genaamde testateur reeds eenige uren vroeger overleden was. Dr. Haast, F. R. S. Fellow o[ the Royal Society) en geologist in Engelschen staats dienst, heeft in Nieuw-Zeeland de fossile been deren gevonden van een reusachtigen roofvogel, die alle bekende soorten in grootte overtreft. In zijne beschrijving er van zegt hij, dat de vin gergeledingen phalangesbijna even groot zijn als die der leeuwen en tijgers van den tegen- woordigen tijd, en dat de vogel aan wien zij be hoorden van eene ongehoorde kracht moet zijn geweest. Na zijne klauwen te hebben gezien, voegt hij er bij, komt de rnythe van den vogel Rok lang niet meer zoo ongeloofelijk en buiten sporig voor. Een mensch zou tegenover zulk een reusachtigen vijand niet veel vermogen. Het is te onderstellen dat deze reuzenvogel op dien anderen, tot nu toe voor den groolsten gehouden, vogel, de Moa genaamd, jacht maakte en hem uitge- delgd heeft. De modemaaksters Gun son en Mid- dleton, in Cleveland, deden in den laatsten tijd zeer goede zaken, zoodat zij in een paar maanden tijds eene som van vijfhonderd gulden hadden overgegaard. Om ze gemakkelijker te bergen, hadden zij ze in papier verwisseld, dat in een zak was geborgen. Op een morgen vonden zij den zak ledig. Bij onderzoek bleek het, dat een muis ze had weggesleept en voor een gedeelte opgegeten. Het diertje was aan eene indigestie van bankpapier gestorven in een nest, dat bijna geheel uil bankpapier was samengesteld. Men beklaagde de modemaaksters intusschen meer dan de muis, daar het onmogelijk was zelfs maar éen biljet uit de snippers bijeen te brengen. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! "Wij kunnen niet nalaten de Schouwburg-Com missie alhier geluk te werischen rnel de voorstel ling van gisteravond, 't Was een bijzonder gelukkig denkbeeld om het Keizerlijk Russisch Hof-Ballet te doen optreden. Op die wijze bewijst rnen iets voor de kunst over te hebben, en te beseffen, dat het tooneel moet dienen tot beschaving van het volk. De uitvoering was dan ook uitmun tend. Vooral het innemend figuur van den heer Weiss met zijn gedistingueerd voorkomen boeide het publiek en in 't bijzonder de dames. Ook de eerste danseres Mme. Schüll verdient allen lof voor haar bevalligen, buitengewoon sierlijken dans. Men beweert evenwel dat zij niet te Petersburg, maar bij het Hof-ballet van Aziatisch Rusland tehuis behoort. Hoe dit zij, hare passen waren buitengewoon artistiek. Tot opwekking der zinnelijkheid gaf dit ballet ook niet de minste aanleiding. Het totaal gemis aan charmes bij de verschillende danseuses be hoedde ons daarvoor. In éen woord: de voorstel ling was van dien aard, dat wij de schouwburg commissie in overweging geven dezen troep steeds te engageeren in plaats van de Duitsche ofFran- sche opera. Evenals bij een opera hoort men immers hier van het begin tot het einde prachtige muziek op heerlijke wijze voorgedragen. Wanneer men nagaat dat een orkest-directeur de welwil lendheid had de dikke trom te slaan, dan begrijpt rnen hoe zulke klank-effecten te tooveren zijn. Intusschen zouden wij de commissie in over weging willen geven om op verschillende plaatsen van het tooneel, op, achter en tusschen de coulissen schietschijven aan te brengen, opdat men kon nagaan wie de meeste punten schoot, de bandie ten of de soldaten. Het bezwaar van den onaan- genamen reuk door kruitdamp en fakkels ver spreid ware gemakkelijk te voorkomen door het aanbrengen van een paar fonteintjes met Eau d'Anvers (Royale) van den heer Aug. de Marbaix uit Antwerpen. Wij herhalen, mijnheer de redacteur, dat wij de Schouwburg-Commissie feliciteeren met hun avond. De zaal was eivol, dus de recette groot; de kunstsmaak werd ontwikkeld, de volksbe schaving vermeerderd, alleen een paar bet-weters pruttelden, om zich den schijn te geven dat zij wel eens even goede of betere opvoeringen hadden gezien. Daaromeere wien eere toekomt. Leve de Schouwburg-Commissie Achtend, Uw dw. dienaar Sophocles en C°. [WTj plaatsen deze persiflage op de voorstel ling van gisteravond: ze kwam der Redactie juist van pas, want onze verslaggever verklaart van zulk een voorstelling, die trouwens geene cri- tiek verdient, geen verslag te kunnen geven en volkomen in te stemmen met 't schrille fluitje, dat bij het einde der voorstelling door de zaal klonk, en de andere vrij talrijke negatieve blijken van ingenomenheid. De schouwburg-commissie heeft evenwel, naar onze meening, in deze geen schuld. Ware zij met de werking en samenstel ling van het Keizerlijk-Russisch Hof ballet-personeel bekend geweest, de voor stelling had voorzeker niet plaats gehad. Evenals het publiek, was ook zij de dupe eener ongeoor loofde speculatie, waartegen men zich niet altijd wapenen kan. Red.] KOLONIËN. BATAVIA, 13 September. In den morgen van 13 Sept. omstreeks 2 uren brak in de kampong Noord wijk Pasar Baroe een hevige brand uit, waardoor in bijna een uur tijds 22 huizen zijn vernield, waaronder 5 steenen huizen. De schade wordt geschat op ruim ƒ6000. Naar de Java-Bode verneemt, heeft de president van de factorij der N. H. M. het voor nemen om in het begin der volgende maand met verlof naar Europa te vertrekken. Het oudste lid, de heer Van Schreven, zal alsdan het praesidium tijdelijk waarnemen, terwijl de heer Lohr Jr., agent te Sarnarang, tijdelijk als lid zal op treden. Uit nadere berichten omtrent Benkoelen in de Javasche Courant blijkt, dat de op twee ambtenaren gepleegde moord niet geweest is eene individueele wraakoefening, maar het begin van een opstand op kleine schaal. De telegraphische gemeenschap is onder militaire bedekking hersteld moeten worden; bij de rivier Benloehan, ten noor den van Laïs, is een gevecht geleverduit Pa- dang is eene compagnie afgezonden naar de Ommelanden. Het olïicieele bericht luidt als volgt „Uit Benkoelen zijn per telegraaf de volgende berichten ontvangen: De nieuwbenoemde adsist.- resid., de heer Laging Tobias, kwam den 9den dezer ter hoofdplaats aan. Op dienzelfden dag werd door de op den 6den te voren afgezonden kolonne Laïs bereikt. Terwijl 1 officier en 50 man werden afgezonden als dekkings-detachement bij het herstellen der telegraafgemeenschap en 1 offi cier en 10 man te Laïs achterbleven, rukte het overige gedeelte der troepen, bestaande uit 3 officieren en 80 manschappen, gecommandeerd door den kapitein Hollanders, naar het noord waarts gelegen Bentoehan. Bij de rivier aldaar raakten de troepen slaags met de opstandelingen, waarbij men aan onze zijde drie gewonden be kwam. Na het gevecht werden door eene patrouille oppassers eene lila en twee vaandels gevonden, die door den vijand op het terrein waren achter- tergelaten. De kolonne, die door het niet dadelijk beschikbaar zijn van rakits voor het overtrekken der rivier een dag werd opgehouden, had op gisteren, den Tl den dezer, haren marsch voort gezet. Eene van Padang naar Benkoelen gediri geerde compagnie zou heden (12 Sept.) onder geleide van den controleur De Kan ter de Omme landen binnenrukken, ten einde daar de kwaad willigen op te sporen en den goedgezinden ter hulp te komen." Door den gouverneur-generaal van Ned. Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof naar Nederland, aan den comm. op het bureel van den resid. der Padangsche Boven landen A. Van 06. Ontslagen: Eervol, wegens vertrek, als buiteng. subst.-griffier, buiten bezw. van den lande, bij den landraad te Larnongan (Soerabaja), D. H. Fraenkel. Op verz., eervol, wegens vertrek, als buiteng. subst.-grifi., buiten bezw. van den lande, bij den landr. te Soemo- rotto en Ponorogo (Madioen), C. W. L. Fleur en E. L. Muller. Benoemd: Tot ass.-res. voor de comptabiliteit, tevens super-intend, van het vendu- depart. te Soerabaja, N. Hofstede; tot ass.-res. van Koedoes, tevens fung. notaris en vendum. aldaar, A. H. Swaving; tot griff. bij den orng. rechter in de lste afd. op Java, Mr. J. F. Pint- zinger; tot onderschout bij de politie te Sarna rang, J. A. Vermeer; tot lid bij den land- of minahassaraad te Menado, D. H. C. Verploegh Chassé; tot lid van de commissie tot het instel len van een nader onderzoek naar de geschiktste plaats, waar een zeehaven voor Batavia kan wor den aangelegd, T. H. W. Van de Velde; tot comm. op het bureel van den resid. der Padang sche Bovenlanden, P. C. Van Daalen; tot comm. op het bureel van den assist.-resid. van Priaman, H. Lawa; tot derden comm. op het bureel van den resident van Tapanoeli, F. H. Van Honk. Goedgekeurd: Dat door den Landraad te Ponorogo (Madioen) is benoemd: Tot buitengew. subst.-griff. bij die rechtbank, buiten bezw. van den lande, G. J. Blume. Departement Van Oor log. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den 2den luit.-kwartierm. bij de rriilit. administratie J. J. Kluijskens. Ontsla gen Op verzoek, 'eervol, uit Zr. Ms. milit. dienst, wegens volbr. diensttijd, met beh. van recht op pensioen, de luit.-kol der inf. B. Loggerre. Eervol, uit Zr. Ms. milit. dienst, met behoud van recht op pensioen, de kapit. der inf. A. M. De Buck. BUITENLAND. Frankrij k. Bij de voortgezette behandeling der zaak van Bazaine heeft zijn verdediger verzocht, getuigen te mogen ondervragen over den slag bij Forbach De president heeft dit verzoek toegestaan. Gene raal Froisard verklaarde, dat hij, aangevallen zijnde, daarvan aan Bazaine bericht had gegeven en hem dien dag nog andere dépêches gezonden had. Hij voegde er bij, dat Bazaine bevelen had gegeven om hem te ondersteunen, maar dat deze door de divisie-generaals niet zijn uitgevoerd, üil de verklaringen van Montaudon, Melmann en Gastagny bleek ook, dal Bazaine den 5den Augus tus duidelijk aan zijne divisie-generaals had gelast, Froisard in tijd van nood bij te staan. De heer Chesnelong heeft aan de Libertè geschreven, dat er geen enkel getuige tegen woordig was bij zijne drie conferentiën met den graaf van Chambord en dus niemand daarvan iets kon hooren. Hij houdt slaande, dat het ex posé, hetwelk in de conservatieve bijeenkomsten is ter tafel gebracht, ten volle met de waarheid overeenstemt. DuitscJiIaiid. De politie te Keulen heeft in den avond van 23 dezer drie geheime ultramontaansche verga- H' deringen ontdekt, die belegd waren ter beraad- 8 slaging over de verkiezingen. Op grond dat zonder voorafgaande kennisgeving aan de politie geem^B bijeenkomsten ter behandeling van dat onderwer, mogen worden gehouden, werden de aanwezigen genoodzaakt uiteen te gaan en is van een en an der proces-verbaal opgemaakt. Volgens de Posener Zeitung is op de paar den en rijtuigen van den Aartsbisschop van Po sen beslag gelegd, tot waarborg voor de betaling der boete, waartoe hij wegens onwettige benoe ming van den proost Arndt veroordeeld is. Voorts wordt nog gemeld, dat de Aartsbisschop een aan tal leerlingen van het thans ontbonden seminari um naar de Universiteit te Innsbrück heeft ge zonden. Spanje. Bij een Regeerings-decreet worden de zittingen van de Provinciale deputatiën, die den 2den November zouden moeten aanvangen, opgeheven. Volgens den Imparcial heeft de Spaansche regeering telegrammen ontvangen, naar luid waar van het samentrekken van Carlistische strijdkrach ten in de provincie Valencia ten doel had te gelijker tijd met de schepen der insurgenten van Carthagena een aanval op de stad Valencia te ondernemen. Ofschoon het nog opheldering behoefde of er werkelijk verstandhouding tusschen de leiders des opstands in Carthagena en de Carlisten bestaat, werd toch als eene opmerkelijke bijzonderheid op het feit gewezen, dat in het Carlistisch hoofdkwar tier sinds lang van den aanval op Valencia

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2