N°. 4252. Donderdag A0. 1873. 18 December. leidsch dagblad; PRIJS DEZER COURAKT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post....1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.171. Grootcre letters naar plaatsruimte. STADS «BE RICH TEN. ft D* COMMISSARIS des KONINGS IN DE PROVINCIE ZUID-HOLLAND, Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten van den 2den December 1873, n°. 91; Gelet op art. 11 der Wet vaD den 13dcn Juni 1857 Staats blad n°. 87); Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, bij bovengenoemd besluit van de Gedeputeerde Staten, de jacht op klein wild in deze Provincie is gesloten op Woeii9dag den Sisten De cember aanstaande met zonsondergang, met uitzon dering van bet in art. 15 sub letter g dier Wet bedoeld jacht bedrijf van het vangen van hontsnippen met laat-, war- of valflouwen, hetwelk blijft toegelaten tot en met den 29sten Maart 1874. En zal deze kennisgeving, in plano gedrakt, wordeD afge kondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is, als mede in het Provinciaal Blad en in de Nederlandsche Staats courant worden geplaatst. 's Gravenhage, 4 December 1873. De Commissaris des Koning9 voornoemd, F O C K. LEIDEK, 17 December. Blijkens een hedenmorgen uit Oost-Indië ont vangen regeerings-telegram waren volgens tele- graphisch bericht van den luitenant-generaal van Swieten, gedagteekend 15 dezer, alle troepen ter reede van Aljin gedebarkeerd en vereenigd te Gighen. De benting Moesapi aan de monding der Atjin-rivier was genomen. Het hoofdkwartier was verplaatst. Den dag na de afzending van het bericht zou de opperbevelhebber naar Moesapi gaair Verkenningen werden zuid- en oostwaarts uitgezonden. De toestand der troepen was bevre digend. Er waren onzerzijds geene verliezen voor den vijand. De spreekbeurt in de Hollandsche Maat schappij van fraaie kunsten en wetenschappen werd gisteravond vervuld door den heer J. Knep- pelhout van Oosterbeek, die tot onderwerp zijner rede gekozen had het leven van Klaus Groth en vervolgens eenige fragmenten uit diens werken voordroeg, o. a. „de Eksterhof' naar het Plat- duitsch. Op de hem eigene wijze wist hij zijn gehoor eenigè oogenblikken aangenaam bezig te houden. Zij die verhinderd waren ter vergadering tegenwoordig te zijn, kunnen zich evenwel met sprekers rede genoegzaam bekend maken, daar de heer Kneppelhout van Groth's genoemde penne- vrucht eene Nederlandsche uitgave bezorgd heeft bij den heer Van Stockum in Den Haag. Maandag werd door de Hollandsche spoor wegmaatschappij (Ooster-spoorweg) in het stations gebouw buiten de Willemspoort te Amsterdam publiek aanbesteed: 1°. het maken van de aarde- baan met de, spoorbaan, de kunstwerken enz. van den straatweg van Barneveld naar Voorthuizen, tot aan de grens van de gemeenten Apeldoorn en Voorst. Minste inschrijvers de heeren Joh. Arnsen en J. C. Van Hattem, te Sliedrecht, voor 779,700. 2o. de vervaardiging van acht waterkranen, op te stellen te Weesp, Hilversum, Amersfoort en Utrecht. Minste inschrijver de Nederlandsche grofsmederij te Leiden, voor 5190. 3°. het maken, leveren en opstellen van den bovenbouw eener vaste brug op de pijlers van de brug over den Vaartschen Rijn, in den staatsspoorweg tusschen Utrecht en Kuilenburg. Minste inschrijver de Nederlandsche grofsmederij te Leiden, voor ƒ2690. Maandag-avond is door een aantal inge zetenen der gemeenten Alphen eri Aarlanderveen eene vereenigde vergadering gehouden om te spreken over de wijze, waarop bij het jubilaeum van Z M. den Koning, op 12 Mei 187-4, die ge meenten van hare instemming zullen doen blijken. Genoegzaam eenparig is besloten om den Koning bij die gelegenheid een feestgeschenk aan te bieden, vergezeld van een album met de namen der schen kers. Aanstaanden Maandag zal eene commissie benoemd worden, die de noodige gelden inza melen, in nader overleg met de gevers het ge schenk regelen en dat te bekwamer tijd den Koning overhandigen zal. Aan de bedoelde commissie zal het tevens overgelaten worden om te zorgen, dat die heugelijke dag zich zal kenmerken door eene feestelijke stemming van het publiek, den ernst van dien dag waardig, al zij het ook zonder praal of prapht. Het Ned. stoomschip Maduravan Nieuwe- diep naar Batavia, is volgens telegram van Maan dag den vuurtoren van Sagres (zuiden van Portu gal) gepasseerd. Alles wel aan boord. De voorloopige Commissie ter aanbieding van een album rnet portretten van hoofdonder wijzers en hoofdonderwijzeressen aan Z. M. den Koning, vóór den gestelden termijn geene voldoende adhaesie ontvangen hebbende, verklaart zich na dank zegging aan hoofdonderwijzers en hoofdonderwij zeressen, die van hunne sympathie deden blijken, voor ontbonden. Aan de Groningsche hoogeschool is de heer J. W. Alting Mees, geboren te Huizinghe, be vorderd tot doctor in de heide rechten, na ver dediging van stellingen. j- Eenige hoogleeraren van de geneeskundige faculteit aan hel Athenaeum Illustre te Amsterdam hebben audiëntie aangevraagd bij den Minister van Binnenlandsche Zaken, ten einde hem een adres van professoren en lectoren betreffende de slaats-examina te overhandigep. Gisteren zyn te Haarlem door de Amster- damsche Kanaalmaatschappij de eerste ingepolderde en drooggemaakte gronden van het voormalig Wijkermeer in veiling gebracht. Ruim 400 hec taren werden te koop aangeboden. Er was veel kooplust, gemiddeld bracht de hectare ƒ2300 tot ƒ2700 op. Zooals hekend is, zijn met den la^tsten December dezes jaars de muntbiljetten van 1845 en 1849 geheel van onwaarde. Velen bezien thans met zeker wantrouwen elk muntbiljet, dat zij ontvangenmen kan echter gerust zijndie, welke vervallen, verschillen in uiterlijk geheel van de meest bekende en missen de vrouwenfiguren ter rechter- en linkerzijde. Bovendien zijn er zóo weinige in omloop, dat de ontvangst er van eene groote zeldzaamheid is. Ten gevolge eener sedert eenige dagen heerschende oogziekte onder de kweekelingen der Rijks-Kweekschool voor onderwijzers te 's-Herto- genbosch, zijn de lessen aan die inrichting tot nader order opgeheven. Dr. Snellen, van Utrecht, heeft al de kweekelingen onderzocht en de loka len dier inrichting in oogenschouw genomen, ten einde de oorzaak der ziekte op te sporen. De burgemeester van Rotterdam, de heer Joost Van Vollenhoven, is benoemd tot ridder der Orde van het Legioen van Eer van Frankrijk. Overeenkomstig het bepaalde in de vorige week, kwamen Maandag in Den Haag de besl uren der Vakvereenigingen weer in hetzelfde lokaal aan de Rijnstraat bijeen, ten einde te beslissen over het plan van den heer Van Leeuwen, om Z. M. den Koning in Mei '74 een afzonderlijk geschenk van wege de werklieden aan te bieden. Na eenige discussie, waarbij het bleek dat slechts weinigen instemden met dat plan, vooral om de vroeger ontwikkelde redenen, trok de heer van Leeuwen zijn geheele voorstel in, nadat hem, naar hij beweerde, gebleken was, dat men, bij het bestrij den van zijn plan, ook door persoonlijke redenen tegen hem beheerscht werd. Bij de behandeling van het groot getal aanvragen om verlenging van concessièn tot hef fing is de noodzakelijkheid gebleken, dat bij het departement van binnenlandsche zaken een legger aanwezig zij van alle geconcessioneerde weg- en watertollen. De minister heeft dientengevolge de Commissarissen des Konings in de provinciën ver zocht, hem de bouwstoffen voor zoodanigen legger volgens bijgevoegd model te doen geworden. Door de regeering zullen in den loop van het volgende jaar al de wapenen van oude constructie, gladloop-geweeren, karabijnen, pistolen, kogels enz. in de verschillende magazijnen opge ruimd worden. In de artillerie-magazijnen te Naarden, Del ft, Gorcum bevindt zich mede nog zeer veel materieel, o. a. ronde kogels voor de artillerie, dat bij de wijziging, die dit wapen in den laatsten tijd gekregen heeft, geheel nutteloos is. De Nederlandsche Bank had op 15 Dec. bij een muntmateriaal van 105,328,899.74 voor eene som van 63,965,902.88 minder aan bankbiljetten in omloop dan waartoe zij ge rechtigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt ƒ25,586,361.45 meer bedraagt, dan in verhouding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. Door den Nederlandschen consul-generaal te Pesth is de heer C. A. Cosulich aangesteld tot zijn vice-consul te Fiurne. Blijkens een nader bericht van Zr. Ms. consul-generaal te Lissabon, dd. 6 dezer, is door de Portugeesche gezondheids-commissie de haven van Rotterdam besmet met cholera verklaard. Zr. Ms. schroefstoomschip Marnix, onder bevel van den kapitein-luitenant-ter-zee A. Riet veld, komende uit Oost-Indië, is den 16den dezer ter reede van Texel aangekomen. Z. M. heeft Dr. P. J. Andreae, op zijn verzoek, met het einde dezer maand, eervol ont slagen als schoolopziener in hel 2de schooldistrict der prov. Zeeland, met dankbetuiging voor de vele en langdurige diensten, door hem aan het onderwijs bewezenbenoemd tot schoolopziener, inet ingang van 1 Januari a. s.in het 3de schooldistrict der provincie Noord-Brabant, J. Ringeling, te 's-Hertogenboschin het 5de school district dier prov. Dr. J. A. Boerkamp, te Grave. Z. M. heeft C. J. A. Stakman, thans ontv. der dir. bel. en acc. te Amstenrade c. a., benoemd tot ontv. derzelfde middelen te Spijkenisse c. a., C. A. Penning Jr., thans ontv. der dir. bel. en acc. te Knijpe c. a., benoemd tot ontv. derzelfde middelen te Baarlo (gemeente Maasbree) c. a. Gemengd Nieuws. Voor het provinciaal gerechtshof van Noord-Holland zou gisteren terechtstaan G. M. Schmoll, oud 35 jaren, geboren en wonende te Amsterdam, beschuldigd van bedriegelyke bank breuk. Daar de beklaagde niet ter audiëntie ver scheen, is gevangenneming tegen hem bevolen en daarna de zitting verdaagd. Men meldt uit Texel: De stoomboot Ada van Holland rapporteert gistermorgen tus schen Nieuwediep en hier veel wrakhout te heb ben zien drijven, 't Is dus waarschijnlijk, dat in den vorigen nacht een schip in de Buitengronden verbrijzeld is. Twee ingezetenen uit Pi ij ss en, welke de jaarmarkt te Goor hadden bezocht, keerden Maandag-avond weder huiswaarts. Even buiten Goor gekomen, moeten zij, door de duisternis misleid, met paard en wagen in een diepe sloot geraakt'

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1