N°. 4216. A0. 1873. Donderdag 6 November. STADS-BERICHTEN. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1.40. Afzonderlijke "Nonuners.n 0.02. Deze Courant wordt dagelijksmet uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PJHJS'UER ADYERTENTIEN: Van 1—G regels1.05. Iedere regel meer.0.17*. Greolcre letters naar plaatsrfulnle. STEMPELING VAN DE WEEGWERK- TUIGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, gezien alinea 2 van art. I der Wet van 31 December 187*2 (Staatsblad n°. 160), bepalende dat de weegwerktuigen, tot op 31 December 1873 in gebruik, van den ijk zijn vrij gesteld tot 1 Januari 1880; herinneren bij deze den inge zetenen dezer gemeente hunne verplichting om, overeen komstig art. 9 van het Koninklijk besluit van 4 September 1873 Staatsblad n°. 127), die weegwerktuigen van een bijzonder merk te doen voorzien, onder mededeeling dat daartoe door den IJker, chef van dienst, zitting wordt gehouden in het lokaal van den ijk, op de Aalmarkt, naast de Gemeente-Apotheek, en wel: voor de tafel-balansen en de weegwerktuigen voor fijne weging, in gebruik bij medicijnbereiders, goud- en zilver smeden, speciehandelaars, beleenbankhouders en verdere in goud- en zilver handelende personen, voor wijk I, II, III, IV en V, op den 6 November, b VI, VII, VIII en de buitenwijk op den 7 Nov., telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren. Tevens worden de belanghebbenden indachtig gemaakt op de schade en moeielijkheden, waaraan zij zich zouden blootstellen door hunne weegwerktuigen niet in tijds van het voorgeschreven merk te doen voorzien. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aan plakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secretaris. Leiden, 26 September 1873. LEIDEN» Nfovember. In de maand October zijn binnen de gemeente Leiden geboren 126 kinderen, als: 60 zoons en 66 dochters, waaronder is begrepen 1 tweeling geboorte; overleden 81 personen, als: 8 mannen, 8 vrouwen, 32 zoons en 33 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 6gehuwd 31 paren:- De buitenplaats Buitenzorgaan den Hoógén Rijndijk onder Zoeterwoude, ié in eigendoró over gegaan 1 aan de heeren Halverhout én Co. te Nieuwer-Amstel, die er, naar men meent, eene kweekerij van zullen maken. De heer F. A. Van Loenen, pred. te Katwijk aan Zee, heeft het beroep naar Haarlemmermeer aangenomen. Op den staat der nalatenschappen, afkom stig van onderofficieren en verdere manschappen, behoord hebbende tot de landmacht in Ned.- Indië, waarvan de saldo's door de rechthebbenden bij het departi van koloniën behooren te worden gereclameerd, komen voor: P. F. J. M. W. Baert, /4.85b; J. W. L. Deldik, 2.73J. Dreef 4.95 J. Van Kampen, ƒ2.14; A. De Klerk, 4.89; G. Langezaal, 4.80; J. C. Mulder, 3.80; M. A. Olivier, ƒ2.44; W J. Van Tol, 3.02; P. Van der WaalSj ƒ1.65, allen uit Leiden; J. T. Jurgens, van Oeg'stgeest, ƒ4.50; G. 'Los, van Boskoop, ƒ3.15; J. Vink, van Noordwijk, 4.07 C. Van der Zwaan,'Van Zoeterwoude, 4.921 Het stoomschip Koning der Nederlanden kapitein Braat, is 2 Nov. te Padang aangekomen, ha een reis van 36 dagen, waarvan slechts 32 onder stoom; alles'wel aan boord. Uit Deventer wordt ons gemeldProfessor Jongeneel sprak op 't Grondwets-juhileum den werisch uit, dat èn regeering èn volksvertegen woordiging zich meer en meer mochten aansluiten, om Nederland nog meer te doen worden het land ^an ware vrijheid en wekte het publiek op, om voort te gaan met den strijd tegen alles, wat volksbeschaving en volkswelvaart in den weg staat. Met een speech, gewijd aan de nagedachtenis van Thorbecke, werd deze schoone rede geëindigd. Een daverend applaus bewees hoe 't publiek met de woorden van den spreker instemde, waarop 't muziekcorps van 't regiment huzaren inviel en de geestdrift ten top voerde. Op verschillende plaatsen liet zich des middags de muziek der dd. schutterij hooren, terwijl de schooljeugd door haar zelve georganiseerde optochten door de straten der stad hield, 's Avonds werden in den met smaak geïllumineerden muziektempel uitvoeringen ge houden door de verschillende muziekcorpsen. Aan 't onderling diner hebben 59 heeren deelgenomen terwijl de rederijkerskamer „Demosthenes" in de zaal der groóte sociëteit een zeer geanimeerd feesthal gaf. Bij de illuminatie, die uitmuntend gelukte, las men de volgende transparanten: 1848. Grondwet. 1873. Oranje, Thorbecke, Donker Curtius, Kempenaer, Storm, Luzac. Driehonderd negentig personen namen Maan dag-avond aan het diner, dat ter eere van het Cxrondswets-jubileum in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam werd gegeven. Voor het tooneel stonden vijf tafels overlangs en bijna onder den koepel de hoofdtafel overdwars. De ruimte was afgebakend van het overige gedeelte der zaal door eene zeer sierlijke vlaggenversiering met de namen der mannen van 1848 en de busten van onze drie Koningen. De tafel werd gepresideerd door den Burgemeester van Amsterdam. Verschil lende toosten werden uilgesproken. Den 30sten October overleed op 78jarigen leeftijd te Hyères de heer Mr. L. A Ligthenvelt, die tijdens de grondwetsherziening van 1848 Minister van R.-Katholieken Eeredienst was. Dê overledene stond hekend als een uitstekend diplo maat en bekwaam rechtsgeleerde. Vóór '48 was hij advocaat-generaal bij den Hoogen Raad. Na zijn aftreding als Minister was hij vele jaren gezant in Frankrijk.' De kunstschilder Alma Tadema heeft Maandag uit de handen van den Franschen Minister van schoone kunsten het kruis van het Legioen van Eer ontvangen. Omstreeks de helft van Augustus 11. hebben twee leden der commissie van uitvoering in Neder land voor den bouw van den Willemstoren te Dillenburg die plaats bezocht, en zich met eigen oogen overtuigd, dat de houw voorspoedig voort gaat. De toren is tot meer dan een derde van zijne hoogte opgetrokken, en geeft reeds nu een heerlijk vergezicht. Ook trekt hij als vanzelf de aandacht van ieder, die met den trein het voor elk Hollandsch hart zoo merkwaardig stadje nadert. Het uitzicht bestaat, dat de houw in 1874 zal voltooid zijn. Hiertoe werkt mede de nabijheid der steengroeve, opzettelijk voor den bouw aan gekocht en in bewerking. In den gevel zal prij ken het wapen van Prins Willem en het aan de christelijke oudheid ontleende, op hem toegepast symbool van den pelikaan, die met eigen bloed de jongen voedt. De aanzienlijke giften van aan zienlijke gevers en geefsters hebben de financieele bezwaren aanmerkelijk verminderd, en 't is eene betrekkelijk kleine som van eenige duizend guldens, die nog vereischt wordt; maar men meent de gegronde hoop te hebben, dat ook dit ontbre kende zal gevonden worden. De Haagsche Nieuwsbode meldtEr zijn verschillende onrustbarende berichten in de finan cieele kringen in omloop; men hoort van faillis sementen van voorname bankiershuizen gewagen, die reeds een feit of spoedig ophanden zouden zijn. Te Ulrecht zou een voornaam huis gesprongen zijn met een passief van l1/o millioen en de chef voortvluchtig; te Schiedam zou mede een geacht bankiershuis gefailleerd zijn en voor een niet minder aanzienlijk kantoor in Den Haag wordt gr.oote vrees gekoesterd. Wij -hopen dat -die vrees ongegrond moge blijken. De wetsvoordracht tot regeling van liet Nederlandsche muntwezenwaarvan het hoofd beginsel reeds is medegedeeld, bevat de volgende bepalingenDe grondslag van het Nederlaridsche muntstelsel is het goud. De rekënirigséenheid van dat stelsel blijft dë gulden, verdeeld in hónderd cents. De gulden bevat 0,60561 gram fijn goiid'. De Nederlandsche mübtspeciën zijn gouden stand penningen, zilveren en bronzen pAshiunt en góudéA nègotiepenningen. Gouden standpenningen zijn: het tienguldenstukhet vijfguldënstükzilveren pasmunt: het tweegulderistuk de galden, het vijf entwintig-een tsstuk, het tiencentsstuk, het vijf- cèntsstuk; bronzen pasmunt: het tweeëneerihalvë- centsstuk, de cent, het halvecents'slukgouden negotiepenningen zijn: de dükaaf, de dubbele dukaat. Het gehalte der goudën standpenningen is 0,900 met een ruimtë van 1,5 duizendsten zoowel hoven als onder dat gehalte. Het gëwTciït is: van hét tieiigiildensfuk 6',729 grarhmen, van het vijfguldenstuk 3,3645 grammen. De ruimte in gewicht is voor heide stukken 2',5" duizend- sten van het gewicht, zoowel noven als onder. In de Memorie van Toelichting wordt gezegd', dat het ontwerp in hoofdzaak onveranderd is ovërgenömen uit de voorstellen van de bij Zr. Ms. 'bèsluit benoemde Staatscommissië, zoo dat de Minister van Fin'arfciën mèèrit zich të mogeh bëkorteri, omdat uit den aard der zaak de uitvoerige verslagen dier commissie ëeri doorloó- pende toelichting op haar Voorstellen en derhalve ook een moliveering en uiteenzetting van de hoofd bepalingen van dit wetsontwerp bevatten; die de Minister slechts zou kunnen naéchrijvën. VaiVdaar dat slechts enkele' punten nóg kortelijk wordeh aangestipt met verwijzing overi'getis naar dë ver slagen der commissie. De Nederlandsche Bank had op 3 Nov., hij een miint materiaal van 95,583,303.325 voor eene som van ƒ46,641,005.335 minder aan bank biljetten in omloop dan waartóe zij gerechtigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt 17,656,402.125 nièèr bedraagt, dan in verhou ding tot dë schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. Aan alle geneeskundigen, zieken-oppassers en oppasseressen, zonder ónderscheid, die aan de Duitsche zijde hebben deelgenomen aan den oorlog van 187071, heeft de Keizer van Duitschland de stalen herinneringsmedaille geschonken, dezelfde medaille die alle Duitsche soldaten ontvangen hebben. Bij het Depart, van Koloniën zijn met ingang van den 5den dezer, na vergelijkend examen, tot tweeden klerk benoemd de heeren A. M. H. J. Stokvis, A. F. Van Beek Jr., F. W. Haus en H. Van Randwijk. Z. M. heeft benoemd tot ontv. der dir. bel. en acc. te Naarden A. J. H. Van den Bosch, thans te Bolsward; te Golijnsplaat, J. P. Reede, thans te Domburg; eervol ontslag verleend, op zijn verzoek; behoudens aanspr. op pens., aan J. B. F. H. Rebenscheijdt als ontv. der dir. bel. in- en uitg. rechten en acc. te Gramsbergen; aan W. H. Goossens, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgem. der gem. Meijel. Z. M. heeft aan G. A. F. Gowthorpe, op zijn vei zoek, eerv. ontslag verleend als 1ste luit. bij het corps, gevormd uit de vereeniging tot oefening in de wapenhandel te Soest en Baarn

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1