LEIDSCÏÏ DAGBLAD. N°. 4217. Vrijdag A0. 1873. 7 November. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. STEMPELING VAN DE WEEGWERK- TUIGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, gezien alinea 2 van art. 1 der Wet van 31 December 1872 Staatsblad n°. 160), bepalende dat de weegwerktuigen, tot op 31 December 1873 in gebruik, van den ijk zijn vrij gesteld tot 1 Januari 1880; herinneren bij deze den inge zetenen dezer gemeente hunne verplichting om, overeen komstig art. 9 van het Koninklijk besluit van 4 September 1873 Staatsblad n°. 127), die weegwerktuigen van een bijzonder merk te doen voorzien, onder mededeeling dat daartoe door den IJker, chef van dienst, zitting wordt gehouden in het lokaal van den ijk, op de Aalmarkt, naast de Gemeente-Apotheek, en wel: voor de tafel-balansen en de weegwerktuigen voor fijne weging, in gebruik bij medicijnbereiders, goud- en zilver smeden, speciehandelaars, beleenbankhouders en verdere in goud- en zilver handelende personen, voor wijk VI, VII, VIII en de buitenwijk op den 7 Nov., telken dage van des morgens 9 tot des namiddags' 8 uren. Tevens worden de belanghebbenden indacT»'fig*^emaakt op de schade en moeielijkheden, waaraan zij ilich zouden blootstellen door hunne weegwerktuigen niet in tijds van het voorgeschreven merk te doen voorzien. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aan- plakkiug en door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Bnrgem. E. KIST, Secretaris. Leiden, 26 September 1873. LEIDENp 6 November. Gistermiddag omstreeks 4 uren geraakten twee paarden van den lieer S. op de Haarlem merstraat op hol. Zy ré'nden in woeste vaart de straat door; by de Hévenbrug werd een lantaarn van hel rijtuig afgéslagen, en niettegenstaande een groot aantal personen^hadden getracht ze tot staan te brengen, ging het steeds voort tot nabij Leider dorp. De koetsier, die in groot gevaar verkeerde en verscheidene malen om hulp had geroepen, is met den schrik vrijgekomen; de paarden waren aan hun achtèfpooten zwaar gekwetst en hadden de hoefijzers verloren, terwyl het rijtuig beschadigd was. Even na dit ongeval viel door het gedrang een öjarig knaapje tegen een handwagen aan, bekwam daardoor een wond in het aangezicht en werd by den apotheker V. ingebracht, die het kind, dat hevig bloedde, de noodige hulp ver leende. Gisteren is te Rotterdam aanbesteed het maken èn' leveren van zes ijzeren scheepsboeien, elk wegende ongeveer 1150 kilogram. Daarvoor is ingeschreven als volgtKon. Ned. Grofsmederij, LeidenJ *'4750; Evrard, Van Duyl Sc De KruyfF, DelfshaVen, f 3780; wed. C. Boele Zonen, Slikkertféer, f 3716; R. S. Stokvis Zn., Rot terdam, f 3690; B. Wilton, idem, f 3480; C., Gips Sc Zonen, Dordrecht, f 3486; M. Van der Kuyl, Slikkerveer, f 3372D. A. Schretlen Co., Leiden, f 3351J. Sc K. Smit, Krimpen a/d Lek, f 2760; De Jotigh Co., Oudewater, f 2736; Nardto'n 'Luckerhdff Co., Zierikzee, f 2400. Aan het Verslag van den staat der Rijks instelling van het onderwijs in Indische taal-, land- en volkenkunde te Leiden, over het studie jaar 187Ö1873, voorkomende in de Staats-Ct. ontleenen wijOfschoon de vakken, waarin onder wijs wordt gegeven, aanmerkelijk zijn toegenomen, schijnt eene verdere uitbreiding noodzakelijk. Im mers bij Koninklijk besluit van 30 Oct. 1872 wordt het afleggen vin een examen toegestaan in elke in Nederlandsch-Indië inheemsche taal, onverschillig waar en hoe zij wordt onderwezen. Het spreekt van zelf dat hierdoor aan de Rijksinstelling eene geweldige concurrentie kan worden aangedaan, wanneer particulieren of gemeente-instellingen zonder eenig contróle onderwys gaan geven in de een of andere inlandsche taal, onverschillig of die voor den aanstaanden ambtenaar van belang is of niet, vooral wanneer, zooals nu het geval is, aan de Rijksinstelling slechts in enkele dier talen onderwys kan genoten worden. Vooral is dit het geval nu door het overgroot aantal adspiran- ten het examen vergelijkend geworden is, en het er op aankomt zooveel punten mogelijk te behalen. De gemakkelijkste weg daartoe is voorzeker, zich voor zooveel talen als mogelijk is, klaar te maken, vooral daar, bij de geringe eischen die voor zoovele weinig bekende tongvallen, die nim mer wetenschappelijk beoefend zijn, gesteld kun nen worden, het afleggen van een even voldoend examen niet veel inspanning kan kosten. Ofschoon nu de Rijksinstelling aan deze concurrentie nim mer geheel het hoofd zal kunnen bieden, daar zij zich zal moeten bepalen om onderricht te geven in die tongvallen, welke door daartoe be voegden op eene wetenschappelijke wijze kunnen worden onderwezen, is het eene levensquaestie geworden, dat althans voor zulke talen bekwame docenten optreden. De gevolgen van het ontbre ken dier gelegenheid aan de Rijksinstelling doen zich nu leeds gevoelen. Terwyl tot nu toe het getal studenten steeds klimmende was, is met den aanvang van den cursus 18731874 eenige achteruitgang zichtbaar. Zij richten zich bij voor keur naar die inrichting waar de gelegenheid om voor de meeste talen klaar te komen geopend is. Aangenaam is het daarom, dat er bij de begroo ting voor 1874 eene som is uitgetrokken ter be zoldiging van eenen privaatdocent in de Soendasche taal, en de verwachting wordt gekoesterd dat althans voorloctpig de bestaande leemte op voldoende wijze zal zijn aangevuld. Het stoomschip Conrad, kapt. Graadt van Roggen, van Batavia naar het Nieuwediep, ging 1 Nov. het Suezkanaal in, kwam den 3den dezer te Port Said en vertrok van daar op 5 dezer, des morgens. Nog zullen met het van Suez naar Batavia bestemde stoomschip Holland de reis naar Indië aannemende officieren-van-gezondheid J. Van Dorsten en J. K. Stakman Bosse, benevens de adjudant-onderofficier-meester-geweermaker 3de kl. P. H. Frölich, vergezeld van zijne echtgenoote en acht kinderen. In het reeds gemelde detache ment is begrepen de sergeant-majoor F. Favre, die, vergezeld van zijne vrouw en éen kind, zijne bestemming zal volgen. Het plan om Z. M. den Koning bij ge legenheid van het 25jarig Koningschap door de schoolkinderen een geschenk te doen aanbieden, wordt met ernst op touw gezet. Er heeft zich een Centraal Comité van uitvoering, uit onderwijzers van allerlei richting, gevormd dat zijn zetel te Amsterdam heeft. Dit comité verzond dezer dagen door middel van de arrondissements-comité's die zich hier en daar reeds gevormd hebben, een circulaire aan alle onderwijzers en onderwijzeressen in Nederland, bevattende, na een warm woord van aanbeveling en opwekking, de volgende be palingen welke eene gewenschte uitvoering van het plan waarborgen1°. Geen maximum of minimum van contributie wordt vastgesteld. De cent van het arme kind is even welkom als de ruimere bijdrage van het meer gegoede. 2°. De hoofdonderwijzer of hoofdonderwijzeres zendt de geïnde bijdragen vóór uil. November a. s. legen quitantie aan den Penningmeester van het arron- dissements-comité, met opgave van den naam en de standplaats van het hoofd der school en het getal leerlingen, die bijgedragen hebben. 3°. Het arrondissements-comité maakt de ontvangen gel den met de daarbij gevoegde opgaven gnmiddellijk over aan Penningmeesteren van het Centraal, Comité en ontvangt quitantie over het bedrag. 4°. Hel Centraal Comité plaatst de ontvangen som men bij de Associalie-Cassa. 5°. Bij de keuze van het geschenk stelt zich tyet Centraal Comité in betrekking met de Arrondissements-Comite's en raadpleegt personen van erkenden kunstzin en smaak. 6°. Aan het geschenk wordt toegevoegd een album, inhoudende aanduiding van de scholen de namen van de hoofden dier school en het getal leerlingen, dat elk van hen vertegenwoordigt 7°. Mochten niet schoolgaande kinderen bijdragen komen aanbieden, dan worden ook deze in ont vangst genomenin 't album wordt dan 't aantal dier schenkers afzonderlijk vermeld. 8°. De onver mijdelijke onkosten, die de uitvoering van het plan veroorzaakt, worden gekweten uil de inko mende bijdragen of de renten daarvan. 9°. Aan het einde van zijne werkzaamheden doet het Centraal Comité de meest volledige rekening en verantwoordiging van zijn beheer. Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat de manschappen van het bataljon mineurs en sappeurs, die voor ambachtslieden bestemd zijn, een onderscheidingsteeken op den linkerarm zullen dragen, aanwijzende tot welk ambacht zij behoo- ren. Voor de onderofficieren zal dit van goud en voor de minderen van rood kemelsgaren moeten gemaakt worden. In de orde van de Eikenkroon zijn benoemd: tot grootkruis, graaf T. Serclaes Wommersom, buitengewoon gezant en gevolmachtigd Minister, Gouverneur van Oost-Vlaanderentot commandeur, Prof. G. Nypels te Luik; tct officier O. de Grave, provinciaal griffier van Oost-Vlaanderen en tot rid der, Prof. H. van Hulle, hoogleeraar bij de Staats school voor horicultuur te Gent. Blijkens de Memorie van Toelichting tot de muntwet is de Minister van Financiën met zijn ambtgenoot van Koloniën in overleg getreden over hetgeen de Staatscommissie bij het tweede en derde wets-ontwerp, in haar nader verslag voorkomende, voorstelt aangaande de wijzigingen, die in de muntwetgeving van Nederlandsch-Indië en van de Koloniën in West-Indië zullen moeten gebracht worden, ten gevolge van de verandering in de muntwetgeving in het Moederland. Maar welke de uitslag van het overleg moge zijn, dat daardoor het nemen eener beslissing omtrent het in het Moederland te volgen stelsel niet behoeft te worden opgehouden. Hieruit volgt dus dat de in art. 2, der wet van 1 Mei 1854 Staatsblad n°. 75), vermelde zilveren standaardspeciën, zooals die zijn verordend by de muntwet van 26 Novem ber 1847, hangende dat overleg, en ook na de aanneming van den gouden standaard voor Neder land, voorloopig in Nederlandsch-Indië instand- blijven, gelijk in het kort bericht over de strekking der nieuwe muntwetgeving met juistheid was bericht. Te Florence zal van 41 tot 25 Mei 1874 een internationale tentoonstelling van tuinbouw worden gehouden; tevens zal tijdens de expositie een internationaal botanisch congres bijeenkomen. Blijkens het programma bedraagt het aantal prijzen 248. Indien al 't gevraagde wordt ingezonden belooft het een zeer belangrijke expositie te worden. Volgens een bij het Depart, van Marine ontvangen bericht was Zr. Ms. schroefstoomsch.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1