LEIDSCH DAGBLAD. JV°. 4229. Vrijdag A0. 1873. 21 November. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijksmet uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—6 regelsf 1.05. Jederc regel meer.n 0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld twee, op den 19den dezer maand, invorderbaar verklaarde kohieren voor de belasting op het personeel, dienstjaar 1873 en 1874, houdende voljaarsch- en drievierendeeljaarsch-aan- slagen, terwijl ieder verplicht is zijnen [aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet, te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 20 November 1873. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Leiden doen te weten, dat de Gemeenteraad, ingevolge art. 265 der Wet van 29 Juni 1851 Staatsblad n°. 85), in zijne verga dering van heden het 2de Suppletoir Kohier van de plaat selijke directe belasting voor het jaar 1873 heeft vastge steld en dat kohier alsnog ter Secretarie der gemeente, gedurende acht dagen, voor een ieder ter lezing is neder- gelegd; terwijl binnen dien lijd elke op dat Kohier aan geslagene, krachtens de 5de zinsnede van bovengenoemd wetsartikel, zijne bezwaren tegen den aanslag, bij ver zoekschrift op ongezegeld papier, bij de Gedeputeerde Staten dezer provincie kan inbrengen. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidschc Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secretaris. Leiden, 20 November 1873. LEIDEN, 20 November. Zaterdag j.l. werd alhier onder praesidium van den heer Van Bemmelen van Rotterdam eene vergadering der Nederlandsche dierkundige ver een iging gehouden. -Uit het verslag van den voor zitter bleek, dat de toestand der vereeniging buitengewoon gunstig is. Sedert de oprichting (Sept. 72) waren weder een veertiental nieuwe leden aangenomen, terwijl nog even vóór de ver gadering zich 3 candidaten aanmeldden, waardoor het geheele getal bedroeg 98 gewone leden, 3 begunstigers (waaronder Teylers stichting le Haar lem) en 1 eerelid. De boekerij en verzamelingen van dieren waren belangrijk vermeerderd en het verslag van den penningmeester toonde aan, dat ook de financieele toestand zeer voldoende was en niettegenstaande de vele uitgaven, onvermijdelijk aan de oprichting verbonden, en den aankoop van vele boekwerken, een flink batig saldo aanwe zig was. Eene belangrijke zaak werd door het bestuur aan de leden voorgesteld en door hen aangenomen. Het bestuur verzocht n. 1. machtiging tot 't op richten van Zoölogische stations voornamelijk langs onze kusten en bedoelde daarmede inrichtingen te maken, toegankelijk voor elk lid der vereeni ging, die op deze of gene plaats zich voor korteren of langeren tijd met het verzamelen en de studie der lagere dieren wil bezighouden en daar zooveel •mogehjk" de Verschillénde hulpmiddelen benoodigd voor zijn onderzoek zoude vinden. Hoogstwaar schijnlijk zou het eerste proefstation te Scheveningen opgericht worden. Bestuur en leden meenden daar van rijpe vruchten te mogen verwachten. In het bestuur werd eenige verandering ge bracht; eene verwisseling der werkkringen van Prof. Selenka en van Dr. Piaget had plaats; laatstgenoemde werd tot vice-voorzitter benoemd; eerstgenoemde tot bibliothecaris, waardoor de bibliotheek der vereeniging naar Leiden, bij de collectiën dieren, zal worden overgebracht. De grenzen der fauna van Nederland werden voor land- en zoetwater-dieren vastgesteld overeen komstig de politieke grenzen, terwijl voor de zee dieren eene denkbeeldige grenslijn even voorbij de laatste bank werd getrokken. De eerstvolgende wetenschappelijke vergadering werd vastgesteld op een Zaterdag in het laatst der maand Juni van 't volgende jaar, te Middel burg, de wetenschappelijke excursie op den daarop volgenden dag in de provincie Zeeland, terwijl de daarvoor meest geschikte streek inmiddels door het bestuur, na ingewonnen berichten, aan de leden zal bekend gemaakt worden. De huishoudelijke besprekingen en voorstellen afgeloopen zijnde,, werd overgegaan tot de,weten schappelijke mededeelingen. Achtereenvolgens werd het woord gevoerd en tal van dieren vertoond door de heeren: Prof. Van Ankum, Van Bem melen, Everts, Jentink, De Man, Roeters van Jjennep, Ritzema Bos, Schepman, Prof. Selenka enz. enz. Daaronder wordt als het belangrijkste het volgende vermeld: de heer Jentink sprak over Spongilla, vertoonde een zeer schoon levend exem plaar onder den microscoop, en over de.zoetwater- polypen (Hydra), vooral in verband met de bekende proeven van Trembley in het begin der vorige eeuw gedaan, welke waarnemingen spreker met zooveel nauwkeurigheid en zoo uitvoerig had her haald, als sedert dien lang verloopen tijd niet was geschied en hetgeen tot nieuwe ontdekkingen had geleid. Prof. Van Ankum vestigde de aandacht der leden op eene zonderlinge afwijking in de generatie organen bij Echinus door hem onlangs gevonden, en vertoonde hiervan het praeparaat. Hij liet ver volgens uitnemend geconserveerde exemplaren zien van Clavelina lepadiformis, bewaard in Good-by liquor, dat hij als conservatie-middel voor door schijnende objecten zeer aanbeveelt. Hij deed verder eenige mededeelingen over eene Ascandra- soorl van Helgoland en liet daarvan onder den microscoop de karakteristieke kalklichaampjes zien. Nog vertoonde hij den zonderlingen worm Tomopteris, eenige Pycnogomden in de samenge stelde Ascidiën, zooals: Amaroucium en Lepto- clinum, alle door hem in dit jaar bij Helgoland verzameld. De heeren Roeters Van Lennep en Schep man vertoonden een aantal conchyliën, door hen in de nabijheid hunner woonplaatsen verzameld, waaronder de zeldzame Amphipepla glutinosa. De heer van Bemmelen vertoonde een aan tal microscopische praeparaten, voornamelijk van inlandsche lagere dieren, door het medelid Fre- deriks vervaardigd en aan de vereeniging ten ge schenke aangeboden; verder een aantal lagere zeedieren, langs Zeelands kusten door hem ver zameld, waaronder een zeldzamen Crustaceën- vorm, n.l. eene Cymothoa-soort. De heer Ritzema Bos deed uitvoerige mededeelingen over Eurydice. Jhr. Everts deelde zeer belangrijke door hem gedane onderzoekingen mede over de voortplanting van VórticëUa, toegelicht door schets- teekeningen, waarbij menige nieuwe waarneming werd vermeld en waarvan het geheel, na beëindiging van zijn onderzoek, in 't licht zal gegeven worden. Bij resolutie van den Minister van Financiën is de heer J. T. Hessels, thans landmeter te Amersfoort, met ingang van 1 Dec. e. k. ver plaatst naar J.,eiden en aldaar belast met den ge wonen velddienst voor het ltadaster, ter vervanging van den op verzoek eervol ontslagen landmeter der 4 ste klasse, den heer A. G. Hessels. Z. M. heeft aan Mr. H. Gevers, gewezen kantonrechter alhier, een pensioen verleend van 800. Naar het Vad. verneemt heeft prof Oude mans, van Delft, voor liet professoraat te Leiden bedankt. Met genoegen vernemen wij dat de heet J. J. Verschuir, gewezen predikant te Yierlingsbeek, laatst werkzaam bij het departement van Onder wijs, Eeredienst en Nijverheid in N.-I., benoemd is tot opvoeder aan het gymnasium Willem III te Batavia. Het stoomschip Prins van Oranjekapt. Fabritius, van Batavia naar het Nieuwediep, kwam den 17den dezer des avonds te Aden aan en vertrok den 18den des avonds te 10 uren van daar. Alles wel aan boord. De Minister van Oorlog zegt in zijn antwoord op het afdelingsverslag nopens de begrooting „Het gevolg van den Oorlog tegen Atjin zal moeten zijn dat Atjin onder de Ned. souvereiniteit wordt gebracht, omdat het nu gebleken is, dat op geene andere wijze waarborgen kunnen verkregen worden tegen eene herhaling der ondervonden moeilijk heden; maar onder 't oppergezag van Nederland zal aan Atjin 't recht van zelfbestuur gelaten worden. Aan 't brengen van Atjin onder ons rechtstreeksch bestuur wordt door de regeering niet gedacht." Gisteren zijn. Prins Frederik der Nederlanden, en de Prins Von Wied en diens gemalin met gevolg op het huis „de Paauw" aangekomen. Bij het Hoofdcomité van het Roode Kruis in Den Haag is een som van f 78,20 ontvangen als geschenk van de onderofficiers-vereeniging Vaderland en. Oranje te Helder, zijnde de opbrengst van twee voorstellingen. Die onder officieren te Helder bestemden deze som als bijdrage tot leniging van het lot hunner krijgs makkers in den oorlog tegen Atjin. Op daartoe aan Z. M. den Koning inge diend request, heeft Z. M. de cellulaire gevange nisstraf van 3 dagen, waartoe G. P. Verschuur, landeigenaar te Dalfsen, bij arrest van hêt prov. gerechtshof in Overijsel d.d. 21 Juni j.l. gewezen, veroordeeld werd, ter zake van beleediging door woorden en gewelddadigheid, beide aan een be dienend beambte in functie, veranderd in eene geldboete van ƒ50. De toestand van H. M. de Konitigin was gisteren bevredigend. Zichtbaar toenemende beter schap doet een spoedig herstel verwachten. Blijkens eene oproeping in de Haart Ct. heeft zich eene voorloopige commissie gevormd, met het doei om aan Z. M. den Koning op zijn zilveren kroningsfeest een album aan te bieden met de portretten der hoofdonderwijzers en hoofd onderwijzeressen in Nederland. Aan Prof. Van Tienhoven te Amsterdam is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als hoog leeraar aan het Athenaeum, terwijl door den hoogleeraar J. Van Geuns eervol ontslag ge vraagd is. Naar men verneemt, is dezer dagen tusschen de Nederlandsche en de Belgische Regeering eene overeenkomst gesloten, betrekking hebbende op de besmettelijke ziekten. Krachtens deze over eenkomst zijn gedelegeerden van onze Regeering belast met het waarnemen van de gevallen van besmettelijke ziekten, die in de Belgische provinciën aan de grenzen van Nederland zich voordoen, en wederkeerig is aan Belgische gedelegeerden gelijke taak opgedragen, wat betreft de Nederland sche provinciën, aan België grenzende. Zoodra eene der twee Regeeringen van hare gedelegeerden bericht ontvangen heeft, dat eene epidemie in het naburige land is uitgebarsten, verwittigt zij hiervan de andere Regeering. Ons Bewind heeft tot gedelegeerden benoemd de geneesheeren

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1