bouw is eene hulde aan wijlen Koning Willem II, die de oude school aan de gemeente geschonken had en uit wiens nalatenschap de gemeente nog steeds eene jaarlijksche toelage geniet ten behoeve van het onderwijs. Aan het Ministerie van Binnenlandsche Zaken werd gisteren aanbesteed: 1. Het maken en leveren van dertig puntstukken voor spoor- wissels; 2. het leveren, kepen en carboniseeren van eikenhout voor 30 wissels met 150 dwars- leggers, in twee perceelen. Voor n°. 1 was het minst ingeschreven door de heeren gebroeders Doppler te Maastricht, voor ƒ7938. Voor n°. 2, de levering van het hout, was minste inschrijver de heer J. J. Van der Eerde Pz. te Boxtel, voor ƒ10,760. Voor het kepen enz. waren eenige inschrijvers de heeren Van der Made en Gips te Dordrecht, voor ƒ820. Vervolgens is aanbesteed het maken van den onderbouw voor eene weegbrug op het haven station te Vlissingen. Daarvoor waren drie biljetten ingekomen. Minste inschrijvers waren de heeren Ditmars en Pagé te Middelburg, voor 2952 25. Aan het Departement van Marine is gis teren aanbesteed de levering van22,000 kilo gram roode tarwe, 22,000 kilogram witte tarwe en 13,000 kilogram rogge. Van de zes ingekomen biljetten was het minste dat van den heer B. A. Jansen te Nieuwediep, voor de roode tarwe a 16.07, witte tarwe a ƒ17.10, en rogge a 12.18. Z. M. heeft aan den voor den dienst in Oost-Indië bestemden soldaat E. G. T. Gerlach, van het koloniaal werfdepot, de vergunning verleend tot het drag< n van het IJzeren Kruis 2de kl., hem door Z. M. den Duitschen Keizer, Koning van Pruisen, geschonken, en van de medaille, ingesteld ter herinnering aan den veldtocht tegen Frankryk in 1870 en 1871 aan den Oost-Ind. ambtenaar A. J. Middelhoven, gew. controleur 2de kl. bij de landelijke inkom sten en cultures op Java, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, met ingang van 1 Dec. 1873, een eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met toekenning van pensioen. Gemengd IVieuws. Gelijk reeds gemeld werd, is van re- geeringswege poging aangewend om de muur schildering te Bathmen te behouden. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft een schrijven ge richt aan den burgemeester dier plaats, met ver zoek zijn invloed aan te wenden om te verhin deren dat de schildering door de witkwast overdekt wordt, met aanbod om haar voor rekening van het Rijk te laten herstellen. Niettegenstaande dat, bestaat er weinig kans op behoudimmers, de meerderheid der inwoners van Bathmen hecht bitter weinig waarde aan de muurtafereelen en ziet liever een witten muur. De kerkeraad, die met geldelijke moeilijkheden te worstelen heeft, kan daardoor tot dusver nog niet voorzien in de bestaande behoeften aan een nieuw orgel. Dien tengevolge zou het geschenk van een orgel ker keraad en gemeente zeer gunstig over de muur schildering doen denken. In de vorige week geraakte op het Rorkummer Rif een schip aan den grond, doch werd weder los en zeilde verder de Eems op. Het volk is vermoedelijk door de reddingsboot van 't eiland Workum gered, waarna het schip, verder aan zijn lot overgelaten, de Eems weder met de eb afdreef en benoorden 't eiland Rottum op de buitengronden in stuk is geslagen, naar men althans vermoedt. Bijzonderheden omtrent vlag en lading als anderszins ontbreken. Als een bewijs, dat het lurfvervoer langs de Dedemsvaart aanzienlijk is, diene, dat alleen aan de schutsluis te Lichtmis 60,000 p. m. per jaar wordt ontvangen voor schutgeld van de drie eerste sluizen. Men meldt uit Aalsmeer: Woens dag had alhier de gewone jaarlijksche vrije vee- en paardenmarkt plaats, maar er was niet éen beest aan de lijn. In de almanakken was deze markt een week vroeger aangekondigd, en de kooplieden, die eens te vergeefs zijn geweest, wilden nu niet meer terugkomen. Te Maastricht is in den nacht van Maandag op Dinsdag weder eene aardbeving gevoeld, vergezeld van een onderaardsch gedruisch alsof een zwaar voertuig vooibyrolde. De ven sters trilden. Woensdag is te Rotterdam op de Ge dempte Binnenrotte een aanvang gemaakt met de overspanning voor den bovenbouw op de pijlers voor den spoorweg. Door den hoofdonderwijzer te Boven- carspel, den heer P. Fransen Jz., is een kinder spaarbank opgericht, welke reeds verscheidene deelhebbers telt. Voor het prov. gerechtshof in Zuid- Holland stond gisteren terecht een Duitscher, die in den laatsten lijd in Holland vertoefde en zich den 22sten September jl. te Rotterdam bevond. In den avond van dien dag in het bezit van slechts 1 cent zijnde, trachtte hij, verlokt door gouden en andere muntspeciën, uitgestald voor het vensterraam van het kantoor van den heer De Waal, aan de Boompjes te Rotterdam, zich wat meer te verschaffen. Hij gebruikte daartoe een grooten steen, verbrijzelde daarmede het glas, waarachter de waarden zich bevonden en stelde zich alzoo in het bezit eener portefeuille, waarin aan Hollandsch papier ƒ3140 en aan vreemd papier 750 waren geborgen. Spoedig werd echter bemerkt wat er was voorgevallen en had een agent van politie den Duitscher gearresteerd. De portefeuille met haar inhoud was ook weldra weder aan den heer d. W. teruggebracht, die alteen eene schade leed van 50 door het breken der ruit. Adv.-gen. Van Maanen requireerde eene veroordeeling tot tuchthuisstraf van 5 tot 15 jaren. De verdediger, Mr. Van der Burgh, zag slechts in het door zijn cliént bedrevene eene daad van wanhoop en opgewondenheid. Hij wees het Hof op de eervolle loopbaan, die besch. zoowel in militaire als burgerlijke betrekkingen achter zich heeft, en hoopte dat het Hof een ruim gebruik zou maken van de bevoegdheid om een zachte straf op te leggen. Het Hof veroordeelde den beklaagde tot drie jaren gevangenisstraf. In de nabijheid van Bergen (N,oorwe- gen) slaat een kerk, geheel van papier gemaakt, die 1000 menschen kan bevatten. Van buiten is zij rond en van binnen achtkant. Zoowel de zui len als de zoldering en het dak zijn van zooge naamd papier ïn&ché, hetwelk door middel van een mengsel van vitriool, eiwit enz. ijzerhard en ondoordringbaar voor vocht gemaakt is. De Amerikaansche sergeant Bates, die reeds ter wille eener weddenschap het heldenfeit bestaan heeft om eene vlag der Vereenig- de Staten te voet geheel Engeland door te dragen, zal thans, ten einde de republikeinsche gevoelens in Europa ter toets te brengen, met zijne vlag een voetreis door Europa doen, welke te Calais aanvangen en door Frankrijk, Italië en Duitschland naar Petersburg leiden zal. De openbare lagere school te Hille- gom is in den laatsten tijd zoo onvoldoende gebleken voor het aantal kinderen, dat men het brand spuithuis thans als hulplokaal in gebruik genomen heeft. KOLONIËN. BATAVIA, 8 October. Een op 3 dezer door den assistent-resident van Benkoelen die rich sedert 28 September met een detachement van 22 man te Samban bevond van daar verzonden telegram bevat de volgende mededeelingen. De troepen van Mokko- Mokko zijn te Bintoenan aangekomen en hebben rust noodig. De kolonne, onder bevel van den kapitein Hollanders, die zich te Doerian-Amparan bevindt, heeft last ontvangen, zich van daar over Telang-Belat naar Ketaoen te begeven, om de kwaadwilligen op te sporen, die zich aldaar aan plundering hebben schuldig gemaakt. Van de medeplichtigen aan den op de heeren Van Am- stel en Castens gepleegden moord zyn verschei dene levend en twee dood in handen van het bestuur gevallen. Onder laatstbedoeld tweetal is ook de hoofdopstandeling, de pasirah van Samban. Bij eene poging om dezen levend in handen te krijgen, sneuvelde van eene patrouille, samenge steld uit 4 militairen en 8 der Palembangers, die den assistent-resident naar zijne nieuwe stand plaats zyn gevolgd, éen Europeesch fuselier, en werden éen Europeesch fuselier en drie der Pa- lembangsche volgelingen zeer licht gewond. Ook de familie van hadji Maridan is gevonden en aan een inlandsch hoofd toevertrouwd. Zoodra het van Padang gezonden detachement onder den kapitein Groesbeek eenige rust heeft genoten, zal de assis tent-resident, vergezeld door den controleur Winter, daarmede de nog rondzwervende kwaadwilligen opsporen. Er wordt getracht de in de wildernis gevluchte bevolking naar hare doesoens te doen terugkeeren. De familie van den pasirah van Samban heeft zich reeds b'y het hoofd van het gewestelijk bestuur aangemeld en haar ladangs weder in bezit genomen. Uit Soerabaya meldt men van 27 Sept. jl. Donderdag-avond en nacht had onze goede stad weder veel overlast van een beschonken matroos, later van een soldaat, die in denzelfden zaligen toestand verkeerde. In de kamp vierde een Chinees feest; onbeschaamd ging de dronken man binnen, bracht alles in opschudding, greep een flesch wijn van de tafel, en toonde die met de noodige bru taliteit aan het wachtvolk; zelfs greep hij een der gardoe's aan, ontnam hem den vork en pleegde daarmede geweld; natuurlijk liep de gardoe leeg en zocht heil in de vlucht. Daardoor overmoedig geworden randde hij op zyn dronkemanstocht wederom gardoe's aan, op sommige stations vluchtten de wakers, doch door anderen werd hij aangehouden en in arrest gebracht. Doch dat hielp niet, want eenige oogenblikken later zwierde onze feestvierder weder over den weg, die nauwelyks breed genoeg was voor de ruimte, die hij noodig had. En zoo duurde dat spelletje van gevangen nemen en weer loslaten van des avonds acht tot 's nachts twee uren; gedurende al dien tijd werd aan dames, die de buitenlucht genoten, „een doodel'yke schrik op 't lijf gejaagd" en het gardoe- volk een angstige nacht bezorgd. Den volgenden morgen werd al het wachtvolk op het politie-bureel geroepen en daar stond het zeer verbaasd te moeten vernemen, dat de Ass.- Resident voor de politie de dronken matroos was geweest en ook als beschonken soldaat al die bravoures had verricht. Zoodra hij gearresteerd werd, was toevallig steeds een schout in de buurt, 'die den gevangene overnamvandaar het ver schijnsel, dat op een ander punt dezelfde comedie vertoond kon worden. De nalatige gardoe's wer den gestraft, de ijverigen en moedigen per hoofd met 2.50 beloond. Algemeen keurt men dezen dienstijver goed en roemt men de meesterlijke wijze, waarop onze assistent-resident voor de politie de karakters van beschonken matroos en soldaat weergaf. Door den Gouv.-Gen. van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Benoemd: Bij den post en telegraafdienst: tot adj.-comm. F. T. \V. Schreuel, P. C. Baaij, J. E. E. Synja, A. A. C. Zimmer, A. M. N. T. Pieloor en L. De Casem- broot, met bepaling dat zij zullen worden werk zaam gesteld, de twee eerstgen. bij het telegraafk. te Weltevreden, de derde bij het alg. beheer der posterijen, en de overigen respect, bij het post en telegraafk. te Pasoeroean, Cheribon en Tagal; tot kantoorchef 3de kl. B. F. R. Knaap; tot id. 4de kl. L. D. Langenberg, N. J. J. Marlier de Routon en H. W. J. Darnwijk; lot 3den subst.- griff. bij den raad van just, te Batavia Mr. G. L. Quientol control. 1ste kl. bij het binnenl. best. op Java en Madura W. L. H. A. Harloff en P. H. J. Varkevissertot zendeling-leeraar bij de inl. Christen-gemeente te Depok en Toegoe, J. Beukhof; tot lid bij den raad van just, te Padang F. H. De Bruine; tot buitengew. subst.-grifT. bij de rechtb. te Lamongan A. Van der Ventot lsten deurw. bij het hoog gerechtshof van Ned. Indië, tevens id. b'y het hoog milit. gerechtshof, E. A. Orth; tot 2den id. bij id. W. F. Cassa; tot opz. der 3de kl. bij den waterst. en 's lands burg. en openb. werken C. Van der Bijl, M. De Boer, A. Scheers, H. Messer, J. P. Van Roosma len, F. S. H. Courbois, G. Elenbaas, H. G. Stal, M. Cornelissen, J. H. Muller, P. Lichthart, J. De Vinck, A. W. Hasselbach, G. De Vinck en E. Dakman tot opvoeder aan het gymn. Willem 111 te Batavia, J. J. Verschuir, gew. predikant te Vier lingsbeek; tot ass.-res. van Galoe (Cheribon), Mr. P. A. Matthes, van Anjer H. P. F. Hoijer, van

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2