bijeenkomst in dit seizoen gehouden. De hoog leeraar P. J. Veth trad daarin als spreker op en had tot onderwerp zijner voordracht gekozen: de rechtstoestand der inlandsche Maatschappijen in Nederlandsch-Indie. De spreker schetste in eene zeer boeiende rede den toestand der meeste Rijken van den Indischen Archipel en gaf een tal van voorbeelden aan om te bewijzen, dat de meermalen uitgesproken stelling, dat Westersche begrippen niet overeen te brengen zijn met Oos- tersche toestanden, in vele opzichten zeer onge grond is. Vóór eenige dagen werden de ingezetenen van Boskoop opgeroepen lot het bijwonen eener vergadering op Dinsdag-avond, ten einde een Commissie samen te stellen voor de feestviering ter gelegenheid van het 25jarig Koningschap van Z. M. Ofschoon het oproepingsbiljet zonder hand- teekening was, waren een groot getal ingezetenen bijeengekomen en bleek er veel sympathie voor de zaak te bestaan. Een 25tal personen werden uitgenoodigd zich tot een feestcommissie te vormen en deze kozen daarop uit hun midden een bestuur, bestaande uit de heeren N. Koster, J. Maarschalk, C. B. Van Nes, A. Van Nes, J. Frissel, B. B. C. Felix en J. Van Groos Jbz. Onder de gemeente Noordwijk is gister nacht op het strand aangespoeld een helmstok en een stuk van een naambord, waarop roet witte letters het woord Broeders of Gebroedersblijk- baar afkomstig van een visschersvaartuig. Aan Prof. Van Geuns te Amsterdam is eervol ontslag verleend als hoogleeraar aan het Athenaeum, onder toekenning van den titel van „honorair hoogleeraar". Door curatoren van het Athenaeum Illustre Ie Amsterdam is, met ingang van 1 Januari a. s., eervol ontslag verleend, op verzoek, aan Dr. N. Meursinge, als privaat-docent in electro-therapie, en aan Dr. J. L. üusseau als directeur van het chirurgisch pathologisch-anatomisch museum. Naar men verneemt, heeft het algemeen Beurs-comité voor publieke fondsen te Amsterdam zich dezer dagen per missive tot den minister president te Athene gericht, met ernstigen aan drang tot eene spoedige regeling der Grieksche leeningen van 1824 en 1825. Ook van het Comité van Eüectenhandelaren te Pmlterdam zal eerst daags in gelijken zin een schrijven volgen. Nog voor de Conraddie den lOden Dec. vertrekt, zal van de stoomvaartmaatschappij „Java" de Madurakapt. Ordemann, naar Java uitloo- pen met dit schip zullen voor rekening van het gouvernement materieel voor het leger in Indië en een detachement koloniale troepen worden -overgebracht. Naar rnen verneemt, zal het transportschip Java den isten Januari a. s. in dienst worden .gesteld. Van 't Loo schrijft men, dat zich aldaar -eene bouwcommissie heeft gevormd, met het doel, -een logement te bouwen,* in den trant der groote Zwitsersche logementen. Z. M. de Koning is met -dat plan zeer ingenomen en heeft van zijn belang stelling blijk gegeven, door aan den bouwmeester, belast met het maken van een plan, eene photographie van het door Z. M. het laatst te Vevey .bewoonde hotel ter inzage te zenden. De kosten van bouwen enz. worden berekend op een .millioen. Het maatschappelijk kapitaal zou drie :millioen bedragen. Dit plan zou tevens gepaard gaan met den aanleg van grooten tuin, wandel park, dreven, enz. Omtrent de schade, door het onstuimige weder van de laatste dagen aan de havenwerken van het Amsterdamsche Noordzee-kanaal aange bracht, wordt nader vernomen, dat in den Noor- derdijk een gat is geslagen van minstens 20 meter lengte, waardoor de zee thans met kracht heen- spoelt. Drie of vier lagen betonblokken zijn er uit gerammeid, liggen thans naast den dijk en steken boven het water uit. Naar de strooming van het water te oordeelen, vreest men dat er meerdere bressen in den dijk zijn gemaakt. De laatste storm schijnt dus te hebben voltooid wat de voorlaatste begondrong toen reeds het water door verschillende kleine bi enken van den dijk, thans is er al minstens éen opening van kolossale afmeting ontstaan. Oi er nog meer verwoesting is aangericht, kan nog niet worden nagegaan, j daar de waterstand niet toelaat het einde van J den dijk te bereiken. De toestand is thans reeds treurig; vele werklieden worden successievelijk bedankt. De officier van gezondheid- 2de kl. H. H. Van der Vegt is op zijn verzoek op non-activi teit gesteld. De 1ste luitenant J. H. A. L. Von Freytag Drabbe is van het 6de regiment infanterie te Gorcum bij het 5de regiment infanterie te Geer- truidenberg overgeplaatst. Z. M. heeft den Isten luit. Jhr. J. A. Boreel de Mauregnault, van het wapen der cava lerie van het leger in Ned.-Indië, thans met ver lof tot herstel van gezondheid, voor den tijd van drie jaren gedet. bij het wapen der cavalerie hier te lande; na afgelegd examen benoemd tot sur numerair bij de posterijenW. Hovens Greve, wonende te Wijhe; E. P. H. Van der Schrieck en J. P. De Veer, in Den Haag; E. J. W. Van Goor, te Delfzijl; Th. J. Montijn, te Doorn; J. F. \V. Hoxel, te Veenendaal; C. E. Oosting, te Assen; T. J. Meyer, te LippenhuijzenH. Plate, te Middelburg en C. Sinia, te Velp. Gemengd Nieuws. De groote Indische olifant van den Berlijnschen Zoölogischen Tuin scheen het in zijn nieuw paleis niet best te bevallen. In den nacht van Donderdag op Vrijdag heeft hij de zware schuifdeur geopend, een nog onvoltooid ijzeren hek verbroken en is een wandeling in den tuin gaan maken. In zijn vroegere woning was het beest gewoon zijn wachter behulpzaam te zijn in het wegschuiven der zware deur en toonde nu dat hij het 't alleen wel kon, dat in alle geval een kunststuk was, want 30 menschen beproefden met vereende krachten te vergeefs om 't hem na te doen. Zij konden de deur niet in beweging krijgen. Na zijn wandeling liet hij zich gewillig naar zijn verblijf terugbrengen. De zitting van het Pro v. Gerechtshof te Amsterdam was gisteren geheel gewijd aan de behandeling eener aanklacht legen Mr. L. A. Van IJsselsleijn, griffier bij het kantongerecht te Edam, beklaagd van op 13 Juli 11. op de openbare straat een 20jarig dienstmeisje met zijn wandelstok zoodanig op het hoofd te hebben geslagen, dat daardoor een bloedende wonde is veroorzaakt, tengevolge waarvan zij meer dan 20 dagen in haar gewoon werk verhinderd is geworden. Be klaagde erkent het meisje met zijn siok te hebben geslagen. Omtrent de aanleiding echter tot het gepleegde feit bleek veel verschil van gevoelen te bestaan. Het meisje en drie harer vrienden verklaarden als getuigen dat zij, des avonds te halftien, op de Voorhaven te Edam, te zamen wandelende, drie heeren tegemoet kwamen, waar onder beklaagde. Bij het uitwijken zou het later gewonde meisje met den elleboog tegen den be klaagde zijn aangekomen, waarop deze haar met zijn stok op het hoofd had geslagen. Beklaagde en éen zijner vrienden beweerden daarentegen, dat het meisje tegen hem was gegooid, zoodat hij schier van de been geraakt en tegen dien vriend onzacht aangekomen was. De tweede vriend ver klaarde daarvan niets bemerkt te hebben, omdat hij op dat oogenblik naar de andere zijde keek. In het geheel zijn 15 getuigen gehoord, waaronder de burgemeester en Dr. Holman van Edam en de deskundigen, Dr. Merkus Doornik en chirurgijn Boom van Amsterdam. De behandeling der zaak zal morgen worden voortgezet. In Frankrijk komt onder den naam van„Noyer la Saint-Jean" eene soort van walnoot voor, welke zich van alle andere hierdoor onder scheidt, dat zij niet in het laatst van Maart of in het begin van April, doch eerst in Juni be gint te bloeien. Deze notenboom lijdt derhalve niet door de nachtvorsten en geeft elk jaar vruchten. Door de kinderen vari mevrouw de wed. Hulshoff is aan het Hervormde weeshuis te Almelo een vette koe geschonken. Daar het ge sticht geen belangrijke inkomsten heeft, is zulk een geschenk dubbel welkom. Het Russische weekblad van *t recht deelt het volgende staaltje vari Russische rechts pleging mede. De medische afdeeling van het Tschernigowsche gouvernement heeft als deskundig lichaam advies uitgebracht over een aan een boer, Ignatius Bugai, toegebrachte verwonding. De heeren maakten uit, dat de r.eus van Bugai wer-1 kelijk zoodanig was beschadigd, dat hij levenslang I misvormd is, maar voegden er bij, dat voor eenl mensch uit den boerenstand de gevolgen van een I dergelyke misvorming niet zoo erg waren als het I verlies van den neus van iemand uit den be- I schaafden stand 1 Onlangs had op den weg tusschenl Yde en Donderen een treurig voorval plaats. Eenl landbouwer en een boerenknecht bevonden zich I op dien weg met een voer stroo. Op eens sloeg I het voer stroo door den feilen wind onderstboven I naar den kant waar de knecht er naast liep.I Deze geraakte onder de vrij zware en hoogel vracht en in de naast den weg gelegen sloot enI toen men hem met aangesnelde hulp van onder I het stroo te voorschijn haalde, was hij reeds I een lijk. Men schrijft aan het UIr. Dagblad.l Sedert de vorige week staan alle diamant-fabrie-l ken te Amsterdam stil. De oorzaak moet, naarl men verneemt, worden gezocht in eene werksla-| king op groote schaal ontstaan ten gevolge! van ontevredenheid over een werkman, die eenel aanzienlijke partij diamant beneden den bij tarief! vastgestelden prijs ter bewerking zou hebben aan-1 genomen. De eisch der vereeniging van werklie-l den, dat bedoelde persoon niet meer op de fabrie-l ken zou worden toegelaten, werd door del verschillende directiën afgewezen; van hier weige-l ring om voort te werken. De schade, door den brand van hetl Amerikaansche schip Westmorelandbij Ant-I werpen, veroorzaakt, wordt op 300,000 fr. ge l schat. Naar men verneemt, is het voorstel! van den minister van binnenl. zaken, om de muurschildering in de hervormde kerk te Balb- men voor rekening van 't Rijk te restaureeren, door den kerkeraad niet aangenomen. Men moei vast besloten zijn, het stuk met kalk te bedekken, als vóór April van 't volgende jaar geen f 3000 voor een nieuw orgel ingekomen is. Te Sliedrecht heeft zich onlangs in den vroegen morgen de dochter van G. d. L., een meisje van 18 jaar, door verdrinking in de rivier de Merwede van het leven beroofd zij had een briefje op tafel gelegd met het opschrift-, dag goede moeder! dag vader! In het Politieblad wordt onder de gesignaleerde personen vermeld de heer W. K. C. Sassen, oud 56 jaren, vroeger procureur-gene raal op Curasao, waarvan de officier van justitie te Rotterdam opsporing, aanhouding eri opzending verzoekt, ter zake van een veroordeeling tot eene gevangenisstraf van twee maanden, door het kan tongerecht te Curasao, den 5den Juni 1873. BUITENLAND. Frankrij li. Te Pau is gistermorgen omstreeks halfvyf een vrij hevige aardschudding gevoeld. Men merkte vier schokken op in de richting van 't Noorden naar 't Zuiden, en een in die van 't Oosten naar 't Westen. Het ministerie is aldus samengesteld: de Broglie, min. van binnenl. zaken en vice-pres. van den ministerraad; Decazes, buitenl. zaken, Fortou, onderwijs; Desseilligny, koophandel; de Larcy, openbare werkenDepeyre, justitie, Magne (financiën)Du Barrail (oorlog) en Dompierre d'Hornoy (marine) behouden hunne portefeuilles. De legilimistische Union bevestigt than9, dat de graaf van Chambord gedurende de jongste voorvallen zich in Frankrijk heeft opgehouden. Hij is, zegt het blad, in alle stilte gekomen, om geen agitatie teweeg te brengen en heeft in Frankrijk zelf de ontwikkeling der gebeurtenissen gevolgd, die tot heil des lands leiden en een einde maken kon aan eene onverdiende balling schap. Het oogenblik is thans nog niet gekomen, om aan 't licht te brengen, wat de graaf van Chambord in 't werk heeft gesteld, ten einde het bedreigde schip in veilige haven te brengen. Doch zoodra dit oogenblik zal zijn aangebroken, zal Frankrijk te weten komen, hoe onbaatzuchtig en eenvoudig 's IConings harte is en hoeveel toe wijding er bij hem gevonden wordt. Duitse hl fin cl. Volge eene Berlijnsche correspondentie aan de Weser Zeitung heeft de Duitsche Admiraliteit

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2