LEIDSCH DAGBLAD. IN'0. 4220. Dinsdag A0. 1873. 11 November. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PIUJS DER AD VERPESTTEN Van 1—6 regels.1.05. Iedere regel meern 0.17£. Grooterc letters naar plaatsruimte. LEIDEN, lO November. Morgenavond of anders Woensdag zal, bij open witte bloem, de Victoria-kas in den Hortus ten tweeden male verlicht zijn. HH. curatoren en professoren der Hoogeschool en andere familién met dames zijn uitgenoodigd van 7 tot 8 uren, HH. studenten van 8 lot 9 uren, terwijl verdere belangstellenden zich kunnen aanmelden van 9 tot '10 uren, bij kleine getallen tegelijk. Als de verlichting doorgaat, zal een lantaren aan het hek van den Hortus geplaatst zijn. Onze werisch, indertijd te kennen gegeven, dat ook hier ter stede het met goud bekroonde geschiedkundig tafereel van de hand van onzen stadgenoot den heer D. F. Van Heyst, George de Lalaihg, mocht worden opgevoerd, zal dus ver vuld worden. Donderdag-avond toch zal dit tooneel- werk in onzen schouwburg door de Amsterdamsche Vereenigde Tooneelisten worden vertoond. Wij achten het daarom niel ongepast te herhalen wat wij toen zeidendat de eerste opvoering te Am sterdam algemeenen bijval heeft gevonden en dat het Handelsblad vertrouwde „dat de Amsterdam mers de Vereenigde Tooneelisten in hunne proel- neming met goede stukken krachtig zouden on dersteunen, vooral waar schrijver en vertooners zoovele blijken van talent hebben gegeven." Mo gen de bewoners der hoofdstad onze stadgenooten in dit opzicht niet beschamen. Ook thans is weder, evenals bij de vorige eranderingen in den dienst der Spoorwegmaatsch., vanwege de postadministratie alhier eene naar den winterdienst gewijzigde lijst verschenen, aanwij zende den tijd voor de laatste lichting der brie ven, bestemd voor het binnen- en buitenland. Deze postlijst behoeft overigens geene aanbeveling meer, daar zij door hare nuttigheid haar weg reeds lang gevonden heeft. De Minister van Oorlog heeft goedgevonden len lsten luitenant-kwartiermeester J. Warnsinck Rn het 8ste regiment infanterie over te plaatsen :ij het 4de regiment van het wapen, met bestem ming voor het 3de bataljon, alhier in garnizoen. Uit het jaarboekje voor ambtenaren der belastingen van 1873 blijkt dat de heer Schaalje, le Stompwijk, op 8 Maart 1874 niet 51, maar 50 dienstjaren zal tellen. In alle geval is de heer Tengbergen van hen die langer dan 50 jaren ambtenaar zijn geweest de eerste in rang. - Op de algemeene vergadering der Holland- sche maatschappij van fraaie kunsten en weten schappen, op 19 Sept. jl. alhier gehouden, is medegedeeld, dat op de prijsvraag„de vereischten der kanselwelsprekendheid" éen antwoord is inge komen, met de kenspreuk„de meeste van dezen is de liefde"dat de beoordeelaars, in wier han den dit antwoord is gesteld, eenparig van meening waren, dat, niettegenstaande het vele goede dat cr in gevonden wordt, het niet voor eene be looning met de gouden medaille kon in aanmer king komen, terwijl de wet geene andere bekroning of blijk van waardeering, waarop een der beoordeelaars had gewezen, in dit geval toe liet, en dat het algemeen bestuur zich met bet praeadvies der beoordeelaars had vereenigd. Den leden werd herinnerd, dat de antwoorden °P de prijsvraag „Opgave en toelichting van spreuken of gezegden in de volkstaal aan den Bijbel ontleend" moeten worden ingezonden vóór d Januari 1874. Als nieuwe prijsvraag is gekozen: „Een Neder- l&ndsch blijspel." Hierop worden antwoorden inge wacht voor 1 Januari lö75L bij den algemeenen secretaris S. Essenius Gieeff, te Dordrecht. De maatschappij looft hare gouden medaille, ter waarde van driehonderd gulden, uit, voor het voldoende en best gekeurde antwoord, en ingeval van bekroning, een zilveren medaille van gelijke grootte en stempel, voor het daaraan meest bij komende. De heer J. A. Smits van Nieuwerkerk, te Dordrecht, is door de Sociélé Royale de la Numismatique Beige, gevestigd te Brussel, be noemd tot buitenlandsch lid. Door wijlen vrouwe J. M. M. Jager, wed. J. Scholling, is vermaakt aan het gereformeerde weeshuis te Haarlem een legaat van 20,000 in Russ. certificaten, rentende 5 pCt., vrij van suc cessierechten. Door den Senaat van de Utrechtsche Hooge school is aan den minister van binnenl. zaken een adres gezonden, strekkende tot betere rege ling der traktementen van de hoogleeraren aan de universiteiten. Zr. Ms. verdedigingsvaartuig Wodantot dusver dienst gedaan hebbende als kost-schip te Rotterdam, zal vermoedelijk voor den dienst worden afgekeurd en alsdan vervangen worden door een der kanonneerbooten, aldaar in conservatie. Naar men ons meldt heeft de arrondisse- ments-rechtbank in Den Haag, in eene buitenge wone zitting op Zaterdag, dén heer Mr. P. W. A. Corf van der Linden, advocaat, benoemd tot derden curator in het faillissement van de firma O vei klift en Co. Tevens heeft de rechtbank een bevel tot inhechtenisneming tegen de twee indi- vidueele leden der genoemde firma uitgevaardigd. Burg. en Weth. van Den Haag hebben den Gemeenteraad het voorstel gedaan de aangeboden pachtsom van f 1000 voor de restauratie in het Gemeentehuis te Scheveningen niet toe te wijzen, daar die som ver beneden het bedrag is dat zou mogen worden verwacht. Door den minister van oorlog is besloten om aan de buskruitkarren, benoodigd voor het bataljon mineurs en sappeurs, een geheel nieuwe verpakking te laten aanbrengen, naar een stelsel, dat veel meer veiligheid aanbiedt dan het thans bestaande. Naar men verneemt, bestaat bij de regeering het voornemen om in de nabijheid van Utrecht een groot artillerie-park aan te leggen; er zou daartoe op een buiten de gemeente liggend terrein, door de regeering reeds het oog geslagen zijn. Z. M. heeft benoemd tot commandeur der orde van den Ned. Leeuw Mr. W. baron Van Heeckeren van Keil, dir. van het Kabinet des Konings. Gemengd Nieuws. Het prov. gerechtshof in Zeeland heeft P. Blomme, oud 51 jaren, beschuldigd van eene vrouw op den openbaren weg moedwillig te hebben aangegrepen, in een sloot geworpen en haar met een mes bloedende wonden te hebben toe gebracht, veroordeeld tot eene gevangenisstraf van vijf jaren en in de kosten. Vr ij dag-avond is te Deventer in den IJsel gesprongen en verdronken de heer A. H. G. M., gewezen landmeter b'y het kadaster. De ongelukkige, die eerst 23 jaren oud was, was voor een paar dagen wegens wangedrag uit zijne betrekking ontslagen, en heeft vermoedelijk om deze reden een einde aan zijn leven gemaakt. Zijn lijk is den volgenden morgen, kort bij de brug, waar het was vastge raakt, gevonden en naar het gasthuis gebracht. Dezer dagen ontstond te Bussum brand in een der keeten bewoond door werkvolk van de in aanbouw zijnde spoorbaan. In een oogen- blik tijds stond ook de tweede in brand, met het ongelukkig gevolg dat buiten den inboedel, die zoo goed als geheel verbrand is, ook een kind, een meisje van ruim anderhalfjaar, in de vlammen is omgekomen. De telegraaf heeft dezer dagen het bericht gebracht, dat tot president der Republiek van San Domingo benoemd was de heer Ganier d'Abin. Deze bekende avonturier ving zijne loop baan aan in de stralen van Montmartre. Toen hij grooter was geworden, beproefde hij zijn for tuin in andere hemelstreken en toen hij ook daar niet slaagde, keerde hij naar zijn vaderland terug en werd soldaat. Hij bleef in de gelederen tot weinige jaren geleden, zonder eenige rol te spelen, en toen hij ontslagen werd nam hij dienst bij een Siameesch edelman, die met eene zending te Parijs was belast en dien hij in de betrekking van kamerdienaar volgde. Ganier d'Abin werd in Siam gedurende den oorlog tot kolonel verheven, met den rang van Generaal. Tijdens den Duitsch-Fran- schen oorlog keerde hij naar Frankrijk terug en bood Gambetta zijne diensten aan als generaal. Deze wilde hem echter slechts als kolonel aanstellen. Den 18den Maart voegde hij zich bij de opstandelingen van Parijs, en de Commune maakte hem tot mili tair bevelhebber in Montmartre. Toen de opstand overwonnen werd, wist hij te ontsnappen en het laatst, dat rnen van hem hoorde, was, dat hij in Carthagena opgesloten was met de intransigenten. Het blijkt echter dat hij heeft weten te ontkomen en thans is hij president eener Republiek en zal hij van de vertegenwoordigers van vreemde mogendheden de geloofsbrieven in ontvangst nemen, misschien ook wel van de Fransche zelve. KOLONIËN. BATAVIA, 27 September. Van Benkoelen zijn de volgende nadere berichten ontvangen De toestand in de Ommelanden is beterende. De opstandelingen zijn voor onze troepen naar Lebong en Sindang teruggeweken. Door den ka pitein Hollanders is gerapporteerd, dat pasirah Samban Anak dalam met eenigen aanhang en vergezeld van 40 kwaadwilligen uit Lebong stand houden in een doesoen nabij Doerian Amparan. Zij zijn voorzien van 2 lila's en 3 geweren en hebben zich achter een palissadeering opgesteld. Zware bandjirs en gebrek aan middelen tot het over steken der rivieren vertraagden den marsch der kolonrie. De weg tot Sakion is over ongeveer 10 palen begaanbaar gemaakt. Van Padang is een mortier aangebracht. In de Strails Times van den 19den dezer leest men: Wij ontvingen heden het volgende telegram van Penang: „Te Laroch is op de Midge gevuurd twee officieren zijn gevaarlijk gewond. Tunku Muntru's huis is in den afgeloopen nacht in de lucht gesprongen." Men zal zich herinneren, dat de gouverneur van Singapore met twee schepen (de Midge was een daarvan) naar Laroet is geweest, doch met een der schepen naar Singapore is teruggekeerd. r Den 23slen had in Solo eene zware hagel storm plaats, des middags omstreeks halfdrie;

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1