LEIDSCH DAGBLAD, N°. 4541. Vrijdag A0. 1873. 5 December. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden [>cr 3 maandenf 1*—. Franco per post1.40. Afzonderlykc NommersQ.Q2. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. TKIJS DER APVERTEMIEN: Van 16 regels..f 1.0$. l,edero regel mepr.n 0.171. Groolere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICIITEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, (gezien art. 8 der Verordening van den 4den M^ei 1872 (Gemeenteblad n°. 11); Jc^Doén te weten, dat tot het laten inschrijven van nieuwe leerlingen voor de openbare scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs, gelegenheid gegeven wordt: voor die der 1ste klasse, voor jongens, in het schoolge bouw op de Aalmarkt voor die der 1ste klasse, voor meisjes, in hpt schoqlg^- bouw op de Boommarkl-, (voor die dor 2de klasse, voor jongens, in hei schoolge bouw in de l'ieterskerkstraat voor die der 2de klasse, voor meisjes, in het schoolge bouw op de Breèslraat en wel van den isten tot en met den 13den .December k., dagelijks (de Zondag uitgezonderd), van dos voor- middags half negen lot negen uren, en op Woensdag en Zaterdag, daarenboven, vau twaalf tot twee uren des namid dags. Eii geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDLLER, Ijurgern. E. IC 1ST, Secretaris. Leiden, 27 November 1873. LEIDEN, 4 December. De Regeering heeft hedenmiddag een tele gram ontvangen ujt Penang, zonder datum (waar schijnlijk van gisteren), waaruit blijkt, dat de expeditionaire macht den 28sten November ter reecfe van Atjin is aangekomen. Op verscheidene tfpepenschepen vyas dp cholera. Poelo Nas$i in de baai vpn Aljia was zonder tegenstand in bezit genomen en oor ziekenverpleging ingericht. Maat regelen tol bestrijding der cholera worden ge nomen. Dagelijks viel veel regen daarom konden de operatiën nog niet aanvangen. De sluiting der mail naar Ned. Indië, te verzenden per stoomschip Maduravan de stoomvaartmaatschappij „Java," 'heelt plaats den 8slen December na aankomst van trein I (N. Holl. spoorweg) te 9.45 's morgens. De laatste buslichting te Leiden is Zondag 7 December, te 42 uren 's nachts. Z. M. heeft aan den heer A. Van Stralen op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als hoog heemraad van Rijnland, provihcie Zuid-en Noord- Holland. Men meldt uit Noordwijk: Ten vervolge op het bencht van 30 November II. dient dat men, nadat de storm Zondag was bedaard, er tegen verwachting in is geslaagd de bomschuit ledig te pompen ep, hoewel sterk gehavend, op het strand te halen. Het nog daarin aanwezige ge deelte der vangst is in beschadigden toestand verkocht. Dinsdag is het stoomgemaal van den polder Zegveld na beproeving door het bestuur overge nomen. Onder het opzicht van den heer B. De Vries, te Wilnis, werd dit stoomgemaal gebouwd; en del goede uilvoering wordt algemeen zeer ge roemd. Het Nederlandsch stoomschip Celebes is, volgens gisteren ontvangen telegram van Batavia, 4 dezer van het Nieuvyediep aldaar aangekomen. Alles wel aan boord. Het stoomschip Conradwelks vertrek degens herstellingen ten gevolge van hevig storm weder eenigen tijd was vertraagd, zal 17 dezer de rqis ondernemen. Aan de Utréchtsche hoogeschool is be vorderd tot doctor in de rechten de heer G. Wtte- N'&al, geboren te Voorst. In de maanden Januari en Februari a. s. zal in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam eene tentoonstelling gehouden worden van voor werpen, vroeger te Weenen geëxposeerd, ten einde hen, die deze plaats niet bezochten, in de gelegenheid te stellen kennis te maken met de wijze, waarop Nederland aldaar vertegenwoor digd was. De veel besproken enquête is dezer dagen zegt de Indiër geëindigd; de heeren Dpr Kinderen en Maarschalk hou4en zich thans qq- ledig met het opstellen van het eindrapport. Daarentegen meldt de Java-bodeDe commissie van enquête sleept nog altijd een door weinigen benijd bestaan voort. Zij wacht wellicht de be antwoording nog in der pl. m. 400 vragen, welke den twee kolonels der 1ste expeditie gedaan zijn. De Indiër en Java-bode vellen, in heftige taal, een zeer ongunstig oordeel over eep circu laire van dep generaal Van Swieten, waarip „officieren en minderen vermaand worden, geen contracten met uitgevers of redacteurs van dag bladen te sluiten tot het doen van mededeelingen aangaande de verrichtingen ,op Jaet topneel des oorlogs." Blijkens gisteren ontvangen telegram van Zr. Ms. Minister-resident te Madrid, zijn alle schepen, die na 25 October de havens van Noord-Brabant of Zuid-Holland verlaten hebben, in Spanje aan eene strenge quarantaine onderworpen. Door den heer Mr. W. G. Van de Graaff, onlangs te Deventer overleden, is aan de armen der hervormde gemeente te Colmschate (de over ledene had aldaar eene buitenplaats en vele be zittingen), de som van 1000 vermaakt. Dinsdag werd de nieuwe IJselbrug te Kam pen bepioefd in tegenwoordigheid van het ge meentebestuur en c|e directie voor den opbouw. Bij het oprijden van eene locomobile met vier paarden bespannen was de .doorbuiging slechts 3 millimeter; het opdraaien en neerlaten van het val gaat zeer moeilijkover de deugdelijkheid van de brug wordt verschiljend geoordeeld. (De heer H. f\oepius is erkend en toege laten als vice-consul van Chili te Rotterdam, onder de gewone bepalingen van onderhoorigheid. De navolgende ambtenaren bij de admi nistratie der posterijen zullen hunne functiën uitoefenen als volgt, te weten: De commiezen der 3de kl. G. Moerland, ten poslkantore te Gronin gen; H. J. Greve, id. te ArphemJ. P. ,T. "Van der Kemp, ten spoorwegpostk. te FijenoordAnt werpen; de surnumerairs: W. Hovens Greye, ten postk. te OldenzaalF. P. H. Van der Schrieck, id. te EindhovenJ. P. De Veer, id. te 's-Graven- hage; F. J. \V. Van Goor, id. te Delfzijl; T. J. Montijn,. id. te Utrecht; J. F. W. Hoxel, id. te Rotterdam; C. E. Oosjipg, id. te Assen; F. J. Meijer, id. te Almelo; H. Plato, id. te Middelburg C. Sinia, id. te Velp; F. Von Huben, id. te Gouda; C. Koen, id. te Schiedam, en P. M. Caland, id. te Groningen. Z. M. heeft aan Mr. C. J. A. Den Tex, burgemeester vau Amsterdam, vergunning ver leend tot het aannemen en dragen der versier selen van commandeur der orde van de kroon van Italië, hem door Z. M. den Koning van Italië geschonken. Gemengd Nieuws. Op de rij tuig fabriek van den heer Hérmans, in Den Haag, had Dinsdag een ongeluk plaats, dat goed is afgeloopen. De smidsgezel H, had de onvoorzichtigheid te dicht bij de machine te komen, waardoor hij tusschen de riemen geraakte; ëen zijner kameraden, die het gevaarvolle van zyn toestand zag, had de tegenwoordigheid van geest hem terstond bij de beenen te grijpen, waardoor hij op den grond viel. Hoewel eerst bewusteloos, bleek 't echter later, dat hij er rnet enkele lichte kwetsuren was afgekomen. LJit Nieuwe Niedorp wordt gemeld: Maandag-avond omstreeks halfzeven ontstond binnen deze gemeente brand in de woning van den heer S. Vries, terwijl hij met zijne vrouw afwezig was en 4 of 5 kinderen aan de zorg van dienst boden waren toevertrouwd. Weldra kregen de vlammen zoozeer de overhand, dat binnen korten tijd het geheele perceel in de asch lag. De kinderen en dienstboden, benevens 48 koeien, zijn gered; maar acht runderen en een kalf, een groote voorraad granen, hooi, kazen, geld en bankpapier, met den ganschen inboedel, zijn een prooi der vlam men geworden. De bewoner had verzüimd zich tegen brandschade te verzekeren, en lijdt alzoo een nog niet te berekenen, maar ïp elk geval zeqr groot vet lies. Omtrent de oorzaak van dit .pnheil verkeert men nog in het onzekere. Een vreeselijk drama op zee is voor gevallen met het Engelsche schip River Eden Het verliet Londen den 15den September, bestemd naar Valparaiso. Pe equipage bestond uit 16 man, de lading was van gemengden aard; o. a. waren er 100 ton buskruit aap boord. Tot den 7den October ging alles goed, maar toen begon de kapitein Bowden zich zonderling te gedragen. Aanvankelijk meende men dat hij dronken was, maar 't bleek dat er geen sterke drank aan boord was, behalve de door de wet voorgeschreven hoe veelheid. en men kwam tot het besluit, dat de gezagvoerder krankzinnig was geworden. Den 44den werd de bark Elisabeth Graham gepraaid en de 1ste stuurman stuurde een boot, om den kapitein van dat schip uit te noodigen aan boord van de River Eden te komen. Toen deze aan dat verzoek voldeed, gaf hij den raad den kapi tein niet op te sluiten, daar 't hem voorkwam, dat de krankzinnige niet gevaarlijk was; 't beste was, naar zijn oordeel, op Pernambuco aan te houden en daar den patiënt te doen verzorgen. Kapitein Bowden was dien middag bijzonder kalm, des avonds sliep hij gerust; maar tegen 12 uujlv in den nacfit ontdekte men brand in het achter schip. De bemanning snelde terstond toe om zich v?.n den kapitein meester te maken; deze had een pistool gegrepen, waarmede hij den 2den stuur man een gevaarlijke wond aan het hoofd toe bracht. 't Bleek dat de kapitein parafine-olie op het dek, in zijn hut en op een zeil had gewor pen, waardoor de brand zóo snel om zich heen grpep, dat besloten werd het schip te verlaten. De kapitein weigerde in de boot te gaan en vuurde, toen men hem wilde grijpen, nogmaals op de bemanning, waardoor er een, gelukkig slechts gering, gewond werd. Toen men zag dat geen overreding in staat was den kapitein te bewegen het schip te verlaten, hield de boot van het schip af en ontmoette gelukkig reeds na weinige oogen- blikken een brik Juaniladie hen tegen onge- veer 4 uur in den ochtend opnam. Toen verslag van 't gebeurde was gedaan, boden zich terstond twee matrozen van de Juanila aan, om naar het I brandende schip met zijne vreeselijke lading te j roeien, ten einde alsnog eene poging te doen den kapitein te redden. Een boot werd afgezet en werkelijk gelukte het deze moedige mannen den

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1