Verspijk, te Maastricht, Fokker, te Middelburg, en Igenholz, te Breda. De Belgische gedelegeerden zijn de voorzitters der provinciale geneeskundige commission te Antwerpen, Gent, Brugge, Hasselt en Luik. Ook wordt medegedeeld, dat het Haagsche Kabinet thans te Berlijn onderhandelt om het Duitsche Rijk tot toetreding tot bovenvermelde overeenkomst te bewegen, en het Brusselsche Kabinet dergelijke stappen bij het Fransch Bewind doet. Te Antwerpen is van stapel geloopen het stoomschip Watergeus, groot 1000 ton. Het is gebouwd voor rekening van de heeren Th. G. Engels Co., en zal varen onder Hollandsche vlag. Naar men verneemt, wordt de geheele rijks- veldwacht gewapend met achterlaad-karabijnen (stelsel Remmington). Z. M. heeft pensioen verleend aanJ. Bar- ten, gewezen rijksveldwachter te Elburg, van f 255; Mr. P. M. Schuurman, gewezen kanton rechter te Steenwijk, van ƒ472. Z. M. heeft het ontvangkantoor der in- en uitgaande rechten te Roodesluis (gemeente Over slag, Zeeland), ingesteld als grenskantoor der in- en uitgaande rechten, met bepaling dat het door een commies-ontvanger zal worden waargenomen. Z. M. heeft R. J. Castendijk Jr., te Arnhem, met ingang van 4 December e. k., benoemd tot adspir.-mgenieur van den waterstaat; aan E. P. Van Hoboken, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als plaatsverv. kantonrechter te Kortgene; benoemd tot ridder der 4de klasse van de Militaire Willemsorde radja Boerhan' Oedin, thans com mandant van het derde district der afdeeling stad en voorsteden van de residentie Batavia. Gemengd Nieuws. Een vreeselijk en droevig ongeval gebeurde gistermiddag nabij de stallen van Z. K. H. Prins Frederik, in de Casuariestraat in Den Haag. Na aankomst van den Prins uit het buitenland werden aan het Rijnspoorstation de goederen, koffers enz. op een bagagewagen geladen en vervolgens door de Casuariestraat naar het achtergedeelte van het Paleis gereden. Daar ge komen vielen door een onvoorzien toeval eenige zware koffers van den wagen, en tevens twee der bedienden op de straat. Een hunner bleef dood op de straatsteenen liggen; het bleek later dat door den val zijn borstbeen was gebroken, terwijl de andere in den val met een zijner beenen beklemd raakte, dat daardoor verbrijzeld werd. De overledene was een oppassend en ijverig man. Te Franeker wordt nogal gesproken over de begeving van een kamertje in het Wes terhuis, Vrouwen Gast- of Proveniershuis, door invloed van een der voogden ten voordeele van zijn behuwdzuster, niet zoozeer om het geval zelf, als wel omdat dit nu de vierde behuwd zuster van dien heer is, welke op deze wijze wordt bevoordeeld. Te meer trekt dit geval de aandacht, omdat de beweldadigde in een goede positie verkeerde en nog maar veertig jaar oud is. De stichters, de heer Westerhuis en echtge noot e, hebben het zeker zoo niet bedoeld. In de Ardennen en te Luik is voor 't eerst in dit seizoen sneeuw gevallen. Omtrent het ongelukkige voorval te 's-Hertogenbosch wordt nog gemeld: Als door een wonder werd bij die gelegenheid de sergeant v. d. B. gered; niet door zwemmen, maar door de felle vaart van den stroom uit de sluis werd hij aan de overzijde der rivier de Dieze op den kant geworpen, waar hij zijn bewustzijn herkreeg en om hulp uitzag voor zijn kameraad; die hulp kwam echter te laat, d. C. was in een voor de sluis geplaatst vischnet geraakt; alleen zijn lijk werd opgehaald. Te Par ij s is thans ter bezichtiging gesteld een tegenhanger of tegenhangster van de Siameesche tweelingbroeders, namelijk twee neger meisjes, ongeveer 22 jaar oud, wier lichamen van boven en beneden gescheiden, doch in bet midden ruggelings aan elkander verbonden zijn. Hare gelaats trekken verschillen geheel van elkander, evenals hare stemmen. Mag men de berichtgevers geloo- ven, dan heeft het eene meisje een alt-, het an dere een sopraanstem en vueren zij zeer aardige duetten uit; ook dansen zij op zeer bevallige wijze en zonder elkander te hinderen. Voor de wetenschap leveren zij vele belangwekkende ver schijnselen, b. v. dat de eene kan slapen terwijl de andere waakt, dat de eene ziek kan zijn terwijl de andere een goede gezondheid geniet, enz. enz. KOLONIËN. BATAVIA, 8 October. Omtrent de verrichtingen van het blokkade eskader in de wateren van Atjin werden door de regeering in de laatste dagen o. a. de volgende berichten ontvangen„In den namiddag van 6 September werd van Zr. Ms. schroefstoomschip Den Br iel voor Edi een gewapende visitatiesloep, onder den adelborst 1ste klasse A. Voormolen, ge zonden naar een zeilvaartuig met twee masten, dat onder den noordelijken wal zichtbaar was. Op een afstand van 20 ellen genaderd zijnde, werd de sloep plotseling door donderbussen en geweren beschoten. Na een gevecht van ongeveer een kwartier uurs werd het vaartuig genomen, nog vóórdat door de inmiddels toegesnelde gewapende sloepen en stoombarkas hulp kon worden verleend. Van de opvarenden van het vaartuig, 25 a 30 personen sterk, zijn slechts 3 man, éen vrouw en een kind door het vuur der Beaumont-geweren gespaard gebleven. Onder de gesneuvelden bevindt zich zekere Panglima Röko. De kotta Edi bësar werd den 12den dezer door de marine bezet, en sedert den 18den door eene compagnie infanterie inmiddels van Deli afgehaald. In Edi ketjil bleef de stemming zeer ongunstig en nadat van dóar herhaaldelijk op onze sloepen geschoten was, werd den 21 sten dezer de kotta van dat landschapje door eene landingsdivisie, onder bevel van den commandant van Zr. Ms. stoomschip Timor C. H. Bogaert, vernield en de vijand verjaagd. De Generaal-majoor G. M. Verspijk is tot tweeden bevelhebber bij de aanstaande expeditie tegen Atjin benoemd. Langs de geheele kust van het eigenlijk Atjin zijn thans versterkingen aangelegd; ook langs het moeras nabij de vroegere landingsplaats. De Atjineezen hebben echter hun voornemen te kennen gegeven, zich niet tot de verdediging der strandpositie te bepalenwordt de landings divisie hun te sterk, dan willen zij naar het binnen land terugwijken. Sedert de blokkade is de vaart op de kust sterk verminderd; handelsvaartuigen wagen er zich niet meer. De invoer van rijst, opium en zout is daardoor zeer belemmerd, en indien er kan worden gezorgd dat te Edi geen meerdere invoer dier artikelen plaats heeft dan gemeenlijk, dan zal de blokkade bij langeren duur de Atjineezen tot betere gedachten brengen; de blokkade alleen zal dan voldoende blijken om den heiligen ijver der bevolking aanmerkelijk af te koelen. Door den Gouv.-Gen. van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomenCiviel Depar tement. Benoemd: Tot griffiers bij de landra den te Probolingo en te Cheribon Mr. R. Z. Dan- nenborgh en Mr. A. W. Blume; tot 3den com mies op het bureel van den resid. der Preanger- regentsch. J. F. L. Van Loo; tot 1 sten comm. ter alg. .secretarie W. S. J. Winter; tot 2den id. bij id. H. K. Mijer; tot 3den id. bij id. D. C. De Bruijntot control. 1ste kl. bij het binnenl. best. op de bezitt. buiten Java en Madura, W. H. Stollê; tot id. 2de kl. bij id. J. H. Hisgen; tot ambten, ter besch. bij id. W. Beijerinck; tot cornm. 1ste kl. bij den post- en telegraafd. in Ned. Indië, A. J. Poublontot comm. 2de kl. bij id. H. L. C. D. Gommegrain, A. G. Schrok en B. F. An- deweg; tot chef der 1ste telegraafafd. (standpl. Batavia) S. A. Webb; tot telegrafisten 3de kl. F. C. Balkema, J. A. Abell, Jhr. L. H. F. Gold man, L. A. Nijvenheim, A. La Fontaine, C. Schreu- der, C. A. J. Canter Visscher, J. A. Van Kee- ken, H. Willems en J. F. Lastdrager. Ontslagen: Op verzoek eervol, onder toeken- uing van wachtg., de secret, der resid. Wester- afd. van Borneo H. W. Van Steenbergenweg. vertr.als lid bij den raad van just, te Padang, D. Groeneveld; de benoemde schout voor den achterwal van Groot Banda J. J. Jonker, met recht op pens.; de ben. 2de huipond. te Soera- baya H. J. Seheffer, met recht op pens.; wegens ziekte, de griffiers bij de landr. te Probolingo en Cheribon C. Th. Reisner en H. D. Wiggers en de adj.-comm. bij den post- en telegraafd., W. Aart de Jong. Verleend: Een onbep. verlof naar Nederland aan den klerk op het resid.-kan- toor te Soerabaya, J. W. A. De Munck Mortier; een 2-j. verl. naar Europa, weg. ziekte, aan den control. '1ste kl. bij het binnenl. bestuur op de bezitt. buiten Java en Madura C. Muntendam Militair Departement. Ontslagen: Op verz., eervol, wegens volbrachten diensttijd, met behoud van recht op pens., de majoor der cav. A. F Huijgen. Bevorderd: Tot kolonels, K. F Schultze en A. A. G. Frappier; tot luit.-kol. F T. Engel, L. De Paauw en R. N. Bar; tot maj. C. J. M. De Wilde, A. Luymes, A. M. v. d. Meer J. H. Romswinckel en F. C. L. Reuling; tot kapts.W. F. De Wilde, K. N. Reuter, A. H Spaan, J. J. Spoelstra, S. G. Prins, L. H. De Grijs, M. Sablerolle, J. G. Jansen en P. E. J Moltzer; tot 1ste luits.H. V. Geerligs, G. B Hooijer, G. A. De Wit, L. L. A. Maurenbrecher P. Van Lawick van Pabst, C. R. Van Dijk, J. T J. Van Rijen, P. A. Van der Loeff, E. J. T Gobée, H. W. Vroesom de Haan, H. F. C. Van Bijlevelt, T. A. Engelbert van Bevervoorde, J Stevels, A. J. Slicher, J. Speenhoff, E. Blaauwenoord K. A. Begemann, R. L. Kellermann, H. Heeres en G. G. F. Von Lindheimtot mil. ambt. 2de kl. T. Bruijns. Marine Departement. Bevorderd Tot isten stuurman D. Nolles. Verleend: Een 2-j. verl. naar Nederland, weg. ziekte, aan den lsten machinist bij de gouvernem. marine, M Van der Meer en aan den comm. bij het haven dept. te Batavia, P. H. Hondius van Herwerden Vergunning verleend: Om te repatrieeren weg. ziekte, aan den luit. ter zee 1ste kl. G. C C. Thierens. (De overige benoemingen enz. deelen we mor gen mede). BUITENLAND. Duitsclilanci. Te Berlijn is eene députatie aangekomen van 30 voorname fabrikanten te Grünberg in Pruisisch Silezië, om bij het Ministerie en den Landdag aan te dringen op hulp van Staatswege. De voor naamste industrieën bij hen ter stede geraken in verval en dit is voor de nijverheid in het geheele district hoogst gevaarlijk. De députatie verzoekt nu hulp, omdat het reeds zoover is gekomen, dat 7 a 8000 werklieden groot gevaar loopen van hunne kostwinning te verliezen. De directeur-generaal der Rijks-telegrafie wenscht voor dien dienst 250 jonge dames op te leiden, en wel 90 voor Berlijn en 10 voor elk der 16 andere hoofdstations. De eerste driemaan- delijksche cursus is reeds met een veertigtal dames geopend. Bij voldoende bekwaamheid ontvangen zij na afloop van dien tijd een tracte- ment van 15 thaler 's maands, en te beginnen met de zevende maand na hare indiensttreding 250 thaler 'sjaars, welk bedrag tot 300 thaler kan worden opgevoerd. Om tot den cursus te worden toegelaten moeten zij zijn ongehuwd of weduwe, niet jonger dan 18 en niet ouder dan 30 jaar. In Baden zijn reeds 99 dames bij de telegrafie in functie. Yereenigde Staten. De minister van marine heeft bevolen, dat in geheel het Land een recruteering moet plaats hebben tot de uiterste grenzen, welke de wet veroorlooft. TELEGRAMMEN. Londen» '19 Nov. De overwinning op de Ashantijnen behaald wordt officieel bevestigd. Er zullen versterkingen gezonden worden naar Afrika. De Times betoogt de wenschelijkheid dat Ha vana, Santiago en Matanzas door de Engelschen en Amerikanen worden bezet en dat de republiek Cuba onafhankelijk verklaard worde, onder pro tectoraat, als er geene voldoening wordt gegeven. Rome, 19 Nov. Het aanslaande consistorie zal in 't midden der maand December gehouden worden. Het bericht, dat er een tweede brief van den. Paus aan den Duitschen Keizer bestaat, wordtin twijfel gelrokken.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2