LEIDSCH DAGBLAD. IN0. 4253. Vrijdag A0. 1873. 19 December. STADS-BERICHTEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels...f 1.05. Iedere regel meer0.174. Grooterc letters naar plaatsruimte. Wij maken onzen lezers bekend dat wij de telegrammen, die vjij betreffende de Atjineesche expeditie ontvangen, aan ons bureel zullen aanplakken, opdat zij zoo spoedig moge lijk bekend zullen worden. Daartoe zijn wij genoodzaakt, omdat door de talrijkheid onzer abonné's het drukken en rondbrengen te veel tijd vereischen. Meestal komen de dépêches, vooral ten tijde der kamerzittingen, tusschen 1 en 3 uur aan. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien de verordening van den 9den Januari 1868 (Gemeenteblad n°. 1), houdende aanwijzing der plaatsen, dagen en uren voor de verschillende markten binnen deze gemeente; Doen te weten, dat door het invallen van den 'tweeden Kerstdag op Vrijdag den 26sten December eerstkomende, de Veemarkt niet op dien dag, maar op Woensdag te ▼oren, den 24sten dezer, zal worden gehouden. En wordt deze door plaatsing in de Leidsch* Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. D. BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secretaris. Laiden, 11 December 1873. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de adressen van Lucas Van der Nat, kruidenier en melkverkooper, wonende alhier, houdende verzoek om een gemetselden mestput te mogen maken op zijn erf aan de Minnebroersgracht n°. 21 en van Hendrik Brum- meikamp, broodbakker, mede alhier woonachtig, daarbij verzoekende om varkens te houden en te meston op zijn erf uitkomende aan de Gedemptegracht n°. 94; Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Ja nuari 1824 (Staatsblad n®. 19), alsmede op art. 132 en 134 der Algemeene Politieverordening van 16 Oct. 1873 Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en be woners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informa'iën de eommodo et incomtnodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den 22sten December aanstaande, 's voormiddags ie elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen deze verzoeken op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secretaris. Leiden, 18 December 1873. LEIDEN, IS December. Gisteren zeide de Minister van Koloniën in den loop van de zitting der Tweede Kamer, na mededeeling van het telegram uit Atjin, dat hij aan de Kamer of in de Staatscourant mede deeling zal doen, zoodra hij tijding ontvangt. Men zg dus voegde hy er bij niet ongerust, noch verspreide men valsche geruchten. De Mi nister zeide nog, dat in het vorig telegram onjuist ■was opgegeven dat Kerala Gighen bewesten de Atjin-rivier was gelegen: het ligt beoosten; en dat de berichten, met de Fransche mail ontvangen, geheel ongegrond waren. In de zitting van heden werd door den minister het volgende medegedeeld: Bij de Regeering is hedenochtend het volgend bericht ontvangen van den generaal Van Swieten, van Penang Guur 45 m. gisteravond „Cotta-pe- rak in linieversterking, benedenwaarts Moesapi langs het strand tusschen Pedropunt en Moesapi genomen. Aan onze zijde zijn 6 dooden en 38 gekwetsten, waaronder 3 officieren niet gevaarlyk. De vijand heeft 85 dooden in de versterking achtergelaten. Wij naderen de Boven-Atjinrivier en hare ver- sterkingen en zullen met zwaar geschut aan vangen. Ziektetoestand beter." Het Reuters telegram van gisteravond 5 uur is onjuist. De Regeering heeft bevolen dat offi cieren, die een telegram te Penang aanbrengen, geen mededeelingen mogen doen vóór het Regee- rings-telegram verzonden is. Het Reuters-telegram was dus gebaseerd op praatjes van scheepsvolk. Wij vestigen de aandacht van belangheb benden op de gelegenheid tot verzending van aan- geteekende en gewone brieven, monsters en druk werken van Rotterdam naar Batavia, met het stoomschip Wjberlonop 20 Dec., 's avonds te acht uren. De laatste lichting te Leiden is Zater dag 20 Dec. te 5 uren 's avonds. Daar de antwoorden bij curatoren van het Stolpiaansch legaat ingekomen op de prijsvraag, waarbij verlangd werd „eene geschiedenis van de leer der aangeboren begrippen", niet voldoende zijn bevonden, is de uitgeloofde eereprijs niet toe gewezen. Voor het bouwen van eene infirmerie bui ten de Morschpoort is het laagst ingeschreven door de heeren J. J. Hasselbach en C°. alhier, voor f 183,200, evenals voor het vergrooten der kazerne bij genoemde poort, voor f 21,730. Professor Rauwenhoff van Leiden trad Dinsdag-avond als spreker op voor de afdeeling Rotterdam van de Hollandsche Maatschappij van Fraaie Kunsten en Wetenschappen. Zijne voor dracht was gewijd aan John Stuart Mill, wiens leven en werken hij schetste naar aanleiding van Mill's autobiographic. Het voornaamste van het geen in deze eigen levensbeschrijving van den beroemden Brit voorkomt, werd door spreker medegedeeld, niet omdat Mill's leven rijk was aan avonturen of belangrijke incidenten, maar omdat zijne autobiographic een recht duidelijk begrip geeft van de ontwikkeling zijner denk beelden op wetenschappelijk, letterkundig, wijs- geerig en godsdienstig gebied. Critiek werd daarbij door den spreker ter zijde gelaten. Hij verhaalde hoe Mill's jeugd in het kille studeer vertrek van zijn strengen vader troosteloos voor bijging; hoe hij alle kindervreugde miste, maar daarentegen reeds op driejarigen leeftijd met Grieksch werd gekweld en op vyfjarigen ouderdom tot Latinist werd verheven; hij schetste den invloed, dien zulk eene zeldzaam zonderlinge opvoeding had gemaakt en knoopte er eenige aanmerkingen aan vast, van weinige ingenomen heid met de opvoedingstheorieën van den ouden Mill getuigende. Vervolgens ging hij na, hoe de jongeling verder werd gevormd; hoe zijne liefde voor het stelsel van utilisatie, dat bij hem, die van zijn vader niets van geloof en religie had gehoord of geleerd, uil volle overtuiging gods dienst werdhoe daarna eene reactie intrad, als natuurlijk gevolg van zooveel inspanning en over spanning van den geest op zoo prillen leeftijd hoe het gekomen is, dat moed, geloof en over tuiging bij Mill terugkeerden en hoe hij, verder nuttig werkzaam in een bescheiden werkkring bij de Indische Compagnie met het edelste hart en de rijkste en veelzijdigste gaven des geestes, werk zaam is geweest en gebleven lot bevordering van het belang der menschheid. Uit Smilde wordt gemeld: De afvoer van turf naar Holland is thans nog in vollen gang; slechts enkele schippers hebben hunne winter kwartieren opgezocht, doch verreweg de meeste zijn nog met eene volle lading vertrokken. De vorige week was 't aantal turfpramen te Leiden dan ook zoo groot, dat er aan de turfmarkt op verre na voor alle geen plaats was. De schippers konden mitsdien voor hunne lading niet zooveel maken, als ze in 't naburige Assen zouden heb ben kunnen bedingen. Want terwijl men tegen woordig te Assen f 4 voor de duizend turven besteedt, is de markt te Leiden voor dezelfde qualiteit niet meer dan 3.50. Z. M. de Koning heeft den heer G. Boer, firma Jan Boer Wz. en Zoon, boomkweekers te Boskoop, benoemd tot hofleverancers. Het stoomschip Prins van Oranjegezag voerder E. W. Fabritius, is Dinsdag 's namiddags te 2 uren Dungeness gepasseerd. Men meldt uit Ravenstein, dat aldaar het werk aan den bovenbouw der spoorbrug over de Maas gestaakt is tot het begin van Maart a. s. Reden hiervan zou zijn, dat de waterstaat wilde, dat al wat eenigszins bij hoogen waterstand den geregelden doorvoer van water en ijs zou kunnen beletten, werd opgeruimd. Daar het werk volgens het contract in Februari a. s. moet worden op geleverd en het thans nog zulk goed weer blijft om voort te arbeiden, hadden de aannemers er zeer veel tegen om aan dat verlangen van den waterstaat te voldoen, zoodat reeds eenige maréchaussées met een officier ter plaatse aan wezig waren om desnoods door hun sterken arm dien eisch kracht bij te zetten. Het is echter tot geen feitelijkheden gekomen. Bij besluit van den gouv.-gen. van Ned.- Indië is bepaald dat een perceel woeste gronden van ongeveer 500 bouws in Soerabaja, afdeeling en district Modjokerto, in erfpacht zal worden uitgegeven. De Staatscourant deelt medeNu by het De partement van Koloniën het bericht ontvangen is dat de naaste familie van den in Atjin aan cholera overleden officier, op wien het bericht in de Staatscourant van den 14/15 dezer doelde, van zijn afsterven kennis bekomen heeft, kan worden vermeld, dat zijn naam was Van Helden, gebo ren te Woudrichem. Z. M. heeft met ingang van 1 Jan. a. s.> bij het Dep. van Justitie benoemd: tot hoofd commies C. P. Van Maanen, thans comm.tot comm. J. J. Leijendekker, thans adj.-comm.tot adj.-comm., A. H. Pabst, thans 1ste klerk. Gemengd Nieuws. In het ziekenhuis te Berlijn is dezer dagen een geval van genezing voorgekomen waar over de geneeskundigen zeiven verwonderd zijn. Een arbeider werd door een ijzeren plaat op het hoofd getroffen, zoodat de schedel spleet, het hersenvlies gekwetst werd en de hersenen op eene plaats zichtbaar waren. Nadat de beensplinter^- uit de wond verwijderd waren, werden er voort durend carbol compressen op de wond gelegd en na tien dagen is de genezing zoo ver gevorderd,, dat de man er reeds aan denkt om in een betrek kelijk korten tijd zijn werk te hervatten, daar de bij zulke gevallen onvermijdelijke verlammingsver schijnselen bijna geheel zijn verdwenen. Professor Owen heeft in de klei te Scheppey bij Londen een fossile vogel met landen gevonden die eenige gelijkenis hebben met die van de Australische kaphagedis. De hoogleeraar komt

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1