LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4249. Maandag A0. 1873. 15 December. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.—. Franco per posl1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. TRIJS DER ADVERTENTIE?! Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17$. Groólere lellen? naar plaatsruimte. LEIDEN, 13 December. Prof. D. Bierens de Haan is benoemd tot lid van de Deensche Academie van Wetenschap pen te Kopenhagen. Gisteravond werd in onzen schouwburg de opera Zampa van Hér old opgevoerd. Pteeds de schoone ouverture, door het orkest op uitmun tende wijze gespeeld, bracht het vrij talrijke publiek in eene aangename stemming. Schoone opgewekte muziek, die van de „Zampa", vooral als ze zoo uitmuntend vertolkt wordt als dit gisteravond ge beurde. M. Jourdan vervulde de titelrol, en deed dat op hoogst verdienstelijke wijze. Men heeft van dezen zanger, tijdens zijn debuut, gezegd, dat hij blijkbaar ondervond „des années ïirré- parable outrage." Wie hem echter ten onzent voor veertien dagen in „l'Ombre" en gisteren weer in „Zampa" heeft gehoord, zal moeten be kennen dat daarvan al bijzonder weinig blijkt, maar dat de tenor-léger integendeel voor zijn emplooi uitstekend geschikt blijkt te zijn. Zijne voordracht van het drinklied in de eerste acte van „Zarnpa" was zonder overdrijving meesterlijk en verdiende het daverend applaus, dat er op volgde, ten volle: een blijk van waardeering, waarvoor de zanger zijne erkentelijkheid betuigde door het schoone lied te herhalen. Ook de darnes Mezeray (Camille) en Massart (Ritta) zongen en acteerden uitmuntend. Wat de actie betreft kan van de heeren Bourdais en Staveaux (Capuzzi en Dandolo) hetzelfde worden gezegd. De heer Bonnet beviel ons minder, en wij meenen met grond te mogen betwijfelen of hij wel volkomen geschikt is voor de rol van Alphonse. Maandag-avond zullen de Noordsche zange ressen nogmaals hier ter stede optreden. Voor hen, die verzuimden haar eerste concert bij te wonen, doet ons dit inderdaad genoegen. Zelfs gelooven we, dat velen van hen, die de eerste maal tegenwoordig waren, zich zullen laten ver lokken, haar nogmaals te gaan hooren. Want waarlijk, het vijftal Zweedsche dames mag op de belangstelling van ieder, die gevoel heeft voor schoonen en liefelijken zang, volkomen aanspraak maken. Gedurende deze week zijn in het Werkhuis alhier dagelijks van 96109 volwassen personen en van 2942 kinderen opgenomen. Wij maken onze lezers opmerkzaam op de advertentie der „goedkoopste leesinrichting van binnen- en buitenlandsche tijdschriften". De onder nemer heeft volledigheid, degelijkheid en verschei denheid weten te vereenigen in hetgeen hij te lezen biedt. Het stoomschip Koning der Nederlanden kapitein Braat, is Donderdag, des morgens te 9 uren, me' volle lading en een aantal passagiers van Batavia vertrokken. Van Reuter's Office is het volgend tele gram ontvangen: Penang, 12 December. Den 9den dezer zijn 9000 man Nederlandsche troepen zonder tegenstand in Atjin aan wal gebracht. Uit een dezen nacht van den luitenant- generaal Van Swieten ontvangen telegram, gedag- leekend Penang 13 dezer, blijkt dat bij Pedro- pur.t beneden de Atjin-rivier ter reede van Atjin j met volkomen succes was geland onder het vuur des vijands. Aan onze zijde zijn geene dooden ge vallen. Slechts enkelen werden gewond. De gene raal Verspijck leidde de eerste operatie. Zee- en landmacht wedijverden om het voordeel te behalen. Aan den goeden uitslag bracht het vuur der marine veel toe. De geest onder de troepen, on danks het verlies aan de cholera, waaraan maar éen officier overleed, was uitmuntend. Men zou zich te Kwalagighen vestigen. De Tweede Kamer heeft heden het hoofd stuk financiën aangenomen met 39 tegen 17 stemmen. De beraadslagingen over oorlog zijn aan gevangen. Maandag voortzetting. De minister van financiën brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat in de maand April aanstaande, in het lokaal van het departement van financiën, een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben van adspiranlen voor de betrekking van surnumerair bij het vak der posterijen, waartoe minstens twaalf plaatsen ter vervulling worden opengesteld. De adspiranten behooren zich voor 1 Maart a. s. bij een op zegel geschreven request tot den Minister te wenden. Naar men verneemt zal Dr. B. Ter Haar, de oudste hoogleeraar bij de theologische faculteit te Utrecht, eerlang zijn emeritaat aanvragen. Dr. G. H. Lamers, predikant in Den Haag, is voornemens in het begin van het volgend jaar een damescursus over de Godsdienstwetenschap te openen. De arrondissements-rechtbank te Amsterdam heeft voor de vacante plaats van rechter plaats vervanger een drietal opgemaakt, bestaande uit de heerenMrs. H. N. Teding van Berkhout, W. H. Elias en A. A. Van der Mersch, advocaten te Amsterdam. Uit Den Haag wordt aan de M. C. mede gedeeld dat aldaar voor het nationale geschenk aan den Koning op 12 Mei 1S74, door de commis sie ad hoe omstreeks f 6000 is ingezameld. Er waren oorspronkelijk twee commissiën, eene zoo genaamd uit de burgerij, welke echter zich zelve had gevormd, en eene officieele, door den gemeen teraad benoemd. Die beide commissiën hadden zich vereenigd en huis aan huis inschrijvings-bil- jetten rond laten bezorgen, die in de afgeloopen week door de leden der vereenigde commissie twee aan twee waren opgehaald. De examens van officieren van gezondheid en militaire apothekers voor hoogeren rang zullen niet meer te Utrecht, maar te Amsterdam plaats hebben. Door het Hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is als vervolg op vroegere vra gen aan de bestuurders der departementen de vraag gericht, ter overweging in de departementen „Welke middelen kunnen in het algemeen gebe zigd worden om overleg en eensgezindheid tus- schen arbeidgevers en arbeiders te versterken of aan te kweeken, en in hoeverre kunnen tot be vordering van dit overleg de P*aden van bemid deling ook hier te lande nuttig werkzaam zijn en aanbeveling verdienen?" Vóór ultimo Februari 1874 wordt het antwoord gewacht. Daar somwijlen meerderjarigen, die buiten hunne woonplaats zonder middelen van bestaan worden aangetroffen, derwaarts onder politige- leide worden teruggebracht en voor dien maat regel, ook al geschiedt dit niet tegen hun wil, geen grond te vinden is in de wet, alsook met het oog op de moeielijkheden welke daardoor, ten opzichte van de ondersteuning van armen voor het administra tief gezag kunnen ontstaan, heeft de minister van justitie in eene aanschrijving aan de procureurs generaal, fungeerende directeuren van politie verzocht zooveel mogelijk tegen zoodanige hande lingen te willen waken. t Van Wijk bij Duurstede wordt gemeld: Ofschoon de Lek voor onze slad nog vrij is van ijs, maakt het vele ijs in den Krommen Rijn het de scheepvaart zeer moeilijk, zoodat de beurtschippers op Utrecht en Amsterdam besloten hebben de vaart voorloopig te staken. Naar uit Rotterdam wordt gemeld bestaat het plan aan de diergaai'de aldaar een belangrijke uitbreiding te geven door kanhechtirig van één weiland aan de overzijde va'n den Diergaarde- singel. Na voltooiing van den Staat'sspoorwëg zóu rnen het stationsgebouw van den Höllhndschèn spoorweg willen aankoopen en tot hoofdingang inrichten. Amsterdam heeft een gevoelig verlies ge leden door het overlijden van den heer Abraham Oltmans. Hij was de laatste van hét driëtal broe ders die in verschillend opzicht verdiénöten be zaten. Op letterkundig gebied verwierf de oudste broeder, Jan Oltmans, zich een eervollen naam de tweede broeder, Alexander, wijdde zijne stu diën aan de beeldende kunsten en heeft als bestuurder van de maatschappij Arti el Atnicitiae aan de kunst en hare beoefenaars onwaardeer bare diensten bewezen. De nu overleden Abra ham Oltmans bewoog zich meer uitsluitend op het veld der dierkundige wetenschap. De werken door hem in het Museum eri de Boeker'y van het Kon. Zoöl. Genootschap nagelaten getuigen, wat nauwgezet onderzoek en volhardende vlijt vermogen. Blijkens een bericht van Zr. Ms. consul- generaal te Lissabon, is de quarantaine in de havens van Portugal opgeheven voor alle schepen uit Nederlandsche havens gekomen sedert 21 Novem ber jl. Bij beschikking van den minister van kolo niën zijn de ketelscheepmaker der 2de klasse J. F. .1. Van den Berg en de scheepstimmerman der 3de klasse M. W. Roggeveen, beiden van 's Rijks werf te Amsterdam, gesteld ter beschik king van den gouverneur-generaal van Ned.- Indië, om te worden geplaatst de eerstgenoemde als vice-cornmandeur levens ketelscheepmaker, en de laatstgenoemde als vice-commandeur voor het vak van scheepsbouw bij een der marine-etablis sementen daar te lande. Bij beschikking van den Minister van Koloniën zijn de hulponderwijzers A. Croes en W. F. H. Bouhuys gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië, om te worden benoemd tot onderwijzer der derde klasse voor den dienst daar te lande. Gemengd Nieuws. Te Leeuwarden is het de politie ge lukt, Donderdag-nacht een beruchten en voor de open bare veiligheid zeer gevaarlijken dief aan te houden, na het plegen van een diefstal van manufacturen, door middel van het opschuiven van een raam en inklimming in een winkelhuis op den Eewal aldaar. De verdachte was den 12den Januari 187*2, na eene detentie van vijftien jaren, uit het tuchthuis ontslagen, en had vroeger ook reeds twintig jaren in die gevangenis doorge bracht. In de fabriek van de heeren Lister en Co. te Halifax heeft, ten gevolge van eene gasontploffing, een hevige brand gewoed. De ramp ontstond doordien een gaswerker met een niet- gesloten lantaarn in de nabijheid van den gas meter kwam, welken hij bezig was te repareeren. De ontploffing was zoo hevig, dat drie verdie pingen geheel uit elkander sloegen en het ge- heele gebouw in een oogenblik in vlam stond. Het redden der meisjes, die in de fabriek werk-

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1