hevigen NW. wind voortgestuwd, werd Maandag avond het water in de haven alhier zoo hoog, dat verscheidene straten hlank stonden en vele woningen onderliepen. Reikhalzend verlangen dan ook de bewoners, die daaraan zijn blootgesteld, naar het tijdstip dat de gemeente, door de voor- genomene indijking, van die plaag zal verschoond zijn. Belangstellenden in de kennis van den Indischen Archipel zal zeker 't volgende be richt van Dr. A. B. Meijer niet onwelkom zijn: „Ik ben zoo gelukkig u mijne terugkomst van Nieuw-Guinea te kunnen melden. Voor eenige dagen kwam ik thuis. Als ik mij een weinig zal hebben gerestaureerd van de vermoeienissen der reis en eene intermitteerende koorts, waaraan ik lijdende ben, dan zal ik u gaarne eenige mede- deelingen mijner expeditie voor de Geogr. Mit- theilungen toezenden. Thans reeds zult gij wellicht met belangstelling vernemen, dat het mij ge lukt is, het asteland van N. Guinea te door kruisen, wel is waar langs het smalste gedeelte, maar dan toch van de Geelvinksbaai tot aan de Mac Cluer-golf en dit heeft voor mij nog niemand getracht, laat staan ten uitvoer gebracht. Ik heb verder 't Arfak-gebergte bestegen. Mijne manschappen bereikten de hoogte van 6000' ik zelf werd echter daarin door de koorts ver hinderd. Een langen tijd vertoefde ik op de eilan den in 't noorden van de Geelvinks-baai, Mafoor, Jobie en Mysore. Verder heb ik de Geelvinks-baai doorkruist van haar oosteinde tot aan haar zuide lijk einde." De lezer begrijpt, dat dit bericht geadresseerd was aan Dr. A. Petermann. De slotzin luidt: „even rijk is „meine Ausbeute in zoologischer, anthropologischer und ethnographi- scher Hinsicht", zoodat ik met de resultaten mijner expeditie werkelijk in hooge mate tevreden ben." Vrij dag-a vond werd een artillerist deserteur door de maréchaussées getransporteerd in den waggon, waar de laatsten met hun ge vangene hadden plaats genomen, kwam de con ducteur ter hoogte van de rivier de Dieze bij 's-Hertogenbosch, om kaartjes voor de reizigers naar die plaats op te vragenonze arrestant nam die gelegenheid waar om uit den waggon in de Dieze te springen. Hij zwom er uit en zette het op een loopen in de richting van Zalt-Bom- mel; onderweg raakte hij door de duisternis in een sloot, waar hij in den modder zakte en met veel moeite er uit kwam; van daar was hij in het onzekere waarheen en nam den weg weer naar 's-Hertogenbosch, waar hij wederom werd gearresteerd met een nat pak, waarin hij 24 uren had geloopen, bibberende van koude en van honger, werd hij van de hoofdwacht naar de ziekenzaal overgebracht. Zondag-morgen was hij echter weder geheel hersteld. Naar men verneemt is de toestand van den bediende, wiens been bij het afladen van koffers aan het paleis van Prins Frederik in de vorige week zoo ernstig werd gekwetst, vrij gun stig. Gelukkig zal men niet, zooals eerst werd gevreesd, tot een amputatie van het been be hoeven over te gaan. De werkman op de fabriek van den heer Hermans, in Den Haag, die voor eenige weken door de machine zwaar verminkt werd, is aan de gevolgen daarvan in het gasthuis over leden. Op den 23sten Juli 11. werden uit het brikschip Mary Ellenliggende in de Leuvehaven le Rotterdam, twee partijen wijn in fusten gelost, -waarvan de hoeveelheid en qualiteit door de ambtenaren der belasting moest worden gecon stateerd, ten einde den wijn in het Rijks-entrepot op te slaan. Ondanks het verbod en de waar schuwing der wachthebbende commiezen, dronken verschillende personen uit die vaten. Twee hun ner bleven bekend en werden door de admini stratie aangeklaagd van het verhinderen der veri ficatie, en het onttrekken van een gedeelte wijn aan dat onderzoek. Die beide wijndrinkers zijn door de rechtbank schuldig verklaard en op grond van art. 324 juncto artt. 122 en 147 der wet van 26 Aug. 1822 veroordeeld tot eene geldboete van ƒ50 of 7 dagen gevangenisstraf. Te Haarlem heeft een 12j a r i g e knaap uit de kerk der Christ. Afgescheiden gemeente de armenbus gestolen. Hij werd echter in hech tenis genomen, nog voor hij in de gelegenheid was geweest, de bus, waarin zich ongeveer 5 bevond, te openen. De veelbelovende knaap moet zich reeds meermalen aan kleine diefstallen heb ben schuldig gemaakt. Men meldt uit "Warffum: Het schip, onlangs benoorden 't eiland Rottum gestrand, was beladen met haring. Het schip, van vuren hout getimmerd, is geheel in stukken geslagen, zoodat het dek op het vaste strand van Rottum zit, terwijl een groot gedeelte van het overige van den romp nog zit op eene buitenrug, be noorden genoemd eiland. Omtrent den naam of de vlag van 't schip, dien van den kapitein, of de herkomst of bestemming van het schip heeft men nog niets kunnen ontdekken. Van de lading is nog weinig aangekomen, en deze zal, daar het schip in stuk is geslagen, dan ook wel bijna geheel zijn weggespoeld. KOLONIËN. BATAVIA, 16 October. Van Onrust meldt men: „Men gaat hier ijverig voort het Ned. schip Philips van Marnix in te richten als ziekenschip voor de bemanning van het blokkade-eskader; men legt zooveel spoed en ijver aan den dag dat men hoopt den 15den dezer voor de afreis gereed te zijn. In het schip zijn ongeveer 100 ijzeren kribben aangebracht voor de lijders; het personeel, bestemd om geneeskun dige hulp te verleenen, zal bestaan uit den offi cier van gezondheid 1ste klasse bij de marine Noordewier, den officier van gezondheid der 2de kl. C. J. A. De Groot en den miliiairen apotheker 2de kl. De Groot; de officier van administratie bij de zeemacht Torré en een genoegzaam aantal ziekenoppassers maken het overige personeel uit, op dien bodem geplaatst. Voorts zal met dit schip, ten behoeve van het blokkade-eskader, eene ruime hoeveelheid leeftocht voor twee maanden worden overgevoerd. De Philips van Marnix zal ver moedelijk naar Atjin gesleept worden door het stoomschip dat aangewezen zal worden orn de stoomer Generaal van Sivieten als transport schip te gaan vervangen." Het voornemen schijnt te bestaan om bij de tweede expeditie tegen Atjin ook veldtelegrafen te gebruiken. De commies bij het postwezen, bij de telegrafie, Berlijn, althans is aan den slaf der 2de brigade toegevoegd, ook zal bij elk twee andere brigades een dergelijk ambtenaar gedeta cheerd worden, voorloopig alleen voor den post-, weldra misschien ook voor den telegraafdienst. Om de Administratie gedurende de expeditie steeds op de hoogte te houden waar de gebles seerden of gesneuvelden blijven, moet elk onder officier of soldaat een koord onder den jas dragen, waaraan op een lederen riem geschreven staat zijn naam, voornaam, Alg. Stamboek Nommer, Compagnie en Bataljon. Het eerste landbouwkundig congres, den 7den dezer te Soerakarta geopend, wordt gezegd in alle deelen geslaagd te zijn en aan de verwachting beantwoord te hebben. Natuurlijk heeft het aan warme speeches, geanimeerde bals, welluidende muziekuitvoeringen, gezellige diners en andere vermakelijkheden niet ontbroken. Ongelukkig brandde den 11 den, na sluiting van het congres, hel tentoonstellingsgebouw geheel af. De meeste der tentoongestelde goederen werden, hoewel zeer beschadigd, gered. Men raamt de schade op ƒ4000 ongeveer. Het volgende tweede congres zal in 1875 te Djocja gehouden worden. Volgens de Samarangsche Courant zijn te Solo de volgende medailles toegekendDe gouden medaille voor verdiensten aan den heer Enklaar van Guerickede zilver-vergulde medaille aan de heeren L. G. Van Lakerveld te Soerabaja en den controleur Von Schmidt auf Altenstadt; de zilveren medaille aan mevr. Van Blommesteijn en de heeren Enklaar van Guericke, Saijers, Stoll, Esche, Caster, Overbeck, Van den Berghen, Hudig, Mangkoe Negaran, Jacobson, Von Ende, Jaudas, Van Geuns, Philips, Blokhuis, Soerio Broto, Moor rees, De Lijn, terwijl aan inlanders vele zilveren en bronzen medailles en getuigschriften werden uitgereikt. De winners bij de harddraverij waren de heeren Boers en Triebel. Naar rnen verneemt zijn bij het wapen der cavalerie bevorderd tot majoor de ritmeester Périé en tot ritmeester de 1ste luitenant Géraud. Naar men verneemt, hebben de bijdragen ten behoeve van het gedenkteeken voor wijlen Prof. Kaiser, ingekomen bij het lid der commissie ad hoe voor Ned.-Indië, Dr. Oudemans alhier, bedragen 520. en is deze som dezer dagen, per wissel aan den thesaurier der Commissie in Nederland overgemaakt. Bij arrest van het Hooggerechtshof dd. 8 Oct. 1873, is bekrachtigd het vonnis van den Raad van Justitie te Batavia, dd. 19 Augustus j.l., waarbij W. Nootman, vroeger postcommies te Palembang, laatstelijk commies derde klasse bij de posterijen, is schuldig verklaard aan ver duistering van gelden door een openbaar amb tenaar met de ontvangst en bewaring daarvan be last, het bedrag van de aan zijne betrekking verbon den borgstelling te bovengaande en deswege ver oordeeld tol de straf van tuchthuis voor den tijd van vijfjaren, alsmede tot de betaling eener geld boete van twee honderd gulden, met bepaling dat hij, wegens het niet voldoen dier boete, in gijzeling zal kunnen worden gehouden gedurende éene maand. In Demak heerscht nog zeer veel armoede. Uit Singenkidool, dat zoo zwaar geteisterd is, be richt men dat de bevolking haar in 't vorig jaar nog overgebleven woningen nu omverhaalt om van de opbrengst daarvan te leven. BUITENLAND. Frankrij k. Mac Mahon heeft bij de Nationale Vergadering een brief van dankbetuiging ingezonden wegens de verlenging van zijne volmacht. Hij zegt daarin „Gij hebt de veiligheid willen verzekeren, de eenige waarborg voor den voorspoed des lands. Gij zult in mij een krachtig verdediger der orde vinden en een hechten steun van de besluiten der Vergadering." De heer Leon Say heeft bij de ontwikkeling van zijn amendement het Ministerie verweten, de wet te hebben geschonden. Hij vroeg waarom de Regeering niet van hare bevoegdheid ten opzichte der verkiezingen gebruik heeft gemaakt. Het uit stel der verkiezingen strekte zijns inziens alleen om partijen te bevredigen. De heer Beulé ver klaarde, de verantwoordelijkheid op zich te nemen voor hel uitstel, hetwelk hij den Ministerraad in overweging had gegeven. De uitslag van het debat was, dat een voorstel om over te gaan tot de orde van den dag, waarmede het Gouvernement zich vereenigde, met 364 tegen 314 stemmen werd aangenomen. De benoeming eener Com missie voor de constitutioneele wetten is met vol strekte meerderheid van stemmen bepaald op mor gen. In antwoord aan den heer Bethmont heeft de heer de Broglie verklaard, dat het kabinet tijdens de pogingen tot herstel der Monarchie niet gemengd was in de beweging. Hij eischt voor iederen minister als particulier het recht van initiatief, terwijl zij vereenigd de algemeene zaak der maatschappelijke belangen dienen. Dezer dagen werd als gerucht gemeld, dat de graaf van Chambord eenige dagen heimelijk in Frankrijk heeft doorgebracht, bij den hertog de Luynes te Dompierre. Volgens sommigen is hij ook te Parijs geweest, en die reis moet niet vreemd geweest zijn aan de staatkunde. De France bevestigt thans, dal de graaf naar Frankrijk was gekomen. Sommigen willen weten, dat de Orle- anisten hem dringend verzocht hebben, van zijne rechten afstand te doen ten behoeve van den graaf van Parijs; maar Charnbord moet daarvoor geen oor gehad hebben. Op dit oogenblik is voor het gerecht te Parijs een proces aanhangig, waarin, nevens een zekere Bureau, en twee andere weinig bekende lieden, Halbronn en Wellesley, eenige hoogst aan zienlijke personen uit het keizerrijk betrokken zijn, namelijk Lefëbvre-Durufle, oud-Minister van Koophandel, ex-senator en groot-officier van het Legioen van eer, Randoing, oud-afgevaardigde, de markies de Goëtlogon, oud-prefect, en een ge pensioneerd divisie-generaal. Bedoelde personen behoorden tot het bestuur van eene financieele maatschappij, in December 1871 opgericht onder den naam van V lndustrielledie een jaar daarna failliet verklaard werd, een te kort van meer dan vier millioen achterlatende. Het parket was toen tusschen beide gekomen, om het ontslag van

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2