LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4221. Woensdag A0. 1873. 12 November. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Noramcrs0.02. Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—6 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. LEIDEN, 11 November. Bij de heden gehouden verkooping van Cokes op het Raadhuis alhier- van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen ƒ67, 33.50, ƒ6.80 en ƒ3.40; de laagste ƒ67, ƒ33.50, 6.50 en ƒ3.30. De sluiting der mail naar Batavia, te ver zenden per stoomschip Holland van de stoom vaartmaatschappij „Java", geschiedt den 15den November a. s. te 10.50 's avonds aan 't post kantoor te Helder. De laatste lichting te Leiden is om 7 uur 's avonds. In den afgeloopen nacht heeft het zoo hard gevroren, dat de landen met een ijskorst bedekt en reeds enkele slooten dichtgevroren waren men zal nu genoodzaakt zijn, voor zooverre dit nog niet is geschied, liet vee op stal te halen. Uit Boskoop wordt van 8 November ge meld: In de Pvaadsvergadering van heden werden behandeld de voorstellen van de Gezondheids commissie alhier, met het oog op het bestaan der cholera in het naburige Gouda. Voornamelijk strekken die voorstellen om aan de ingezetenen zuiver drinkwater te verschaffen en dit te doen aanvoeren van de Duinwatermaatschappij. Op de mededeeling van den voorzitter, dat hiertoe 3000 zou noodig zijn, werd dit voorstel zonder discussie verworpen. Ook een voorstel van het Dagelijksch Bestuur om gezuiverd drinkwater gratis verkrijg baar te stellen, onderging hetzelfde lot. Nog was door de Gezondheidscommissie voorgesteld haar een crediet te openen van 200, om bij eventueel uitbreken der cholera maatregelen te nemen ten einde de ziekte zooveel mogelijk te beperken maar ook dit werd verworpen. Nadat nu eene Commissie van fabricage was benoemd, waarbij zich het geval voordeed dat geen der leden van het Dagelijksch Bestuur er lid van wilde zijn, stelde een der wethouders voor, aan het Dage lijksch Bestuur toe te staan om, bij het mogelijk uitbreken der cholera, in voorkomende behoeften te voorzien. Nadat de voorzitter te kennen ge geven had, dat hij er zich niet mede kon bemoeien en de voorsteller verklaard had die taak wel op zich te willen nemen, werd dit voorstel met alge- meene stemmen aangenomen. Nog werd in deze vergadering eene missive voorgelezen van Gede puteerde Staten, waarbij afwijzend beschikt werd op een verzoek van den Raad om de tegenwoor dige begraafplaats te behoudenzoodat deze ultimo December 1874 moet gesloten worden. De Minister van Binnenl. Zaken heeft ter kennis gebracht dat in de week van 2 tot 8 Nov. jl. aan Aziatische cholera zijn overleden, in N. Brabant: te Breda 2, te Oudenboscb 1, te Zeven bergen 1, te zamen 4 personenin Zuid-Holland te Gouda 22, te 's-Gravesande 1, le Ouderkerk a/d. IJsel 2, te Rotterdam 4, te Woubrugge 1, te zamen 30 personenin Zeelandle Tholen 2 personen. Totaal in het Rijk 36 personen. Naar men verneemt, is door het bestuur van het Aardrijkskundig Genootschap de uitgave van het Tijdschrift, waarvan spoedig de eerste aflevering zal verschijnen, opgedragen aan den boekhandelaar C. F. Stemler, te Amsterdam. Voor den dienst in Nederlandsch-Indië zijn alsnog benoodigd eenige onderwijzers, bij voorkeur ongehuwd, die in het bezit zijn eener akte van bekwaamheid als hoofd- of als hulponderwijzer, on van eene aanteekening voor eene vreemde taal, bij voorkeur de Fransche. Verdere bijzonder heden meldt de Staatscourant van 11 dezer. Het nieuw gebouwde stoomschip Holland van de Stoomvaartmaatschappij Javagevoerd door kapitein Hoefman, is gistermiddag te Nieuwe- diep aangekomen, en zal waarschijnlijk den 16den dezer de reis naar Java aanvangen met volle lading, specie en 200 militairen, onder commando van kapitein Van der Swaagh. De heer W. P. De Chavonnes Vrugt, vroeger hof-kamerzanger van Z. M., is dezer dagen op 76jarigen ouderdom, buiten Haarlem, waar hij sedert eenige jaren woonde, overleden. De heer S. De Lange Jr. te Rotterdam is door de Belgische Academie bekroond wegens de vervaardiging van een strijk-quartet. Z. M. heeft aan G. Van Dam, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeenten Montfoorl en SnelrewaardA. Maclaine Pont, burgem. der gem. Alkmaar, benoemd tot ridder der orde van den Nederlandsc.hen Leeuw. Zaterdag werd het stoffelijk overschot van den heer A. Mistralet te 's-Hertogenbosch, ge pensioneerd adjud.-onderofficier van het Neder- landsche leger, ridder der Militaire Willemsorde, die den ouderdom van bijna 80 jaren bereikte, met militaire honneurs ter aarde besteld; be halve door zijne familie werd het lijk grafwaarts gevolgd door de leden der vereeniging van hel Metalen Kruis, afdeeling 's-Hertogenbosch, waar van de overledene lid en mede-oprichter was, met de banier der afdeeling aan liet hoofd, op eene plechtstatige wijze naar het R. K. kerkhof te Orthen. De overledene was geboren te Lyon den 17den Augustus 1794 en nam op löjarigen leeftijd dienst by het Fransche leger. Hij nam deel aan de veldtochten in Spanje en Rusland en werd in een der gevechten gewond, terwijl hij voor zijn heldhaftig gedrag door keizer Napoleon tot officier werd bevorderd. Hij werd krijgsgevangen gemaakt bij Hanau. Uit de krijgs gevangenschap ontkomen, voegde hij zich weder bij het Fransche leger, doch verliet na Napo leons verbanning naar St.-Helena, ten gevolge van regeeringsverandering en daaruit ontstane omstandigheden den Franschen dienst en begaf zich vervolgens naar Nederland, trad als gewoon sol daat in 1817 bij de 10de afd. inf. in dienst, door liep daarbij verschillende rangen en werd in 1853, op zijn verzoek, als adj.-vaandrig gepensioneerd. De overledene was een braaf en dapper soldaat, onderscheidde zich in 1830 bij gelegenheid van den opstand in België te Brussel, waarbij hem een kogel in de rechterdij trof en hij een schamp schot kreeg aan zijn rechter bovenarm, van daar zijne benoeming tot ridder der Militaire Willemsorde 4de kl. Behalve deze koninklijke orde was hij nog versierd met de Helena-medaille, het Metalen Kruis, de Medaille van de Citadel van Antwerpen en de zilveren Medaille van 24 jaren voor trouwen en langdurigen dienst. Bij de groeve hield de 4ste luitenant van het 5de reg. inf., de heer Plet, eene lijkrede. Naar men verneemt zal het aantal dienst doende offic.-van-gezondheid weldra weder met twee worden verminderd, waardoor dus weder een paar offic.-van-gez. der 3de klasse tot 2de klasse kunnen bevorderd worden. De Minister van Koloniën heeft in hoofd stuk I van de begrooting van Ned. Indië voor 1874 (Uilgaven in Ned. Indië) eene wijziging ge bracht, strekkende om onderaldeeling 10, ver pachte middelen, te verminderen met 185,000 en alzoo te brengen op 995,000, daar volgens de laatstelijk ontvangen berichten, in verband met den ruimen voorraad van opium in Indië aanwezig, voor 1874 op minderen aankoop be hoeft te worden gerekend, dan bij de primitieve raming werd voorzien. De heer M. Sax, photograaf te Rotterdam, is te Vlaardingen aangekomen, om, naar men ver zekert, voor rekening van het Engelsche gouver nement photographieën te vervaardigen van school kinderen uit de verschillende klassen, zoowel der openbare als bijzondere scholen. Men zegt, dat het voornemen bestaat, om zoodanige typische groepen der schooljeugd niet alleen hier, maar ook in Duitschland te doen opnemen. Een en ander schijnt te moeten dienen voor een over zicht, het onderwijs betreffende, dat de Engelsche Piegeering verlangt te bezitten. Bij de photographieën moeten, zegt men verder, statistieke opgaven ge voegd worden, betreffende de getalsterkte van het onderwijzend personeel in verhouding tot die der leerlingen. Bij den Gemeenteraad te Amsterdam is o. a. ingekomen een verzoek van Mr. G. Van Tienho ven, om eervol ontslag als hoogleeraar in de rechts geleerdheid bij het Athenaeum Illustre. Dat verzoek vindt zijn grond in de meening des hoog leeraars, dat het, bij den tegenwoordigen stand der rechtswetenschap, tegen het belang is van hoogleeraren en studenten, en alzoo van het Athenaeum, den geheelen omvang van de vakken der rechtsgeleerde faculteit door slechts 3 hoog leeraren te doen doceeren. De heer Van Tienho ven althans acht zich voor zijn deel bezwaard, langer belast te blijven met het geven van hoo- ger onderwijs in het Romeinsche recht Pandek' tenInstituten en Historia Juris) en in het Staatsrecht met al hetgeen daartoe behoort. Ver mits de Gemeenteraad, in overeenstemming met B. en W.in afwachting der wet op het hooger onderwijs, getoond heeft den status quo te wil len handhaven, acht hij den tijd gekomen zijne betrekking neder te leggen. Naar men verneemt, is hel met veel moeite gelukt den hoogleeraar Mr. T. M. C. Asser van een gelijk voornemen, althans voorloopig, terug te houden. Het besluit van den heer Van Tienhoven wordt te Amster dam vrij algemeen levendig betreurd. Volgens een by het Departement van Marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. schroef- stoomschip Delionder bevel van den luit.-ter-zee 1ste kl. P. Swaan, op zijn reis naar Oost-Indië, den 9den dezer te Lissabon aangekomen. Aan boord was alles wel. Gemengd TVieurvvs. Prof. Dumreicher deelt in een voor lezing over dijbeenbreuken mede, hoe het komt dat de graaf de Chambord mank gaat. Toen hij in 1833 zijn dertiende jaar bereikt had, volgens de traditie van het Huis der Bourbons het tijd perk zijner meerderjarigheid, wilden eenige Fransche legitimisten die gelegenheid aangrijpen tot een demonstratie. Een deputatie, bestaande uit de aan zienlijkste legitimisten, reisde naar Praag waar zich toen de jonge Prins bij zijn grootvader Frans I van Sicilië bevond. Het doel was den Prins een ridderzwaard en gouden sporen aan te bieden. De afgevaardigden werden aan de Boheemsche grenzen een dag opgehouden, waardoor men in Praag tijdig kennis kreeg van het doel der zen ding en om politieke redenen besloot men den toekomstigen „Roy" haastig uit Praag te ver wijderen. Op deze onvrijwillige reis viel het rijtuig

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1