in verzekerde bewaring te nemen, omdat het verzoek door den Ned. rechter niet gedaan was en liet den man vrij. De gezagvoerder der Java opperde het denkbeeld om die aan houding per telegram te vragen. Dit werd uit muntend geoordeeld, doch voor dergelijk doel heeft de Indische rechter geen fondsen. De on kosten van het telegram werden door den gezag voerder voorgeschoten en thans schijnt de aanhouding uit Nederland gevraagd te zijn en zal de derde hofmeester als gedwongen passagier de terugreis naar het Vaderland aanvaarden en zich voor een Nederlandschen rechter te verantwoorden hebben. Z. M. heeft aan Dr. A. A. G. Guije, ge neesheer te Amsterdam, vergunning verleend tot het aannemen en dragen van de medaille voor niet-slrijdenden, ter herinnering aan den oorlog van 18701871, hem door Z. M. den Duit- schen Keizer, Koning van Pruisen, geschonken. Z. M. heeft aan P. L. Van Riet, scheeps bediende te Antwerpen, als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid wegens de met levensgevaar volbrachte redding van A. Lems, vroeger in dienst bij het Ned. loodswezen, uit de Schelde op 27 April jl., toegekend de zilveren medaille, alsmede een loffelijk getuigschrift. Z. M. heeft pensioen verleend ten laste van den Staat aan D. H. Kivits, gewezen Rijksveld wachter 1ste kl. te 's-Gravenhage, f 251; be noemd tot lid der Commissie van administratie over de gevangenissen te Amsterdam Mr. G. C. Van Valkenburg, advocaat te Amsterdam. Z. M. heeft aan C. J. G. baron Van Har- denbroek van 's Heeraartsberg en Bergambacht, Zr. Ms. adjudant en kamerheer in buitengewonen dienst, luit.-kolonel commandant der dd. -schut terij te 'sGravenhage, vergunning verleend tot het aannemen en dragen van de medaille voor met- strijdenden, ter herinnering aan den oorlog van 18701871, hem door Z. M. den Duitschen Keizer, Koning van Pruisen, geschonkenaan den officier van gezondh. 2de kl. L. T. Van Kleef, van het personeel van den geneesk. dienst der landmacht tot het aannemen en dragen der Duitsche medaille voor niet strijdenden, ingesteld ter belooning van vrijwillig bewezen diensten bij de bezorging van zieken en gewonden tijdens den Fransch-Duitschen oorlog 187071aan den lsten luit. S. M. S. De Ranitz, van den grooten staf, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der lsle afdeeling der orde van de Waakzaamheid of van den Witten Valk, hem door Z. K. H. den Groothertog van Saksen-Weimar-Eisenach geschonken. Gemengd JNieuws. In de buurten der residentie, waar De Jong en de beide andere losgelaten verdachten wonen, was het Dinsdag-avond buitengewoon druk. Tal van nieuwsgierigen hadden zich daar verza meld om zich persoonlijk te overtuigen, dat werke lijk de loslating had plaats gehad. Het drukst was het in het Lamgroen, waar Verlind met zijn fami lie logeert. Naar men meedeelt, gaf genoemde V. een partij ter eere van zijn invrijheidstelling, welke partij zelfs door muziek werd opgeluisterd. Tot laat in den nacht bleven de feestvierenden bijeen. De losgelatenen worden door de politie streng bewaakt. De netto opbrengst van een muziek uitvoering in de groote kerk te Medemblik, orgel, .gemengd koor en harmonie, bedroeg f 1, die de ben< liciant gegeven heeft aan de armen. In eene particuliere correspondentie uit New-York leest men: De Graphic Balion (kleiner dan de eerste), die den 4den dezer naar Europa zou vertrekken, is eindelijk den 6den opgestegen, daar op eerstgenoemden datum de vulling niet met goed gevolg werd bekroond. Om het publiek den 4den niet geheel teleur te stellen, is Donaldson in een kleineren ballon, de Magenta, van de Capitoline Grounds te Brooklijn opge stegen. Hij is 's avonds, na een korten tocht, nabij Hoboken in den Staat New-Jersey gelukkig neergekomen. De Graphic Ballonmet ongeveer 250.000 kub. voet gas, is den Oden 's ochtends, onder de gunstigste omstandigheden gevuld en met bestemming naar Europa vertrokken. In den namiddag zijn de drie reizigers Donaldson, Lunt en Ford, na een hevigen cycloon ontmoet te heb ben, in Canaan (Staat Connecticut), met groot levensgevaar geland. Donaldson en Ford sprongen, zoo zij beweren, van eene hoogte van 30 voet naar beneden. Zij onderstelden dat ook Lunt den sprong zou doen, toen z'y lot hun schrik bemerkten dat hij met den ballon, door dit verlies van ballast verlicht, weder snel omhoog steeg. Gelukkig slaagde Lunt, na eenigen tijd, door het openen der veiligheids klep, er in, den ballon te doen dalen, waarop hij den gevaarlijken sprong deed. De reizigers kwamen met eenige kneuzingen van den tocht af. De ballon is onge- geveer een mijl verder, zwaar beschadigd, teruggevon den. De tocht leverde zeer weinig belangwekkends op. Men was in hevigen regen en dikken mist ge weest, waardoor de ballon zoozeer werd verzwaard, dat reeds alle ballast, levensmiddelen enz. na dien korten tocht over boord waren geworpen. De koers was NYV.-N.-NNO. en voor een klein ge deelte NO. geweest. Ofschoon de ballon op som mige punten, zooals het verslag zegt, tot 2 mijlen boven de aarde was gestegen, beweren de voor standers van den oostelijken luchtstroom, dat dit niet hoog genoeg was om dien te treffen. Vroeger was beweerd, dat als de stroom niet zoo hoog was, hij lager te vinden moest wezen. Als men maar een ballon kon vinden, zeiden zij, die niettegenstaande het uitwerpen van ballast en het laten ontsnappen van gas, lang genoeg zwevende kan blijven, dan kan men dien stroom, hier laag, daar hoog, toch altijd ergens treffen. Deze mis lukte poging, met een gelapten katoenen ballon, waaruit na een tocht van zes uren reeds al de ballast was geworpen om hem stijgende te houden, wordt min of meer bespot. De Graphic heeft intusschen hooge enlrée-gelden geind en al zijn. de reizigers niet in het land van bestemming aangekomen, toch zijn zij in het land van belofte (Canaan) nedergedaald. Intusschen zegt de Graphic dat hij druk onderhandelt over het vervaardigen van een nieuwen zijden ballon. Geld- en elïectemnai*Iet- Amsterdamvan 20 tot 27 October 1873. De donkere wolken, die boven de effectenbeur zen van de oude zoowel als van de nieuwe wereld zijn samengepakt, beginnen zich nog niet te ver- deelen en geen enkel lichtstraaltje breekt door om de verslagen gemoederen gerust te stellen. De laatste dagen getuigden weder hiervan. Nadat wij weken achtereen bijna altijd hetzelfde flauwe en lager prijzen" schrijven moesten, hebben wij ook over de afgeloopen week een gelijke getuigenis af te leggenalle fondsen waarin handel gedaan werd slechts een zeer enkele soort uitgezonderd, die zich slaande hield of eene fractie verheffen mocht bijna alle fondsen sluiten beneden den slotprijs der vorige week, en vele zelfs belangrijk lager. Vooral moeten de Noord-Amerikaansche Spoorweg-fondsen het misgelden, waarin dalingen van 2 tot 5 pCt. niet zeldzaam waren, vooral in de zwakkere soorten, zonder dat daarvoor nu juist bepaalde oorzaken zijn op te geven. Maar ook de Staats-Iondsen verloren bijna zonder uitzondering min of meer en daaronder ook onze Nationale schuld. Bijzonder werden weder de Oostenrijkers, Turken, Egyptische en Peruanen getroffen. De Russische hielden zich beter. Ook verbetert de geldmarkt niet, maar stijgt allerwegen de rentestandaard. De Bank van Enge land bracht het disconto op 7, de Bank van Frankrijk op 6, de Russische het disconto op 5 en de beleeningrente op 6, de Frankforter het disconto op 5 pCt. Wat zal de Nederlandsche Bank doen, nu de prolongatie in den loop der week van 4 tot 6 pCt. geklommen is en haar laatste staat eene vermeerdering van f 1.154000 disconto's en van 1.559.000 circuleerende bankbiljetten aanwees, terwijl de specie-kas slechts met f 6(3000 was vermeerderd en er niet meer dan f 163.000 beleeningen afliepen. BUITENLAND. Frankrij li. De Staatsraad houdt zich bezig met het onder zoek van een ontwerp ter invoering van nieuwe belastingen. Men gelooft dat de minister van Fi nanciën het bij de hervalling der werkzaamheden van de Nationale Vergadering zal kunnen in dienen. De Messager de Paris beschouwt het ge rucht aangaande eene operatie met het huis Rothschild betreffende de Bank als onwaarschijnlijk, daar de schatkist in staat is om in het begin van November een bedrag van 200 millioen op amor tisatie bij de Bank af te doen. Aan de Siècle is weder machtiging ver leend om op den openbaren weg verkocht te mogen worden. Ouitsclxland. De Schwabische Merkur verklaart uit eene goede bron te kunnen verzekeren, dat er volstrekt geen grond bestaat voor het gerucht, volgens het welk de reis van prins Frederik van Hohenzollern naar Rumenië in verband zou slaan met de quaestie der troonopvolging aldaar te lande. Volgens de Nordd. Alig. Zeitung zijn de Jezuïeten in Frankrijk en België bezig met de overal bestaande Vereenigingen van het H. Hart van Jezus tot een internationaal Genootschap te maken. Bij de verkiezingen voor de kiescolleges hebben de liberalen gezegepraald in de meeste steden van Silezië. De provincie Hessen koos, evenals het grootste deel van Hanover, liberalen. De Polen hadden, zoowel in de provincie Posen als in West-Pruisen en de steden, de minderheid. Te Hadersleben hebben voor den eersten keer de Duitsche candidaten het gewonnen van de Deensche. Spanje. De Gaceta bevat een decreet, waarbij de Mi nister van Koloniën wordt gemachligd zich naar Cuba te begeven, om de middelen te bestudee- ren, waardoor een einde aan den opstand zou kunnen gemaakt worden, den toestand aldaar te verbeteren en de afschaffing der slavernij voor te bereiden. De Minister zal ook Porto-Rico bezoe ken, om de gevolgen der hervormingen te kunnen beoordeelen. Den 26sten October hebben duizend opstande lingen uit Carlhagena een uitval gedaanzij waag den het echter niet de troepen aan te vallen. De opstandelingen zijn zeer gedemoraliseerd. Groote verdeeldheid heerscht er lusschen Galvez, Barcia, Contreras, Debalso en de andere chefs. Het onderling wantrouwen vermeerdert eiken dag. Eenige misdadigers en lieden van den min sten rang hebben het gezag in handen. Aan boord van de Tetuan en de Mendez-Nunez is, toen de schepen van Valencia terugkeerden, eene samen zwering uitgebroken tegen de chefs. Er vielen eenige dooden en gewonden. Ondanks den nieu wen strooptocht der opstandelingen, is de leef tocht zeer schaarsch. De qualiteit van het brood is zeer slecht. De misdadigers en andere opstande lingen zijn in verzet gekomen tegen de camarilla van Contreras; zij verlangen geld en kleeding. De machinerieën der schepen van de op standelingen zijn in zeer slechten staat. De Tetuan is lek. Er loopt een gerucht dat de opstandelingen, die het kasteel van Galeras, nabij Carthagena, bezetten, hun chef hebben vermoord. Groot-Britarxixië. Telegrammen uit Calcutta en Simla van 27 dezer doen 't totaal mislukken van den rijstoogst in Bengalen voorzien. Hongersnood dreigt dus dat dichtst bevolkte en vruchtbaarste gewest van Hindostan tenzij de Britsch-lndische .regeering door spoedige en afdoende maatregelen 't gevaar mocht kunnen keeren. Aan den Times schrijft een correspondent, dat er in Sera wak, op 't grondgebied van Radja Brooke, kortelings nieuwe en zeer uitgestrekte kolenlagen ontdekt zijn. De hoedanigheid van 't product moet veel beter zijn dan die van de meeste andere Indische koolsoorten. Men ver wacht ook met 't oog op den aanleg van spoorwegen op Java dat Serawak mettertijd geheel den Maleischen Archipel, Singapore, Hong kong, wellicht zelfs Point-de-Galles, van steen kolen voorzien zal. TEL EGRAMMEN. Versailles, 29 October. Het getuigenverhoor in de zaak van Bazaine is voortgezet. Verschillende getuigen hebben verklaringen afgelegd omtrent

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2