DAGBLAD. A0. 4245. Woensdag A0. 1878. 10 December. VERBETERING. PRIJS DEZEll (OUR,VAT: Voor Leiden per 8 maandenf 1. Franco per pos)1.40. Afzonderlijke Nommcrsn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DEK ADVERTENTIE?)': Van 1—6 regels1.05. Iedere regel meer0.174. Groolcre letters naar plaatsruimte. STADS- BERICHTEN. Vergadering van den gemeenteraad van Leiden, op Don derdag 11 December, 's namiddags ie dne uren. Onderwerp Benoeming van een onderwijzer in de gymnastiek. De afschaffing der doodstraf mag zeker een der j belangrijkste hervormingen geacht worden, die in j den laalsten tijd werden tot stand gebracht. Hoe j men er vóór dat tijdstip ouk over moge hebben gedacht, zij is thans een voldongen en vooi velen ongetwijfeld een heuglijk feit; immers 'i komt meer overeen met de tegenwoordige begrippen van humaniteit zich een rechter voor te stellen, die door de uitgesproken straf den misdadiger tracht t.e verbeteren en voor de maatschappij te herwinnen of hoogstens, als deze onverbeterlijk schijnt te zijn, voor die maatschappij onschadelijk te maken, dan wel een rechter, die als wreker optreedt. De in den laalsten tijd gehouden inter nationale conferenties hebben intusschen bewezen, dat men het nog volstrekt niet eens is over het ten opzichte der eenmaal tot gevangenisstraf ver oordeelden te volgen stelsel, en die meeningen zijn zoo uiteenloopend, dat zelfs het cellulaire systeem zijne bestrijders vindt. Bij éen soort van straf komt het echter vooral op verbetering aan, nl. waar het geldt jeugdige veroordeelden. Men kan in dat geval dan ook niet zoozeer spreken van gevangenissen als wel van verbeterhuizen, waar de jeugdige en wel voor een lijd verbannen, maar nog niet geheel uitgestooten leden der maat schappij in staal worden gesteld daarin terug te keeren, door hun gedrag van hun werkelijke ver betering bewijs te geven. Wij weten het, er bestaan bovendien commis sies of vereenigingen, die zich hel lot van vooral jeugdige ontslagenen aantiekken. Maar zou dat genoeg zijn? De doodstraf is afgeschaft, doch die andere straffe des doods, des zedelyken doods is voor hem, dien de kerker op jeugdigen leeftijd eensklaps weder in de samenleving uitzendt, niet altijd even gemakkelijk te vernietigen. Het is niet genoeg den jeugdigen ontslagene de gelegenheid te vei schaffen in zijn onderhoud te voorzien ten einde eerlijk te blijven, men moet bij hern ook het bewustzijn opwekken dat hij, door zoo te handelen, de smet kan uilwisschen, die ten ge volge van zijn vroeger tegen de maatschappelijke orde indruisend gedrag op hem kleeft; men moet dat doen met inachtneming, zoo mogelijk, van ieders bijzonder karakter: dat eeisl zal verbetering, zedelijke verbetering der gevangenen zijn. „Dezer dagen," zoo meldden de dagbladen en ook het onze, „heeft zich te Montfoort eene jeug dige gevangene achter het gebouw voor jeugdige veroordeelden verdronken. De oorzaak daarvan is onbekend." De oorzaak onbekend! Indien er werkelijk geen andere reden voor is op te geven, zou zij dan ook te zoeken zijn in de omstandig heid, vermeld in de volgende aan het bericht toegevoegde woorden „De ongelukkige zóu spoedig ontslagen zijn geworden"? Waarlijk, wie het eerst het bericht in dien vorm nederschreef, zal wel geen aanspraak kunnen maken op fijngevoeligheid. Bij ons, en zeker ook bij velen onzer lezers, bracht het een pijnlijken indruk teweeg. Klinken de woorden, zooals zij daar op elkander volgen, met als een parodie? De oorzaak onbekendMaar de ongelukkige zou spoedig in vrijheid zijn gesteld. Zij sloeg de hand aan zichzelve niet omdat de kerkerdeuren zich voor langen tijd achter haar hadden gesloten, maar omdat zij terugbeefde voor het oogenblik waarop zij zich voor haar zouden openenzij was niet verbeterd met het oog op haar terug keer m de maatschappij, haar ontbrak de moed om er haar plaats te hernemen. Zou men by hare verbetering in de goede richting hebben gewerkt? Zeker niet; en loch zou dal waarschijn lijk zoo moeilijk niet zijn gevallen. De noodlottige daad, waartoe de ongelukkige overging, bewijst dat zij een sterk ontwikkeld eergevoel bezat, en daarom had zij, die thans voor de maatschappij verloren ging, daarvan nog een nuttig lid, ja een sieraad kunnen worden. Onwillekeurig rijst hier de vraag: Zijn derge lijke betreurenswaardige voorvallen bestaanbaar met een nauwkeurig en zorgvol toezicht? Ver keerde de zelfmoordenares in den laalsten tijd niet in een sombere gemoedsstemming, die had kunnen leiden tot ontdekking van hetgeen in haar binnenste omging, en dientengevolge tot een zorg vuldige bewaking? De misstappen, waartoe sommigen op jeugdigen leeftijd vervallen, zijn veelal een uitvloeisel van verwaarloosde opvoeding of slechte omgeving, die daarom nog geen verdorvenheid des gemoeds mede brengen. Dat erkent ook onze rechtspleging door de zoodanigen niet naar een gevangenis, maar naar een verbeterhuis te verwijzen. Zullen de pogingen, lot hun verbetering aangewend, goede vruchten dragen, dan zal men hun niet alleen de gelegenheid moeten schenken orn in de maat schappij terug te keeren, maar ook het bemoe digend bewustzijn, dat zij het recht nog niet hebben verloren er hun plaats in te nemen. LEIDEN, 9 December. De eerstaanwezend ingenieur te 's-Graven- hage zal, onder nadere goedkeuring van den minister van oorlog, in 't openhaar aanbesteden 1°. het bouwen van eene infirmerie huiten de Morschpoort (raming 184,800), 2°. het ver- grooten van de kazerne by de Morschpoort alhier (raming ƒ22,400). De aanbestedingen zullen ge schieden op Wuensdag, 17 December. By de heden gehouden verkooping van Cokes op het Raadhuis alhier van partijen van 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 28, 6.30 en f 2.85de laagste f 28, f 5.60 en f 2.80. Men leest in de StaatscourantHet comité in Nederland voor de oprichting van het stand beeld voor den gouverneur-generaal van Nederl.- Indiè Jan Pieterszoon Coen, stichter van Batavia, heelt de eer aan allen, die tot de oprichting daarvan hebben bijgedragen, mede te deelen: dat gezegd standbeeld, gebeeldhouwd door den beeld houwer Eugène De Plijn, in de Koninklijke Neder- landsche labriek van J. M. Van Kempen, te Voorschoten, door de zorg van L. J S. Van Kempen, die met de uitvoering is belast geweest, gegoten is door middel van galvanische electrici- teit, en dat dit beeld, dal, bij eene hoogte van 4.5 meter, een gewicht heeft van 6000 kilo's, op den 6den dezer aan het comité is vertoond, en ver mits het in allen deele aan de eischen van de kunst en van eene deugdelijke bewerking beant woordt, afgeleverd ter verzending naar Batavia, in afwachting dat het nader bestelde ai duinen voet stuk zal gereedkomen. Op den slaat van nalatenschappen, afkom stig van burgerlijke ambtenaren, gewezen militairen en particuliere personen, welke onder het beheer der weeskamers te Batavia, Samararig, Soerabaja en Padang zijn gekomen, en welke bij die wees kamers, door of namens de daarop rechthebbenden, onder overlegging van de vereisclite bewijzen van erfrecht, behooren te worden opgevraagd en ont vangen, komt o. a. voor G. Kroes, geboren te Alphen, kanonnier, voor een bedrag van 309.49. De gewone audiëntie van den Minister van Marine zal op Vrijdag 12 December niet plaats hebben. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter algemeene kennis, dat volgens by hem ingekomen ambtsberichten in de week van 30 Nov. tot 6 Dec. jl. aan de Aziatische cholera zyn overledenin Zuid-Hollandte Aarlanderveen 2 te Capelle a/d IJsel 1te Delft 1te Gouda 2 te Rotterdam 5; totaal in het Rijk 11 personen. Gisteren is te Nieuvvediep van Harderwijk gearriveerd, om over te gaan aan boord van het naar Batavia via Suez bestemde stoomschip Madurakapt. B. Ordeman, een detachement van 300 man suppletietroepen, waaronder 20 onderofficieren. Het bevel over deze Iroepen is opgedragen aan den van verlof terugkeerenden kapitein der Oost-Ind. infanterie E. Heek. Mr. H. J. Canter Visscher, in leven refe rendaris ter algemeene secretarie te Batavia, lijde lijk als secretaris toegevoegd aan den luitenant- generaal, commandant en commissaris der Atji- neesche zaken, is ter reede van Atjin op 35jarigen leeftijd aan de cholera overleden. Indertijd liepen er geruchten, dat de Bom- melerwaard op de Atjineesche kusten was vast geraakt en door de AIj meezen afgeloopen. Uit een particulieren brief wordt vernomen, dat bij het beschieten van Klein-Edi een der manschap pen van hel stoomschip door een vijandelijk schot is gedood, terwijl er drie werden gekwetst. Ook een der officieren, de heer Bezemer, werd lichte lijk gewond, doch was na een dag of vier rust geheel hersteld. Het schijnt ook dat het schip éen oogenblik aan den grond heeft gezeten, en zoo zijn wellicht deze feiten, duizendvoudig vergroot, de oorzaak geweest van berichten die zooveel noodelooze onrust verwekten. Naai men verneemt, zullen na Nieuwejaar de buitengewone wervingen vour het koloniale werfdepot te Harderwijk ophouden, als zijnde alsdan voldoende troepen ter suppletie naar Indië gezonden. Men zal dus waarschijnlijk beginnen met het aanwerven voor de Indische-brigade, op de daarvoor vastgestelde voorwaarden. By de Tweede Kamer is ingekomen eene wetsvoordracht tol verhooging der kosten van buitengewone zendingen, van liet lilde hoofdstuk der loopende Staatsbegrootiiig, met 4900, tot vergoeding van reis- en verbhjl kosten aan den Nederlandschen vertegenwoordiger by de confe rentie, welke thans te Konstantinopel wuidl ge- houden tot hel beramen eener internationale j scheepsmeling en tonnenmaat, en tot deelneming waaraan Nederland eerst in den loop van het i jaar door de Turksche regeering werd uitge- noodigd. Gisteren weid in de zitting der Tweede Kamer met 39 tegen 18 siennnen verwoipeneen voorstel van den heer Van Kerkwijk om het adres van de ambtenaren dei departementen van alge meen bestuur tot traciemenlsvèrhooging aan den minister van financiën op te zenden. De heei Van

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1