LEIDSCH DAGBLAD. JV°. 4244. Dinsdag A0. 1873. 9 December. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post. 1.40. Afzonderlijke Nommersn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer.n 0.17J. Groolere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 8 December. Machtiging verleend om het cyfer van het vroeger aan hen uitgereikt onderscheidingsteeken voor langdurigen Ned. dienst te doen verwisselen is o. a. aan: den hoofdintendant H. Hardenberg, secr.-gen. bij hel Dep. van Oorlog, den intendant 4 ste kl. F. C. R. Boers, toegevoegd aan den command, der 1ste div. inf., dat van 40 in 45; den generaal-raajoor A. Engelvaart, gouverneur der Kon. Mil. Acad., dat van 35 in 40; den generaal-majoor A. W. P. Weitzel, Min. van Oorlog, den kolonel C. L. Loder van het 4de reg. inf., den kolonel J. C. J. Kernpees bij het instr. bat., den luit.-kol. J. C. Van Gheel Roëll bij het reg. veld art., dat van 30 in 35; de majoors H. E. J. Heijmans en Jhr. A. R. J. Klerck bij het wapen der inf. reg. gren. en jagers, dat van 20 in 25; den kapt. J. J. Pmelants van 't 4de reg. inf., dal van 15 in 20. Het onderscheidingsteeken voor 15 jaren Ned. dienst als officier is o. a. toegekend aande kapiteins A. M. Van der Heide, J. J. Logger, G. L. Sterk, J. C. T. C. Hackstroh van het 4de reg. inf., den ritmeester J. D'yckmeester van het lste reg. huzaren. De verstrekking van het gedurende het jaar 1874 benoodigde minutiebrood ten behoeve van de militairen zal voor de garnizoenen, waar geen militaire bakkerij gevestigd is, geschieden als volgt, te weten VoorGeertruidenberg, uit de gar- uizoensbakkerij te BredaZutfen en Zwolle, uit de garnizoensbakkerij te Deventer; Delft en Lei den, uit de bakkerij in Den Iiaag; Harlingen, uit die te LeeuwardenGouda, "YVierickerschans en Woerden, uit de militaire bakkerij te Utrecht Roermond uit de bakkerij te Venlo; Middelburg, uit die te Vlissingenen den Helder, uit de marine bakkerij te Willemsoord. Met genoegen hebben wij kennis gemaakt met een „Brief aan de Nederlandsche jongens" van den heer Lr. Blijham, hulponderwijzer te Gro ningen. De bewerker bespreekt in dezen brief eene zeer oude waarheid, die niet genoeg her haald kan worden, n.l. de vervolgingen van de „vrienden" van den landman en tracht duidelijk te maken waarorn men zoo te velde trekt tegen de vervolgingen van vogels, die zonder loon en zonder dwang in stilte met den landbouwer mede werken, om zijne welvaart en dus de welvaart der geheele rnaatschappy te bevorderen. Naar 't ons voorkomt, is het den heer Blijham zeer goed gelukt aan het jonge geslacht van Neder land een denkbeeld te geven van het groote nut der insecten-etende vogels. De gewone audiëntie van den Minister van Financiën zal op Donderdag 11 December niet plaats hebben. Naar men verneemt, heeft ds. C. De Magnin, pred. te Parijs, het beroep bij de Waalsche ge meente te Rotterdam aangenomen. Door de Kamer van Koophandel en Fa brieken te Haarlem is aan de Tweede Kamer een adres ingezonden, inhoudende betuiging van adhaesie aan het ontwerp van wet, houdende verandering van sommige der bestaande bepalingen tot regeling van het pandrecht. De Kamer geeft daarin hare ingenomenheid te kennen vooral hiermede, dat, gelijk dit het ontwerp medebrengt, het opmaken en overleggen der pandacle met de daaraan ver bonden registratie voortaan niet meer noodig zal zijn. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken is, bij beschikking van 21 Nov. 11., de navolgende lijst vastgesteld van verdeeling der ambtenaren van den Waterstaat, in geval van eepe buiten gewone riviercorrespondentie in den aanstaanden winter. Tweede Inspectie: Gorcum of elders P. Galand, insp. (arr. Gorcum), zoo noodig te vervangen door H. S. I. Rose, hoofding. (arr. Gorcum), en A. I. Van den Berg, buitengew. opz. Neder-Rijn en Lek: Grebbe, C. F. Van Tey- lingen, opz.; Eek en Wiel, H. Rietberg, buiten gew. opz.; Wijk bij Duurstede, I. Van Dijk, prov. opz.; Culemborg, G. De Bruijn, ing., en H. De Kiewit, opz.; Schalkwijk, D. Van der Werf, opz. Vianen, IC. F. W. Rooseboorn, ing., en M. S. Lugten, opz.; Utrecht of elders, W. C. P. baron Van Reede van Oudtshoorn, hoofd-ing.Utrecht, D. Boersema, prov. opz.; Vreeswijk, W. H. Hu- brecht, ingen.; I. Van der Harst en H. J. Brusse, opzs.Ameide, S. G. W. Van der Straaten, buitengew. opz.; Schoonhoven, I. Van der Vegl, ingen., en C. Spoon Az., opz.; Krimpen, A. Bennik Hz., bakenmeester. Te Amsterdam is van de werf Concordia van de scheepsbouwmeesters Meursing en Huy- gens, rnet goed gevolg te water gelaten het composite fregatschip Amstel, groot circa 1150 Java-laslen, gebouwd voor rekening van de heeren Van Eeghen en Co. en gevoerd zullende worden door kapitein EI. C. Haacke. Omtrent de mailboot Madura voor reke ning van de Stoomvaartmaatschappij Java te Middlesbro gebouwd en thans te Nieuwediep ge reed liggende om naar Batavia te vertrekken, deelt men het volgende medeDit prachtige stoomschip heeft eene lengte van 358 bij eene breedte van 40 Arnsterdamsche voeten. Het heeft eene uitmuntende machine van 250 paardenkr. en laadt 4000 ton. Inwendig is het prachtig en uiterst doelmatig voor het passagiersvervoer inge licht; het bevat een bijna weelderig gemeubileerd salon, met uithaalbare tafels, canapé's die met rood marokijn zijn bekleed, een hoogen lichtkap en uitmuntende ventilatie. De hutten zijn zeer net en ruim, meestal 6 bij 8 vt., van alle ge makken voorzieniedere hut heeft 2 patrijspoorten, die zeer voldoende licht en lucht geven. Boven dien zijn er badkamers voor heeren, dames en kinderen en meer andere gemakken om het den passagiers op de reis aangenaam en gemakkelijk te maken. Als men die geheele inrichting ziet, dan kan men haast niet gelooven dat dit alles in den tijd van 17 dagen tot stand is gebracht. Z. M. heeft bepaald dal de vesting Wou- drichem en het slot Loevestein onder de lste militaire afdeeling zullen worden gebracht. In zijn antwoord op het afdeelingsverslag der Tweede Kamer nopens de begrooting van Suriname voor 1874 geeft de Minister van Koloniën de ver zekering, dat de opheffing van het subsidie steeds het einddoel van zijn streven zal blijven. Bij de regeering bestaat geenerlei grond tot ongerustheid omtrent de gunstige werking van het tractaat met Groot-Britannië betreffende de immigratie. De door dat tractaat verkregen arbeiders voldoen aanvan- I kelijk goed. Tot op den 20sten October jl. gedurende het loopende jaar zijn aangevoerd 1824 immigran- 1 ten, terwijl daarenboven met 3 bodems nog 1245,/i volwassen immigranten uit Calcutta I naar Suriname zijn vertrokken. I De Gedeputeerde Staten van deze provincie hebben aan de gemeentebegrooting van Den Haag voor 1874 hunne goedkeuring onthouden, op grond, dat een behoorlijk beheer der gemeente- financiën vordert, dat vaste uitgaven volgens contract of gesloten leening regelmatig uit gewone ontvangsten worden bestreden en dal mitsdien, gelijk reeds bij Kon. besluit is overwogen, niet kan worden toegelaten, dat ter bestrijding der renten van bereids gesloten leeningen, opnieuw eene geldleen ing worde aangegaan. Zooals men weet, was onder de inkomsten der begrooting een post uitgetrokken groot f 41650, ten einde daaruit te bestrijden een halfjaar renten der geld- leening ten behoeve van den aanleg der duin waterleiding. Thans zal de gemeenteraad zich in beroep bij den Koning voorzien tegen het be sluit van Gedep. Staten. Daar het gebleken is, dat de voorzorgs maatregelen voor vervoer van buskruit en andere ontplofbare voorwerpen niet altijd door de gelei ders met nauwgezetheid worden nagekomen, heelt de Commissaris des Konings in deze provincie opnieuw de aandacht van de gemeentebesturen zooveel noodig op deze aangelegenheid gevestigd en narnens den Minister van Oorlog het verzoek tot hen gericht, om van elke overtreding onmid dellijk proces-verbaal te doen opmaken, waardoor de schuldige zal worden gestraft, zoodat dit tevens kan strekken om voor het vervolg herhaling te voorkomen van strafbare feiten, die meermalen straffeloos onder de oogen der plaatselijke politie schijnen te zijn gepleegd. By de inspectie der draagbare wapenen te Delft is gedetacheerd de 2de luit. P. De Bruyn, van het 3de reg. vesting-artillerie. Bij beschikking van 5 December 1873 is aan E. A. Emanuel, te Tiel, als directeur en administrateur van de schroefstoombootreederij Tielsche Koophandelvoorloopige vergunning verleend voor een stoombooldienst. tusschen 's-Her- togenbosch en Arnhem, lot vervoer van reizigers, goederen en vee. Door den Keizer van Duitschland, Koning van Pruisen, is aan mejuffrouw Sara Hudig, te Rotterdam, het „Verdienstkreuz für Frauen und Jungfrauen" vereerd. De offic.-van-gez. 3de kl. J. A. Van der Stok, die van het leger hier te lande tijdelijk bij dat in Oost-Indië is gedetacheerd, zal in de tweede helft dezer maand naar Java vertrekken met het stoomschip Conrad. De Minister van Financiën heeft bij resolutie bepaald dal het ontvangkantoor der directe belas tingen en accijnzen te Bolsward c. a. in de vijfde klasse blijft gerangschikt. Bij Kon. besluit is aan het scherpschutters- gilde „Eendracht" te Amsterdam toestemming tot oprichting verleend. Z. M. heeft aan de commissie uit de Staten der provincie Groningen, tot onderzoek van de vraag of, en zoo ja, welke wijziging noodig is van het reglement voor het waterschap Duurs- wold, machtiging verleend tot voortzetting harer werkzaamheden, na de sluiting van de winter vergadering dier Staten van 1873. Z. M. heeft herbenoemdmet ingang van 14 December e. k., tot burgemeester van Waal wijk F. A. D. Van der Klokkenmet ingang van 21 December e. k., tot burgemeester van Heusden Jhr. G. Van Suchtelen van de Haare; aan L. Schuyt Korver, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als lid en vice-president van het college van regenten over het huis van arrest te Sneek, en zulks met dankbetuiging voor de in die be trekking bewezen dienstenhet vice-presidium van dat college opgedragen aan O. G. Bungen- berg, lid van genoemd college en voorts benoemd j tot lid van meergemeld college Jhr. G. Th. A. Calkoen, ontv. der dir. bel. te Sneek; aan Jhr. 1 Mr. J. A. Singendonck en H. J. W. Visser, op

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1