LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4207. Maandag A0. 1873. 27 October. STADS-BE RICHTEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1*40. Afzonderlijke Nommcrsn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer Groolcre letters naar plaatsruimte. 0.17*. f Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Dinsdag 28 October, 's namiddags te éen uur. Onderwerpen 1°. Beooeiniog van eene Kegentesse van het tH. G. of Arme Wees- en Kinderhnis. (172) 2°. Idem van een hulponderwijzer of onderwyzere3 op de open- hare lagere school n°. 1 voor minvermogenden. (174) 3°. Verzoek van G. Breuleux, om ontslag als leeraar aan de gemeente-instellingen voor hooger en middelbaar onderwijs (175). 4°. De gemeente-begrooting voor 1874, waarhij o. ra. in be handeling zullen worden gebracht de voordrachten tot aanstelling van drie leeraren voor de nieuwe talen aan de gemeente-instellingen voor hooger en middelbaar ouderwijs en tot regeling van het onderwijs in de gymnastiek. (151, 151*, 151**, 170 cn 170*. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de adressen van: a. Abraham Somervril, brood bakker en kruidenier, wonende alhier, daarbij verzoekende om achter zijn huis in de Groenesteeg n°. 48 eene vuring te mogen doen plaatsen, tot het branden van koffie; b. Mels Bolderdijk, kruidenier alhier, houdende verzoek om op het erf van zijne woning aan de Korte Lange- gracht n°. 41 minstens twee vaten petroleum te mogen nederleggen; c. TYilhelmina Hcuzen, weduwe van Arie Van der Spek, Kleèrenbleekster alhier, om in het per ceel in het Bolwerkstraatje aan de Langegracht n°. 14 een fornuis te mogen doen plaatsen, tot het warmen van water; en d. Johannes Cornelis Wijsman, koopman alhier, om vergunning tot het houden en mesten van varkens in den stal achter zijn huis aan de Beestenmarkt n°. 39, alsmede tot het verzamelen van meststoffen aldaar; Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 (Staatsblad n°. 19), alsmede op art. 224 en 280 der Algemeene Politieverordening van 24 October 1867; Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en be woners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informa'iên de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Donderdag den 30sten October aanstaande, 'svoormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen die verzoeken op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secretaris. Leiden, 25 October 1873. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het besluit van den Commissaris des Konings in deze Provincie van den 26sten September 1873 (Provinciaalblad n°. 103j, herinneren bij deze den ingezetenen dezer gemeente de bepalingen van de artt. 27 en 42 der Wet van den 29stcn Maart 1833 Staatsblad n°. 4), zooals die zijn gewijzigd en aangevuld bij de artt. 7 en 14 der Wet van den 9dcn April 1869 (Staatsblad n°. 69) en de, volgens art. 42 der eerstgemelde Wet, zooals dit artikel is aaogevuld bij art. 14 der laatstge noemde Wet, op hea rastendo verplichting tot het inleveren van Suppletoire aangiften, wanneer zij door aanschaffing of verwis seling vau belasting-voorwerpen in de termen vallen van art. 27 dier Wet, zooals dit artikel U gewijzigd en aaugevuld bij art. 7 der Wet van den 9den April 18C9 (Staatsblad n°. 59); terwijl zij tevens worden gewezen op de strafbepalingen van art. 35, voor zooverre die zijn gewijzigd bij art. 13 van laatst genoemde Wtt en op art. 39 der Wet van den 29sten Maart 1833 (Staatsblad n°. 4), waaraan zij zich, bij nalatigheid in het doen der aangiften, zouden blootstellen. Eu wordt deze door plaatsing in de leidsche Courant afge kondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secretaris. Leiden, 25 October 1873. LEIDEN, 25J October. Ofschoon uit latere berichten tot ons genoe gen is gebleken, dat er niets aan was van het zich verdrinken van de 14jarige kunstrijdster bij den heer Carré ten gevolge van mishandeling, behoeven wij alleen in zooverre slechts ons artikel van gisteren te herroepen, dat genoemde heer geheel buiten schuld blijkt te zijn. De strekking van ons betoog, dat de mishandeling in zulk een geval op rekening van een directeur komt, blijft dezelfde. Gedurende deze week zijn in het Werk buis alhier dagelijks van 88 tot 98 volwassen personen en van 30 tot 39 kinderen opgenomen. Naar wij vernemen hebben de heeren D. M. H. Bollen en J. C. J. Van der Meer, onderwij zers aan de Kon. muziekschool in Den Haag, het voornemen dezen winter in de stadszaal eenige populaire concerten te geven, en zal daartoe de olgende week een inteekenlijst aan onze stad- ;enooten worden aangeboden. Gaarne wekken wij door deze kennisgeving onze lezers op, deze onderneming te steunen. Het orkest is samengesteld uit de leden van de Fran- sche opera en Diligentia en zal gedirigeerd wor den door den heer Bollen. De programma's zullen bestaan in de meest geliefde fantaisiën, potpourri's, ouvertures enz. en elk programma minstens een solo-stuk bevatten. De entreeprijzen zijn zeer laag gesteld, terwijl de concerten zooveel mogelijk om de vier weken zullen gehouden worden. "Werden kerkvoogden der Hervormde ge meente te Rijnsburg vóór eenige maanden door vrijwillige giften der leden in staat gesteld, om een nieuw kerkorgel te doen plaatsen, dezer dagen is door kerkvoogden en nolabelen het predikants- tractement verhoogd met eene persoonlijke toelage voor den tegenwoordigen leeraar van f 200, en alzoo gebracht op f 1400, benevens vrijdom van alle lands- en dorpsbelasting. Maandag a. s. zal in de Waalsche kerk te Delft des namiddags te 2 uren door de heeren Klerk en Wetrens de derde en laatste kerkelijke muziek uitvoering worden gegeven ten voordeele van de Nederlandsche Gustaaf-Adolf-Vereeniging. Het pro gramma is weder met zorg gekozen. Een drietal dames uit Delft hebben hare medewerking toe gezegd en zullen het schoone Terzetto (N°. 6) uit het oratorium Elias van Mendelssohn uitvoeren. Voor het lager onderwijs in deze provincie zijn bij het najaarsexamen 341 personen geëxa mineerd, waarvan 202 toegelaten en 139 afge wezen. Tot doctor in de rechten zijn bevorderd aan de Utr. hoogeschool de heer J. L. Stern, ge boren te Beek bij Nijmegen; aan de Groningsche de heer A. W. Van Imhoff, geb. te Groningen. Naar aanleiding van een aanvraag van den heer James Hendrey te Londen, om vergunning tot het maken van een hoofd of pier te Sche- veningen, stellen Burg. en Weth. van Den Haag voor om aan den Minister van Binnenlandsshe Zaken te kennen geven, dat de aanleg eener pier bedenkelijk voorkomt, tenzij die geschiedde op zóo verwijderden afstand ten noorden van het Gemeente-Badhuis, dat de onderneming geen voor deel schijnt te kunnen opleveren. Mej. Betsy Perk, thans le Brussel geves tigd, biedt ter overneming aan het tijdschrift Onze Roepingorgaan der vereeniging „Arbeid Adelt", onder vermelding dat mevr. Elise Van Calcar, die zich dezer dagen in Den Haag zal vestigen, bereid is de redactie op zich te nemen. De prijzen bij den schietwedstrijd te Waals dorp door de Weerbaarheidsbond uitgeloofd, wer den behaald: 1ste prijs door Den Haag (scherp schutters) met 248 punten; 2de pr. door „De Zwijger" uit Utrecht, met 238 punten; 3de pr. door het Rotterdamsche scherpschutterscorps met 230 punten; 4de pr. door het Utrechtsche stu dentencorps met 229 punten. By den Haagschen Gemeenteraad is een adres ingekomen van het Hoofdcomité voor een huldeblijk ter nagedachtenis van Mr. J. R. Thor- becke, waarin verzocht wordt het beeld te mogen oprichten op den Vijverberg. Tegen de oprichting op het Binnenhof zijn door den Minister van Financiën bedenkingen geopperd. Het beeld zou de communicatie belemmeren, en ook in verband met de eventueele plannen tot verandering of ver bouwing der gebouwen rondom het Binnenhof zouden er later moeilijkheden kunnen rijzen, die de verplaatsing van het beeld noodzakelijk zouden kunnen maken. De voor Nederland bestemde brievenmail aan boord van het stoomschip Prins Hendrik is bij de ramp van dit vaartuig niet kunnen ge red worden. Uit de scheepsverklaring van den gezagvoerder blijkt, dat het stoomschip, na het raken van de rots „the Brothers", in diep water is gezonken, en dat bij het verlaten van het schip de brievenmail niet kon worden medege nomen, daar de ruimte in de scheepsbooten voor het redden van menschenlevens geheel benoo- digd was. Volgens particulier telegram van Singapore heeft de Kosmopoliet 111 de reparatiën vol bracht en is Donderdag-ochtend naar Atjin ver trokken. Het stoomschip Holland, kapt. Boon, is den 23sten Oct. in den besten staat te Batavia aangekomen. Openbare vergadering van den Pvaad van State, Afd. voor de geschillen van bestuur, op Woensdag a. s., des voormiddags te elf uren. Met 1 Nov. zal bij het departement van financiën de afdeeling registratie en domeinen in tweeën worden gesplitst. Aan het hoofd van de afd. registratie komt te staan de heer W. Lee, voor eenige dagen benoemd tot inspecteur-gene raal der registr. en domeinen; van de afdeeling domeinen Mr. P. A. Holsboer, referendaris. Uit Uden wordt gemeld: In de zaal Bel- levue alhier, was gisteren tentoongesteld een fraai en kunstig transparant, galvanisch bewerkt dooi den heer J. J. Bakx van den Hoenderbosch alhier. Dit kunststuk, hoog 2 el 20 duim en breed 4 el 50 duim, zal aan HH. MM. den Koning en de Koningin, ter gelegenheid van het 25jarig kro ningsfeest, ten geschenke worden aangeboden. In het midden prijken in twee kunstig bewerkte medaillons de portretten van den Koning en de Koningin, die door eene eigenaardige goud- en zilvertint, evenals de daarboven aangebrachte kronen, een schitterend effect maken. De por tretten zijn omgeven door eene ornamentatie in golhieken stijl, terwijl deze weder omringd is door een prachtigen rand, die aan de bovenzijde het Nederlandsche waper. omsluit, waarbij in 20 ver schillende lettersoorten in nationale kleuren te lezen staat: „Leve Willem Drie, Koning dei- Nederlanden! Heil aan hel Vorstelijk HuisI Wel vaart aan Neerlands VolkOranje boventer wijl men in de ornamentatie leest: „Leve Sophia Frederica Mathilda, Koningin der Nederlanden!" Aan de onderzijde staat: „Leve ons dierbaar Vaderland! Hulde aan het Nationale feest" en „Souvenir van J. J. Bakx," waaronder eene prachtige tropee met Neerlands driekleur. Het geheel, bewerkt op donker fluweelkleurigen grond, komt in zijne nuances schitterend uit; het is geschikt om op het kroningsfeest in een dei- ramen van het koninklijk paleis te prijken en kan 's avonds voor een prachtige verlichting die nen. Op die wijze tentoongesteld zal het een schoon en schitterend effect maken, daar er zelden een fijner glasbeschildering gemaakt is. Het kunst stuk heeft dan ook 2 jaren studie en arbeid vereischt.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1