overleden Jhr. Mr. Montanus de Haan Hettema, lid van de arr.- rechtbank aldaar sedert 1838. Hij was lid van de Nederl. Maatschappij van Letterkunde, het Ulrechtsch Genootschap en van vele andere bin nen- en buitenlandsche genootschappen, en inder tijd ook correspondent der 2de klasse van het Kon. Ned. Instituut. Met wijlen Mr. A. Van Halmael Jr. gaf hij uit het „Stamboek van den vroegeren en lateren Frieschen adel." Hij schreef nog vele andere werken, meer bijzonder betrek kelijk de Friesche taal en oude Friesche wetten. Nog niet lang geleden legde hij de laatste hand aan een Friesch woordenboek, dat waarschynltjk gereed is voor de pers. Z. M. de Koning heeft goedgunstig beschikt op de aanvrage der feestcommissie uit de Scherp- schutfersvereeniging „Neerlands Burgerwacht", te Amsterdam, tot het geven van een feestwed- slrijd op de vuurwapenen, bij gelegenheid van het te vieren Zilveren Kroningsfeest, in de maand Mei des volgenden jaars. Tot dit feest zullen worden uitgenoodigd de verschillende Nederlandsche Ver- eenigingen, benevens deputatiën van vloot, leger en schutterijen in Nederland, en de verschillende Luxemburgsche en Belgische Scherpschuttersver- eenigingen. De stoomvaartmaatsch „Nederland" zal in het begin van de volgende maand het stoomschip Prins van Oranje voor eene reis naar Java ge reed laten maken. De Ceylonmet de mail uit Java, China, enz., is te 7.30 's morgens den 19den dezer te Brindisi aangekomen, en de mail is te 9.25 naar Londen vertrokken. De Meikongmet de Fransche mail uit Bata via van 23 November, wordt 24 December te Marseille gewacht. Door wijlen vrouwe N. Hartogh, weduwe van den heer L. W. Van Mesritz, gewoond heb bende en overleden te 's-Gravenhage, is eene som van 500, vrij van successierechten, aan de Maatschappij van Weldadigheid gelegateerd. De Commissie, die met de verloting, ten voordeele der Nederlandsche vereeniging, te Brus sel, was belast, deelt mede, dat den Bisten dezer de termijn verstrijkt binnen welken de getrokken prijzen van de Nederlandsche legatie, aldaar moeten worden opgeëischt. Na dat tijdstip zal over die voorwerpen ten bate der Vereeniging worden beschikt. Uit eene mededeeling, door den Minister van Buitenlandsche Zaken aan 's Konings Commis saris in de provincie Zuid-Holland gedaan, blijkt, dat zonder behoorlijke en geviseerde paspoorten in Rusland de reizigers niet worden toegelaten. Belanghebbenden worden dus verwittigd, dat het bezit van een buitenlandsch paspoort bij het rei zen in Rusland verplicht is. Bij beschikking van den minister van kolo niën zijn de hoofdonderwijzers E. G. A. Taenzer en J. Uhl, en de hoofdonderwijzer G. R. Le Bruyn, gesteld ter beschikking van den gouver neur-generaal van Nederlandsch Indië, om te worden benoemd tot onderwijzer 3de klasse voor den dienst daar te lande. Z. M. heeft Mr. L. W. A. Besier, referen daris hij het Muntcollege, aangewezen om gedu rende het jaar 1874, in geval van afwezigheid van een der leden van het Muntcollege, diens plaats te vervullen bij de behandeling der onderwerpen, bedoeld bij de artt. 3, 7 en '10 der wet van 1 Juni 1850 Stbln°. 25); met ingang van 1 Jan. 1874, benoemd lol griffier bij het kantongerecht te Kampen, Mr. M. G. Bentfort, thans gr iff. bij het kantongr. te Vollen- hove; aan den gew. vasten knecht bij het dep. van Oorlog J. F. Quithoven met ing. van dea lsten Juli 1873, een pensioen verleend van f 257 's jaars, en zulks met intrekking van het hem, bij besluit van 25 Oct. 1855, toegekend wacht geld; aan den 2den luit. F. M. Jaeger, van het lste reg. vesting-art., op het door hem gedaaa i verzoek, een eervol ontslag uit den militairea dienst verleend. (jremeng-cl Nieuws. Men schrijft uit Nieuwediep: Zon dag-ochtend werd door schipper Leendert Noordzij van de Maassche vischlogger Presto binnengeloodst het Eng. stoomschip Orientmet eene lading

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1