tot de conclusie dat hij zwemvliezen aan de pooten heeft gehad en zich met visch moet gevoed hebben. Tot dusver was nog geen vogel met werkelijke landen bekend. Men meldt uit Texel van 17 December: Door het stormweer van gepasseerden nacht bereikte het water een builengewoon hoogen stand; de kaden rondom de haven waren ondergeloopen. De passagiers die per stoomboot moesten ver trekken konden daar nauwelijks aan boord komen, zoedat er eerst van allerlei hout een dam moest worden gelegd. Ook op de scheepstimmerwerf heeft men veel last van het water gehad. Het ongeluk, dat op 25 September 11. op de rivier de Maas voor Rotterdam plaats had, toen de stoomboot Maasstroom tegen eene sleep boot, die een convooi van zes schepen sleepte, aanvoer, gaf aanleiding tot eene strafrechterlijke vervolging tegen den loods K. Den Broeder, die op dat tijdstip het commando over de Maasstroom tiad en aangeklaagd werd van niet de noodige voorzorgen te hebben genomen en door onvoor zichtigheid oorzaak te zijn geweest van het on geval, dat zulke treurige gevolgen heeft gehad. De vrouw toch van schipper Bekker van De vrouw Maria verloor, evenals haar kindje van 4 weken, daarbij het leven, terwijl hare zuster ten gevolge daarvan zinneloos is geworden. Dezè zaak werd Dinsdag in de zitting der rechtbank te Rotterdam behandeld, en met eene korte tus- schenpoozing van 's morgens 10 tot des avonds halfelf voortgezet. Zij leverde, behalve de treurige bijzonderheden der aanvaring, vele gewichtige in cidenten op. De officier van justitie, Mr. Patijn, requireerde tegen den bekl. eene cellulaire gevan genisstraf van 1 jaar, boete van f 50 of subsidair 2 dagen cellulaire straf. De uitspraak is bepaald op 23 December. Maandag-avond is brand ontstakn in het schoolgebouw te Vieringen, gemeente Tub- bergdn. 't Geheele gebouw is afgebrand, en ook de inboedel is nagenoeg geheel een prooi der vlammen geworden. Gisieren wetd van de werf van den heer Arie Smit te Slikkerveer met goed gevolg té water gelaten hét dubbel-schroefstoomschip Schelde 8i Bhijtlgroot 750 ton, gebouwd voor rekening dér heëre'n W. A. Van Maenen en C0., té Antwerpen, bestemd voor hunne Rijnvaart tus- schen Antwerpen en Mannheim. Onmiddellijk daarna wérden de kielen gelegd van vier stoom- sthëpéii van gelijk char tér, voor rekening eéner Engèlsch-Duitsche maatschappij, gevestigd te Dus- sëldótf,' bestemd voor de vaart tusschen VI is sin - gen en Duisburg. 'Men' hééft té Vervièfs'èéné nieuwe lïchfëtöf uitgevóhden, die, naar men beweert, de p'étrólëum mét vrücht en voordeel vervangen kan. Dié Slof óf dit vocht is samengesteld uit 30 gr. fijngewrèVèn of gestampte soda, opgelost in eene halvè kan regenwater en vermengd met een zevental druppelé naphta. Volgens de opgave van een dagblad van Verviers is de bovengenoemde hoeveelheid voldoende geweest om een winkel- lathp van des namiddags halfvijf tot middernacht te doen branden met eene vlam niet minder helder en wit dan die van ontstoken aardolie. Te 's Prinsen ha ge vierde gisteren de weduwe Matlnjssen,'geboren Lips, daar woonachtig, haar lOOsten verjaardag. Zij heeft nog in leven 6—k+nderen- (-haar oudste zoon telt 67 jaren), 18 kleinkinderen en 16 achter-kleinkinderen. Tot op haar 99ste jaar heeft zij het landbouwersbedrijf uitgeoefend en geniet nog sieeds, bij een opge ruimd humeur, de beste gezondheid. Dezer dagen kwamen 3 jongelieden, naar hunne kleeding te oordeelen, schijnbaar uit dén aristocratischen stand, in den winkel van den juwelier Hartung in Weenen. Twee hunner wik kelden den juwelier in gesprek en lieten zich onderscheidene kostbaarheden voorleggen, de derde nam de gelegenheid waar om van de toonbank een armband Ie stelen. Hij was van rood goud, met. paarlen en diamanten bezet en vertegenwoor digde eene waarde van 5000. Toen de diefstal ontdekt werd, waren de drie handige dieven reeds niet meer te zien. Dinsdag-middag had er een ongeluk plaats op de fabriek van de firma Van Ent hoven en Co. in Den Haag. Een jongeling, die bezig was een machine te smeeren, geraakte met zijn hand er tusschen, zoodat zijn vipger werd afge- kneld. Door den heer Dr. Hoven werd hem ge neeskundige hulp verleend. Ongeveer drie weken geleden werden in Den Haag eenige dames, wandelende op het beschulpte pad ter hoogte van de Israëlietische begraafplaats, door een cavalerist ergerlijk be- moeielijkt. Een dienaar van de openbare macht, die zich juist in de nabijheid waar het feit plaats had bevond, maakte zich op aanwijzing der dames van den huzaar meester en geleidde hem naar de politiewacht te Scheveningen, van waar hij na te zijn ondervraagd werd overgebracht naar de kazerne. Gisteren heeft deze zaak voor den krijgs raad gediend, welke naar men verneemt het feit zeer ernstig heeft opgenomen. Greld- en efïectenmarkt. Amsterdam, van 8 tot 15 Dec. 1873. Ook heden kan ons overzicht weder kort zijn, daar het alleen de voortdurende beterschap van de geldmarkt en in verband daarmede vaste en deels willige prijzen te conslateeren heeft. De Engelsche en de Nederlandsche Banken konden opnieuw tot verlaging van 't disconto overgaan en ook de berichten van de Duitsche markten luidden gunstiger. De handel in fondsen blijft echter beperkt en speculatiën op groote schaal ontbreken byna geheel. Zelfs klaagt men uit Frankfort en uit Berlijn over bijzonderen stilstand van den handel, waardoor de prijzen zich dan ook meer onderscheiden door een bestendiger karakter aan te nemen dan wel door rijzing. De afloop der jongste Russische leening is be kend: zij was volteekend eer zij nog eigenlijk was opengesteld. Zal 't evenzoo gaan met de Hongaarsche, die nu aan de beurt is? De Roth schilds introduceeren haar en dat zegt zeker veel en belooft bijna een goed succes, doch overigens is de financieele toestand van Hongarije juist niet zóo om met moed in eene nieuwe leening te gaan Zooals wij reeds opmerkten waren bijna alle fondsen ferm, al rezen zij ook niet bij percenten; bijzonder de Metallieken en eenige Russische spoor- wégsoorten. Voorts hebben zich enkele Noord- AiïierikaanSéhe sporen iets gereleveerd, doch daaren- tegén 2ijn andere, b. v. Cairo *St.-Louis, sterk gedaald. Het geld op prolongatie vertoont neiging tot daling en was heden 4 a 5 pCt. BUITENLAND, Frankrijke De commissie voor de legerwet heeft besloten 17 millioen aan te vragen vóór do oproeping van het tweede gedeelte der lichting, van welke som de Minister van Oorlog had afgezien. De commissie voor het budget heeft 't voor stel aangenomen tot verhooging der bezoldiging van den President der Republiek met 300,000 franken. De commissie voor de benoeming der maires heeft vastgesteld, dat men, om tot die waardigheid benoembaar te wezen, den leeftijd van 25 jaar moet bereikt hebben, voorts kiezer en in een der vier directe belastingen aangeslagen moet zijn. Volgens Paris Journalis Prins Soutzo, die, eenige weken geleden, Prins Ghika in een tweegevecht heeft doodgeschoten, in Frankrijk teruggekomen en heeft hij zich ter beschikking gesteld van den prefect van politie te Parijs en van den procureur der Republiek te Fontaine- bleau. In afwachting van eerie oproeping om voor de Assises te verschijnen, heeft hij zijne voorma lige woning te Parijs weder betrokken. Duitschland. De rechtbank heeft den aartsbisschop Ledo- chowski, wegens eigenmachtige aanstelling van den deken Hebanowski, te Bytbin, veroordeeld tot 800 Ihl. boete, subsidiair gevangenisstraf. De wijbisschop Janiszewski trad als getuigen op. Naai; met zekerheid gemeld wordt, zal de aartsbisschop een mandaat voor den nijksdag aannemen. In het Huis van afgevaardigden zijn bij de eerste lezing de beraadslagingen geëindigd over de wet op het burgerlijk huwelijk. De minister van eeredienst verdedigde de voordracht. De rege ling dezer aangelegenheid, zeide hij, is alleen mogelijk door het burgerl'yk huwelijk verplicht te stellen. De regeering stelt, om redenen aan de practijk ontleend, er grooten prijs op, dat ook geest el'y ken tot ambtenaars van den burgerlijken stand benoemd kunnen worden. Terwijl de minister sprak, verscheen prins Bismarck in het Huis. Dadelijk werd hij door eenige leden van het cen trum herinnerd aan zijne vroegere zienswijze omtrent deze aangelegenheid, welke afweek van de thans door de regeering verdedigde beginselen. Zijn antwoord luidde: „Ik ben thans geen lid meer van eene partij in de Kamerik ben minister, en moet dus mijne persoonlijke denkbeelden laten varen voor het belang van den staat." Een dave rende bijval volgde hierop. De Reichsanietger maakt de verordening her kend, waarbij de formule wordt vastgesteld v*tn\ den eed van gehoorzaamheid aan de Staatswetten,, dien de bisschoppen moeten zweren. Bij dien eèd verbinden zij zich in de waarneming van hurfc geestelijk beroep tot trouw aan den koning en het vaderland en tot gehoorzaamheid aan de wetten, en beloven zij niet te zullen dulden, -dat ondergeschikte geestelijken door woord, of door daad vijandig tegen die wetten optredendat ze, 't zij in of buiten het land, gemeenschap onder houden, die gevaarlijk is voor de openbare rust, en dat zij, kennis dragende ~van aanslagen tegen den Staat, daarvan aan de autoriteiten mede- deeling zullen doen. Van de nieuwe zilveren Rijksmunt zijn sedert* eenige dagen 20penningstukken (>/5 mark), over eenkomende in waarde met twee groschen, irt' omloop gekomen. Zij hebben eene middellijn van 16 millimeters en dragen op de eene zijde dei/ Rijks-adelaar, op de andere het omschrift „Deut- sches Reich" met het jaartal en in het midden het cijfer 20, waaronder het woord „Pfennig". Eerstdaags zullen, naar men verneemt, ook de eerste markstukken in omloop gebracht worden; deze hebben eene middellijn van 24 millimeters. De twee gepantserde Rijn-monitors, dié te Bremen gemaakt worden, zullen in de aanstaande! lente voltooid zijn. Zij zijn elk gewapend met twee stukken van 15 centim. en hun bepantsérïrtg is 1 Eng. dm. dik, .welke voldoende.zou wezen om, hen niet alleen tegen infanterieVuur maar ook tegen veldartillerie te beschermen. De diepgang zal slechts 5 voet bedragen. Zij zullen tot Mainz*' kunnen opereeren en te Keulen gestationeerd zijn.- Spanje. Volgens DailyNews heeft de heer Castelar aan den Amerikaanschen gezant officieel bericht gezonden, dat de Virginius aan de Vereenigde Staten is overgegeven. Te Barcelona hebben een vijftigtal arres- tatiën plaats gehad, ten gevolge van de jongste federalistische opschudding. Uit Madrid wordt van 15 dezer gemeld: „De Correspondencia spreekt het gerucht tegen dat de minister van financiën zich zou bezig houden met eene conversie van schuld. Men ge looft dat die quaestie eerst na vaststelling van heth budget ter sprake zal worden gebracht. Er loopt een gerucht dat de bende van Santa-Cruz door de Carlisten onder Lizaraga ontwapend is, en Santa-Cruz voor een krijgsraad zou worden - terechtgesteld. De Carlistische benden zijn overal in de provincie Burgos verminderd. In de provin-1 u ciën Cordova, Leon en Logrono zijn zij verdwenen. De bende van Chelna, in de provincie Vittoria, gaat uiteen." Groot-Britaimië. De Daily News deelt een béricht mede uit Cape Coast Castle, van 30 November, vólgens hetwelk aldaar een gerucht liep dat de Koning der Ashantijnen overleden was. Door eene commissie uit de kamer van koophandel te Edinburg is een omstandigrapport uitgebracht over de oorzaken der veelvuldige onge lukken op spoorwegen en spoorwegstations, waarin gewezen wordt op het gemis van eenheid van bepalingen omtrent den inwèndigen dienst, het signaalstelscl enz., de in sommige opzichten ge brekkige inrichting der rijtuigen en de ontoerei kende ruimte van vele stationsterreinen. De vele aan spoorwegbeambten- overkomende ongevallen.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2