LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4540. Donderdag A0. 1878. 4 December. PRIJS DEZER COUR VAT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per posl1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.174. Groolere letters naar plaatsruimte. STADS-BEBICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, i Gezien het adres van Henricus Gerardus Sonders, j kastenmaker, wonende alhier, daarbij verzoekende om I in het Werkhuis aan den Middelweg, hoek Hoogland- j schekerkkoorsteeg n°. 1 cene vuring te mogen doen plaatsen. Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 81 Ja nuari 1824 (Staatsblad n°. 19); Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en be woners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informa'.ièn de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den 8sten December aanstaande,'s voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d BRANDELER, Burgem E. KIST, Secretaris. Leiden, 3 December 1873. LEIDEN, 3 December. In de maand November zijn binnen de gemeente Leiden geboren 132 kinderen, als: 60 zoons en 72 dochters, waaronder zijn begrepen 3 tweeling geboorten overleden 87 personen, als: 13 mannen, 14 vrouwen, 36 zoons en 24 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 5; gehuwd 32 paren. Niemand van hen, die gisteren de soirée musi- cale, ten voordeele van het op te richten standbeeld van Van der Werf in de Stadszaal gegeven, bijwoon den, is voorzeker onvoldaan huiswaarts gekeerd. Integendeel, bij velen zal die avond eene aange name herinnering achterlaten. Trouwens, wanneer men de namen van Von Beethoven, Schumann, Mendelssohn, Mozart enz. vereenigd vindt met die van onzen Wetrens en den heer Joseph Cra mer uit Amsterdam en de verdere medewerken den, dan mag men met recht veel schoons ver wachten. En in de acht nummers, die het programma bevatte, werd ons dit dan ook in ruime mate aangeboden. Dat men door eene betrekkelijk goede opkomst zooveel belangstelling toonde, was ongetwijteld niet alleen om hen van wie het con cert uitging, maar zeker ook om het doel waar mede het gegeven werd. En inderdaad, waar de Nederlandsche jongelingschap zich niet alleen voor bereidt om eenmaal tot heil van ons volk werk zaam te zijn en misschien een sieraad van ons vaderland te worden, rnaar tevens op zoo schoone wijze op het allaar der vaderlandsliefde weet te offeren, da&r mogen anderen niet achterblijven Naar wij tot ons genoegen vernemen, heeft Z. M. de Keizer van Oostenrijk den heer J. M. Van Kempen, te Voorschoten, benoemd tot ridder der Orde van Frans Jozef. In de Zaterdag te Utrecht gehouden alge- rneene vergadering van de Nederl. vereeniging ter verstrekking van dadelijke hulp aan min bezol digde onderwijzers enz., zijn een paar reglements wijzingen aangenomen en is tot secretaris herko zen de heer Van Gooi, terwijl in plaats van den heer Haanstra, die niet dadelijk herkiesbaar was, de heer N. Brouwer, te Leiden, tot bestuurslid is gekozen. Verder is besloten, een adres aan de Tweede Kamer te zenden van denzelfden inhoud als dat, hetwelk het vorige jaar aan de regeering gezonden was, met die wijziging, dat is aange nomen een minimum te vragen voor den hoofd onderwijzer van f 900 en voor een hulponder wijzer van f 500. Daar gebleken was van de gezindheid der vrijmetselaars om deze vereeniging te steunen is, op voorstel van den heer Schell, een vrijmetselaar, besloten zich tot alle loges in Nederland, aan de Kaap en in onze Oost- en West-Indische bezittingen te wenden, met toe zending van een reglement, toetreding tot deze vereeniging verzoekende. Uit het onlangs medegedeelde drietal is door het kiescollege der Ned. Herv. gemeente te Rotterdam beroepen ds. G. J. Vos, pred. te Kat wijk aan Zee. De gewone audiëntie van den Minister van Binnenl. Zaken zal op Zaterdag 6 December a. s. niet plaats hebben. Door de directie der Nederlandsche Bank is de rentestand gisteren vastgesteld als volgt interest van beleeningen van binnenl. effecten 5 pCt., dito van buitenl. effecten 5'/2 pCt., dito van goede ren 5 pCt., disconto van wissels met drie hand- teekeningen (witte aanvraagbiljetten) ö1,^ pGt., dito van wissels met twee handteekeningen en van promessen (blauwe aanvraagbiljetten) 6 pCt. Men schrijft uit Amsterdam: Niet het stuk zelf, een 4 pCt. Nat. Schuld namelijk, welke aan mevr. Van der Kou wen zou toebehoord heb ben, is alhier aangeboden; maar wel is de lalon ter bekom in g van een nieuw coupon blad bij de firma de wed. Tjeenk c. s. gepresenteerd. Het zal waarschijnlijk echter weder tot niets leiden, daar men nu reeds vermeent te weten, dat dit stuk reeds lang vóór den moord op order der eigenaresse is verkocht en opgegeven door haar gewonen commissionair. Op het oogenblik dat een nieuwe krijgstocht tegen Atjin ondernomen wordt, vestigt men de aandacht op een zege,toeken dat thans in het Invalidenhuis te Bronbeek berust, nl. een Atji- neesche vlag, hoogst optnerkelgk om het eervolle wapenfeit waarbij zij veroverd werd en om de de opschriften die er op zijn geplaatst. Zij werd in het jaar 1840 bemachtigd door den eersten luitenant G. H. Bischoff, in dienst bij het Oost-Indische leger, die den 3den Mei 1840 te Tapanoli aan de bij die gelegenheid bekomen elf klewanghouwen bezweek. Het doek is donkerrood van kleur, lang 2,70, breed 1,35 meter, en vertoont twee witte volle-rnaanschijven en twee klewangs van dezelfde kleur, met bijschriften in Arabische karakters, terwijl men aan de buitenzijde een vier kant ziet van honderd ruiten met soortgelijke karak ters en door een letterrand omgeven. Het vierkant met woorden in ruiten bevat een talisman, dien men den vijand moest voorhouden en die overeenkomt met de in lndië in zwang zijnde too verspreuken, welke den vijand moeten treffen, of, zooals het hier heet, verdelgen. De vlag werd door den heer John Loudon, in Den Haag, vóór eenige jaren aan den commandant van het Invalidenhuis te Bronbeek, generaal-majoor Smits, ter hand gesteld, om onder andere blijken van dappere bedrijven van het Neder- landsch-Indische leger daar te prijken. Voor het dezer dagen te Waddinxveen ge houden verg. examen, afgenomen voor de betrek king van hoofdonderwijzer aan de lste openbare school aldaar, waren slechts 5 sollicitanten opge komen. In Den Haag heeft zich een commissie gevormd, om meer bepaald ten behoeve van den zich hier te lande bevindenden oudsten zoon van wijlen den assistent-resident Van Amstel gelden in te zamelen, ten einde daaruit de opvoedings- kosten van dien knaap te bestrijden. De voortdurende hooge vleeschprijzen bij de slachters te Gouda maken, dat er ernstige pogingen worden aangewend om eene vleeschhouwerij- vereeniging op te richten. Het bedrijfskapitaal rekent men op f 10,000 te zullen moeten brengen, in aandeelen van f 100. Ten einde zooveel per sonen mogelijk bij deze zaak te interesseeren, mag elk bij voorbaat slechts 2 aandeelen nemen. Mocht onverhoopt het kapitaal, op deze wijze, niet volteekend worden, dan zou het aantal aan- j deelen voor ieder inschrijver vermeerderd kunnen worden. De Nederlandsche Bank had op 1 Dec. bij een rnuntmateriaal van f 100,580,572.85 voor eene som van /'52,759,380.735 minder aan bank biljetten in omloop dan waartoe zij gerechtigd is, terwijl het rnuntmateriaal op zijne beurt 21,103,752.29 meer bedraagt, dan in verhoudig tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. Bij besluit der gedep. Staten van Zuid-Holland is, met de ingang van 1 Januari a. s., benoemd tol adjunct-commies der eerste klasse ter griffie Mr. A. R. Arntzenius, in Den Haag. Bij arrest van den Hoogen Piaad van 17 Maart 1873 werd niet strafbaar geoordeeld het feit van het in eene herberg voorhanden hebben van eene maat, niet voorzien van de vastgestelde ijk-letter na den termijn, ingevolge art. 15 der wet van 7 April 1869, S. B. No. 57, bij Kon. besl. voor den herijk vastgesteld. Die beslissing grondde zich hierop, dat bedoeld Kon. besluit alleen was opgenomen in het Alg. Politieblad en niet in het Staatsblad. De Minister van Justitie heeft het thans niet raadzaam geacht aan de processen-verhaal, dit jaar opgemaakt ter zake van verzuim om de maten en gewichten te doen herijken, binnen den daartoe vastgestelden termijn, verder gevolg te geven. Voor den herijk van 1874 is het Kon. besluit reeds in het Staatsblad N°. 141 opgenomen. Z. M. heeft den off. van gezondh. 2de kl. J. Van der Scheer, dienstdoende bij het garnizoen te Leeuwarden, op zijn aanvr. op pensioen gesteld, en het bedrag bepaald op f 720 'sjaars; en aan genoemden off. van gezondh. den rang verleend van offtc. van gezondh. lste kl.; bij het personeel van den geneesk. dienst der landmacht benoemd, tot off. van gezondh. 2de kl. (n. o. v. r.), den offic. van gezondh. 3de kl. F. Piekema, van genoemd personeel; den off. van admin. 3de kl. D. J. Van Oosterzee, op zijn verzoek, met ultimo Nov. 1873, eervol uit Zr. Ms. zeedienst ontslagen, en met ingang van 1 Dec. benoemd tot 2den luit.-kwar tieren. bij het leger in Ned.-Indië. Z. M. heeft verleend de volgende pensioenen, als aan: P. Deckers, postbode, f 137; S. M. E. d'Harvant, ontv. der dir. hel. en acc., f 699; F. C. Nijssen, comm. lste kl. bij 's Rijks belast., ƒ201; D. Binnekamp, brievenbest., f 177; B. Brussaard, postb., f 227; C. M. Leistikow, brie venbest., 217; B. Peuschers of Puischer, post bode, f 194; J. Van der Teen, wed. van P. J. Ferwerda, in leven comrn. lste kl. bij 's Rijks belast., f 306; C. A. W. J. Kuenen, comm. lste kl. bij 's Rijks bel., f 377; J. Van Hulst, brie venbest., f 74; J. A. Van Driel, ontv. der dir. bel. en acc., f 1439; F. Van Leersum, dir. van het poslk. te Eindhoven, f 1035; J. H. H. Zipp, cornm. lste kl. bij 's Rijks bel., f 482; J. Poppe, wed. van J. Habbema, in leven ontv. der dir. bel. en acc., f 640J. W. D. Duden, wed. van J. F. Obbes, in leven ontv. der dir. bel. f 327 'sjaars. Z. M. heeft aan F. Mossel, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgem. van Workum, met ingang van 20 Dec.; aan M. Schrijnemae- kers, op zijn verz., eervol ontslag als burgem. van Rijckholt, onder dankbet. voor de diensten gedurende een reeks van jaren in die betr. be wezen.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1