H. J. Dikhuis, G. Van der Geugten, M. F. Heijnneman, J. M. Eilerts de Haan en Th. Smits, tot comm. 3de kl. bij den postd., J. H. B. Schutz en J. R. Kimmel, lot leerl.-telegr. J. J. Van Driessche, tot adj. comm. L. A. J. De Burletde twee laatstgenoemden werkzaam gesteld te Wel tevredentot contr. der post., G. J. Laurensen; tot comm.-contr., tevens magazijnm. der postz. F. W. 0. Guisetot hoofdonderw. aan de openb. lag. sch. te Poerworedjo, J. J. Fonteintot hoofd- underw. aan de openb. lag. sch. te Cheribon, H. Planternatot hoofdond. aan de openb. lag. sch. te Indramaijoe, W. Tinge; tot opz. by de spoor- wegd., A. A. J. Gatoire; tot 1ste klerken bij het dep. v. fin. de klerken N. Beijnon enJ.J. Gorter; tot secr. der res. Bagelen, J. J. De Graaf. Bij het binnl. best, op Java en Madura, tot contr. 2de kl., S. P. De Bruin.; tot ambt. ter besch^ L. K. Turk. Op het resid.-kantoor te Sarnarang, tot lsten comm., H. L. Klerks; tot 2den comm., L. Gees- dorp; tot 3den comm., J. C. Agerbeek. Ver leend: Een tweej. verl. naar Europa, wegens ziekte, aan den hoofdond. aan de openb. lag. sch. te Poerworedjo D. S. De Jong; een tweej. verl. naar Ned., wegens ziekte, aan den ing. 1ste kl. bij den waterst. en 's lands burgerl. openb. werken A. F. Goudriaan; aan den 2den comm. bij het dep. van binnenl. best. D. G. Beek; aan den comm. 3de kl. bij den post- en telegraafd. F. E. Van Dobben, en aan den klerk bij den contr. te Moeara Doewa A. W. Van der Tak. Goedge keurd: dat door den landr. te Malang is be noemd tot buitengew. subst.-off. bij die rechtb. Luiten bezw. van den lande, O. O. L. De Puyt. Geschorst: in de verdere uitoef, zijner betr., de comm. 1ste kl. G. W. A. Strick van Lin- schoten. Ontheven: wegens ziekte, eervol, van de verdere verv. der betr. van kantoorchef 4de kl., de telegr. 2de kl. J. H. Tielman. Departement van Oorlog Tot lid der dir. van het mil. weduwen- en weezenfonds, de kol. chef over den geneesk. dienst in Ned.-Indië B. E. J. H. Becking. Departement der Marine. Benoemd: Tot 2den stuurman A. Teelkarnp; tot comrn. bij het haven-dep. ie Batavia, J. F. A. Versteegh, tot haven- tevens pakhuism. te Amboina, H. Draijer, tot havenm. te Koepang, A. E. Dronkers. BUITENLAND. Franki'ij li- De generaal Pourcet heeft gisteren op het pleidooi van den advocaat Lachaud geantwoord. Hij kwam op tegen de aantijging, dat hy, Pourcet, bij zijne beschuldiging door staatkundigen wrok is geleid geworden. Verder maakte hij er den heer Lachaud een grief van, dat hij het getui genis van Keizer Wilhelm en zijne luitenants heeft overgelegd. Hierna wees hij op het incident- Regnier, waaraan eene groote beteekenis moet worden gehecht. Wat de Keizerin-regentes aangaat, deze verdient inderdaad hulde wegens hare vader landsliefde. Aan het slot van zijn antwoord ge komen, wees Pourcet op de noodzakelijkheid, om een afschrikwekkend voorbeeld te stellen voor het jongere geslacht. Lauchaud repliceerde. Volgens hem bestond er solidariteit tusschen de generaals en Bazaine. Het O. M. heeft door groote woorden indruk tiachten te maken. Hierna viel Lachaud de dele gatie van het gouvernement der nationale ver dediging te Tours aan en bracht in herinnering, dat de admiraal Fourichon geweigerd heeft de bekende proclamatie van Gambetta mede te onder teekenen. Vóórdat de krijgsraad zich verwijderde om uit spraak te doen, nam Bazaine het woord. Twee woorden slaan in mijn hart gegrift, zeide hij bet zijn de woordenEer en Vaderland, fk heb gedurende 42 jaren mijn Vaderland gediend, zon der aan dit schoone devies te kort te doen. Ik zweer het bij Christus: Nooit heb ik mijn Vader land verraden. De krijgsraad heeft ten slotte de volgende uit spraak gedaanBazaine is schuldig bevonden aan bet capiluleeren, zoowel te Metz als met zijn leger 'n 't open veld, zonder alles gedaan te hebben, wat plicht en eer hem voorschreven. Dientengevolge is bij met eenparige stemmen van zijn militairen rang vervallen verklaard en ter dood veroordeeld. Men wil weten, dat maarschalk Bazaine en de heer Lachaud, zijn verdediger, zijn overeenge komen, dat deze 500,000 fr. van zijn cliënt zou ontvangen, indien hij vrijgesproken, en 100,000 fr. indien hij veroordeeld werd. OuLitscliland- In het Huis van afgevaardigden is het voor- stel-Reichensperger, strekkende om tot de vroe gere kerkelijk-politieke beginselen terug te keeren, buiten behandeling gebleven, ten gevolge eener gemotiveerde orde van den dag, die bij hoofde lijke omvraag met 288 tegen 95 stemmen werd aangenomen. De minister van eeredienst wees op het feit, dat de bisschoppen nog steeds voortgaan in hun deels actieven, deels passieven tegenstand tegen 's lands wetten, terwijl zij gehoorzamen aan de wenken van een buiten Duitschland gevestigd opperhoofd. Hij kwam op tegen de beschuldiging van vervolging der kerk, onverschillig of die onwaarheid voorbedachtelijk of in dwaling werd verspreid. Zijns inziens zou het sluiten van vrede met de geestelijkheid onder de tegenwoordige omstandigheden gelijk staan met het prijsgeven der Staats-souvereiniteit. Daarom zal de regeering den ook bij haar tot nu toe gevolgde beginselen volharden. In dezelfde zitting heeft de minister het wets ontwerp op het verplicht burgerlijk huwelijk ingediend. GS-i*oot-JÖi"itannië. Te Exeter is onder groote agitatie de conser vatieve candidaat Mills tot lid van het Parlement gekozen. De Times meldt uit Philadelphia van 9 dezer, dat er eene schikking is aangegaan, waar door de Virginius en de overgebleven beman ning den 18den dezer zullen worden uitgeleverd. TELEGRAMMEN. Madrid, 10 December. Een 400tal personen, voorzien van de roode banier, hebben het ge meentebestuur te Vegabolla, in de provincie Orense, aangevallen en het gemeentelijk archief verbrand. De raadsleden zijn met moeite aan de bende ontkomen, die thans door karabiniers ver volgd wordt. De minister van Financiën heeft een be sluit uitgevaardigd, volgens hetwelk de inschrij vers voor de leening, die huri eersten termijn in specie gestort hebben, den tweeden termijn gedeeltelijk kunnen voldoen in coupons, die ver vallen zijn. De tijd tot toelating dier waarden is met '14 dagen veilengd. Weenen, 10 Deeember. Het Huis van afge vaardigden, heden in buitengewone zitting ver gaderd, heeft de Czechische afgevaardigden uit Bohemen, wegens hun besluit om niet ter ver gadering te verschijnen, van hun mandaat vervallen verklaard. Vervolgens is de wet op de leening, groot 80 rnillioen, met de daarin door het heeren- huis gemaakte wijzigingen aangenomen. Gemeenteraad. INGEKOMEN STUKKEN. De Plaatselijke Schoolcommissie beveelt ter ver vulling der vacature, welke ten gevolge der perio dieke aftreding van vier harer leden op den 3lsten December dezes jaars in hare Commissie zullen ontstaan, de navolgende personen aan: Voor de vacature ten gevolge der aftreding van den heer Dr. A. Heynsius, de heerenDr. A. Heynsius en Dr. D. Doyer; voor die ten gevolge der aftreding van den heer Dr. H. Boursse Wils, de heeren Dr. H. Boursse Wils en Dr. J. E. Van Iterson JAz.voor de vacature, welke op dat tijdstip zou ontstaan ten gevolge der aftreding van den heer Dr. E. Verwijs, indien aan laatstgenoemde niet reeds op zyn verzoek een eervol ontslag ware verleend, terwijl in de door dat ontslag ontstaan de vacature nog niet is voorzien, de heerenMr. F. Was en Mr. H. J. Hamakeren voor de vaca ture, ten gevolge der aftreding van den heer Mr. A. J. Wijnstroom,de heeren: Mr. A. J. Wijnstroom en J. J. Krantz. Onder overlegging van het adres van W. Hoo- genstraaten om een overdekten overloop te maken om zijn woonhuis op het Steenschuur en uitko mende in de Kerksteeg te verbinden met zijn fabriek en het daaromtrent ingewonnen bericht van de Commissie van Fabricage, geven B. en Ws. in overweging de gevraagde vergunning te verleenen onder de door de Commissie voorge stelden voorwaarden Tegen de invulling van het verzoek van A. A. Niemeijer om vóór zijn huis in de ICIoksteeg, Wijk 4, n°. 12, op gemeentegrond een hardstee- nen stoep te mogen leggen, bestaat noch bij de Commissie van Fabricage noch bij B. en Ws. bezwaar. Ingevolge de opheffing van de Administratie der Vereenigde Gast- en Leprooshuizen is het beheer over de Gemeente-Apotheek, hetwelk werd uitgeoefend door gecommiteerden tot gezegde administratie, opgedragen aan B. en W. en zijn de inkomsten en uilgaven met de Gemeente- Apotheek in verband staande op de gemeente- begrooting gebracht, terwijl bij de overdracht van het beheer tevens is gewezen op de wensche- lijkheid dat eene speciale commissie bestaande uit deskundigen, voor deze instelling zoude worden benoemd. Naar het B. en W. voorkomt zal deze commissie moeten bestaan uit een geneeskundige en een apotheker en voorloopig zijn zij er in geslaagd personen te vinden, die zich welwillend bereid hebben verklaard orn eventueel deze taak op zich te nemen. Bedoelde personen zijn Dr. W. M. S. Junius, geneesheer, Dr. D. De Loos, directeur der hoogere burgerschool, en de heer C. Francken, apotheker alhier. B. en W. geven alzoo in overweging om tot de benoeming van drie commissarissen der Gemeente-Apotheek over te gaan, ten einde onder het oppertoezicht van het dagelijksch bestuur het beheer te voeren over gezegde instelling. Wanneer dit voorstel de goed keuring mocht wegdragen, dan zal na overleg met de bovenbedoelde comissie eerlang een regle ment houdende regeling van de Gemeente-Apotheek ter vaststelling worden aangeboden. De commissie van financiën heeft geene be denkingen tegen de beide door B en W. over gelegde staten van af- en overschrijving op de begrooting dienst 1873, strekkende tot verhooging van de postenJaarwedden der onderwijzers op de middelbare scholen en uitkeering aan het rijk van hel aandeel in de kwade posten wegens de directe belastingen. LAAT8TE BECilCHTEN, De Tweede Kamer heeft heden het budget voor Marine verworpen met 37 tegen 30 stemmen. Voor: de heeren Moens, Kerkwijk, Rombach, Gratama, De Jong, Brouwer, Sandberg, Bergsma, Bredius, Dam, Zijlker, Mackay, Blom, Van Eek, Cremers, Wybenga, De Bruijn Kops, Blussé, Harinxrna, Idzerda, Hingst, Van Akerlaken, Len- ting, Viruly, Smidt, 's Jacob, Kappeijne, Van Houten, Mees en de Voorzitter. Tegen: de heeren Kerens, Kuyk, Heydenrijk, Insinger, Van Loon, Gevers, Godefroi, Schimmelpenninck van der Oye, Lambrechts, Van den Berch van Heemstede, Wintgens, C. Van Nispen, Van den Heuvel, Van Hardenbroek, Borret, Bieberstein, Van Baar, Te- ding van Berkhout, Messchert, Fabius, De Roo, Begram, Rutgers, Van Lijnden, Van Zuylen, Van Zinnicq, Van Wassenaer van Catwijck, Van Naamen, Verheyen, Nierstrasz, Van Reenen, Fo- reest, Stieltjes, Kien, De Brauw, Hafi'rnans en Schimmelpenninck. Een Koninklijk besluit van 8 dezer bepaalt dat engagementen voor den militairen dienst in Indië voortaan voor minstens 6 jaren moeten worden aangegaandat het detacheeren van mili ciens bij het Indisch leger tijdelijk heeft opge houden en dat wegens lichaamsgebreken gepas- porteerde militairen niet meer voor het Indisch leger worden aangenomen. Z. M. heeft benoemd tot substituut-griffier der rechtbank te Appingadam, Mr. F. A. Van Leeuwen, advocaat te Leiden. De verkiezingen voor Gouda en Breda zijn uitgeschreven tegen Dinsdag, 6 Januari; even- tueele herstemmingen 20 Januari. Marktberichten. Amsterdam, 10 December. Tarwe, p. 2400 kg. Maart ƒ386. Rogge, p. 2100 kg. N. Petersb. f 255 van boord; J. Dito ƒ250; J. Galatz 250. Levering Maart 250; Mei 243, 244. Raapolie op zes weken p. 100 kg. Vliegend 35'/4 Mei 37, f 367/gSept., Oct., Nov., Dec. /383/4. Lijnolie op zes weken p. 100 kg. 36; Vliegend ƒ343/!; Maart, April, Mei 35'/4, 35. Raap koeken p. 1000 kg. ƒ100 a '107. Lijnkoeken p. 100 kg. ƒ12 a ƒ15'/2.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 3