Wijmans, 1ste officier, P. Holtzapffel, W. H. "Van Braam en L. T. K. A. Jeekel, luits.-ter-zee 2de kl.H. Romer, A. C. v. d. Sande Lacoste en Jhr. H. M. Speelman, adelb. 1ste kl.C. Mey- boom en Dr. F. M. Cowan, offie.-van-gez. 3de kl.; J. G. De Vriese, offic.-van-adm. 2de kl.J. G. Van Reyn en F. Lenfting, klerken. Tot leden van de commissie tot onder zoek van de stukken in zake de spoorwegconcessie RotterdamHoek van Holland, zijn benoemd de hh. Storm, Van Zuylen, Mees en Verheyen. De aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot pastoor te Bussum, H. A. Piek; tot pastoor te Aalten, P. E. L. Bosman; tot kapelaan der kerk van O. L. V. Hemelvaart te Zwolle, F. W. Tschierschke; tot pastoor te Saasveld, G. J. Wie- gink, en tot pastoor te Nieuwschoonebeek, L. W. Brugman, kapelaan te Wehel. Uit Wijk-bij-Duurstede wordt gemeld: De werkzaamheden aan het uitdiepen van het nieuwe kanaal (waardoor de scheepvaart zoozeer is gebaat en de Roodvoet thans niet meer behoeft bevaren te worden) spoeden ten einde, zoodat weldra dat vaarwater voltooid zal zijn. De bezorgdheid voor mogelijke ijsverstoppingen is hierdoor zeer zeker belangrijk verminderd. Het verdient opmerking, dat de grond, uit genoemd kanaal gegraven, zulk eene deugzame steensoort oplevert, dat de eige naars der daartoe onlangs gebouwde steenovens zooveel aanvragen om steenen ontvangen, dat er niet aan kan worden voldaan. Openbare vergadering van den Raad van State, „Afdeeling voor de geschillen van bestuur," op Woensdag 24 December, des voormiddags te elf uren. Bij beschikking van den Minister van Finan ciën, is het ontvangkantoor der directe belastingen en accijnzen te Kialingen c. a., waaraan eene zuivere belooning van p. m. ƒ2330 'sjaars ver bonden is, in de zesde klasse gerangschikt. Gemengd Nieuws. Gistermiddag is te Amsterdam uit de bovenste verdieping van een huis op den hoek van de Spuistraat en Torensteeg een lSjarig dienst meisje gesprongen. Zwaar verwond is de ongeluk kige naar het Gasthuis vervoerd. Naar men verneemt, is het den heer B. Gorter, te Almelo, gelukt een toestel uit te vinden waarmede ook in de grootste stoomfabrieken turf kan worden gestookt, waardoor 100 pCt. voor- deeliger kan worden gewerkt dan met steenkolen. Reeds in verscheidene fabriekep in de omstreken van Almelo wordt, met goed gevolg, van die inrichting gebruik gemaakt. Gisteren zij n te Amsterdam op de werf van de scheepsbouwmeesters E. J. Bok Zonen, de kielen gelegd voor het loggerschip Stad Amsterdam IIIbestemd voor de haringvisscherij, voor rekening der firma R. P. Regtdoorzee, zul- lendei bevaren worden door schipper P. Bootsman, en van een schooner-brikschip, groot pl. m. 125 gemeten lasten. Woensdag in den vroegen morgen, omstreeks halfvier, ontstond in de onmiddellijke nabijheid van Groningen door eene onbekende oorzaak brand in den oliemolen vah dén heer A. Ellens, buiten het Kleinepoorlje, onder de ge meente Haren, die zoo snel in omvang toenam, dat binnen zeer korten tijd de molen, de behui zing, ^benevens eene belendende schuur, in asch werd gelegd. In de schuur bevond zich eene aan zienlijke hoeveelheid lijnzaad, die evenwel niet aan den eigenaar van den molen behoorde. Aan blusschen viel in het, geheel niet te denken, te meer daa^ de molen. enz. door het water, dat door een geweldigen noordwesten, wind eene buitengewone hoogte had bereikt, geheel was inge sloten. De losse goederen van den heer Ellens zijn dan ook totaal verbrand. Deze ramp, hoe treurig ook op zichzelf, was, ten gevolge van den feilen wind, oorzaak van een nog grooter onheil. De vonken toch van den brandenden molen vlogen over het Win- schotérdiep en bereikten de daar gelegen boeren plaats van den heer A. Haakma Janssonius, be woond door den koemelker H. Oltens, diens vrouw en tien kinderen, welke ter nauwernood den tijd hadden het leven te redden. De geheele boeren plaats, met schier alle meubilaire en andere goederen, eetwaren, kleederen enz., is dan ook totaal afge brand; alleen is men er met groote moeite in geslaagd de levende have, 10 a 12 koeien aan het gevaar te ontrukken. Door de stedelijke brandweer werd adsistenlie verleend. Volgens ooggetuigen was het een hartverscheurend gezicht de kleine kinderen van Ottens, bijna geheel naakt, op het heem te zien staan schreien, en de vrouw, nauwelijks uit het kinderbed hersteld, met haar zuigeling naar de buren te zien brengen. Naar men verneemt, waren de perceelen van den heer Ellens en van den heer Janssonius tegen brandschade verzekerd, de gebouwen van den heer Ellens voor/ 14,000, maar de losse goederen van Ottens voor zulk een geringe som, dat dit bijna met geene verzekering gelijkstaat. Voor het prov. gerechtshof in Zuid- Holland stonden heden twee jeugdige personen terecht, die in den nacht van 24 op 25 Oct. jl., toen in de Raamstraat te Rotterdam brand was uitgebroken, een huis aan de overzijde binnen traden en onder het uitroepen van brandbrand de bewoners wilden behulpzaam zijn in het bergen van goederen en kostbaarheden. Den volgenden dag werden door de juffrouw die zij geholpen hadden onderscheidene gouden en andere voorwerpen ge mist en door den bewoner van eene andere kamer in hetzelfde huis een zilveren horloge. Het ge- stolene werd gedeeltelyk te Schiedam verkocht en gedeeltelijk bij de arrestatie van een hunner, den 2den beschuldigde, gevonden. In den nacht van 26 op 27 October werd de 1ste beschul digde in de Molensteeg door de politie aange houden toen hij van een persoon die niet geheel nuchter was weder diens horloge had ontvreemd. De eerste besch. ontkende zoowel aan den dief stal bij gelegenheid van den brand als van dien van het zilveren horloge van den man op de straat schuldig te zijn, doch de tweede besch. erkende het hem ten laste gelegde te hebben gepleegd. Adv.-Gen. Mr. Van Maanen hield beider schuld voor voldoende gestaafd en requireerde eene veroordeeling tot gevangenisstraf van drie maanden tot vijf jaren. De verdediger Mr. Prins wees het Hof op verzachtende omstandigheden en verzocht de toepassing van eene lichte straf. Het Hof deed nog heden uitspraak. Het sprak de besch. vrij van den diefstal bij gelegenheid van den brand te zamen en in vereeniging te 'hebben gepleegd, doch het veroordeelde den eersten besch. tot vier en den tweeden besch. tot twee jaren gevan- genisstraf. BU1TENLAN D. Frankrijk. Het gouvernement gaat voort met maatregelen te nemen tegen het verspreiden van petitiën ten gunste der troonsverhetfing van Henri V, hoewel het daarbij, niet Streng- te werk gaat. Volgens de Union heeft een prefect den redacteur van een der legitimistische bladen, uit naam des ministers verzocht, de in omloop zynde petitiën niet verder te verspreiden. In Maine-et-Loire heeft een briga dier der gendarmerie den boeren in 't oor gefluisterd, hunne handteekening toch niet onder dergelijke verzoekschriften te zetten. Naar gemeld wordt, heeft de hertog van Aumale, na afloop van het proces tegen Bazaine, een bezoek gebracht, aan Maarschalk Mac-Mahon, aan wien hij te kennen gaf, dat, nu hij naar Besan^on, den zetel van zijn militair cornmande- ment, vertrok, hij zijn ontslag wilde nemen als lid der Kamer. Mac-Mahon verzocht hem echter aan dit voornemen geen gevolg te geven, en de hertog heeft alsnu zijn plan laten varen. In de laatste dagen zijn verscheidene kleine Belgische dagbladen aan de Fransche grenzen in beslag genomen. Ook aan de lY Fr. Presse van Weenen is dit onlangs te beurt gevallen. Het eiland Sainte-Marguérite, dat aange wezen is als plaats, waar Bazaine zijn straftijd zal ondergaan, is een der eilandjes van de groep der Lérins en gelegen op ongeveer drie kilometers afstand van de Fransche kust, in de Middel- landsche Zee, tegenover Cannes. Het maakt een deel uit Van het departement Alpes-Maritimes. Het eilandje Saint-Honorat is -slechts door een 1 kilometer breed kanaal van St.-Marguerite ge scheiden. Een sterk fort verheft zich op laatstgenoemd eiland. Het is een kasteel van ouden oorsprong en dateert, meent men, van 1639, alzoo van de regeering van Lodewijk XIII. Yauban heeft het hersteld. Deze sterkte beslaat het midden van het eiland en bestrijkt de zee. Steile, zwart achtige rotsen en klippen geven aan dit gedeelte van het eiland een woest, doodsch aanzien en maken de nadering zeer gevaarlijk. In deze staats gevangenis zal Bazaine opgesloten worden. Reeds hebben beroemde en beruchte personen vóór hem dat lot ondergaan. Wie herinnert zich, den naam St.-Marguérite lezende, niet „den man met het ijzeren masker," die hier omstreeks 1670 sverd opgesloten? Ook Ömer Talon, de dichter Lagrange- Chancel, De Broglie, bisschop onder Napoleon I, e. a. zijn in de historiebladen van het fort opge- teekend. Bijna had Rochefort de reeks van bekende gevangenen met een vermeerderd, daar er lang sprake van geweest is, om hem hier af te zonderen. Het klimaat der eilandengroep de Lérins is zacht en gematigd, evenals dat te Cannes; men had moeilijk een gezonder plaats kunnen vinden. Het eiland wordt beschut voor den noordenwind door de naburige bergen op het vasteland, terwijl zijn bodem gelijk is en geen valleien, noch hoogten vertoont, die schadelijke luchtstroomen zouden kunnen begunstigen. De gevangenis zelf is sedert tal van jaren ter nauwernood gebruikt, zoodat er belangrijke herstellingen, vooral inwendig, zullen noouig zijn, om haar eenigszins bewoonbaar te maken voor een personage als Bazaine. Nog meer zal dit het geval moeten zijn, als het waarheid is, wat de Gaulois mededeelt, dat namelijk zijne echtgenoot en kinderen de gevangenis met hem zullen deelen. Het garnizoen zal ongetwijfeld moeten versterkt worden. De weduwe van het door het leger van Versailles gefusilleerd gewezen Commünelid Millière, die eenigen tijd geleden den Staat een proces heeft aangedaan om vergelding en schadever goeding voor dien, naar hare overtuiging, ge- pleegden moord te erlangen, is thans op hare beurt gerechtelijk gevolgd en wel wegens hoon der openbare zedelijkheid en den godsdienst aange daan in de door haar uitgegeven wordende Ar- lequin Démocratique. Zij is door het Hof van Assises van de Seine tot een gevangenisstraf van vier maanden en eene geldboete van 200 fr. veroordeeld. Den schrijver van het schotschrift is eene twee maanden langere gevangenisstraf opgelegd. t>uitsclilancl. De Eerste Kamer in het groothertogdom Hes- sen-Darmstadt heeft verklaard, zich met het ontwerp-schoolwet, zooals het door de Tweede Kamer andermaal is gewijzigd, te zullen vereeni gen, mits de bepaling vervalt, waarin aan de leden van geestelijke orden het geven van onderwijs wordt verboden. Wegens deze voorwaarde wordt de wet gerekend verworpen te zijn. Het lijk der koningin-weduwe Elisabeth van Pruisen is Woensdag-nacht uit Dresden per spoor trein naar Potsdam overgebracht. Tot aan de Pruisische grenzen werd het door den kroonprins en de leden van het Huis der afgestorvene be geleid en vervolgens overgegeven aan het uit Berlijn tegemoetgezonden hofpersoneel, waarna het op Sans-souci in de slaapkamer van Frederik den Grooten op een katafalk werd geplaatst, om te worden tentoongesteld. Men schrijft uit Wesel: Den 15den Aug. 11. stootte een Nederlandsch zeilschip, met steenkolen geladen, tegen de in aanbouw zijnde stroompijlers der brug van den VenloHamburger spoorweg bij Wesel, en ging te gronde. De kolen waren voor 1100 thaler verzekerd bij de „Niederrheini- sche Güter-Assecuranz." Destijds heette het, dat de eigenaar van het schip, wegens de hooge kosten van het ophalen, van zijn eigendom had afgezien en dat de assurantie-maatschappij de kolen zou betalen. Thans echter, na verloop van vier maanden, werd hij door de Maatschappij ge sommeerd, haar de som van 1100 thaler te vol doen, onder bedreiging van bij weigering de zaak voor de rechtbank te zullen brengen. Daar nu de eigenaar heeft verklaard aan de somiViatie geen gevolg te zullen geven, is er een rechterlijk onder zoek geopend.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2