Tegen Jean Pierre Lièvre, oud 52 jaren, ontslagen procureur der republiek, te St.-Etienne (Frankrijk), geboren te Genouilly (departement Saóne et Loire), is door den eersten voorzitter van het hof van appèl le Lyon, bevel van aan houding verleend, ter zake van valschheid in openbaar en onderhandsch geschrift. Hij is den 30sten Sept. jl. tusschen 6 en 7 uren des avonds, uit de gevangenis te Lyon ontvlucht. Zijn photo- graphisch portret berust bij den officier van justitie te Maastricht, die het op aanvrage zal opzenden en die opsporing, aanhouding ingeval van landlooperij en bericht verzoekt. Z. M. heeft aan den heer M. Rochussen, secretaris van legatie, vergunning verleend tot het aannemen en dragen van het ridderkruis van het Legioen van Eer, hem door den President der Fransche Republiek geschonken; benoemd tot notaris binnen het arrondiss. Zierikzee, ter standplaats de gem. Zierikzee, Mr. J. Moolenburgh, candidaat-notaris, thans proc. bij de arrondiss.- rechtbank aldaar en burgemeester der gem. Zonnemaire, zijnde hem eervol ontslag verleend als procureur bij de arrondiss.-rechtbank te Zie rikzee, in te gaan met 1 November; met ingang van '1 November, tot plaatsverv. kantonrechter in het kanion Helder (eiland Wieringen) P. Maats Jr., burgemeester der gem. Wieringen; met ingang van 15 Nov. tot griffier bij het kanonger. te Zaandam Mr. P. L. De Gavere, thans te Harderwijk. Gremeiigxl Nieuws. Woensdag-ochtend omstreeks 10 uren werd te Waubach en omstreken andermaal eene aardbeving waargenomen. Te Nieuwen hagen viel bij die gelegenheid een schoorsteen om, te Rim- burg twee. Te Kerkrade zijn pannen van een huis gevallen, terwijl een der schoorsteenen van de kolenmijn aldaar gebarsten is. De burgemeester van Wou brugge bericht, dat den 6den Oct. door P. H. S. eigen handig in de bus van het hulppostkantoor is ge stoken een brief aan het adres van de heeren M. en V. in Den Haag, inhoudende 1 bankbiljet van f 25, A. U. 7558, en 2 muntbiljetten van f 10, C. C. 383 en F. W. 575, welke brief niet aan het adres is bezorgd. De burgemeester voor noemd verzoekt opsporing, aanhouding en be richt. Voor de rechtbank te Rotterdam stond gisteren terecht een 21 jarige dienstbode, die zich onder het opgeven van verschillende namen en voorzien van een valsch getuigschrift bij acht familiën verhuurd had, met afspraak eenige dagen later in dienst te komen. Zij ont ving bij eiken nieuwen dienst een godspenning, doch vergat in dienst te treden en zoo zij dit al bij een paar familiën deed, liep zij onder het een of ander voorwendsel onmiddellijk weder weg. Op die wijze had zij zich eene som van f 25 ver schaft, werd schuldig verklaard aan oplichting en veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van een half jaar, 6 boeten van f 25, de boete even tueel te vervangen door 6 dagen cellulair. Dezer dagen heeft te Balinge, ge- meente Westerbork, een arbeider bij ongeluk met een geweer, met hagel geladen, het zoontje van een landbouwer zoodanig in het hoofd en in den rug getroffen, dat diens toestand nog bedenkelijk is. De arbeider is Maandag gearresteerd en naar Assen overgebracht, maar op last van den officier van justitie weder op vrije voeten gesteld. Sedert Zaterdag-avond werd het twaalfjarig zoontje van zekeren v. S., werkman in een der suikerfabrieken te Rosendaal, vermist. Dadelijk kwam men op de gedachte dat hij, door de duisternis misleid, in de haven was gevallen. Alle pogingen om hem op het spoor te komen werden aangewend, tot dat een paar dagen gele den het lijk uit de haven werd opgehaald. Te Yen ray had dezer dageneen droe vig voorval plaats. De heer Reijnders vierde zijn 25jarig feest als notaris. Tal van familieleden en kennissen waren tot dat einde bijeengekomen. Heel het dorp was vol vreugde en bijna geen huis dat niet vlagde. In optocht was men des morgens naar de kerk gegaan. De Harmonie bracht den jubilaris, daar hij beschermheer dier vereeni- ging was, een prachtig album hij nam dit ge schenk in ontvangst en was blijkbaar aangedaan voor de eer, welke men hem aandeed. Daarop begaf hij zich in eene andere kamer, viel op de canapé neer en was eenige oogeoblikken daarna een lijk. Alle vlaggen werden ingehaald en het vroolijke dorp verkeerde in rouw. De officier van justitie te Arnhem heeft bekend gemaakt dat den 12den Oct. jl. door den burgemeester van Duiven is aangehou den een halve Nederlandsche gulden met de beeltenis van Koning Willem III en het jaartal 1863, welke volgens uitspraak van het munt- college te Utrecht is verklaard te zijn valsch en vervaardigd in nabootsing van eene echte rijks muntspecie. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur In het algemeen worden ten platte lande aan getroffen Heel- en Vroedmeesters. Die heeren onthouden zich met inwendige praktijk uit te oefenendat dit in gewone ongesteldheden plaats heeft, is aannemelijk, maar worden, te dien aan zien, in de thans bestaande wet op de genees kunde, geene grenzen aangewezen? worden zij daarbij niet verplicht in gevallen van bedenkelijken aard, hulp van Med. Doet. in te roepen? en bij het beslaan van die nalatigheid, waardoor een doodelijke afloop volgt, zij voor de bevoegde autoriteit geroepen en genoodzaakt zich te ver antwoorden; dit onvoldoende zijnde gevolgd met ernstige bestraffing? De beantwoording wordt be leefdelijk van u verzocht door Uw dw. Dienaar S. [Art. 21 der wet van 1 Juni 1865, regelende de voorwaarden tot verkrijging der bevoegdheid van geneeskundige enz. luidt aldus: „Tol uitoefe ning der geneeskunst of hare takken zijn, in alle gemeenten van het Rijk, bevoegd de, uiter lijk vier maanden vóór de uitvoering dezer wet, toegelatena. plattelands-heel- en vroedmees ters; h. plattelands-heelmeesters; c. stedelijke heel- en vroedmeesters; d. stedelijke en plattelands- heelmeesters; e. vroedmeesters; apothekers; g. tandmeesters; en wel die onder: a. tot uitoefe ning der geneeskunst in haren geheelen omvang. b. tot het verleenen van genees- en heelkundigen bijstand, c. tot het verleenen van heel- en ver loskundigen bijstand, d. tot het verleenen van heelkundigen bijstand. Onder de bevoegdheid tot het verleenen van heelkundigen bijstand in al. c. en d. wordt begrepen, die tot het voorschrijven en toedienen van in- en uitwendige geneesmidde len bij gebreken, waarvan de behandeling tot het gebied der heelkunde behoort, enz. enz. enz." Ons dunkt dat het duidelijk genoeg is, dat een plattelands-heel- en vroedrneester overal in ons rijk de geneeskunde in haar geheelen omvang mag uitoefenen. Red.] BUITENLAND. Frankrijk. Men verzekert, dat de fractiën der linkerzyde, tegenover den heer Buflet, den heer Jules Grévy candidaat hebben gesteld voor het presidentschap bij de Nationale Vergadering, en dat dit geschiedt met toestemming van den heer Grévy. De heer Scale, spoorweg-inspecteur te Metz, heeft als getuige in het proces Bazaine verklaard, dat Bazaine den 22sten Aug. '1870 zich door een coup de main gemakkelijk van een aantal stukken belegeringsgeschut en groote hoeveelheden pro viand had kunnen meester maken, die de Duilschers niet ver van Metz hadden bijeenge bracht. OuitscJilancI. De Schlesische Zeitung, een blad, dat dikwerf van regeeringswijze wordt ingelicht, deelt bijzon derheden mede betreffende het antwoord, dezer dagen gegeven aan de stad Koningsbergen, die zich tot den Keizer en von Bismarck had gewend, om te verkrijgen, dat de schatkist de nog over blijvende schuld dier stad, voortspruitende uit de oorlogscontributie, haar door de Franschen inder tijd opgelegd, zal delgen. De heer von Bismarck beloofde destijds ondersteuning van regeeringswege, en deze zal op de volgende wijze worden ver leend: Gedurende 27 jaren, derhalve tot op het jaar 1900, zal aan gemelde stad jaarlijks een zeer aanmerkelijk bedrag uit de schatkist worden verleend; dit zal strekken om het nog overblij vende gedeelte der schuld te kwijten. Men hield zich overtuigd, dat de Koning, aan wien dit voor stel zal worden medegedeeld, terstond na zijn terugkeer uit Weenen, daaraan zijn goedkeuring zou schenken, in welk geval later een ontwerp van wet deswege by den Landdag zal worden ingediend. Italië. In de wouden van Forli verspreidt de be ruchte rooverhoofdman Casadio nog altijd schrik en ontzetting, en wee hem, die in zijne handen valt. Ofschoon de overheid reeds de krachtigste maatregelen heeft genomen, orn zich van dezen booswicht meester te maken, is het haar tot dus ver niet gelukt, en menig karabinier heeft bij deze vervolging het leven verloren. Onlangs hield Ca sadio met slechts weinige manschappen zijner bende stand tegen verscheidene carabinieri, die uit gebrek aan amunitie eindelijk het gevecht moesten opgeven. TELEGRAMMEN. Ncw-York, 23 October. De associatie van het Clearing-llouse heeft besloten, dat de vereenigde Banken van New-York met den Isten November geen meerdere Loan Certificates zullen uitgeven. Op eene bijeenkomst van presidenten van Banken is verklaard, dat president Grant, ingeval 't mocht blijken dat het hoogst noodzakelijk was, bereid zou wezen elke week 3 of 4 milhoen Greenbacks der reserve in omloop te brengen. Blykens een officieel rapport heeft de graan oogst een vierde minder opgeleverd dan de ge middelde oogst van verleden jaar. Londen, 24 October. Bij de verkiezing te Huil heeft de conservatieve candidaat, kolonel Pease, de overwinning behaald met 6873 stemmen, legen 6594 op den liberalen candidaat Reed. Dresden, 24 October. Blijkens het bulletin omtrent den ziekte-toestand des Konings was de pols zeer flauw. Sedert 24 uren had de zieke geen voedsel gebruikt. Parijs, 24 October. De repubükeinsch-gezinden te Toulouse hebben aan den heer Léon Say hunne ingenomenheid betuigd wegens de houding, welke hij heeft aangenomen in den tegenwoordigen toestand. Gemeenteraad. INGEKOMEN STUKKEN. Het rnin gunstig onthaal, dat het voorstel tot verhooging der jaarwedden van het hulppersoneel op de openbare lagere scholen in twee sectiën gevonden heeft, geeft den heer schoolopziener M. J. De Goeje aanleiding tot eenige opmerkin gen en inlichtingen, waarvan de slotsom isHet voorstel tot tractementsverhooging is geheel in overeenstemming met de verordening. Hoewel verscheidene jaarwedden door de voorgestelde ver hoogingen op het maximum komen, is het cijfer van f 5500, waarop de gewone vermeerdering van uitgaven werd geraamd, nog lang niet bereikt. Meer dan éen verdienstelijk onderwijzer, die gehuwd is, heeft, bij den hoogen prijs van levensmiddelen en huishuur, een kommervol beslaan, terwijl de nieuwe verordening tot hoofddoel had, hierin ver betering te brengen. Hetzelfde geldt van enkele ongehuwde onderwijzers en van verscheidene hulp onderwijzers, die zich, als de verhooging niet wordt toegestaan, elders verbetering zullen zoeken. Bij het gebrek aan hulppersoneel in ons land, zal men, om de vacante plaatsen goed te bezetten, evenveel, ja soms meer, moeten betalen, dan de tegenwoordige titularissen, na toekenning der ver hooging, zullen genieten. De gemeente-financiën zullen daarbij niet gebaat zijn, maar het onderwijs groote schade lijden. Voor de hulponderwijzersbetrekking aan de openbare lagere school N°. 1 voor minvermogen den op eene jaarwedde van f 400, worden voor gedragen lo. G. W. Buising; 2°. mej. G. D. M- van '1 Haaff, 3U. mej. YV. M. Vink; de 1ste te Ridderkerk, de beide laatsten alhier werkzaam. Bij adres verzoekt de heer G. Breuleux, tegen 1 Januari e. k., een eervol ontslag als leeraar in de Fransche taal- en letterkunde aan de gemeente-instellingen voor hooger enmiddel-

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2