kapitein daarin op té nernen; weinige minuten daarna vloog de River Eden in de lucht. Aan boord van de Juanila werd kapitein Bowden zoo wild, dat men genoodzaakt was hem te bin den. Na een paar dagen gelukte het hem zijne beenen vrij te krijgen en vóór men het beletten kon, sprong de ongelukkige over boord en ver dween in de diepte. De bemanning werd naar Bahia gebracht, waar de 2de stuurman terstond in 't hospitaal werd opgenomen. Vier man der equipage gingen aan boord van het Nederlandsche 'schip B. A. II.naar Amsterdam bestemd, an deren vertrokken met Engelsche schepen naar Liverpool. Kapitein Bowden was zeer gunstig be kend bij de reeders en deed zijn eerste reis als gezagvoerder. De Haagsche politie heeft weer wat te doen gekregen. Zondag kwamen de dienstbo den van den heer Heemstra op de Prinsengracht de hulp der politie inroepenzij hadden, terwijl de familie naar de kerk was, vijf mannen op straat hooren beraadslagen over een plan om binnen te dringen en zich meester te maken van het zilver, enz. Die mannen hadden daarop her haaldelijk aangescheld, doch daar de meiden natuur lijk niet opendeden, hadden zij zich eindelijk ver wijderd. De politie heeft het geheele huis doorzocht, doch niets verdachts gevonden. Volgens het Vad. zouden de adspirant-dieven ook hebben getracht zich met een valschen sleutel toegang in huis te verschaffen. Andere berichtgevers schijnen te meenen dat de overspannen verbeelding der dienst meiden het heele verhaal in 't leven heeft ge roepen. De eisch, ingesteld door den officier van justitie te Haarlem tegen den jeugdigen dief van de offerbus in de Chr. Geref. Kerk aldaar, is, hem op te zenden naar het gesticht voor jeug dige mannelijke veroordeelden te Kruisberg bij Doetinchem. Dezer dagen is het eerste zeeschip uit Engeland met volle lading door de nieuwe schutsluis te Katerveer, begunstigd door hoogen waterstand, in de haven van Zwolle gekomen. Van de te Texel gestrande Noordse he bark Euphrateskapt. Dol, in ballast van Dieppe haar Tondsberg, is de gezagvoerder Zondag met een stortzee over boord geslagen en verdronken, negen man van de equipage zijn gered door een Makkummer schelpenvisscher en behouden te Cocksdorp aan wal gebracht. Uit Harde rw ij k schrijft men: Vreemd is het dat ons gouvernement deze parias der maatschappij het handgeld van f 200 uitkeert en ze daarna nog de meest volledige vrijheid geeft om te gaan waar zij willen. Dat niet allen heen gaan om niet terug te komen, kan alleen daaruit verklaard4 worden, dat zij niet weten waarheen. Hun vaderland is voor hen gesloten; en wellicht wacht ook in andere landen de rechter op hunne komst. Sommigen hebben toch van de vrijheid gebruik gemaakt om goed gevoed, gekleed en met ƒ200 in den zak ons gastvrij land te verlaten. Enkelen hebben dit zelfs herhaalde malen gedaan een Lotharinger, die als Martin zijn handgeld had ontvangen, en daarmede was weggeloopen, kwam als Lefebure weer terug en ontving op nieuw het handgeld, dat hij deze maal echter niet over de grenzen mocht brengen, daar hij in de infirmerie door een oppasser herkend werd, 't geen de zaak aan het licht bracht. Een ander ging met zijn handgeld naar Parijs, zond van daar uit zijne kleederen aan den commandant van het werfdepot terug met een vriendelijk schrijven, waarin hij dezen beleefd bedankte voor de geno ten gastvrijheid en het verkregen handgeld. Wij baasten ons er bij te voegen, dat deze beleefde heer een Hollander was, opdat zij, die overal nationalen roem in zoeken, zich ook in dezen beleefden landgenoot kunnen verheugen. Gisternacht is ten kantore der Maat- schappij voor dienstverrichting, op de Zuidblaak te Rotterdam, ingebroken. De dader (hetzij alleen, hetzij met behulp van anderen) heeft aan de voordeur eene ruit uitgesneden, is daardoor inge klommen, heeft vervolgens van binnen het kan toorraampje in het beschot weggebroken en zich daardoor toegang verschaft tot het kantoor, waar hij twee lessenaars opengebroken en de daarin aanwezige gelden weggenomen heeft. Blijkbaar heeft hij bij het losbreken van de sloten der lessenaars zich bediend van eene papierschaar en andere voor de hand liggende voorwerpen. Aan de brandkas is geen enkel kenteeken van poging tot inbraak te bespeuren, en ook een paar ter verzending gereed liggende pakjes heeft de dader onaangeroerd gelalen. Het schijnt dus alleen om de geldspecie te doen te zijn geweest. De procureur-generaal bij het Ilof van Limburg heeft zich in cassatie voorzien tegen het in raadkamer gewezen arrest, waarbij Roger de Compagnolles in vrijheid is gesteld. Deze persoon blijft dus voorloopig in preventieve gevangenschap. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur, Naar ik in de courant zie, zal er aanvrage gedaan worden voor kosteloos gebruik der Stadszaal, en ik vind er geen zwarigheid in, haar voor een of ander nuttig doel gratis af te staan. Maar waarom dit den een toe te slaan, ten voordeele van een standbeeld, dat zich zoolang heeft laten wachten en mettertijd er toch wel zal komen, en voor iets anders het te weigeren Toen de heer Nicolaï er een concert gaf voor het Lulhersche weeshuis, zou onze Burgemeester er een voorstel van gemaakt hebben in den Raad, om de gelden die vooraf gestort waren terug te geven, ten minste zoo mij is ter ooren gekomen. N. N. BUITENLAND. Frankrij k. Bij de gisteren plaats gehad hebbende stemming over de nog ontbrekende twee leden voor de commissie van dertigen zijn slechts 337 stemmen uitgebracht, terwijl 370 leden moesten gestemd hebben, om de verkiezing geldig te doen zijn. De commissie voor de nieuwe gemeentewet heeft den heer De Goulard tot haren Voorzitter gekozen. De benoeming van den heer De Noailles tot ge zant te Rome is onderteekend en door het Daliaansch gouvernement zeer gunstig opgenomen. De benoe ming van den heer Ghaudordy tot gezant te Bern is zeker. De hertog De Larochefoucault Bissaccia heeft de benoeming tot gezant te Londen aangenomen. In het Journal Officiel wordt de volgende kennisgeving van den minister van financiën afge kondigd Krachtens de ministerieele besluiten betreffende de inschrijving en de storting der lee ningen is de min. van fin. bevoegd eiken houder van een certificaat, welke eene maand na den vastgestelden dag de verschuldigde storting niet heeft gedaan, van zijne rechten vervallen te ver klaren. Aan de houders van certificaten van de leening van twee milliarden op welke nog eene som van fr. 5,461,000 te storten is, wordt kennis gegeven dal vervallen zijn verklaard de rechten van de hou ders welke op 16 December 1873 niet de vol storting hebben bewerkstelligd. Dezelfde maatregel zal worden toegepast op de houders der nog niet volgestorte certificaten der leening van 1870. De aan het hoofd dezer kennisgeving bedoelde be palingen worden ook in herinnering gebracht aan de houders van certificaten van de leening van drie milliarden, welke in het doen van stortingen nalatig zijn gebleven. In het programma van prijsvragen der Fransche Académie de Médecine voor lfc74 leest men: rTwee prijzen d'Ourches: een van 25,000 fr., voor de ontdekking van een eenvoudig, door onkundigen gereedelijk aan te wenden middel om den schijndood van den werkelijken dood te onderscheiden, en een van 5000 fr., voor de ontdekking van het zelfde middel, te verkrijgen met hulp hetzij der electriciteit of van andere physische middelen, hetzij van met onder eens ieders bereik zijnde werktuigen. Die prijzen zijn tot dusver niet toe gewezen. Zij zullen nog twee jaren uitgeschreven blijven. Zijn na verloop van dien tijd geene vol doende antwoorden ingekomen, dan zullen de beschikbaar gestelde gelden aan de erfgenamen var. de instellers dier prijzen worden terugge geven. Duitschland. Het contract tusschen Pruisen en de stad Lüneburg, over den aankoop der collectie oude zilveren werken, voor de som van 220,000 thaler, ten behoeve van het Museum te Berlijn, is thans gesloten. De stad heeft hierbij bedongen, dat zij op Landskosten eene galvanoplastisch nagemaakte verzameling dezer voorwerpen moet ontvangen. Volgens de Börsen Zeitung heeft laatst leden Zaterdag in de nabijheid van Berlijn een duel plaats gehad tusschen den veldmaarschalk Von Manteuftél en den luitenant-generaal graaf Von der Gröben, ten gevolge van twist over handelingen van Manteufi'el in den oorlog tegen Frankrijk. De uitslag is geweest, dat graaf Von der Gröben door een pistoolschot in het onderlijf is gekwetst, hoewel niet gevaarlijk. Daar het gebleken is dat de verandering der Chassepot-geweren te veel moeielijkheden op levert, heeft de Pruisische Regeering van haar plan te dien opzichte afgezien en zal daarentegen de bewerking van Mauser-geweren naar model 71 zooveel te krachtiger worden voortgezet. De Commissiën uit den Bondsraad voor handel, verkeer en financiën, zijn sinds eenige dagen te Berlijn in eene gecombineerde zitting vergaderd, ter beraadslaging over een voorstel van de Rijkskanselarij, om, bij de algemeene invoering der Rijks gouden munt op 1 Januari aanstaande, alle gouden munten der verschillende Bondsstaten buiten omloop te stellen. "Vereenigde Staten. Bij het congres is ingekomen eene boodschap van president Grant, waarin hij mededeelt, dat het surplus over 1872 bedraagt 43 millioen, welk bedrag zal worden besteed tot vermindering van schuld. Hij wijst er op, dat een crisis moge lijk is, zoolang het circuleerend papier niet tegen specie kan worden ingewisseld, en dat het ver trouwen eerst door hervatting van meer reëele zaken zal worden hersteld. Hij meent bij het congres een nauwgezet onderzoek omtrent het vraagstuk der papiercirculatie te moeten aanbe velen, ten einde spoedig het noodige kan worden gedaan, om de betaling in specie te hervatten en de Banken in staat te stellen, hare reservegelden te gebruiken, den rentestandaard te regelen en in moeilijke tyden meer papier in circulatie te kun nen brengen. Ten slotte voegt de president er bij, dat de verbeterde toestand van den buiten- landschen handel veel tot de hervatting der be taling in specie bijdraagt. In de zaak der Virgi- nius is het gouvernement op weg om tot eene, voor beide natiën eervolle schikking te geraken. Ten gevolge der indemniteit, te Genève toege kend, is voor een bedrag van 15'/2 millioen aan 5/20 bonds ingekocht. De president geeft in overweging, 1,929,000 dollars uit te keeren aan Engelsche reeders, overeenkomstig de bepalingen, door de gemengde commissie te Washington vast gesteld. Wijders stelt hij voor, een gerechtshof op te richten, uitsluitend ter behandeling van buitenlandsche eischen, uitgezonderd van Engel sche onderdanen. Eindelijk maakt hij nog de op merking, dat Amerika jegens Spanje niet vijandig gezind is, maar dat het gebeurde met de Virginius eene algemeene verontwaardiging had teweeggebracht, en daarom tijdens de onderhan delingen last is gegeven, de vloot op voet van oorlog te brengen. De president hoopt zijne han delingen ten deze door de openbare meening te zien goedkeuren. In zijn financieel exposé toont de heer Richardson aan, dat, hoewel de inkomsten sedert de geldpaniek verminderd zijn, de ontvangsten in goud 't bedrag van den interest der schuld te boven gaan. Hij verklaarde de voorkeur te ge ven aan verhooging der belastingen boven 't uit schrijven van een leening. Ook raadde hij maat regelen aan, vóór Januari te nemen, lol rembour seering der leening van 20 millioen van 1858. Hij wenschte de circulatie van Greenbacks te beperken tot op 400 millioen, en verzette zich tegen de wederuitgifie der reserve. Nog betoogde hij, hoe de wet tot rembourseering, door 't con gres aangenomen, een millioen 'sjaars aan inte rest bespaard had. TELEGRAMMEN. New-York, 3 December. Volgens bericht uit Havana begint de agitatie aldaar te verminderen. De autoriteiten te Santiago de Cuba zijn bereid, de overgebleven personen, die aan boord der Vir-

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2