LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4238. Dinsdag A0. 1873. 2 December. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommen?0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES' Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8 der Verordening van den 4den Mei 1872 (Gemeenteblad n°. 11); Doen te weten, dat tot het laten inschrijven van nieuwe leerlingen voor de openbare scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs, gelegenheid gegeven wordt: voor die der 1ste klasse, voor jongens, in het schoolge bouw op de Aalmarkt-, voor die der 1ste klasse, voor meisjes, in hel schoolge bouw op de Boommarkt voor die der 2de klasse, voor jongens, in het schoolge bouw in de Pieterskerkstraat -, voor die der 2de klasse, voor meisjes, in het schoolge bouw op de Breestraat en wel van den lsten tot en met den 13den December k., dagelijks (de Zondag uitgezonderd) van des voor middags halfnegen to* negen uren, en op Woensdag en Zaterdag, daarenboven, van twaalf tot twee uren des namid dags. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgern. E. KIST, Secretaris. Leiden, 27 November 1873. LEIDER 1 December. Wij vestigen de aandacht van onze lezers op de advertentie van de Soirée Musicale, te geven door eenige studenten, ten voordeele van bet op te richten standbeeld van P. A. v. d. Werf. Hoewel die Soirée zich reeds in de sympathie van velen mocht verheugen, hopen wij toch dat het doel, waarvoor zij gegeven wordt, op de meest schitterende wijze zal worden bereikt. Dat zal het geval zijn, wanneer slechts weinigen hunne tegenwoordigheid aan de Soirée ontzeggen. Hen, die niet in de gelegenheid zijn geweest hun naam op de inteekeningslijst te plaatsen, herinneren wij er aan dat toegangskaarten te verkrijgen zijn hij de boekhandelaren Eggers en Somerwil. Met genoegen vernemen wij, dat de Schouw burg-commissie den heer D. F. Van Heyst, als een blijk van waardeering van zijn onlangs hier ter slede opgevoerd drama „George de Lalaing, graaf van Rennenberg", een fraai geschenk vereerd heeft. Hedenmorgen heeft men een aanvang ge maakt met de omschutting van het Ruïne-plein. Hedenmiddag omstreeks halfeen had op de Gedempte Marendorps Achtergracht het volgende ongeluk plaats. Terwijl zekere vrouw S. even een boodschap was gaan doen, is haar kind van 21/2 jaar met den kinderstoel, waarin zich een test met vuur bevond, omgevallen en heeft zich daardoor deerlijk gebrand. Volgens Zondag-ochtend ontvangen telegram is het stoomschip Hollandkapitein Hoefman, van Nieuwediep naar Batavia, den 29sten November des avonds van Malta vertrokken. Alles wel aan boord. Door de Commissie voor het examen van candidaat-notaris zijn toegelaten de heerenW. Krabbendam, uit SchiedamV. J. G. Beelaerts van Blokland, uit Den Haag en J. Visser uit s-Gravendeel. Aan alle werklieden in Nederland is eene oproeping gericht om commissiën te vormen, ten einde aan den Koning op '12 Mei 1874, namens den Nederlandschen werkman, een duurzaam blijk van innige verknochtheid en gehechtheid te schenken. De oproeping is onderteekend door D. P. Van Leeuwen in Den Haag. Door het Hoofdbestuur der Maatschappij ntot Nut van 't Algemeen" zijn de secretarissen der departementen uitgenoodigd, in hun kring de reglementen op te zamelen van instellingen, die ten doel hebbena. Tegemoetkoming in loon derving ten gevolge van ziekte, hetzij afzonderlijk, hetzij verbonden met b. genees- en heelkundige hulp. Dit onderzoek moet dienen, om den schrijver eener handleiding, waarin de grondslagen worden ontvouwd voor de onderlinge Vereenigingen tot voorkoming der gevolgen van loonderving, ingeval van onwillekeurige werkstaking door ziekte onder de arbeidende klasse, in staat te stellen, zijn werk zoo volledig mogelijk te maken. Het stuk 4 pCt. N. W. Schuld n°. 12773, administr. Tjeenk, ontstolen na den gepleegden moord hij mevr. Van der Kouwen in Den Haag, is op een effectenkantoor te Amsterdam aange boden. De studenten in de medicijnen te Groningen hebben zich per request tot den Koning gewend met verzoek, dat Z. M. moge besluiten dat de doctorandi in de geneeskunde ook voortaan zullen kunnen promoveeren na het verdedigen van enkele stellingen, gelijk dit met de juris doctorandi ook het geval is, en dat zij dus zullen worden ontslagen van de verplichting om eene dissertatie te schrijven. Mejuflrouw E. C. Speleveld, dezer dagen te Delft overleden, heeft o. a. gelegateerd aan de inrichting de brei - en naaischool te Rhenen, 2000, vrij van alle rechten, met uitdrukking van den wensch, dat de interesten daarvan besteed zullen worden om jaarlijks éen of twee meisjes een uitzet te geven, ten einde in stsfat te zijn om te gaan dienen. Door den heer J. F. Rutgers, in leven goud smid te Amsterdam, is bij uitersten wil eene som van 5000 vermaakt aan hel Protestantsch Bestedelingenhuis te Arnhem. Op 23 December e. k. zal van wege de gemeente Groningen worden aanbesteed het leggen van een kapitalen zeedijk ter lengte van 4559 meiers, ter inpoldering van weder eene belangrijke oppervlakte aan den westkant van den Dollard, daar waar de gemeente reeds aan- zienl'yke en zeer winstgevende bezittingen heeft. In Den Haag is op 40jarigen leeftijd over leden de heer G. J. Hoffman, een zeeschilder van den eersten rang. Op de jongste tentoonstel ling in Arti et Amicitiae had Hoffman o. a. eenige uitnemende zeegevechten geëxposeerd. Naar men verneemt, zal door de regeering een magazijn van kleeding voor het leger gebouwd worden, waarvan de kosten op p. m. f 200.000 zijn geraamd. Als bijdrage voor de oprichting en instand houding van een Seminarie nabij Batavia, is van een onbekende de belangrijke gift van /'3000 onder lelt. N. N. ingekomen. Z. M. heeft herbenoemd, met ingang van 6 December e. k.tot burgemeester van Grathem J. Van der Linden, secr. dier gern.; tot burgern. van Hunsel G. Peeters; en met ingang \an 8 December e. k.tot burg. van Borne J. J. Van Cleeff; B. Geel ontslagen als burgemeester der gem. Graft. Gemengd Nieuws. De correctioneele Rechtbank te Kort- rijk heeft een bakker veroordeeld tot zes maan den gevangenisstraf, eene boete van 600 franken en verlies zijner burgerrechten gedurende vijf jaren, omdat hij koper-sulphaat in zijn brood heeft gemengd. Schipper C. Van Pelt, varende eene te Pernis tehuis behoorende vischsloep, is over boord geslagen en verdronken. Hij laat eene weduwe na met zes kinderen, van welke er twee aan boord waren, die hun vader in de golven zagen omkomen. Bij geb. Schaap, deken fabrikanten te Arnhem, is men bezig met het maken van een satijnen deken, bestemd tot geschenk in Mei 1874 voor Z. M. den Koning. Dezer dagen zouden te Delft een drietal knapen, van 14 a 15 jaren, eens probeeren wie hunner het best tegen „wurgen" kon. Zij bonden elkander daartoe beurtelings een touw om den hals en haalden dit sterk aan. Een hunner was van deze onbezonnenheid bijna het slachtoffer geworden: hij viel in flauwte en bezeerde zich daarbij vrij ernstig aan het hoofd. Geneeskundige hulp moest voor den onvoorzichtige worden inge roepen. Voor het Provinciaal Hof te Maas tricht is behandeld de strafzaak tegen Mauritz Kauffmann, oud 17 jaren, geboren en wonende te Maastricht, onlangs te Luik (België) aange houden en aan de Nederlandsche Justitie over geleverd, als beschuldigd van twee diefstallen van zilverwerk, ten nadeele van twee ingezetenen ge pleegd. Nadat de zeven gedagvaarde getuigen hunne verklaringen hadden afgelegd, werd de jeugdige beschuldigde gehoord, die bekende zich aan de hem ten laste gelegde ontvreemdingen te hebben schuldig gemaakt, en de voorwerpen te hebben verpand in de Bank van leening te Luik, respectievelijk voor fr. 40 en fr. 52; daarbij ver klaarde hij, ook te Luik ter zake van diefstal te zijn veroordeeld. Het openbaar ministerie requi- reerde de veroordeeling tot twee jaren eenzame opsluiting, evenwel met aanneming van verzach tende omstandigheden, op grond van den jeug digen leeftijd van den dader. Mr. J. J. De Wit, die voor den beschuldigde als verdediger optrad, concludeerde na een uitvoerig pleidooi tot het opleggen van eene geringe straf, onder aanneming van aanwezige verzachtende omstandigheden. Uit spraak a. s. Donderdag. Berichten uit Paramaribo van 4 Novem ber melden: Mejuffr. Sarqui, van het Engelsch schip Alliance naar den wal terugkeerende, is door het omslaan van de loopplank in de rivier gestort en, niettegenstaande alle door de aanwe zige schepelingen aangewende ijverige pogingen tot redding, verdronken. Op de plantage Rustenburg in het district Perica verpoosde een talrijk gezelschap zich in de galerij van het woon huis, toen plotseling een gedeelte van de galerij neerstortte en vier personen zwaar verwond wer den. Een hunner, de heer Catz, werd dood van onder den puinhoop weggevoerd. Op 5 Dec. a. s. is 't zestig jaren gele den, dat H. Romrnerts, boekdrukkersgezel in dienst bij den heer G. T. N. Suringar te Leeu warden, bij 't vak kwam. Bijna 52 jaren is hij bij dien patroon werkzaam. De Maatschappij „tot Nut van 't algemeen" vereerde hem ter gelegen heid van zijn 50jarig jubilé bij éen patroon met de zilveren medaille. Hij is zeker een der oudste typografen in Nederland, althans in dienstjaren. Romrnerts is nog vrij kras en verricht zijn werk nog zonder bril. Gisterochtend is in de Delftsche Schie, nabij den Tempel onder Overschie, een melkschuit gezonken, waarin zich twee personen bevonden. De een heeft zich weten te redden door in den mast te klimmen en de ander is

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1