LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4209. Woensdag A°. 1873. 29 October. PRIJS DEZER COURAXT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nomtncrs0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.17J. Grooterc letters naar plaatsruimte. Leiden, as October. Bij de heden gehouden verkooping van Cokes op het Raadhuis alhier van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen ƒ67, 33, 6.70 en ƒ3.35; de laagste ƒ65, ƒ32.50, ƒ6.50 en ƒ3.30. Heden herdenkt de Oud-Hoogleeraar Mr. J. De Wal, thans in Den Haag woonachtig, den dag, waarop hij vóór 25 jaren het Professoraat aan de Leidsche Academie aanvaardde. Talrijke gelukwenschen uit Leiden hehben den geachten Hoogleeraar bewezen, dat zijne verdiensten jegens de Hoogeschool nog niet zijn vergeten, en dat hij in de Academiestad vele vrienden en ver eerders heeft achtergelaten. - Door den Minister van Oorlog zijn eenige wijzigingen gebracht in de voorgestelde begrooting ran Oorlog voor 1874. Die begrooting wordt Ihans voorgedragen op 17.186.567. De voorge melde wijzigingen betreffen in de eerste plaats de verbetering van het lot der officieren, wier bezoldiging, hoofdzakelijk, voor zooveel zij in de subalterne rangen dienen, voor den tegenwoordigen lijd, veel te karig is gesteld. Reeds meermalen is deze lotsverbetering in overweging genomen en de afgetreden Minister van Oorlog had zich reeds voorgesteld het daarvoor benoodigde op de begrooting te brengen, en naar het oordeel van den tegenwoordigen Minister gedoogt zij geen langer uitstel. Vooral met het oog op de voorgestelde ver hooging der tractementen heeft de minister na gegaan of er niet eenige uitgaven, thans op de ingediende begrooting uitgetrokken, zouden kunnen ervallen of althans worden uitgesteld, waartoe in aanmerking zijn gekomen a. Eene geringe vermindering van het getal miliciens om in het najaar onder de wapenen te kornen, zoodat men zich alleen zal bepalen tot de oproeping van die van de drie oudste lich tingen. b. De niet benoodigde gratificatiën en mskosten voor officieren bij het leger in Ned.- Judië te delacheeren, een maatregel welke in 1874 fiiet zal plaats hebben, c. Het niet maken van hitsen in eenige forten enz. d. Eene vermindering lan de uitgetrokken sommen voor non-activiteits- Iractementen, uithoofde van overlijden, e. Het vooralsnog niet aanschaffen van revolvers ten behoeve van de pistooldragende militairen bene den den rang van officier bij de veld- en rijd. artillerie. De schietwedstrijd in de vlakte van Waals dorp werd gisteren buitengemeen druk bezocht, betgeen misschien daaraan was toe te schrijven dat er behalve het schiet-concours nog een natio nale schermwedstrijd is gehouden op degen, sabel, slok en geweer, waartoe op het schietterrein een houten vloer was gelegd. Voor elk wapen was een prijs met premie beschikbaar gesteld, be slaande in een zilveren en een bronzen medaille. De uitslag was aldusMeesters op den degen prijs toegekend aan den sergeant A. Gisolf van het reg. grenadiers en jagers; premie aan den grenadier De Haan. Prevots en liefhebbers: prijs den heer Kohier; premie den Haagschen scherp schutter F. Bouman. Meesters op den sabel: prijs den serg. Gisolf; premie, wachtm. De Bruyn van het 1ste reg. huzaren. Prevots en liefhebbers: prijs, korporaal Oldenhoff, van het reg. gren. en jagers; premie fourier Bernink, van het reg. gren. en jagers. Meesters op den langen stok: Pr\js, serg. Hij mans, van het reg. gren. en jagers; premie, korp. Korver, van het 1ste reg. huzaren. Prevots en liefhebbers prijs, Van de Well, scherp schutter uit 's-Bosch; premie, Harms, serg. Kon. scherpsch. van de Veluwe. Meesters geweerprijs, serg. Gisolf premie, serg. Baerends, gedet. bij de Normaal-schietschool. Prevots en liefhebbers, prijs, korp. Oldenhoff, premie serg. Harms. Door den Gemeenteraad van Bodegraven is eenparig besloten, het aanst. 25jarige jubilè van Z. M. den Koning te dier plaatse feestelijk te doen vieren. Tot dat einde is ƒ200 beschik baar gesteld, welke som men door vrijwillige giften aanzienlijk hoopt te vermeerderen. Aan den Raad zullen uit de burgerij 12 leden worden toegevoegd om de festiviteiten te regelen. Het programma is voorloopig opgemaakt. Het tractement van den hoofdonderwijzer der openbare school te Zwammerdarn, dat in het vorige jaar met 50 is verhoogd, is thans ge bracht van ƒ850 op ƒ1000. De heer A. Grullemans, te Noordwijk, recti ficeert het bericht, voor eenigen tijd medegedeeld, als zou zijn achtjarig dochtertje zich door ophan ging van het leven hebben beroofd. Ter weerleg ging van de onjuiste gevolgtrekkingen, die uit de redactie van dat bericht zouden zijn af te leiden, deelt de heer G. mede, dat het kind zeer zwak van geestvermogens was, bijna in het geheel niet kon spreken en vermoedelijk al spelende op de gemelde treurige wijze den dood heeft gevonden. Aan moedwillig opzet valt niet te denken. Of schoon het meisje voortdurend onder toezicht was van haar tante, de zuster van den heer G., heeft ze in een onbewaakt oogenblik haar hoofd door een dasje gestoken, dat zij aan een ledekant be vestigd had, is waarschijnlijk een oogenblik later gevallen en op die wijze gestikt. De hoofdonderwijzer Loopstra, te Luinjebird (Friesland), die onlangs zijn 50jarig jubilé als zoodanig vierde, is door Z. M. den Koning ver eerd met de zilveren medaille voor getrouwe en ijverige vervulling der betrekking van onderwij zer gedurende eene halve eeuw. De gewone audiëntie van den Minister van Koloniën zal op Donderdag a. s. niet plaats hebben. Het Utr. Dagblad deelt mede, dat door Mr. C. v. P. in Den Haag voor de oprichting en instandhouding van een seminarie te Batavia, de aanzienlijke gift van ƒ10.000 geschonken is. Zr. Ms. schroefstoomschip Deli, onder bevel van den luitenant ter zee der 1ste kl. P. Swaan, is in den voormiddag van den 26sten dezer van de reede van Texel vertrokken, ter opvolging zijner bestemming naar Oost-Indië. Z. M. heeft benoemd tot hoogleeraar aan de Polytechnische school te Delft Mr. B. H. Pekel haring, leeraar aan de Iioogere Burgerschool te Zutfen; aan D. Spaans, te Scheveningen, vergun ning verleend tot het aannemen en dragen van het algemeen eereteeken, hem door Z. M. den Duitschen Keizer, Koning van Pruisen, toegekend; aan H. F. G. N. Camp, hofraad, intendant van de opvoeding van Z. K. H. Prins Alexander der Nederlanden, tot het aannemen en dragen dei- versierselen van commandeur der orde van de Waakzaamheid of den Witten Valk, hem door Z. K. H. den Groothertog van Saksen-Weimar- Eisenaeh geschonkenaan Dr. J. D. C. Titsing te Geertruidenberg, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van den geneeskundigen raad voor Noord-Brabant en Limburg; de benoeming van H. E. Senn van Basel, burgemeester van Diepenheim, tot secretaris dier gemeente, goed gekeurd. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der registr. en domeinen te Arnhem, de heer G. J. Jacobson, thans ontvanger der registr. en domeinen te Schiedam. Z. M. heelt vergunning verleend tot het aan nemen en dragen van de hun door Z. M. den Duitschen Keizer, Koning van Pruisen, geschon ken medaille voor niet-strijdenden, ter herinnering aan den oorlog van 187071 aan C. Van Gastel, ziekenverpleger, D. De Groot, W. De Groot, in Den Haag; Dr. S. J. Halbertsma, arts te Schiedam; P. Kroon, op het Loo, te Apeldoorn; J. L. E. P. Lührs, arts te Buurmalsen; Dr. S. Lycklama Nyeholt, geneesheer te Rotterdam; Dr. H. J. Offerhaus Hz., arts te Dronrijp; Dr. I. A. M. T. Sannes, arts te RotterdamJ. W. Schubart, ge neesheer te Utrecht, en H. L. Verspeyck, adjunct- inspscteur voor het geneeskundig Staatstoezicht voor Noord-Bi abant en Limburg, te Maastricht. Z. M. heeft den heer J. G. G. Oudegeest, predikant te Made, benoemd tot predikant bij de Prot. gemeente in Ned. Indië. Z. M. heeft aan A. Cellaes, med. doctor te Geleen, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van Gregorius den Grooten, hem door Z. H. Paus Pius IX geschonken. Gemengd Nieuws. Zondag werd te Sliedrecht vanwege 't gemeentebestuur de kennisgeving afgekondigd, dat drenkelingen ook zonder verlof der politie mogen gered worden. Aanleiding hiertoe gaf'1 vol gende voorval. Donderdag II. viel een weduwe van 73 jaren, bij 't scheppen van een emmer water, in de rivier, en verloor onmiddellijk 't bewust zijn. Dat zag een schipper, die juist passeerde, en ter goeder trouw meenende dat dadelijke hulp hem niet vrijstond, snelde de man naar den Bur gemeester om 't naar zijn begrip vereischte ver lof te bekomen. Bij zijn terugkomst werd de vrouw nog op dezelfde plaats gevonden en opge haald, doch zij overleed onder de pogingen, te laat tot haar behoud aangewend. Z o n d a g-a vond heeft een v e c h t p a rt ij plaats gehad onder Gharlois op de Hei, waarbij een persoon een ander een messteek in den linker arm en twee sneden op het achterhoofd heeft toegebracht. Men vreest voor het behoud van den verwonde. De dader is in hechtenis genomen. D r. IC. W. H a m i 11 o n o f S i 1 v e r t o n Hill 11. Donderdag te Groningen tot doctor in de geneeskunde bevorderd, had achter zijn dissertatie o. a. de volgende stelling: „De sinds korten tijd in de mode gekomen dameslaarsjes, met zeer hooge hakken, zijn uit een chirurgisch en een obste trisch oogpunt zeer af te keuren." De vorige week heeft te Zeddam het volgend voorval plaats gehad. Zekere landbouwer T. overleden zijnde, wenschte rnen diens uitge strekte bezittingen, die op meer dan een ton gouds geschat worden, op een vreemde te doen overgaan onder voorbijgang van zijne wettige erfgenamen, waarvan enkele in behoeftige omstandigheden verkeeren. Men liet daartoe een notaris overkomen, terwijl men inmiddels het lijk had weggeborgen, en in plaats daarvan ee.n ander persoon in het bed gelegd. Deze gaf nu den zoogenaamden wil van den overledene op, waarbij aan den erfgia- gen persoon alles vermaakt werd, terwijl de nota ris dien wil ter goeder trouw in geschrift bracht. Een der geroepen getuigen echter weigerde het testament mede te onderteekenen, omdat de zoo-

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1