LEIDSCH J\°. 4233. Woensdag A0. 1873. 26 November. B E FUC H T. STADS-BERICHTEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1. Franco per postn 1.40. Afzonderlijke Noromersn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, mét uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER AD VERTESTIEN: Van 10 regeR..'.ï.i.i.'.'; ƒ1.05. Iedere regel meern 0.17J. Groolere letters naar plaatsruimte. Met 1 December begint een nieuw kwartaal van het Leidsch Dagblad. Zij, die zich als dan op deze Courant wenschen te abonneeren, ontvangen de nog verschijnende nummers gratis. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de adressen van a. Albertje Brand, huisvrouw van Cornelis Zwart, winkelierster alhier, daarbij ver zoekende om twee vaten petroleum te mogen bewaren in haar huis aan den Ouden Rijn n°. 89; b. Johannes Mar tians Tail Vliet, metselaar alhier, om vergunning tot het houden en mesten van varkens achter zijn huis aan de Cellebroersgracht n°. 2-2; Gelet op de Koninklijke besluiten van 31 Januari 1824 en 29 April 1864 Staatsbladen nos. 19 en 39), alsmede op art. 132 der Algemeene Politieverordening van 16 Oct. 1873 Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en be woners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informa'.iën de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den lsten December aanstaande,'s voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen die verzoeken op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secretaris. Leiden, 25 November 1873. LEIDEN, 2ö November. Bij de heden gehouden verkooping van Cokes op het Raadhuis alhier van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen ƒ62, ƒ32, 6.60 en 2.85; de laagste ƒ56, ƒ28, ƒ5.60 en ƒ2.75. Wie kent de geschiedenis van Asschepoester met haar glazen muiltje niet? Welnu, zij die er niet mee bekend waren of wien ze uit de herinnering der jeugd verdwenen was, konden gisteravond in onzen schouwburg met haar kennis maken of deze weder opnieuw aanknoopen. Alle rangen (uitgezon derd de loges) waren goed bezet; ook het jongere ge slacht was vrij wel vertegenwoordigd. Men scheen zich buitengewoon te arnuseeren, waartoe voor zeker niet weinig bijdroegen de coupletten van koning Kwiek den XXXIIIsten. Het stoomschip Conrad.kapt. Graadt van Roggen, komende van Batavia, is gistermiddag te 2 uren in de haven van het Nieuwediep aan gekomen. Met genoegen vernemen wij dat de ongesteld heid van H. M. de Koningin thans geheel geweken is; gisteren reeds heeft H. M. met eenige leden der hofhouding gedineerd. Blijkens het antwoord van den Minister van Oorlog op het afdeelingsverslag der Tweede Kamer, zal de regeering, met het oog op de discussiën over de militiewet, in Juni jl. gehouden, in het behoud der plaatsveiuanging berusten, met verbetering van het gehalte en de positie der zich aanmeldende personen. Verhooging van het militie contingent zal noodig zijn en geregeld worden bij de nieuwe militiewet, met wier indiening niet zal worden gedraald. De gewone audiëntie van den Minister van Marine zal a. s. Vrijdag niet plaats hebben. Door de Directie der Nederl. Bank is de rentestand gisteren vastgesteld als volgt: Interest van Beleeniogen van Binnenl. effecten 5 pCt. dito Buitenl. 5J/2 pCt.dito Goederen 5 pCt. Disconto van Wissels met drie handteekeningen (witte aanvraagbiljetlen) 6 pCt.Disconto van Wissels met twee handteekeningen en van Pro messen (blauwe aanvraagbiljetten) 6 pCt. Van de 30 jongelingen, die tot dienstneming bij het instructie-bataljon te Kampen waren op geroepen, zijn er 25 opgekomen. Van deze is er 1 afgekeurd, zoodat er 24 in dienst zijn gesteld. Men verwacht weder eene oproeping tegen het begin van Januari. De Min. van Binnenl. Zaken brengt ter algemeene kennis, dat in de week van 1622 Nov. jl. aan Aziatische cholera zijn overleden: in Noord-Brabant te Breda 3 personen; in Gel derland: te Buurmalsen 1, te Poederoijen 1; in Zuid-Holland: te Aarlanderveen 1, te Alphen i, te Gouda 5, te Gouderak 1, te Krimpen aan den IJsel 1, te Oudshoorn 1, te Rotterdam 12, te Wassenaar 1, totaal in het Rijk 28 personen. In de vorige bekendmaking is geplaatst Capelle a/d IJsel; moet zijn: Capelle in Noord-Brabant. Bij de behandeling der begrooting van Cu rasao voor 1874, werd in verscheidene afdeelingen opgemerkt, dat de gebeurtenissen van den 24sten November 1871 en de gevolgen, die zij voor de bevolking van Curasao in het algemeen en voor den toenmaligen procureur-generaal in het bijzon der hebben gedragen, van regeeringswege nog altijd niet volkomen zijn opgehelderd. Ook het gedeelte van het koloniaal verslag van 1873, dat over Curasao handelt, verspreidt daarover weinig licht. Hetgeen tot dusver aangaande het oproer was vernomen en medegedeeld deed eenigen twijfel ontstaan, of tegenover den genoemden ambtenaar wel in ieder opzicht rechtvaardig en staatkundig was gehandeld. Daarom zoude men er prijs op stellen, dat alsnog nadere inlichtingen door den Minister van Koloniën over de bedoelde gebeur tenissen werden verstrekt. Met het oog op het verslag van den heer Gravenhorst omtrent de goudmijnen op Aruba, werd gevraagd of de regee ring ook voornemens is behalve hetgeen nu ge schiedt, iets tot bevordering van de exploitatie der mijnen op Aruba te doen? Ook wordt het gunstig verschijnsel geconstateerd, dat de vergun ning om guano op klein Curacao te graven, is kunnen geraamd worden op 18,000, dat is 7300 hooger dan in het vorige jaar. Maar is wel ge noegzame bekendheid aan deze nieuwe bron van inkomsten gegeven, zoodat bij aanbesteding eene wenschelijke mededinging kan worden verwacht? De Keizer van Oostenrijk heeft den heer F. J. W. H. Schmitz, directeur der bekende likeurstokerij van Wijnand Fockink te Amsterdam, het ridderkruis der orde van Frans Jozef ver leend. Z. M. heeft K. Hocke Hoogenboom benoemd tot burgemeester der gemeente Zonnemaire; R. J. N. Waller herbenoemd tot burgem. der gem. Grave; Mr. A. Blussé, die met den laatsten Dec. dezes jaars als directeur uit den handel van het vrij entrepot te Dordrecht moet aftreden, als zoo danig opnieuw benoemdbij het personeel van den geneesk. dienst der landmacht benoemd tot off.- van-gezondheid der 2de kl. (n. o. v. r.), den offic.-van-gez. der 3de kl. W. P. Ruysch, van gemeld personeel. Gemengd Nieuws. Vrijdag verspreidde zich te Beusi- chem eensklaps het gerucht, dat een der inge zetenen plotseling was doodgebleven. Toen men echter aan het gewaande klaaghuis gekomen was, zag rnen den persoon in quaestie in blakenden wél stand en vernam men, dat niet hij, ^ijp paard was doodgebleven. Men schrijft uit Oosterhout: In deze gemeente bestaat een ijzergieterij van de Gehrs. Van der Pol, die 't zeer goed schijnt te gaan, althans zij wordt voortdurend uitgebreid. De meeste werklieden die daaraan werkzaam zyn, zijn vreem delingen Belgen,. Franschen en Duitschers. Tot voor weinige dagen bevond zich onder hen een oogenschijnlijk fatsoenlijk jongrnensch, rnet een interessant schoon uiterlijk, Dupont genaamd; doch dit was waarschijnlijk slechts een pseudoniem, daar hij als officier bij de Parijsche Commune heeft gediend. Op listige wijze heeft de Fransche politie hem naar Parijs weten te lokken, waar de meesten zijner familieleden wonen. Zeer spoedig na zijne aankomst aldaar is hij, naar men ver neemt, gefusilleerd geworden. Voor het Provinciaal Gerechtshof in Noord-Holland zal morgen terechtstaan Mr. L. A. Van IJsselsteyn, griffier bij het Kantongerecht te Edam, beschuldigd van moedwillige mishande ling van Anna Medok, dienstmaagd. Elf getuigen Zijn gedagvaard. Als verdediger van den beschul digde zal optreden de heer Mr. L. H. Kuhn Jr. Men bericht uit Plymouth, dd. 19 Nov., het volgende: Het schip Kanagawakapi tein W. P. Garsl, van Brouwershaven met kolen naar .lava bestemd, liep gisteren hier binnen om schade te herstellen, bekomen door eene aan varing, Zondag-avond 11., te 10 uren, met eene stoomboot, die, toen de Kanagawa met een stijven oostenwind het Kanaal afiiep, tusschen Wight en Portland vooruit gezien werd, het Kanaal opsloomende. De lichten van de slooiii- boot werden eerst gezien aan de eene boeg van het schip en vervolgens aan de andere. De stoom boot veranderde driemaal van koers en scheen op besluitelooze wijze heen en weder te gieren. Toen de schepen elkander dicht genaderd waren, zag men beide lichten en het toplicht van de stoomboot. Plotseling werd echter de koers van de stoomboot veranderd, dwars voor de Kanagawa over en den bevelvoerenden officier hoorde men roepen: „met volle kracht vooruit." Het gevolg van deze manoeuvre was, dat de stoomboot, klaar- bl'ykelijk een groot schip, met vreeselijke kracht op de Kanagawa inliep, boegspriet, voortuig en vaste boeg wegnam en vernielde, terwijl de naden en lasschen voor aan de boeg ontzet werden. Da schok was zóo geweldig, dat het schip plat. op zijde werd geworpen en gevaar liep te zinken. Gedurende eenige minuten dat de stoomboot bezig was om zich te klaren van het tuig, waarin zij verward was, riep het volk van de Kanagawa haar toe, om bij hen te blijven, want dat het schip zinkende was, doch zoodra de boot zich geklaard had, stoomde zij weg, zonder de minste moeite te doen om zich te vergewissen omtrent den staat van het schip waarmede zij in aanvaring, geweest was. De Urker visschers voorspellen een zeer strengen winter. Ze hadden dezer dagen ijs in de netten, en houden zulks voor een onfeil baar voorteeken van een spoedige en felle vorst. Bij den storm, welke Zaterdag en Zondag uit het NW. woei, zijn op het observa torium in Den Helder zelfs windstooten van 72 kg. waargenomen; het water steeg 1.35 m. boven vol zee; van strandingen is gelukkig nog niets bekend. Men meldt uit Del fs haven Door den

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1