De Minister van Koloniën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de maand Augustus van de jaren 1874 en 1875, zoo noodig, een vergelijkend onderzoek zal worden gehouden voor de plaatsing van twee adspirant-ingenieurs voor het vak van scheepsbouw in Ned.-Indië. De ver- eischten tot toelating aan dat onderzoek, zijn ver vat in voorwaarden, geplaatst in de Staatscourant van 13 dezer. Langs den Hollandschen IJzeren Spoorweg (lijn AmsterdamRotterdamHelderZaandam) zijn gedurende de maand October 1873 180,059 reizigers vervoerd, opbrengst f 158,094.63; idem der goederen f 55,980.22totaal f 214,074.85. Sedert primo Januari aantal reizigers 1,885,915; opbrengst van reizigers en goederen f 2,122,245.47. Door den gemeenteraad van Leeuwarden is een voorstel van B. en W. aangenomen, om te bepalen, dat ter bekroning van het plan voor een in die gemeente te stichten beursgebouw en voor andere daarmede in verband staande uit gaven, beschikbaar zal worden gesteld eene som van 2500. Het gebouw mag niet meer kosten dan 150.000. Ook de Kamer van koophandel en fabrie ken te Leeuwarden heeft zich gewend tol de Tweede Kamer met een adres, waarbij adhaesie wordt geschonken aan het verzoek der Haarlemsche Kamer tot afschaffing der zeepbelasting. De Kamer van koophandel en fabrieken van Zierikzee heeft aan al hare zusterkamers in ons vaderland de voor de scheepvaart en den handel zoo gewichtige mededeeling gedaan, dat ten gevolge der verbeterde havenwerken daar ter plaatse de zeeschepen, die door nood of ijsgang schuilplaats zoeken, te Zierikzee eene veilige vlucht- haven kunnén vinden, weshalve alle zeevarenden hierop attent worden gemaakt, ten einde daarvan bij voorkomende gelegenheid te kunnen profiteeren. De gewone audiëntie van den Minister van Binnenlandsche Zaken zal op Zaterdag 15 Novem ber a. s. niet plaats hebben. De ofüc.-van-gez. 2de kl. van het O.-I. leger E. De Wolff zal in het begin der volgende maand via Suez naar Java vertrekken met het Stoomschip Madura. Z. M. heeft benoemd in de orde van de Eikenkroon tot command. Jhr. De Dieu Fontein Verschuur van Heilo, president der feestcommissie te Alkmaar bij de viering van het ontzettot officier W. J. Hofdijk, leeraar aan het gymna sium te Amsterdam; tot ridders: De Gelder, secre taris van het feestcomité; Spanjaard, voormalig Gemeente-secretaris te Alkmaar; Hink Meienbrik, rnaj.-comm. der dd. schutterijVreede, cornm. der scherpschutters-vereenigingHelling, voor zitter der handboogschutlers-vereeniging, en Nuhout van der Veen, Gemeente-secretaris, allen te Alkmaar. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gemeente Bedum W. J. Bekker, onder toek. van eervol ontslag als burg. der gem. Winsum benoemd tot rechter in de arrond.-rechtbarik te Leeuwarden Mr. J. A. Willinge Prins, thans rechter in de arrond.-rechtbank te Sneek. Gemengd INieuws. Bij het Belgische leger worden met '1 Januari de tamboers afgeschaft en vervangen door hoornblazeis. Bij ons leger schijnt het den zelfden weg te zullen opgaan, althans men heeft groote moeite tamboers te vinden. De vorige week had te Uitgeest een ernstig ongeluk kunnen plaats hebben. De treinen van Zaandam en Haarlem, die achtereenvolgens "s morgens (e 8 uren en 8 uur 3 min. op het zelfde spoor moeten aankomen, arriveerden door vertraging van den eersten gelijktijdig, en zouden op elkander geloopen zijn, als de arbeider Ineke geen tegenwoordigheid van geest genoeg gehad had om met levensgevaar de wissels te verstellen op het cogenblik, dat de botsing onvermijdelijk scheen. Genoemde arbeider heeft door zijne kloek moedige daad niet alleen het leven van een groot aantal reizigers gered, maar de H. IJ. Spoorweg maatschappij voor onberekenbare schade gevrij waard. Natuurlijk worden daden als deze door die maatschappij naar waaide beloond. Ook aan Ineke is reeds eerie onderscheiding toegezegd van f 3.90 zeggedrie gulden en negentig centen. Dezer dagen is te Portsmouth ten aanschouwe van een groot aantal officieren en burgers, die te dier stede een fatsoenlijke positie bekleeden, maar die voor dit schouwspel het be talen van een toegangsprijs hadden overgehad, een vuistgevecht gehouden tusschen een liefhebberen een vechter van beroep, waarin een van beiden zoo deerlijk is toegetakeld, dat hij reeds den volgenden dag is overleden. Door het Holl. barkschip Ale id a Mariakapt. Verbeek, Dinsdag uit de Oostzee te Nieuwediep binnengekomen, is aangebracht de equipage, uit 7 man bestaande, van een Egmonder bomschuit, die in de Noordzee tegen eerstgenoemde bark met zulk een kracht was aangezeild, dat de bom dadelijk zonk en de opvarenden slechts even den tijd hadden zich op de Aleida Maria te bergen. Deze visschers verloren op eenmaal hun eenig middel van bestaan. Dinsdag-avond omstreeks 9 uren is te Amsterdam, in het benedenvertrek van een perceel op het Pmsland, brand ontslaan, waarvan de oorzaak onbekend is. Door krachtdadige hulp van een stoomspuit was men den brand spoedig meester. Vier spuiten waren aangerukt, doch slechts een heeft gewerkt. Volgens de Ind. heeft de Nederland- sche Handelmaatschappij haar fraaie tropee len geschenke afgestaan aan baron Schwarz, ten behoeve van het Athenaeum te Weenen. Sedert de daling der v e e p r ij zen wordt te Deventer het rundvleesch verkocht, 1ste quali- teit voor 70 a 80 c. en 2de qualiteit van 50 a 60 c. per kilo. In Kampen is de vleeschprijs met 10 tot 15 cents per half kilo verminderd. Te W ij k werd M a a n d a g-a vond van zijn bed gelicht en gevankelijk naar Heusden over gebracht zekere J. v. R., beschuldigd van oplich terij en misbruik van vertrouwen. Naar men verneemt, wordt er van wege de regeering moeite gedaan, om de kerk voogden der Hervormde gemeente te Bathmen van hun besluit, om de veel besproken muur schildering weer met kalk te bedekken, terug te brengen. Is men goed ingelicht, dan moet de regeering niet ongenegen zijn, de kosten der res tauratie op zich te nemen. Op de Weener Tentoonstelling vond men onder de nieuwigheden, die aldaar geëx poseerd zijn geweest, glazen dameshoeden, bestaande uit losse stukken glas, die door een gutta-percha- band stevig aan elkander worden verbonden, ten einde zich naar den vorm van het hoofd te kunnen voegen. Van binnen met zijde gevoerd en van buiten met kunstmatige vogels en bloemen versierd, worden ze om de bijzondere duurzaam heid en lichtheid zeer geprezen, terwijl ze daaren boven door den regen niet bederven. Een ontzaglijke brand heeft in de prairieën in den omtrek van Omaha gewoed. Vijl en twintig vierkante mijlen gras werden door de vlammen verwoest, en daarby tevens een aantal huizen en aanzienl'yke hoeveelheden graan enz., die in de schuren waren geborgen. Te Wibur kwamen een tiental kinderen uit de school en werden overrompeld door het vuur, dat zich met eene schrikbarende snelheid verspreidde. Drie van de kleinen werden levend verbrand; drie anderen bezweken toen zij te huis kwamen. De vier anderen, ofschoon hevig gebrand, zullen nog herstellen. Ook de moeder van drie der kin deren, die hen tegemoet was gesneld, heeft ernstige wonden bekomen. De burgemeester van Marurn is door het Hof in Groningen veroordeeld tot eene geld boete van 50 cent, of éen dag gevangenisstraf, wegens het als ambtenaar van den burgerlijken stand zich niet verzekeren van het werkelijk bestaan eener toestemming, welke de wet tot geldigheid van een huwelijk vereischt. Dinsdag nam het O. M. bij de arrond.- rechtbank te Amsterdam, bij monde van Mr. Ver loren van Themaat, conclusie in de zaak der regenten van het Burgerweeshuis aldaar tegen den burge meester van Amsterdam. Die vordering strekte daartoe, dat de rechtbank zou verklaren, dat het Burgerweeshuis ten onrechte was gerangschikt onder de gemeente 'instellingen door de burger lijke overheid geregeld en van harentwege be stuurd, en dat de rechtbank met verbetering dier rangschikking, gemelde inrichting alsnog zou classificeeren onder de instelling door bijzondere niet kerkelijke vereenigingen geregeld en bestuurd. De conclusie strekt tot afwijzing der vordering van regenten. Volgens Renan bevat het oude testa- ment slechts 5642 verschillende woorden. Een goed ontwikkeld Engelschman, die de Universiteit heeft bezocht, gebruikt in het dagelijkseh leven slechts ongeveer 3000 woordende volledigste Engelsche woordenboekenbevatten ongeveer 200,000 woorden. Milton's werken bevatten slechts 8000 verschillende woorden en Shakespeare heeft er 15,000 gebruikt, terwijl Luther met 11 a 12,000 woorden zijn denken en doen beschreven heeft. Het groote Duitsche woordenboek der Gebr. Grimm zal ongeveer 500,000 woorden bevatten. INGEZONDEN. Eene Traag. Zou er geene andere regeling kunnen worden beproefd ten aanzien van het bespreken van plaatsen voor den schouwburg? Indien drie dagen daartoe bestemd werden en men b. v. den eersten dag 50 cents, den tweeden 25 cents, den derden 10 cents daarvoor liet bijpassen, zou dit, dunkt mij, èn den schouwburg tot voordeel zijn èn geen reden tot klagen geven. W. BUITENLAND. Frankrij li. Het linker-centrum heeft met eenparige stem men een resolutie aangenomen, strekkende om aan het Provisorium een einde te maken. Het heeft zich bereid verklaard, om Mac Mahon's mandaat als President" dër "Republiek te verlen gen doch het wil de prorogatie-wet vastknoopen aan de constitulioneele wetten en aan de organi satie van de openbare machten der Republiek. Maarschalk Mac Mahon heeft aan de Com missie voor het prorogatie-ontwerp verklaard, dat ophelderingen over zijne boodschap aan zijne Mi nisters moesten gevraagd worden. Hij kan met de Commissie niet in beraadslaging treden over het prorogatie-ontwerp en de amendementen daarop. De Commissie zal zijne reserve begrijpen in eene zaak, waarbij hij persoonlijk is be*rokken. Hij wenscht dat de Commissie zeer spoedig met haren arbeid gereed zal komen en aan het uitvoerend gezag terstond de duurzaamheid en kracht geven, die noodzakelijk zijn. Op de vraag van den heer De Rémusat verklaarde Mac Mahon, dat hij de drin gende noodzakelijkheid van het vaststellen der constitutioneele wetten erkende; maar de discus sie daarover behoort uitsluitend thuis bij de Na tionale Vergadering, aan wier beslissing hij zich altoos zou onderwerpen, behoudens zyn recht om zich terug te trekken, indien hij meende niet de uitvoerder harer besluiten te kunnen zijn. Voorts verklaarde hij, dat hij voor zich onmogelijk kon begrijpen, dat men de constitutioneele wetten niet tevens zou willen vaststellen. Immers, deze alleen kunnen aan hem en zijn Gouvernement de duur zaamheid en het gezag geven, welke zij noodig hebben. In de zitting der Kamer van gisteren heeft de heer Baragnon voorgesteld de discussie over de interpellatie van de heeren Léon Say c. s. aan de orde te stellen daags na aanneming der prorogatie-wet. Het Gouvernement heeft zich met dit voorstel vereenigd. De Kamer heeft hierop het voorstel met groote meerderheid aangenomen. De heer Casimir Périer heeft in de zitting der commissie van Vijftienen zijn voorstel in dien zin gewijzigd, dal hij Mac Mahon vijf jaren aan 't bestuur wil laten na de bijeenkomst der nieuwe Kamer. De leden der rechterzijde handhaafden den termijn van tien jarenmaar het eerste artikel van het voorstel des heeren Casimir Périer is aangenomen met 8 slernrnen tegen 7. Vervolgens zijn ook de andere artikelen goedgekeurd. Volgens de Liberie is kolonel Stofiel voor het gerecht gedaagd wegens beleediging van den

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2