traalcomité voor het blokkade-eskader eene collec tie versnaperingen afgezonden. Al het gezondene wordt door de zeelieden, deelnemende aan de blok kade van Atjin, zeer gewaardeerd. Aan eenige op het wachtschip ter reede van Batavia geïnter neerde krijgsgevangenen zijn, op voorstel van den kapitein ter zee Kroeff, commandant van dien bodem, eenige artikelen ter verkwikking toege zonden. Van den legercommandant werd ook opnieuw de verzekering ontvangen van groote erkentelijkheid voor de hulp van het Centraalco- mité en die van het Subcomité te Padang, aan de eerste expeditie tegen Atjin bewezen. De mededeeling wordt besloten met het treurige bericht van het overlijden van de vice-presidente van het Centraalcomité te Batavia, mevrouw Nieu- wenhuyzen. Bij de oprichting en ook later was zij de ziel der Bataviasche Vereeniging en haar afsterven wordt door gemeld Comité als een on herstelbaar verlies aangemerkt. Voor de betrekking van surnumerairs bij de Staatsspoorwegen zal den 12den November weder een examen plaats hebben, waarvan de voor waarden zeer gunstig zijnvoor de vijf die het best examen afleggen, wordt gedurende het sur- numeraat eene toelage van f 1 per dag toegekend. Er zijn thans 20 plaatsen vakant. Aan de Utrechtsche hoogeschool is bevorderd tot doctor in de rechten de heer G. S. Van Del den, geboren te Deventeraan die te Groningen tot doctor in de geneeskunde de heer K. W. Hamilton of Silverton Hill, van Oldemarkt. Bij de memorie van beantwoording op de Indische begrooting voor 1874, is gevoegd het door de daartoe benoemde commissie samenge steld rapport, betreffende de organisatie eener Indische brigade in Nederland. Zij is van oordeel dat die brigade moet bestaan uit de drie vol gende deelen 1°. de mobiele legermacht in Ne derland, sterk 1900 man infanterie en 170 man artillerie; 2°. het depot in Nederland, waarbij de aangeworven manschappen, die vroeger niet gediend hebben, worden geoefend, totdat zij ge schikt zijn om bij de mobiele legermacht te wor den opgenomen en aldaar in de plaats te treden van de manschappen, die tot suppletie naar Oost- Indië of ter aflossing naar West-Indië gezonden worden; 3°. de detachementen in West-Indië, bestaande uit ongeveer 600 man infanterie en 40 man artillerie. Cavalerie en genie-troepen moeten, naar de meening van de commissie, bij de brigade niet aanwezig zijn, omdat de inrich ting der brigade daardoor te omslachtig zou wor den. De commissie bestond uit de heeren Weitzel, generaal-majoorDiemont, kolonel O.-I. leger; P. M. Netscher, luit.-kolonel; Rijnen, luit.-kol. O.-I. artillerie; Bloem, gep. majoor; Wilhelmi, majoor. De Koninklijke Academie van Wetenschap pen, letteren en schoone kunsten in België heeft als prijsvraag voor 18741875, uitgeschreven: „Christophe Plantin, ses relations, ses travaux et l'influence exercée par I'imprimerie dont il fut le fondateur". De prijs is fr. 600, door de Stassart ingesteld ter uitloving voor het best gekeurde ant woord op prijsvragen betreffende hel leven en de verdiensten van beroemde Belgen. De Academie wenscht vooral een letterkundig antwoord uit te lokken waarin geene oorkonden in haar geheel worden ingelascht tenzij die van overwegend be lang mochten zijn. Het tijdstip van inzending is voor 1 Februari 1875. Aangezien de Plantijns ook in Nederland (te Leiden) eene drukkerij ge dreven hebben, kan de kennisgeving der Academie ook voor Nederlanders van belang zijn. Volgens berichten, bij het Dep. van Marine ingekomen, was Zr. Ms. schroefstoomschip Djambi, onder bevel van den kapitein ter zee J. F. Koop man, na beoosten de Kaap de Goede Hoop ge durende zeven etmalen hevige stormen doorgestaan te hebben, ter voorziening in eenige avarijen, voornamelijk in het tuig, op den lOden September jl. le Port Elisabeth (Algoabaai) binnengeloopen. Op den 15den zou de reis naar de Simonsbaai worden voortgezet. Aan boord was alles wel. De kapt. J. B. Van den Oudendijk Pieterse, van het 3de reg. vest. art., is gedetacheerd bij de directie voor het materieel der artillerie in Den Haag, ten einde de functiën van adjudant aldaar te vervullen, ter vervanging van den kapt. der art. W. Hoogenboom, die bij het departement van oorlog is gedetacheerd. Gemengd IVietrvvs. In den nacht van Vrijdag opZaterdag ontstond er brand te Rotterdam in het pand, staande op het Haagsche veer, op den hoek der Raamstraat, waarin eene affaire van verfwaren wordt uitgeoefend. De brand woedde in den aan vang zeer fel en deed het ergste vreezenmaar door krachtdadige hulp gelukte het, hem tot dit eene pand te bepalen, hetwelk geheel uitgebrand is. Ongelukkigerwijze is hierbij een menschenleven te betreuren. De heer Huibers, rentenier, aldaar op kamers wonende en dien men bij den aanvang van den brand reeds op straat had gezien, schijnt later, om nog het een en ander te redden, het brandende gebouw weer ingegaan te zijn en daar door om het leven te zijn gekomen. Men heeft Zaterdag-ochtend in een alkoof zijn verkoold lijk gevonden. Met den laatsten stormvloed heeft het eiland Vlieland geducht geleden, vooral aan de havenwerken. De loeiende N.W. wind joeg de branding gedurig over den havendijk heen, en heeft dien bijna geheel vernield, terwijl in den Zuiderdijk 4 groote gaten geslagen werden. De Burgemeester wist, door een aantal burgers ge holpen, algeheele vernieling te voorkomen, door de gaten met rijs en zeilen te beschutten. In middels koesterde men veel vrees, dat 't geheele telegraafkantoor, benevens de daaraan grenzende havenkeet, een prooi der ziedende golven zoude worden, wijl de ramen van tijd tot tijd reeds door de stuifzee werden bereikt. Gelukkig echter viel de eb in, kromp de wind, en week alzoo het gevaar; men is evenwel zeer bezorgd, als de wind met ruw weer aan het N.W. loopt, dat tele graafkantoor, haven enz. geheel vernietigd wor den. Afneming van de stranden schijnt oorzaak te zijn van de onstuimige zee, die thans bij stormweer de haven bedreigt. Bij Terschelling is in den jongsten hevigen storm de Zweedsche brik Charlotte met hout naar Dordrecht bestemd, verongelukt, doch het volk gered. Het schip is in de haven van Terschelling binnengebracht, doch is moeielijk weer te repareeren. Te Laren heeft zich dezer dagen zekere H. G. R., lijdende aan hypochondrie, door ophanging van het leven beroofd, zonder dat an dere redenen, die hem daartoe gedreven hebben, bekend zijn. Wel tobde hij over zijn zoon, die vreeselijk sukkelt met een voet, waaraan hij voor eenigen tijd het ongeluk had een erge wonde te krijgen, waarbij niet zooals men verwachten zou, een heelkundige werd gehaald, maar wel, op aanraden van iemand die lezen noch schrijven kan, zekere B., een man die bekend staat aller hande ziekten en kwalen te kunnen genezen, (b. v. zooals in het onderhavige geval door een pruim tabak in de gapende mond te stoppen) of anders de kwalen bezweert. Twee buren kwamen op het gerucht toeloopen, zagen den man hangendach ten wel, dat hij dood zou zijn en lieten hem hangen, van 10 tot 2 uur, niettegenstaande zijn vrouw den wensch te kennen had gegeven, dat hij zou worden losgemaakt omdat zij meenden hem niet te mogen los maken. In den nacht van Vrijdag op Zater dag is de kleine wipmolen van den Noordpolder van Delfgaauw, in de nabijheid van Delft, onder de gemeente Vrijenban, geheel afgebrand. De molen, die niet bewoond werd, is voor f 2900 tegen brandschade geassureerd. De oorzaak van den brand is onbekend. BUITENLAND. Frankrijk. De République franQaise verneemt dat het Gouvernement zich voorstelt, bij de wederbijeen- komst der Nationale Vergadering een ontwerp van wet in te dienen betreffende de gemeentelijke organisatie. De kiezers in de gemeenten zouden den leeftijd van 25 jaren moeten hebben bereikt, en gedurende drie jaren in de gemeente gedomi cilieerd zijn. Het uitvoerend bewind Zou de maires benoemen in de gemeenten, die meer dan 10,000 zielen hebben, en de prefecten in de andere gemeenten. In de Zaterdag gehouden zitting van den krijgsraad te Trianon, werden, na den intendant Gaffiot, gehoord de officieren van den staf. Kapi tein Jung verklaarde, dat Bazaine den 18den Aug., toen hij eenige troepen in wanorde zag wijken, uitriep: „Wat kan men doen met zulke troepen!" Kapitein Calus zeide, dat hij door Can- robert den ISden Aug. naar Bazaine werd gezon den om versterking en ammunitie te vragen. Bazaine was van plan eene divisie der garde te zenden, toen hij van den generaal het bericht ontving, dat alles goed ging bij het zesde leger corps. Daarop liet Bazaine zijn voornemen varen. Op den Avenir National is beslag gelegd, wegens een artikel tegen Charnbord. België. De Brusselsche rechtbank heeft een aanvang gemaakt rnet het behandelen van een proces, dat opzien zal baren. De zaak betreft een vermogen van drie millioen, door mej. Seyhers aan den aartsbisschop van Mechelen en aan kloosters ge legateerd. De erflaatster is reeds lang overleden, doch de erfgenamen kunnen nog haar testament aanvallen, daar hun recht daartoe nog niet ver jaard is. De heer Suermondt, die zich metterwoon te Brussel zal vestigen, zal zijn complete verzameling kunstwerken tentoonstellen. De opbrengst zal ten goede komen van de armen in de hoofdstad van België. De instructie in zake den diefstal Peneranda te Brugge wordt ijverig voortgezet. Men tracht de zaak echter streng geheim te houden. Toch is het een en ander uitgelekt. Door getuigen zou zijn geconstateerd, dat geen lid der familie Deby deel had gehad aan het bedrijven van den diefstal. Als de schuldigen noemt men Alphonse De Kerck- hove en den ex-pauselijken zouaaf, dien men te vergeefs in een klooster te Brussel gezocht heeft. Duitschland. Naar aanleiding van eenige opmerkingen in buitenlandsche bladen over het bezoek van den hertog van Aumale om incognito de slagvelden rondom Metz te mogen bezichtigen, wordt uit Metz aan de Augsb. Allg. Zeitung geschreven, dat in den loop des vorigen jaars al de leden der familie Orleans aldaar geweest zijn en niet alleen de stad met hare omstreken, maar ook bijzonder de terreinen waar de gevechten hebben plaats gehad, in oogenschouw hebben genomen, waarna later een aantal Fransche ofGcieren insge lijks op die terreinen alles nauwkeurig hebben opgenomen. De juweelen en andere kostbaarheden van Adèle Spitzeder worden den 17den November te Munchen in openbare veiling verkocht. De geza menlijke waarde is geschat op f 33,000. Men kan als zeker aannemen, dat de Rijks kanselier weder als Minister-president van Prui sen zal optreden en dat de Keizer, ten einde voor hem de werkzaamheden gemakkelijker te maken, hem heeft gemachtigd zich door een der leden van het Pruisisch Ministerie te doen vertegen woordigen. ►Spanje. Uit Spanje zijn geene andere berichten ontvan gen dan dat de aanval op Carthagena waarschijn lijk spoedig zal worden hervat; daar er gebrek aan levensbehoeften in de stad begint te heer- schen verwacht men dat de tegenstand niet lang zal duren. De schepen der intransigenten gaan voort met de Spaansche koopvaardijschepen, welke zij nabij de kust ontmoeten, te vermeesteren voor Valencia hadden zij zich van niet minder dan elf schepen meester gemaakt. De stoombootdienst tusschen Marseille en de Spaansche havens is, blijkens een telegraphisch bericht uit Marseille, voorloopig gestaakt, orndat een paar pakketbooten van de stoomvaartschappij door de opstandelingen waren prijs gemaakt. Groot-Britannië. Woensdag-avond te 6 uren werd te Ramsgate bericht ontvangen, dat op de Kentish Knockbank een schip gestrand was en dat de equipage in het want zat. Hoewel deze bank op een groot en afstand van Ramsgate ligt (ruim 26 Engelsche- mijlen), werd echter onmiddellijk de reddingsboot Bradfordgesleept door de stoomboot der haven, tot redding der bemanning uitgezonden. Het weder was vreeselijk slecht, met harden wind en regen, en des nachts te 11 uren bereikte men het vuurschip der bank, waar bericht ingewonnen werd

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2