gesproken en die stad reeds voor belegerd en haar val nabij gehouden werd. In Carthagena heeft het terugkeerende eskader der opstandelin gen een slecht onthaal gevonden, daar de beman ning van den verongelukten Fernando el Catto- lico meerendeels uit Carthagena en Murcia geboor tig was. Volgens de officieuse Discusion heeft de wapening der reserve een gunstigen voortgang en heeft de regering reeds 50.000 man te harer beschikking, welke volledig uitgerust en gedisci plineerd zijn, en op het eerste bevel te velde kunnen trekken. Denemarken. Uit Kopenhagen wordt aan de Hamburger Nachrichten geschreven: „Wanneer de men- schen weinig of geene zorgen hebben, dan weten zij zeiven in dat gemis te voorzien. De gelukkige financieele toestand van Denemarken, het uitzicht op vermindering der indirecte belastin gen welke het zwaarst op de groote massa der bevolking drukken, de hooge arbeidsloonen, een goede oogst, hooge prijzen der producten en de steeds gemakkelijker wordende afzet daarvan door spoorwegen en andere middelen van gemeen schap, daarbij aan de behoeften des tijds beant woordende hervormingen, en een tal van inrich tingen tot verbetering van den toestand der min dere klassen, als bouwvereenigingen, banken voor werklieden, pensioenfondsen enz. dat alles is niet voldoende om het land voor hevige politieke geschillen te vrijwaren, welke voorzeker weinig goede vruchten zullen dragen maar daarentegen veel kwaad kunnen brouwen. Hier ter stede is de stemming der kiezers zoo onvoorwaardelijk ministerieel, dat aan een voor de regeering gunstigen uitslag der verkiezingen ook ditmaal niet te twijfelen valt. Amerika. Vele ijzergieterijen en katoenspinnerijen in de provinciën zijn gesloten. Er heerscht stilstand in de zaken. De koorts neemt te Memphis af. In de afgeloopen veertien dagen stierven 417 personen. TELEGRAM31EN. Algiers, 27 October. Het gerucht, volgens hetwelk generaal Chanzy zou vertrekken, is onge grond. Zijne tegenwoordigheid wordt hier ook te zeer vereischt. Home, 27 October. De heer Nigra is niet naar Florence geweest. Bij gevolg zijn de geruch ten omtrent eene conferentie, die hij met den Koning en Visconta Venosti zou hebben gehad, onwaar. De Italia geeft eene rectificatie van de cijfers, voorkomende in eene correspondentie aan de Times over de Italiaansche financiën. Op grond der stukken, door den Minister van Financiën bij de Commissie voor de begrooting over 1874 inge diend, constateert het blad, dat het tekort op dat budget slechts 110 millioen zal bedragen, hetwelk bij nadere berekening tot op 41 vermindert. LAATSTE BERICHTEN. Het Provinciaal Gerechtshof van Zuid-Holland heden in Raadkamer vergaderd, heeft geen ter men gevonden om De Jong, Behagel en Ver- lind naar de openbare terechtzitting te verwijzen wegens verdenking van den dubbelen moord op mevr. de weduwe Van der Kouwen en hare dienst bode, in December van 't vorig jaar gepleegd; het hof heeft dan ook de invrijheidstelliiig der drie personen bevolen. De Tweede Kamer heeft heden hare werk zaamheden hervat. Eenige reeds bekende ont werpen zijn ingekomen. Vrijdag te elf uren is de discussie over de Indische begrooting aan de orde. Op voorstel van den heer Nierstrasz is be sloten Maandag wegens de nationale feestviering geen zitting te houden, om de leden in de ge legenheid te stellen tot bijwoning daarvan Gemeenteraad. Zitting van hedenmiddag 1 uur. Tegenwoordig de heeren Van den Brandeler, voorzitter, Stoffels, De Fremery, Lezwijn, Harte- velt, Juta, Scelig, Tromp, Eigeman, Verster, Veef- kind, Dercksen, Van Outeren, Krantz, Driessen, Van Wensen, Wttewaal, Du Rieu, Buys, Cock, Suringar, Bijleveld, Van Heukelom en Goudsmit. Afwezig met kennisgeving de heer Le Poole. De notulen der voorgaande vergadering worden gelezen, en niemand daartegen bedenkingen heb bende, goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede dat o. a. zijn ingekomen eenige dispositiën van Gedeputeerde Staten, houdende goedkeuring van genomen be sluiten, een schrijven van den schoolopziener tot ondersteuning der verhooging van de jaarwedden der onderwijzers; eenige adressen om afschrijving van plaatselijke belasting, en deelt verder mede dat morgen te 1 uur de stoombrandspuit zal worden beproefd, nabij het tapgebouw aan de Vest. Hij noodigt de leden van den raad uit die proef neming te willen bijwonen. Vervolgens worden benoemd tot regentesse van het H. G. of arme wees- en kinderhuis, mevrouw P. J. Veth geb. v. d. Koog, en lot hulponder wijzer aan de school n°. 1 voor minvermogenden G. W. Buising te Ridderkerk, terwijl aan den heer G. Breuleux op zijn verzoek een eervol ont slag verleend wordt als leeraar aan de gemeente- instellingen voor hooger en middelbaar onderwijs. Daarna komt in behandeling de gemeente- begrooting voor 1874. Bij de algemeene be schouwingen zegt de heer Cock tegen de begroo ting te zullen stemmen, ter oorzake van hel hooge eindcijfer, dat toch zal zijn p. m. 467000, een halve ton meer dan hij gewenscht [zou hebben en dit geeft als van zelf weder een hooger opbrengst aan belastingen, nu zal de hoofdelijke omslag toch zijn ',-3 meer dan in 1872. De draagkracht is te groot genomen. Het verheugt hem dat er gespro ken is dat er veel zijn die geen belasting betalen, en dat verheugt hem voor den kleinen arbeidsman, met het oog op de stijgende prijzen der levens middelen. Zijn tweede bezwaar tegen de begroo ting is hel opvoeren van de kosten voor het onderwijs. In 1873 bedroegen die f 125.000 en nu wordt voorgesteld f 33.000. Sedert de laatste vijf jaren heeft er telken jare verhooging van die kosten plaats gehad. Hei nadeelig saldo voor dit jaar zal bedragen voor die post f 26.000. De heer Buys vraagt of toen tot den afstand van de Ruïne is overgegaan, sedert dien tijd stappen zijn gedaan om bij de regeering aam rage te doen tot uitbreiding van de grenzen van de stad, waarop de Burgemeester antwoordt, dat er bereids over gesproken is; binnen eenige weken zal door den architect een voorstel van B. en W. worden gegeven en dit aan den raad overgelegd. Uitga ven .Hoofdstuk I. Huishoudelijk Bestuur. Art 5. Jaarwedden van de bouwkundigen en opzichters der gemeente. De heer Cock zegt tegen de voor gedragen verhooging van 500, voor den archi tect, te stemmen. Hij ziet daarin ook een soort van distinctie tegenover andere ambtenaren. De heer Stoffels betoogt dat de werkkring van den architect al meer en meer uitgebreid is. Ook de commissie v. fin. is voor de verhooging. Hij gelooft dus dat de verhooging billijk is. De heer Du Rieu wenscht ook niet te verhoogen. Men staat voor een te hoog eindcijfer. De heer Verster sluit zich aan het denkbeeld van den heer Cock aan en zal dus ook tegen stemmen. De heer Buys is geen voorstander van verhooging, maar hier is 't als 't ware een zedelijk gebod. In den tegenwoordigen tijd achten wij het goed dat fabrikanten de loorien hunner werklieden ver hoogen. Wij staan in hetzelfde geval. Het Is dus een eisch van billijkheid. Hij wil ook de post nog verhoogen met f 100. De gelden voor het opzicht over het Liernurstelsel moeten z. i. gebracht worden onder het tractement van dien opzichter. Hij keurt het geven van toelagen zonder mede weten van dt'n raad zeer af. Hij wil nu de post verhoogen met f 100, maar voor 't vervolg moet dit niet meer geschieden. De heer Stoffels zal zich niet verzetten als het tractement op f 1000 wordt gebracht. Men wist niet of de opzichter voor het Liernurstelsel geschikt zou zijn en men moest een proef nemen, van daar de toelage. De heeren Van Outeren en Bijleveld zijn ook tegen de verhooging van de jaarwedde van den heer Schaap. Als men de tractementen wil gaan verhoogen dan moet men met de mindere ambtenaren be ginnen. De heer Harlevelt zal voor de verhooging zijn, omdat er sedert zijne aanstelling zoovele jaren verloopen zijn. De f 2500 van vroeger zijn tegenwoordig met meer f 2500, en niet wegens vermeerdering van werkzaamheden. De verhooging van de jaarwedde in rondvraag ge bracht wordt aangenomen met 16 tegen 8 stemmen. Het voorstel van de comm. van fabricage om art. 5 met f 100 te verhoogen ter oorzake als voren gezegd, wordt aangenomen met algemeene stemmen. De Voorzitter vraagt of de comm. van fin. een voorstel maakt om wanneer weder combi naties plaats hebben, daarvan kennis te geven aan den raad. Dit wordt ontkennend beantwoord door den heer Buys, omdat beweerd is, dat zulks niet meer plaats zou hebben of heeft. De voordracht tot verhooging van de jaarwedde van den bewaarder der stadstimmerwerf met f 30, wordt met algemeene stemmen aangenomen. Hoofdstuk I in rondvraag gebracht, wordt aan genomen, alleen de heer Versier stemde tegen. Hoofdstuk II. Kosten voor werken en inrich tingen tot openbaren dienst bestemd. Art. 1. On derhoud van straten en pleinen. De heer Krantz zou zich kunnen vereenigen met het rapport van de commissie van financiën. Hij wil de commissie van fabricage in overweging geven te informeeren, of de asphalt-bestrating niet goedkooper is. De heer Stoffels zegt, dat als de post voor de be strating van 't Pvapenburg wordt geschrapt, zijnde f 4225, dan zal dit te zeer ten nadeele van de andere straten zijn. Aan het Rapenburg moet toch iels gedaan worden. De heer Eigeman betoogt dat men eerst het noodzakelijkste moet doen, en dan wachten tot in 't volgende jaar. Het voorstel van de commissie van financiën, om de post met f 4225 te verminderen, wordt, in rondvraag gebracht zijnde, aangenomen met 15 tegen 9 stemmen. De heer Harlevelt vraagt nog aan wie de f 1500 voor 't leggen van pijpen worden betaald. De heer De Fremery zegt, dat als de raad b. v. bepaalde dat f 1000 zou verstrekt worden, en de gasfabriek f 1500 noodig achtte, dit geld feitelijk werd onttrokken. De heer Krantz vraagt hoe lang de straatmakers werken. De heer Stoffels geeft daarvan opheldering. De heer Krantz zegt, dat het met het oog is op het niet krachtig werken van de stadswerklieden. Als er ook zoo veel uren als opgegeven, n.l. elf a twaalf, wordt gewerkt, kan er niet krachtig gewerkt worden, als daarbuiten nog overuren moeten komen. Art. 4. Onderhoud van bruggen en overzetveren. De commissie wil die post met f 330 verminde ren voor de brug aan 't exercitieveld. De heer Stoffels zegt dat die brug dringend voorziening vereischt, daar zij gevaarlijk is. De heer Buys wil ze voorloopig laten repareeren, zoodat ze niet meer gevaarlijk zal zijn. Wij kun nen toch eerstdaags de aanwijzing van een exer citieveld van het rijk tegemoet zienneemt zij dit veld, welnu dan kan zij de brug ook in goede orde brengen. De post wordt door de commissie van fabricage ingetrokken. De heer Cock vraagt of het een van de zijl- bruggen is, waarover alleen jaagpaarden gaan. Dan vindt hij de reparatie van ƒ560 wat hoog en vraagt hij of dit geen jaar kan worden uitge steld. De heer Stoffels zegt dat de brug niet goed genoeg is. Er komen nog al tilbury's met paarden over, en dat zij de voorgestelde voor ziening vereischt. Hoofdstuk II, Onderhoud van bruggen en over zetveeren. Art. 4. De heer Cock zal daartegen stemmen. Hij is niet voor het leggen van vaste bruggen. De brug aan de Vrouwensteeg heeft ook belang voor de nijveren die daar in de rondte wonen. De heer Du Rieu deelt de opmerking van den heer Cock. De heer Dercksen zegt nu eenmaal de Borstel- brug een vaste brug is, ziet hij geen bezwaar om ook de Vrouwensteegbrug tot een vaste brug te maken. De heer Cock betwijfelt of het herstellen van de Vrouwensteegsbrug meer dan f 6000 zou kosten en als hem niet positief kan verklaard worden dat een vaste brug veel goedkooper is, zal hij tegen stemmen. De heer Van Outeren gelooft ook dat de bedoelde brug voor geen herstelling meer vatbaar is. De heer Van Heukelom ziet er geen overwegend bezwaar in om een vaste brug te leggen, het nut van een ophaalbrug aldaar is volgens hem zoo groot niet, te meer nog nu een vaste brug goedkooper is. (W or dl vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 3