stukken ter grootte van knikkers vielen in menigte. E. H. Van den Dool, 2de hofmeester aan boord van het stoomschip Java, die verdacht wordt zoo handig te zijn geweest om bij gelegen heid van brand bij een Amsterdamschen brood bakker een belangrijke som aan banknoten te eclipseeren, is van Samarang pei stoomer Baron Sloet van de Beele, onder geleide van den heer P. gevankelijk naar Batavia getransporteerd. Door den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomenCiviel Departement. Benoemd: Tot secr. van het Dep. van Fin., Mr. F. Van Olden; tot houtv. 3de kl. bij het boschw. op Java en Madura, A. H. Warren. Bij hel Binnenl. Bestuur op Java en Madura: Tot control. 1ste kl., W. Linn tot contr. 2de kl., J. H. D. Van der Palm, P. Zeijdel en P. Van der Weide; tot ambt. ter besch. C. J. C. Wijnandts, J. Kriebel en J. C. N. Dressaers. Door den resid. van Rembang is ontheven: Op verzoek, eervol uit zijne betrekking, wegens ziekte, de 1ste klerk op het resid.-bureel tevens griffier bij den landraad te Rembang J. W. Van Raalten. Benoemd: Tot lsten kl. op het resid.- bureel, tevens griffier bij den landraad te Pvem- bang, M. L. Tijl. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den milit. ambt. 2de kl. R. II. W. Hamer. BUITENLAND. Franlci'ij k. De Bien Public bevat een artikel, waarin het doen van een beroep op het volk wordt aanbe volen. Het blad zegt, dal aan den revolutionairen toestand door eene revolutionaire oplossing een einde moet. gemaakt worden. De permanente samenzwering tegen de rechten der natie en het algemeen stemrecht maken het onvermijdelijk om een beroep op het volk te doen. De drie afdeelingen der Kamer hebben, gelijk verwacht werd, met groot e meerderheid afge vaardigden van de linkerzijde gekozen tot leden der commissie, belast met het onderzoek van het prorogatie-ontwerp der rechterzijde. De drie leden zijn de de heeren Laboulaye, Léon Say en de Rémusat. De linkerzijde heelt daardoor de meer derheid in de commissie. België. Zooals reeds gemeld is, werd een aanzienlijk bedrog gepleegd ten nadeele van den Grand Central Beige. Dit had onder de volgende om standigheden plaats. Er bevinden zich in de bu- reelen van den Grand Central Beige een zeker getal obligatiën in blanco, van den spoorweg van Antwerpen naar Rotterdam, bestemd tot de ver wisseling der nominatieve obligatiën met obligalièn aan toonder. Deze obligatiën zijn met andere waar den in een kelder geborgen. Bedienden waren er in geslaagd, door pen valschen sleutel, in dezen kelder te dringen, hadden een aantal obligatiën weggenomen en er de ontbrekende zegels en hand- teekens behendig opgedrukt. Daarna hadden zij deze waarde te gelde gemaakt. Piel bedrog werd ontdekt, doordien een der houders van die valsche obligatiën er eene ter betaling aanbood. Men weet met juist hoeveel valsche stukken alzoo in omloop zijn gebracht, alleen weet men dal 270 obli gatiën uit den kelder zijn verdwenen, hetgeen eene waarde voorstelt van omtrent 85,000 fr. Ouitschland. De Nord-Deutsche verneemt, dat, tengevolge van de in de laatste dagen van October voorge vallen gevangennemingen van Duitsche onderdanen in Carthagena en het wegnemen van Duitsch eigendom op het schip Eslramadurahet Duitsche gezantschap te Madrid gemachtigd werd het Duitsche eskader te requireeren tot de maatre gelen, welke noodig geoordeeld worden. Het es kader kwam den 23sten voor Carthagena, en aanstonds kon de vertegenwoordiger van het Duitsche consulaat melden, dat de gevangenen waren in vrijheid gesteld. Over de quaestie be treffende het eigendom was nog geen bericht ontvangen. In de Tweede Kamer te Dresden heeft de Minister van Eeredienst geantwoord op de bekende interpellatie van den heer Ludwig over de be weerde afkondiging der Onfeilbaarheidsleer in het koninkrijk Saksen. Plet antwoord van den Minister kwam hierop neder De regeering erkent niet de afkondiging, zooals die, naar de bewering der olficieele Katholieke Kerkelijke Courant heeft plaats gehad, namelijk door openbare voorlezing van den herderlijken brief der Duit sche bisschoppen aangaande die leer. Mitsdien beschouwt de regeering deze als nog niet afge kondigd. De heer Ludwig scheen met deze ver klaring niet tevreden te zijn; althans hij heeft zich dienaangaande nadere stappen voorbehouden. Spanje. Uit Madrid wordt van den 8slen gemeld: De provincie Albaceta is in slaat van beleg verklaard. Volgens de Diario Espanol heelt het Duitsche fregat Elisabeth de junta van Cartha gena gesommeerd tot het in vrijheid stellen van de Duitschers, die zij gevangen had genomen. De junta moet daarop eerst een weigerend antwoord hebben gegevenmaar de Elisabeth dreigde toen met een bombardement, waartoe het schip reeds maatregelen had genomen. Hierop heeft de junta de Duitschers uitgeleverd. De tweespalt tusschen de oproerlingen te Carthagena duurt voort. De galeiboeven zouden zich meester gemaakt hebben van een fregat. Plet Spaansche eskader is voor Carthagena terugge keerd. De post-spoortrein is in Eslramadura ge plunderd bij het station van Canada. De Carlis- tische aanvoerder Sabariegos is gedood in een gevecht met de burgergarde. Volgens eene dépêche van den gemeente raad te Miianda hebben de Garlisten eenegroote overwinning behaald op de troepen onder den generaal Moriones. Deze generaal is gekwetst en door de Garlisten gevangen genomen. De Rivera heeft zeer vele krijgsgevangenen gedood, waar onder 35 officieren en 150 ruiters. Turlcye. Onder de hervormingen, waartoe in Turkije door de regeering besloten is, en waarvan de uitvoering ten deele reeds door den iSultan be volen is, bekleedt de secularisatie der Wakuf of moskeegoederen eene voorname plaats. Omtrent de strekking en vermoedelijke gevolgen van dezen maatregel leest men iii de K'óln. Zeitung: „In de Mohammedaansche lauden zijn de moskeegoe deren niet zoo aanzienlijk als de klooster- en keikelijke goederen in de katholieke landen, name lijk wanneer men het woord goederen aldus op vat, dat men alleen hem eigenaar noemt, die niet slechts het recht van eigendom maar ook het recht van vruchtgenot der goederen bezit. Dit laatste nu was bij de meeste moskeegoederen het geval niet. De vruchtgebruikers en feitelijke bezitters waren particulierenuitsluitend het bloote eigendomsrecht berustte bij de moskee. Het Mohammedaansche recht laat namelijk de wijding aan de moskeeën toe van vaste goederen, bij sommige secten zelfs van roerende goederen, onder voorbehoud van het vruchtgenot en feitelijk bezit voor den toewijder en zijne erven ten eeuwige dage. Het gansche voordeel uit dergelijke wijdingen komt ten bate van den toewijder en van zijne erven; vermits de toegewijde grond in den eigen dom bij de moskee is overgegaan, wordt hij, evenals alle andere moskeegoederen, vrij van belas ting, en daarenboven onvervreemdbaar, een door vele Tuiksche geslachten, evenals elders, zeer hoog geschat voorrecht, dat zich in de instelling van vele familie-Gdeicommissen uit De waakif (zoo wordt de stichter van een wakuf genoemd) heeft dus zoowel zijn eigen belang als dat zijner nako melingen op het oog; niet alleen vestigt hij een onvervreemdbaar eigendom ten nutte zijner erven, maar hij bevrijdt dien eigendom te gelijker tijd van belastingen. Alleen in het geval van uitsterven van het geslacht treedt de moskee in alle eigendomsrechten ten aanzien van het toegewijdeeene mogelijkheid, waaromtrent de waakif natuurlijk onverschillig is, vermits zij niet anders voorvallen kan dan wanneer het door hem beoogde doel vervallen is. Deze manier om zich van de lasten en verplichtingen jegens den staat af te maken ligt zoo zeer voor de hand, dat er natuurlijk een groot gebruik van gemaakt wordt. In de laatste eeuwen is dit mis bruik dan ook verbazend toegenomen, en is een groot gedeelte van den grond in Turkije zooge naamd moskeegoed, zoodat de goederen in de doode hand een veel aanzienlijker deel van de gansche oppervlakte des lands beslaan, dan ooit de kerkelijke goederen in eenig katholiek land hebben ingenomen. De nadeelige gevolgen van dit misbruik springen te zeer in het oog, dan dat zij aanwijzing zouden behoeven. Het is mogelijk dat de regeering bij de secularisatie der bedoelde goederen voornamelijk het nadeel op het oog heeft, het welk zij van den vrijdom van belastingen onder vindt; maar dit nadeel verzinkt geheel in het niet, ijldien men hel vergelijkt met de schade, welke de staathuishoudkundige toestand des lands en der bevolking door de geschetste instelling in zijne ontwikkeling ondervindt. Bij de alom onder vonden nadeelen van het bezit in de doode hand, komt in Turkije nog dit nadeel dat de vrucht gebruikers van den grond veelal geenerlei andere inkomsten bezitten en dus niet m staat zijn door aanwending van kapitaal den grond te verbeteren en de productiviteit te verhoogenwanneer de grond maar telken jare evenveel vruchten oplevert zyn zij tevreden en leven zij bij den dag voort."" Gr emee 11 teraad. INGEKOMEN STUKKEN. Aangaande een verzoek van den heer W. G. C. Byvanck, leeraar aan de hoogere burgerschool alhier, om éen uur 's weeks gebruik te mogen maken van een der lokalen in het gebouw der hoogere burgerschoal, tot het houden van een cursus in de geschiedenis, voor eenige dames, geven B. en Ws. in overweging aan den adressant een der lokalen ten gebruike te verleenen, onder be paling dat het lokaal waarin en de uren waarop de lessen zullen worden gegeven, worden aange wezen door den Directeur der h b. s. en verder onder voorwaarde dat de adressant verplicht is voor het lokaal en de schoolmeubelen behoorlijk zorg te dragen, alle eventueele schade daaraan te vergoeden en de kosten van het gaslicht, wan neer dat bij de lessen gebruikt wordt, voor zijne rekening te nemen. Voor de twee betrekkingen van onderwijzer der 2de klasse aan de openbare lagere school n°. 2 voor minvermogenden, tegen eene jaarwedde van ƒ600, zijn twee drietallen opgemaakt, ais: lste drietal. 1. N. P. J. Woensdregt, te Schie dam; 2. B. J. Troll, te Wassenaar; 3. W. S. P. Hoff, te Schermer. 2de drietal. 1. L. P. Haring, te Veghel2. B. J. Troll; 3. W. S. P. Hoff. Ter vervulling der ontstane vacature aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der 2de klasse voor jongens, is de na volgende voordracht opgemaakt: 1. C. A. Staal, in 't bezit eener akte als hoofdonderwijzer; 2. J. J. Werst; 3. C. Van dtr Waals, de eerste te Zwolle, de beide laatsten alhier werkzaam. Aan deze betrekking is eene jaarwedde van 450 ver bonden, terwijl de te benoemen hulponderwijzer, wanneer de lusschenschool zal zijn opgericht, naar die school zal worden overgeplaatst. Aangaande een adres van commissarissen der Leidsche bouwvereeniging, verzoekende koste- loozen afstand van het terrein naast het Nosoco- mium op de Oude Vest. ten einde daarop eenige burger- en arbeiderswoningen te bouwen stellen B. en W. voor aan adressanten te ken nen te geven dat de Raad bereid is bedoeld ler- re.n, na altrek van eene strook van ongeveer 21 /2 meter breedte aan de zijde van het Nosoco- mium ten einde als toegang te strekken tot dat gebouw, kosteloos aan de vereeniging af te staan ter bebouwing, wanneer de nader in te dienen plannen de goedkeuring van den Raad zullen hebben verkregen. De niet onbelangrijke kosten welke met de inrichting van de Lakenhal tot Museum zijn ver bonden geweest, zoomede de voor het onderhoud noodige uitgaven leveren, naar het iuzien van B. en W.t voldoenden grond op, om van de be zoekers een geringe bijdrage ter tegemoetkoming van die kosten te vorderen. In overleg met de Commissie voor de bewaring van voorwerpen van waarde of belangrijk voor de oudheidkunde en de geschiedenis der kunst, hebben B. en W. dien tengevolge de navolgende verordeningen ontwor pen, welke zij aan den gemeenteraad ter vast stelling aanbieden, ten einde deze aan de goedkeuring des Konings te onderwerpen: „Ieder persoon die het stedelijk Museum wenscht te bezoeken, betaalt, met uitzondering van de Zondagen, als wanneer de toegang zonder beta-

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2