LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4214. Dinsdag A0. 1873. 4 November. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per posl1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ADVERTENTIE!»: Van 16 regels.f 1.05. Iedere regel meer0.17i. 'Groolcrc letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. Ter gemeente-secretarie is tegen betaling van f 1.in druk verkrijgbaar een rapport van de Commissie van Fabricage betrekkelijk het riool stelsel. 2de Suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting, 1873. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. '264 der wet van den 29sten Juni 1851 {Staatsblad n°. 85); doen te weten, dat het 2de Suppletoir kohier van de plaatselijke directe belasting over 1873 op heden voorloopig is vastgesteld, en van heden tot en met den 17den November aanstaande, ter Secretarie dezer gemeente (financieele afdeeling), van 12 tot 3 uren, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgein. E. KIST, Secretaris. Leiden, 3 November 1873. STEMPELING VAX DE WEEGWERK- TUIGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEIDEN, gezien alinea 2 van art. 1 der Wet van 31 December 1872 {Staatsblad n°. 160), bepalende dat de weegwerktuigen, tot op 31 December 1873 in gebruik, van den ijk zijn vrij gesteld tot 1 Januari 1880: herinneren bij deze den inge zetenen dezer gemeente hunne verplichting om, overeen komstig art. 9 van het Koninklijk besluit van 4 September 1873 Staatsblad n°. 127), die weegwerktuigen van een bijzonder merk te doen voorzien, onder mededeeling dat daartoe door den Ijker, chef van dienst, zitting wordt gehouden in het lokaal van den ijk, op de Aalmarkt, naast de Gemeente-Apotheek, en wel: voor alle weegwerktuigen, voor wijk VIII en de buitenwijk op 4 en 5 Nov., telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren. Tevens worden de belanghebbenden indachtig gemaakt op de schade en moeielijkheden, waaraan zij zich zouden blootstellen door hunne weegwerktuigen niet in tijds van het voorgeschreven merk te doen voorzien. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aan plakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. Bargcmeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secretaris. Leiden, 26 September 1873. LEIDË1V, 3 November. Heden werd alhier het 25jarig bestaan der tegenwoordige Grondwet herdacht door het uit steken der vlag van de openbare en vele parti culiere gebouwen. Tot ons genoegen kunnen wij mededeelen dat de schildwacht, van wien in het ingezonden stuk Zaterdag sprake was, niet gestraft is, daar hij zijn plicht wilde doen, maar daarin door de omstandigheden verhinderd werd. Dat er gevaar bij was, om met de stoomspuit de Vest te pas- seeren, blijft niettemin eene waarheid. Volgens belofte heeft Ds. Van Boekeren Zaterdag 1 Nov. zijne Vertelavonden geopend. Honderd vier en zeventig werklieden, waaronder 9.1 die, op hun verzoek, de toegangskaart gratis hadden verkregen, woonden deze samenkomst bij. Precies te 9 uren trad de spreker op. Hij riep zijne hoor ders een hartelijk welkom toe en uitte den wensch, dat hij hen, gedurende de wintermaanden, hier eiken Zaterdag in welstand zou mogen ontmoeten. Daarna ging de heer v. B. zitten en begon te vertellen. Hij bracht zijne hoorders naar de haven van Marseille; daar zagen zij de Pharao binnen komen, roeiden met den reeder mee naar boord eh maakten kennis met den held der historie, Hdruond Dantès, wiens verlovingsfeest zij hij woon den, om hem daarna te volgen naar het paleis van justitie en naar zijn vreeselijken kerker op het kasteel If. Als eene zeldzaamheid deelen wij mede, dat fnorgen (4 Nov.) de heer A. J. Tengbergen, ontvanger der dir. hel. alhier, op den leeftijd van 67 jaar, zijne 50jarige ambtsbediening zal her denken. Gistermiddag omstreeks halfeen is een kindje van 4 jaar, dochtertje van zekeren Verhoeven, in de Oranjegracht gevallen. P. De Bruin, wonende op den Zuidsingel, begaf zich spoedig te water, redde het kind en bracht het naar de ouderlijke woning. Tol notabelen voor de Ned. Herv. gemeente te Voorschoten zijn herkozen de heeren D. Meijer, "J.V. Hoogendoorn en J. de Jong. Zaterdag-middag werd te Wassenaar de nieuwbenoemde burgemeester, de heer R. G. S. baron Van Rhemen van Remingshuizen door een vijftigtal jongelingen, allen te paard en versierd met vlaggen en oranje-sjerpen, feestelijk inge haald. Aan den straatweg bij het huis De Paauw stonden allen geschaard, om den burgemeester, die van Den Haag moest komen, af te wachten. Bij aankomst steeg hij uit en werd door een der jongelingen verwelkomd. Nadat de burgemeester zijn kompliment had gemaakt, stapte hij weer in zijn rijtuig, en ging de stoet, voorafgegaan door het muziekcorps der jagers van Den Haag, in statigen optocht naar het dorp. Aan het raadhuis gekomen, werd de burgemeester door de wet houders en de leden van den raad ontvangen, die hem naar de raadzaal geleidden, waar hij door den oudsten wethouder werd geïnstalleerd, waarop de burgemeester zijne erkentenis betuigde voor de gulle ontvangst hem bereid, en den wensch uitte dat de vergadering hem met hulp en raad zoude bijstaan, terwijl hij het zich tot eene eer rekende door Z. M. te zyn benoemd voor zulk een schoone plaats als Wassenaar. Toen de burgemeester zich naar zijn woning wilde hegeven, werd lnj door de menigte toegejuicht en met muziek derwaarts geleid, waarop hij nogmaals de aanwezigen dankte en de menigte in goede orde uiteenging. Zaterdag heeft in Den Haag de uitwisseling plaats gehad der akten van bekrachtiging op de additioneele postovereenkomst, 14 Oct. 1873 tusschen Nederland en België gesloten tot wijzi ging en verbetering der bestaande van 20 en 21 Maart 1865. Blijkens bericht van Zr. Ms. Minister-resi dent te Madrid heeft de Spaansche R.egeering wijziging gebracht in het uitvoerrecht, hetwelk met 1 Nov. zoude geheven worden (zie Staats-Courant van 14 Oct.), en bepaald dat bedoeld uitvoerrecht, met ingang niet vóór 1 Januari a. s., slechts zal geheven worden tot een bedrag van 1 pCt. ad valorem van de waren welke geladen worden met bestemming naar vreemde landen of naar de Spaansche overzeesche bezittingen, en tot een be drag van '/2 percent van die welke over zee van eene naar eene andere haven van het schier eiland of van de omliggende eilanden worden vervoerd. Naar men uit Alkmaar bericht, zal het te Amsterdam in aanbouw zijnde Rijksoorlogschip Etnaeen stoomscheepje van de 3de klasse, met p. m. '120 man, voortaan den naam dragen van A Ikmaar. Den 9den November e. k. zal te Amster dam in het Gebouw van den Amsterdamschen Werkmansbond eenè huilengewone vergadering gehouden worden van den Ned. Typografenbond, met de afgevaardigden van de verschillende af- deelingen. In deze vergadering zal o. a. het on langs herziene reglement van dien hond nogmaals in behandeling worden genomen. Naar men met zekerheid verneemt, is thans de heer J. D. Doorman, vroeger te Utrecht woon achtig, benoemd tot hoofdredacteur van het Dag blad van Z.-Holland. Het stoomschip Prins van Oranjekapt. E. W. Fabritius, is 30 October, 10 uur voormid dag, van Batavia naar Nieuwediep vertrokken. Door den Minister van Fin. zyn, na ver gelijkend examen, benoemd tot adsp.-landmeters hij het kadaster: P. J. Hoogenhuis, te Leeuwar den; P. v. Dyk, te Zutfen; J. Roegholt, te Breede (gem. Warffum); C. Geyl, te Haarlem; M. W. Abresch, te Muntendam; C. L. Treffers, te Gor- cum; F. Lammerts, le Dordrecht; B. Upmeijer, te Meeden; G. A. Engelmann, te Zwolle; J. C. Thonus, in Den Haag; C. F. A. De Groot, te Alkmaar; J. Boer, te NoordbroekH. P. De Haan, te Breda; H. J. Baning, te Dalen; J. T. Hosang, te 's-Bosch; J. Bijll, te Zuidwending (gemeente Veendam); en J. F. H. Israël, in Den Haag. Door den Nederlandschen consul-generaal le Beyrut is de heer A. Gatoni aangesteld tot zijn vice-consul te Alexandrette. - Z. M. heeft D. L. Heinsius, thans ontv. te Makkum, benoemd tot ontv. der dir. hel., in- en uitg. rechten en aec. te Sexbierummet ingang van 1 Dec. 1873 tot burgem. der gem. Hilver sum J. E. Ch. Schook, onder toekenning van eer vol ontslag als burgem. der gem. Westzaan. Z. M. heeft, met ingang van 1 Nov., B. J. Tideman, op zijn verzoek, eervol ontheven van het geven van onderwijs in de scheepsbouwkunde aan de Polytechnische school te Delft, en dat onderwijs opgedragen aan J. W. Calten, inge nieur hij de directie der marine te Hellevoet- sluis; met ingang van 15 Nov. benoemd tot kantonrechter te Oosterhout Mr. W. J. G. baron Van Oldeneel tot Oldenzeel, plaatsv. kantorir. en adv. aldaar; aan den kapit.-luit.-ter-zee Jhr. N. A. Holmberg de Beckfelt, adjudant van Z. IC. H. Prins Hendrik der Nederlanden, vergunning ver leend tot het aannemen en dragen der versier selen van ridder 1ste afd. der orde van den Witten Valk, hem geschonken door Z. K. H. den Groot hertog van Saksen-Weimar-Eisenach; aan den officier-van-gez. 2de kl. N. Van Rijnberk, van het personeel van den geneesk. dienst der landm., tot het aannemen en dragen der Duitsche medaille voor niet-strijdenden, ingesteld ter belooning van vrijwillig bewezen diensten bij de verzorging van zieken en gewonden gedurende den Fransch- Duitschen oorlog in 18701871. Gemengd Nieuws. Sedert veertien dagen hebben te Ostende proefnemingen plaats met een monster kanon, dat den vorm heeft van een monsterachtige champagneflesch. Het wordt van achteren geladen, waar de laadruimte 25 centimeters bedraagt. Het stuk weegt 16.000 kilogrammen. De kogel heeft den vorm van een suikerbrood en weegt 130 kilogrammen. Elk schot vereischt 25 kilogram buskruit. In twaalf seconden doorloopt de kogel tienduizend vijftien mijlen, en heeft dan nog zóóveel kracht, dat hij een schip doorboort. Te Utrecht had Zaterdag-avond het volgende plaatsIn het Plantsoen had een der polderwerkers, die aan den Oosterspoorweg arbei den en die door hun gedrag ingezetenen en politie het dikwerf zoo lastig maken, zich in het frissche gras ter ruste gelegd; twee agenten, die de ronde aldaar deden, vonden een onbeheerden kruiwagen en tevens weldra in de nabijheid daar van den slapenden polderwerker. De man scheen

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1