in Den Haag, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der Pruisische orde van de Kroon 4de kl., hun door Z. M. den Duitschen Keizer, Koning van Pruisen, geschonken. Z. M. heeft benoemd tot ontv. der in- en uitg. rechten en acc. te Bath, met gelijktijdige opdracht van den dienst der in- en uilklaring en der visi tatie aldaar, den heer C. Klos, thans rijks-ontv. te Roode Sluis; eervol ontslag verleend als ontv. der registr. en dom. te IJselstein, met vrijlating om zijn aanspraak op wachtgeld te doen gelden, aan den heer C. Van Berkel; pensioen ad f 100 'sjaars verleend, met ingang van 1 Jan. 1S74, aan de predikants-weduwe B. H. Franken geb. Hommes, te Delden. Gemengd Nieuws. Te Nottingham is Zondag 11. een der kerken door brand grootendeels vernield. De brand ontstond tijdens den dienst bij den ver warmingstoestel, en de predikant bemerkte dien 'teerst. „Toehoorders," zeide hij, „er is hier zoo hevig gestookt, dat de atmospheer te heet is; ik moet daarom deze godsdienstoefening sluiten." Door deze tegenwoordigheid van geest werd een paniek voorkomen en verlieten de aanwezigen in orde het gebouw. De aannemers der spoorwegbrug in de Wijnhaven te Rotterdam hebben, na het her haaldelijk doorbreken van den kunstdam, besloten dien niet meer te herstellen, maar hem op te ruimen en de pijlers van de brug nu verder boven water op te metselen. Met een en ander is men thans druk bezig. Dezer dagen had in de nabijheid van het spoorwegstation Mont-St.-Guibert te Brussel het volgende plaats: Het varken eener oude vrouw was losgebroken en liep op den spoorweg; in haren ijver om het beest weder machtig te wor den en terwijl zij het naliep, bemerkte de vrouw niet, dat een trein achter haar aankwam die weldra zoowel de oude vrouw als het varken overreed en vermorzelde. De stoomboot Agradie onlangs op de hoogte van Point de Galle is vergaan, had ook een groote menagerie wilde dieren aan boord, bestemd voor den zoölogischen tuin te Londen. Behalve dat door de hevige branding een zieke matroos van het dek werd weggeslagen en in de golven omkwam, werden ook de meeste kooien aan stuk geslagen, waarin zich de wilde dieren bevonden, die niet weinig de redding bemoeie- lijkten der equipage en passagiers die zich in de sloepen naar land begaven. Van het groot aantal olifanten, tijgers enz. gelukte het slechts éen olifant al zwemmende de kust te bereiken. Eenige maanden geleden is, gelijk men zich herinnert, nabij het station Laren van den Staatsspoorweg van Arnhem naar Hengelo, ten gevolge van den verkeerden stand van een wissel, een spoortrein gederailleerd. Naar aan leiding daarvan is eene gerechtelijke vervolging ingesteld tegen den toenmaligen stations-chef te Laren en een arbeider aldaar, en Woensdag heeft de rechtbank te Zutfen, uitspraak doende in deze zaak, die twee personen veroordeeld tot twee maanden cellulaire gevangenisstraf. De bedoelde arbeider heeft tegen dit vonnis appèl aange- teekend. Gisterochtend is door de politie te Rotterdam aangehouden een persoon, die zich op naam van een boekhandelaar te Dordrecht door middel van oplichting had meester gemaakt van eene hoeveelheid schrijfboeken en papier, ten nadeele van den papierhandelaar Spanjersberg in den Oppert. Nadat hij den agent, die hem naar de politiewacht zou overbrengen, had weten te ontsnappen, is hij door een der commissarissen van politie gegrepen. Twee ambtenaren van den Gr and Central Beige zijn gearresteerd wegens het ont vreemden van 270 obligation in de Maatschappij AntwerpenRotterdam, welke zijn genegotieerd onder valsche handteekeningen. Te Gorcum zijn twee zesjarige jon getjes bij het dichtdraaien der Korenbrug in de kolk der sluis gevallen, met het ongelukkig gevolg dat alleen het zoontje van Van Keulen is gered, doch dat van Van Erp twee uren later levenloos is opgevischt Een overtalrijk publiek, dat meer malen tot stille moest aangemaand worden, woonde gisteren de correctioneele zitting der rechtbank te Rotterdam bij, alwaar drie personen terechtstonden, aangeklaagd van omstreeks 3 September 11. des nachts, uit het pakhuis van een spekslager, eenige zijden Amerikaansch spek te hebben gestolen, na met geweld de deur van dat pakhuis te hebben opengebroken; alle drie althans medeplichtig te zijn, door gezamenlijk het ontvreemde desbewust te helen en te verkoopen; 35 getuigen werden gehoord, ten einde de verschillende omstandig heden, zooals het nachtelijk vervoer, den verkoop van het spek en het deelen van het daarvoor ont vangen geld, aan het licht te brengen en daarvoor de schuld der beklaagden aan te toonen die halsstarrig ontkenden. Dedrie beklaagden zijn, tijdens hun verblyf in de gevangenis, steeds van elkander gescheiden gehouden, ten einde geen plan de campagne te kunnen ontwerpen, wat vaak in de gevangenis gebeurt. Ook ter rechtzitting werden zij eerst buiten elkanders tegenwoordigheid onder vraagd en waren hunne opgaven zeer uiteenloopend en in strijd met hunne vroegere verklaringen voor den commissaris van politie en den rechter van instructie. Een hunner, „de sterke Jan" bijgenaamd, gaf blijk van een gevatheid om de pertinente vragen zeer breedsprakig te beantwoorden, zonder even wel een bepaald antwoord te geven op de vraag de andere, door den vorigen steeds als hoofd schuldige aangewezen, bepaalde zich bij het zeg gen van „men heeft bepaald den verkeerden voor" en, ofschoon een aantal getuigen hem herken den, hield hij vol: „ze hebben abuis." Enkele incidenten deden voorts beider onbeschaamde houding uitkomen. Na afloop van het langduiige getuigenverhoor trok het O. M. het eerste punt van aanklacht, den diefstal n. 1., in, doch achtte de medeplichtigheid volkomen bewezen, waarvoor de subst.-officier, Mr. Roest, een cellulaire gevan genisstraf van éen jaar voor ieder requireerde. Voor den derden beklaagde voerde advocaat Van Buren Jr. de verdediging en concludeerde tot diens vrijspraak. De uitspraak heeft over 8 dagen plaats. Volgens een Fransch blad bevindt zich thans te Parijs een schaakspeler, die alles wat tot dusver in deze kunst gezien is, nog verre overtreft. Hij speelt drie partijen te gelijk, zonder ze te zien en wint ze alle. Te gelijkertijd speelt hij kaart en wint in de meeste gevallen eveneens. Middelerwijl slaat men elke seconde of om de twee seconden op een klok en bij het einde der partijen zegt hij met juistheid hoeveel slagen men gedaan heeft. Bovendien worden door iemand achter hem onophoudelijk kleine balletjes tegen zijn rug geworpen; hij telt ook deze zonder er éen te missen en reciteert eindelijk, na afloop der verschillende partijen, een vers dat hij onder het spelen gemaakt heeft. Deze wonderman, zooals men hem wel noemen mag, is een Indiër van geboorte. Uit Deventer wordt gemeld: Maandag avond ontstond in een kroeg alhier tusschen huzaren en burgers twist, die spoedig tot een vechtpartij overging, waarbij twee huzaren door messteken zoo erg verwond werden, dat zij naar de garnizoens-infirmerie moesten worden gebracht. De persoon, die door de politie als de vermoedelijke dader is gearresteerd, is een jongeling, een land bouwer uit het naburige Epse. Dinsdag-morgen naar de infirmerie in tegenwoordigheid der beide verwonde militairen gebracht, is hij door dezen als de schuldige herkend. Ofschoon het gerucht verspreid was, dat een der militairen reeds over leden was, kan evenwel worden medegedeeld, dat tot nog toe de toestand van beiden niet zóo erg is, dat er gevaar voor hun leven bestaat. BUITENLAND. Prankry k. Het ministerie zal zijn verzoek om ontslag uitstellen tot over de verlenging van 't mandaat van den president is beslist. Het zal, indien het geïnterpelleerd wordt, aanblijven tot het geant woord heeft. In de parlementaire kringen worden als waarschijnlijk vermeld de volgende wijzigingen Ernoul en Bouillerie zouden het ministerie ver laten, Beulé zou het departement van onderwijs aanvaarden, Batbie dat van justitie, Mathieu Bodet koophandel, Goulard binnenlandsche zaken; de overige ministers zouden blijven. De heer Léon Say heeft verzocht de Regee ring te mogen interpelleeren over het niet bijeen roepen der kiezers-colleges in de departementen die niet vertegenwoordigd zijn. De interpellatie is op den 13den aan de orde gesteld. Tot vice-presidenten der Nationale Verga dering zijn gekozenBenoist-Azy, met 337, Goulard met 365, Martel met 404 en Chateau Latour met 360 stemmen; de secretarissen van vroeger zijn herkozen. De heer Buffet is benoemd tot Voorzitter der Nationale Vergadering, met 384 van de 393 stemmen, onder welke 5 blanco. De ïndépendance bevat drie uitvoerige artikelen van de hand des heeren Emile de Laveleye, waarin hij betoogt dat het herstel der Monarchie in Frankrijk door eiken goedgezin- den vaderlander moet worden verworpen, omdat dit eene revolutie in het binnenland en een oorlog met het buitenland tengevolge zou hebben. Het uur der Monarchie is nog niet aangebroken. Mis schien zal het eenmaal slaan, maar slechts dan, als elke poging om de Republiek te vestigen, be paald mislukt is. Indien de gematigde republi keinen eenmaal overvleugeld werden door de onverzoenlijke republikeinen, dan wellicht zou Frankrijk een redder roepen. Thans ziet men daarvan de noodzakelijkheid niet in. Te Bordeaux had men misschien den troon kunnen herstel len, te Versailles zou dit slechts mogelijk zijn door een coup de force ou de majorité, die door het land verloochend en door Europa ver oordeeld zou worden. De eenvoudigste oplossing is, dat het tegenwoordige régime definitief geor ganiseerd worde. De hoofdzaak is dat er eene Eerste Kamer in het leven worde geroepen; voorts dat het aantal afgevaardigden met de helft worde verminderd, die volgens een beter kies stelsel behooren gekozen te worden, en ten derde moet de President niet door het volk, maar door de beide Kamers worden benoemd, onder toe kenning van het schorsend veto en het recht van ontbinding. De Temps ziet in 't voorstel, om Mac Mahon voor tien jaren aan 't hoofd des bestuurs te laten, niets anders dan de bedoeling om de dictatuur in te voeren. Men heeft, zegt het blad, geen Koning kunnen vinden, en nu wil men tot eiken prijs de vestiging der Republiek tegengaan. Men heeft zich zelfs niet de moeite gegeven, om na te den ken over hetgeen er gebeuren zou, als de Maar schalk, eenmaal voor tien jaren tot Hoofd des Staats benoemd zijnde, zich niet kon vereenigen met de wetten, die men later zal indienen om zijn gezag te omschrijven. Neem aan, dat dit bezwaar zich zal voordoen, zal de Kamer dan niet gebonden zijn En indien ze, om dit conflict zich niet bekommerende, toch haar souverein gezag dacht uit te oefenen, zou Mac Mahon dan zijn ontslag niet kunnen indienen, en zou die nieuwe nederlaag der rechterzijde, ook volgens hare eigen zienswijze, niet nog wat erger zijn dan het terug treden van den graaf van Chambord Het voorstel der rechterzijde is uit alle oogpunten onaanne melijk. Niemand verklaart zich tegen eene redelijke verlenging van Mac Mahon's mandaat, mits er geen zweem van dictatuur overblijve en de verlen ging niet dienstbaar kan gemaakt worden aan het smeden van nieuwe intriges. Met andere woorden, in die verlenging moet de erkenning der Republiek opgesloten liggen. Duitschlaiicl. Te Bieberich is de geheime werkplaats van een valschen munter ontdekt, die reeds met goed gevolg een aantal valsche Nederlandsche rijksdaal ders, Badensche guldens en Fransche vijfirancs- stukken had vervaardigd en uitgegeven. Hij heet Schwarzel. Zijne vrouw en eene vriendin, zekere vrouw Schmidt, die ijverig hadden geholpen om de valsche stukken aan den man te brengen, zijn met hem gearresteerd. Uit Oldenburg wordt het volgende medegedeeld: Terwijl schier allerwegen wordt gewezen op de herhaalde conflicten tusschen Piegeering en geeste lijkheid gerezen, maakt het groothertogdom daarop gelukkig een uitzondering. Dit is zelfs in die mate het geval, dat de geestelijkheid dezer dagen een bezwaar uit den weg heeft geruimd, dat wellicht te eeniger tijd aanleiding tot moeieïijk-

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2