OuLitschland. Nadat rnen te Herzogenrath en andere plaatsen in het westen der Rijnprovincie den 2den en 15den dezer aardschokken had waargenomen, heeft het ver schijnsel zich aldaar in den avond van 19 dezer andermaal voorgedaan, over 't algemeen in ge lijke mate als de beide vorige keeren. Sinds eenigen tijd hebben een aantal platte landsbewoners in Pruisen misbruik gemaakt van eene bepaling in het strafwetboek, door hunne kinderen, beneden de 12 jaar oud, allerlei kwaad te doen uitvoeren, waarvoor de daders volgens de wet strafbaar zijn, maar hetwelk den kinde ren, wegens hun jeugdigen leeftijd, bij den rech ter niet wordt toegerekend. De Minister van Justitie heeft nu de aandacht der rechterlijke autoriteiten hierop gevestigd, onder aanmaning van voortaan by dergelijke misdrijven streng er op te letten, of de ouders zich van hunne kinde ren als werktuigen hebben bediend, en in dat geval die ouders te straffen. Spanje. De maatregel van de Regeering om een uit voerrecht te heffen van 5 percent op alle artike len heeft zooveel tegenstand gevonden, dat het Gouvernement het besluit heeft genomen om met 1° Januari 1 percent ad valorem van den uit voer te heffen. De 5 percents belasting zou met 1° November in werking zijn getreden. Groot-Britannië. De eerste poging (waarvan wij onlangs mel ding maakten) tot 't overbrengen van versch vleesch in bevrozen toestand van Australië naar Engeland, is mislukt, doordien 't benoodigde ijs op de zee reis gesmolten is. De Norfolkdie de proefbezen- ding aan boord had, arriveerde dezer dagen te Londen doch zonder vleesch. Ze had onderweg de geheele partij in zee moeten werpen. Intusschen laat zich de uitvinder der nieuwe methode van verduurzaming, de heer Harrison, door dezen tegen spoed niet ontmoedigen, wijl hij 't mislukken van zijne proef uitsluitend meent te mogen toeschrij ven aan een gemakkelijk te verhelpen gebrek in den door hem gebezigden bevriezings-toestel. De Norfolk voerde mede wederom eene aanzienlijke hoeveelheid (80 ton) Australisch vleesch in blik ken aan, welk voedingsmiddel in Engeland voort durend meer aftrek vindt. Bij gelegenheid van den öSsten verjaardag van den zeeslag bij Trafalgar (21 October 1806) worden in de Londensche dagbladen de namen opgegeven van de twintig nog levende medestrij ders in dien zeeslag. Een hunner, de admiraal Sir George Ross Sartorius, welke als adelborst den slag bijwoonde, is nog in werkelijken dienst bij de marine. TELEGRAM31EN. Versailles, 22 October. Generaal Soleille kon, w.egens ziekte, heden niet voor den krijgsraad verschijnen. Hij had zijne verklaring omtrent de militaire operatiën op schrift gebracht, zoodat die werd voorgelezen. De chef van zijn staf had hem ver klaard, dal de ammunitie, die tot den 16den Augus tus verbruikt was, op een derde van den voorraad geschat werd. Generaal Lebrun legde daarna eene verklaring af omtrent het slaan van bruggen op sommige punten. Hij zeide dat verscheidene beve len waren gegeven, zonder dat de staf er van verwittigd .was. Daaruit ontstond verwarring en tegenstrijdige operatiën. Morgen zal de krijgsraad geen zitting houden. Het rechter-centrum heeft besloten om na zijne bijeenkomst op heden, als openlijk bewijs van eensgezindheid tusschen de monarchale frac- tiën, zich en corps van het hotel Vatel (waar het zijne vergaderingen houdt) te begeven naar het hotel des Reservoirswaar de uiterste rechter zijde bijeenkomt, om zich daar bij die party te te vervoegen. Over de quaestie, of de Kamer buitengewoon bijeengeroepen zal worden vóór 5 November, is nog niet beraadslaagd. In eene bijeenkomst van het rechter-centrum heeft d'Audiffret gezegd, dat aarzeling niet meer mogelijk is. De proefneming met de conservatieve republiek is misluktdaarom bieden de conser vatieve partijen aan het land de constitutioneele monarchie aan. Aan het slot zijner rede (die levendig werd toegejuicht) zei de spreker, dat hij niet twijfelde aan de overwinning. De vergadering nam met eenparige stemmen eene resolutie aan, die aan de Nationale Vergadering zal worden onderworpen. Daarin worden de con stitutioneele waarborgen opgenoemd, die heden ochtend door de Soleil en andere dagbladen zijn vermeld. De president deed opmerken, dat vele leden van het linker-centrum voorstanders zijn, ten minste in theorie, van de constitutioneele monarchie, en stelt daarom voor ten einde met hen tot over eenstemming te komen, hun mededeeling te doen van de resolutie, die aan de Nationale Vergadering zal worden onderworpen. Hij hoopt, dat deze leden in de resolutie eene voldoening zullen vinden voor al hun beginselen en een antwoord op al hunne scrupules. Dit voorstel werd aangenomen. De heer Ghesnelong deelde uitvoerige bijzonder heden mede aangaande zijn onderhoud met Cham- bord. Hij constateerde, dat met betrekking lot de constitutioneele waarborgen de overeenstemming tusschen de denkbeelden van Ghambord en de denkbeelden van het liberale Frankrijk volko men is. Volgens de laatste mededeelingen hebben de rechterzijde en het rechter-centrum besloten alle vrijheid te laten aan de Permanente Commissie om zich te verstaan met het Gouvernement over de vervroegde bijeenroeping der vergadering. Weenen, 22 October. De Wiener Pr esse meent te weten, dat in de conferentiën tusschen prins Bismarck en graaf Andrassy zoowel binnen- landsche als buitenlandsche kerkelijke vraagstuk ken, onder anderen de houding welke zou moeten aangenomen worden bij eene eventueele keuze van een Paus besproken werden. De Duitsche Keizer bezocht gisteren met Frans Jozef en een talrijk gevolg het kasteel Laxenburg, waar men van plan was een jacht te houden. Wegens het regenachtige weder werd het plan opgegeven. Hierna naar Schönbrunn terug- keerende, bezocht de Duitsche Keizer het arse naal, waar hij door den aartshertog Wilhelm werd ontvangen hij bezichtigde het wapenmuseum hierop reed hij naar het Künstlerhaus tot het bezichtigen van het schilderstuk van Makart. Z. M. woonde het gala-diner bij en vervolgens de voorstelling in het Karltheater. Prins Bismarck ontving gisteren den Russischen gezant Novikoff; na eene zeer langdurige confe rentie werd aan den Berlijnschen bankier Bleich- röder eene audiëntie verleend. Des avonds bezocht de Prins de wereldtentoonstelling, het Künstler haus en de voorstelling in het Burgtheater. Bucharest, 22 October. Volgens een der alhier verschijnende bladen zou de heer Boeresco, Minister van Buitenlandsche Zaken, wegens ver schil van meening met zijne collega's ten opzichte van binnenlandsche aangelegenheden, zijn afge treden en werd Alexander Lahovary als zyn op volger genoemd. Marktberichten. Amsterdam, 22 Oct. Tarwe, p. 2400 kg. Maart f 379. Rogge, p. 2100 kg. N. Petersb. ƒ240; N. Odessa 233; J. Galatz ƒ232. Levering, Oct. f 229, 228, 229; Mei ƒ237. Raapolie op zes weken, p. 100 kg. 35'/2, Vliegend /'34,/4; Mei 36'/2, 363/4Najaar 1874 38'/4; Nov. 333/4, 341/4Dec. 34'/2, 343/4. Lijnolie op zes weken p. 100 kg. 37y2Vliegend 36>/4; Maart, April, Mei 353/4, Nov. 353/4, ƒ35»/,, Dec. ƒ35'/,, 351 /4. Raapkoeken p. 1000 kg. ƒ100, ƒ106. Lijnkoeken p. 100 kg. f ll'/a» 14r!/a- Koolzaad in April 374. Gemeenteraad. INGEKOMEN STUKKEN. B. en W. stellen voor te besluiten 1°. tot het aangaan van eene huurovereenkomst met den eigenaar van het gymnastie-lokaal, met daarbij behoorend woonhuis en toestellen, voor 5 jaren, tegen ƒ1000 per jaar; 2°. de jaarwedde van den onderwijzer in de gymnastiek vast te stellen op ƒ1200 per jaar, onder bepaling dat door hem geen privaat-onderwijs zal mogen worden gegeven zonder vergunning van Burgemeester en Wethou ders; 3°. de jaarwedde van den hulponderwijzer in voormeld vak vast te stellen op 600; 4°. voor het onderhoud der leermiddelen en het schoon houden van het lokaal beschikbaar te stellen 200, en voor licht en brandstollen 150 per jaar, zoodat de kosten aan het gymnastiek-onderwijs op de gemeentescholen verbonden, alsdan zullen bedragen 3150 per jaar. Tegen deze uitgave moet in ontvangst worden gebracht de huur van de woning behoorende bij de gymnastiekschool, welke geraamd kan worden op een bedrag van 350, alsmede de huur van het lokaal aan par ticuliere personen en gezelschappen, omtrent welks bedrag thans nog bezwaarlijk zekere opgaven kun nen geschieden, maar dat vermoedelijk niet min der zal beloopen dan ƒ300. Mocht de gemeente raad zich met deze regeling kunnen vereenigen, dan kan eerlang tot de benoeming der onderwij zers, behoudens de goedkeuring van het bedrag der jaarwedden door Gedeputeerde Staten en den Minister van Binnenl. Zaken, worden overgegaan en zal de noodige wijziging der verordening wor den voorgedragen. De leden der Vereeniging „Bouwkunst en Vriendschap" alhier, allen werkbazen die verschil lende vakken van bouwkunde uitoefenen, nemen de vrijheid ter kennis van den gemeenteraad te brengen, dat in hunne bijeenkomsten herhaalde lijk ter sprake is gekomen, de telkens voorko mende aanvragen van personen en familiën, die zich binnen deze gemeente metterwoon willen vestigen, naar geschikte huizen, zonder dat het mogelijk was daaraan naar verlangen of behoefte te voldoen. Het dempen van Singelgrachten, om bouwterrein te verkrijgen, zou het meest voor de hand liggen, en daarvoor de Singelgrachten van de Noordeindsburg tot aan den Vliet en bij meer dere behoefte van den Vliet tot aan den brug van de Hoogewoerdspoort, eene eerste aanbeve ling verdienen; hierdoor zou ook het voordeel verkregen worden dat het versche water van den Rijn afstroomende geheel door de stadsgrachten werd geleid en niet meer in de Singelgrachten zou wegvloeien, maar de kosten en bezwaren aan het dempen dier wateringen verbonden, benam den leden der vereeniging den moed om zÖodanig voorstel te doen. Zij laten dit te meer na, daar zij bekend zijn met het plan door den gemeente architect ontworpen, tot het dempen der Binnen vestgracht aan het plantsoen, en meenen daarin een uitmuntend ontwerp te zien tot het bouwen van een dertig- of veertigtal huizen als door hen wordt bedoeld: n. 1. huizen van vier- tot zes honderd gulden huurwaarde. Naar hunne mee ning heeft dit plan zooveel aanprijzing, dat zij het overtollig achten, op de vele gunstige omstan digheden te wijzen die zich aldaar tot het bou wen van gezonde en aangename woningen voor doen, terwijl zij op de betrekkelijk geringe kosten wijzen, waarmede dit ontwerp te verwezenlijken zou zijn, en op de belangrijke voordeelen, die daaruit voor de gemeentekas zullen voortvloeien. Zij hebben de stellige overtuiging, dat bij vrijge- vigen afstand, vele aanvragen ter bebouwing niet zullen achterblijven. Met volkomen vertrouwen op de juistheid hunner zienswijze in deze geven de verzekering, dat, wordt dit plan aangenomen, deze grond spoedig zal worden bebouwd. Het bestuur van het Heilige Geest of Arme wees- en kinderhuis stelt als tweetal voor, ten einde te voorzien in de vacature van eene regen- tesse: mevr. P. J. VethVan der Koog, mevr. C. A. De VassyKist. LAATSTE BERICHTEN. De Eerste Kamer heeft in hare zitting van heden aangenomen: naturalisatie van B. J. Voss en 4 anderen, de vereeniging der gemeenten Charlois en Katendrecht, onteigening ten behoeve der verbetering van den waterweg van Zwolle naar zee, die ten behoeve van een spoorweg van Tilburg naar Nijmegen, bekrachtiging van den verkoop van de zeewering te Bergen-op-Zoom, de overeenkomst met de gemeente Breda betreffende den afstand van gronden, het ontwerp tot nadere beperking der bevoegdheid tot aanmunting van zilveren standpenningen en dat tot kwijtschelding van eenigen den lande aankomende vorderingen. De vergadering is tot nadere bij eenroeping ge scheiden.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 3