zijn, met dat ongelukkig gevolg, dal beiden zijn verdronken. Uit den Ashantijnschen Staat, op de Westkust van Afrika, deelde de Engelsche Globe dezer dagen het volgende mede: In 1817 is de ^ïeer Bowdich gedurende eenigen tijd vertegen- \vooidiger der Britsche belangen geweest te Cap- Coast-Castle (Afrika). Uit den aard zijner betrek king deed hij verscheidene reizen in de binnen landen en drong hij ook tot Commassie door, om .met den Ashantijnschen koning te onderhande len. Later heeft hij eene volledige beschrijving van deze Afrikaansche hoofdstad in het licht gege ven. Onder de hoofdstraten, zegt hij, zijn er vier die een halve mijl of 800 meter lang zijn. Hij heeft 27 groote straten geteld van 50 tot 100 meter breedte. Het paleis van den koning is een groot vierkant gebouw, waarvan het dak bedekt is met geslagen koperen platen, rustende op ivoren gebindten. De deurposten en de pila ren zijn eveneens van ivoor. De vensterruiten zijn in gouden lijsten gevat. Volgens het verhaal van onzen reiziger, hebben de klompen goud en het stofgoud te Commassie zoo weinig waarde, dat de inwoners er hunne zakken mede volstoppen en het als zand op de publieke markt strooien. Ongetwijfeld om zijne onderdanen tot wat meer omzichtigheid aan te sporen, heeft de koning op straffe des doods verboden het kostbare metaal op te rapen, dat aldus weggeworpen wordt. Een maal per jaar wordt het plein met de grootste zorgvuldigheid aangeveegd; het goud, dat men dan op die wijze bijeenzamelt, wordt geschat op een waarde van 800 tot 1000 pond sterling (10 a 12,000 gulden) en komt geheel ten bate van. 's konings schatkist. ""H et provinciaal gerechtshof in Gel- derland heeft bij arrest van gisteren bevestigd het vonnis der arrondissements-rechtbank te Zutfen dd. 20 October jl., waarbij H. J. P. en A. U., beiden in dienst der maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen, ter zake van het op 13 Juli dezes jaars bij het station Laren zonder opzet doen ontstaan van gevaar voor een trein (door het verkeerd gesteld zijn van een wissel), waarvan verwonding (van een conducteur) het gevolg is geweest, veroordeeld waren elk tot twee maanden cellulaire gevangenisstraf, met uit zondering van de aan den eersten hunner opge legde straf, welke verminderd is tot op éene maand cellulaire gevangenisstraf. De dezer dagen op de Schelde buit gemaakte, te Antwerpen opgebrachte en aldaar tentoongestelde cachelot of kleine walvisch is, zooals nader blijkt, een dolfijn geweest van de groep der ziphioïden, die zeer zelden op de Belgische kusten wordt aangetroffen. Vóór onge veer 25 jaren is er nog eens een visch van dezelfde soort op de Schelde gevangen en destijds voor het Brusselsche Museum aangekocht. Het tegenwoordige exemplaar is door prof. Van Beneden voor de verzameling van natuurlijke historie der Luiksche universiteit aangekocht. De Hooge Baad heeft verworpen de voorziening in cassatie van A. T., kinderjuffrouw bij de familie B. H. te Arnhem, tegen het arrest van het Hof in Gelderland dd. 2 October jl., waarbij zij wegens diefstal en mishandeling o. a. tot vijf jaren tuchthuisstraf werd veroordeeld. Gistermorgen is te Amsterdam bin- "ïrenshuis een groote hond afgemaakt die sporen van dolheid vertoonde. De executie ging met -groote moeilijkheden gepaard, daar het uit den aard der zaak reeds ongemakkelijke beest nog woedender was geworden door eenige houwen met een cavalerie-sabel en door een zestal schoten, welke de eigenaar op hem had gelost doch waarvan geen hem doodelijlc had getroffen. Een politie agent, die te hulp was geroepen, had daarop den niet geringen moed zich alleen met het dier in de kamer op te sluiten, en slaagde er in, het dier door een slag met den knop van zijn sabel uit zijn lijden te verlossen. Maandag-avond omstreeks 9 uren is te Rotterdam aan het Spuiwater, vermoedelijk ten gevolge van dronkenschap, in het water gevallen een onbekend Oost-Indisch militair. xJoor A. Schuif, bediende in den sigarenwinkel van den heer De Heer, werden met levensgevaar pogingen gedaan om den man te redden. Aan de Delftsche Vaart in het -water springende, kreeg hij den drenkeling ook weldra te vatten, doch werd door den feilen stroom (de sluis was open) tot midden onder de Hoogstraat gedreven. Den drenkeling niet meer kunnende houden, was hij, om eigen levensbehoud, genoodzaakt hem los te laten. Gelukkig dat hij nog genoeg krachten bezat om het Steiger te bereiken, waar hij in een boot werd opgenomen. Het lijk van den koloniaal is nog niet opgevischt. De justitie uit Brielle heeft een on derzoek ingesteld ter zake van den brand die te Hellevoetsluis heeft plaats gehad. De betrokken persoon is voorloopig in verzekerde bewaring genomen. Te Kampen had Maandag de vrouw van een schoenmakersknecht het ongeluk, bij het waterscheppen, in den IJsel te vallen en te ver drinken. Zij verkeerde in hoogst zwangeren toestand. KOLONIËN. PARAMARIBO, 18 November. Met ingang van 1 Nov. 11. is de waarneming van de functiën van rechter-commissaris, belast met de instructie der strafzaken, voorloopig op gedragen aan den heer Mr. G. J. Heijlidij, tijdelijk lid van het hof van justitie. Den lOden dezer is voor de monding der Suriname ten anker gekomen het schip Mangalore met 447 immigranten uit Britsch-Indië. Gedurende de reis hebben 30 sterfgevallen, waaronder 16 kinderen, en 4 geboorten plaats gehad. BUITENLAND. Frankryk. Eene commissie uit het departement du Doubs en de stad Besan$on heeft, uit naam van beiden, den heer Thiers een prachtig horloge ten ge schenke aangeboden, als blijk van erkentelijkheid wegens de diensten, die hij aan het vaderland heeft bewezen. De commissie heeft, bij het over handigen van het geschenk, 24 Mei in herinne ring gebracht, toen de monarchalen den grooten burger van het bestuur verwijderd hebben. Groot, zeide zij, was de ontsteltenis in het land, en vooral in de oostelijke departementen, over zoo veel ondankbaarheid. Dadelijk werd te Besanfon het plan ontworpen, om, bij wijze van protest tegen het votum der nationale vergadering, eene inschrijving voor een geschenk aan den heer Thiers te openen, waaraan allen, zonder onder scheid, konden deelnemen. De werklieden in de vele horlogefabrieken en andere induslrieele inrichtingen te dier stede haastten zich bijdragen te storten voor den man, die de republiek, welke hun rust en arbeid ver zekert, heeft willen vestigen. Zij spraken den wensch uit, dat het geschenk zou bestaan uit een voortbrengsel van een der groote industrieën van het departement. Alzoo werd besloten den heer Thiers een horloge aan te bieden, dat een zoo aanzienlijken tak van nijverheid te Besanfon vertegenwoordigt. De heer Thiers heeft zijne erkentelijkheid be tuigd voor de waardeering, die hij bij de inge zetenen van het departement en van de hoofd plaats gevonden heeft. Ja, zeide hij verder, men heeft mij verjaagd, omdat ik met u de republiek wilde vestigen. Maar zij zullen er niets bij win nen de republiek zal huns ondanks gevestigd worden, 's Lands wil en het verstandig beleid der mannen, die thans de groote republikeinsche partij samenstellen, zijn mij hiervoor een waarborg. Twee neven van Bazaine, die in 't leger als officier dienen, de een bij de infanterie, de ander bij de cavalerie, hebben hun ontslag uit den dienst verzocht. Duitse hl and. In Berlijn heeft de politie de hand gelegd op een kolossale dievenbende. Niet minder dan 17 personen werden in een door de buren aange wezen lokaal ontdekt en gevangen genomen, 't Waren meest gevaarlijke dieven, die óf door de politie werden gezocht öf reeds vroeger gevangenisstraf hadden ondergaan. Van bijna alle bij de politie bekende diefstallen met braak uit den jongsten tijd, vond men voorwerpen daarvan afkomstig. üJpanje. Tot Maandag waren te Madrid geen nadere berichten van generaal Moriones ontvangen. Vol gens de dagbladen is thans een zijner officieren aldaar aangekomen. Er is te Barcelona beproefd een kanlonna- len opstand te doen uitbreken. Het plan is echter mislukt, doordien er eene sterke macht troepen op de been werd gebracht. De Carlisten zijn Ólot binnengerukt. Te Berga is een convooi levensmid delen aangebracht. TELFGRA31N1EN. Washington, 46 Dec. Daar de minister Ri chardson een vermeerdering der belastingen tot een bedrag van 42 millioen vraagt, zijn de ver tegenwoordigers besloten te verzoeken, dat het gouvernement eerst een verslag overlegge van mogelijke bezuiniging der uitgaven. Versailles, 16 Dec. 't Wetsontwerp van den heer De Courcelles, strekkende om de partieele verkiezingen uit te stellen, vindt hevige bestrij ding, zelfs bij fractiën van de rechterzijde. Men gelooft dat het zal ingetrokken worden. Rome, 46 Dec. De Osservatore Romano spreekt 't gerucht tegen, als zou de Keizer van Oostenrijk aan den Paus een brief geschreven hebben om Z. H. aan fe sporen tot eene ver zoening met 't Italiaansche gouvernement. In de Kamer heeft de minister van openbare werken medegedeeld, dat er tusschen Italië en Duitschland onderhandelingen gevoerd worden met 't doel om het spoorwegverkeer tusschen die beide landen te verbeteren. Hij hoopte dat alle moei lijkheden te dien opzichte weldra uit den weg zouden zijn geruimd. In den Senaat gaf de heer Minghetti, naar aanleiding van eene interpellatie over het goud- agio, te verstaan, dat hij besloten was de buiten- landsche houders van Italiaansche schuld aan de formaliteiten van een affidavit te onderwerper.. Londen, 16 December. "Volgens bericht uit Cape Coast-Caslle, van 24 November, is generaal Wolseley hersteld. Londen, 17 Dec. Een hevige storm heeft in het noorden van Engelaud gewoed. De telegra- phische gemeenschap is afgebroken, en over het geheel aanmerkelijke schade veroorzaakt. Te Shef field is een toren omvergewaaid; zeven personen hebben daarbij het leven verloren en dertig zijn gekwetst. LAATSTE BERICHTEN. De Tweede Kamer heeft heden het budget van oorlog aangenomen ad f 17,197.237, met 53 tegen 12 stemmen. Morgen is 't hoofdstuk Ko loniën aan de orde. Z. M. heeft opgeheven de ontvangkantoren der dir. bel. en acc. te Boskoop en te Moordrecht, zooals die thans bestaan; de gem. Boskoop toe gevoegd aan het ontvangk. te Hazerswoude onder voortdurend beheer van den tegenwoordigen titu laris F. M. J. Van Ghert; de gem. Nieuwerkerk a/d. IJssel toegevoegd aan 't ontvangk. te Kra lingen; ingesteld een ontvangk. te Gouda buiten gemeenten (resid. Gouda), bestaande uit de gern. Moordrecht, Gouderak, Haastrecht en Reeuwijk en tot ontvanger van dit kantoor benoemd D. W. C. Veldhorst, thans ontv. te Moordrecht. Rechtzaken. Gewezen vonnissen in strafzaken door het kantongerecht te Leiden van 8 December. 1 wegens buiten een openbare waterplaats (urinoir) datgene te hebben verricht waartoe die inrichtingen bestemd zijn; 1 vuil in gemeen tewater te hebben geworpen; 1 na gezetten tijd stof verspreidende voorwerpen op straat te hebben gereinigd; 1 zittende op een hondenkar te hebben gereden; 1 zonder akte of permissie met een schakel te hebben gevischt; 6 in den Rijn te hebben gebaggerd zonder consent van HH. van Rijnland; 1 het maken van nachtelijk buren gerucht; 1 zonder behoorlijk plaatskaartje in een der wagens van den H. IJ. spoorweg te hebben plaats genomen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN, van den 11 den tot en met den 17den Dec. 1873. GEHUWD. R. Dool jm. eu J. Beuning j<l. T Ribut jm. cn J. Ouwerkerk jd. II. Van Gelderen wedr. eu J- Hannaart wed. W. J. Holverda jra. en J. Wassenaar jd. J. J. Rozier jm. en M. Gordijn jd. J. La Rooij jm. en H. O. Hendriks jd. W. Arnoldua wedr. eu B. Bctgcu wed. B. Mol jm. en J. Kasteel jd. BEVALLEN M. Van Maastricht geb. Hcijmans Z. C. W. Dool geb. Van der Reijden 1). C. Filippo geb. De Jong D J. II. De Ilaas geb. Vogelczang Z. J. C. J-

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2