LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4203. Woensdag A0 1873. 22 October. STADS-BERICHTEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommèrs0.03. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ADVERTEJiTIEJi Van 16 regels.f 1.05. Iedere regel meer0.174. Groolere letters naar plaatsruimte. STEMPELING VAN DE WEEGWEltK- TUIGEN. BURGEMEESTER es WETHOUDERS van LEIDEN, gezien alinea 2 van art. 1 der Wet van 31 December 1872 Staatsblad n°. 460), bepalende dat de weegwerktuigen, tot op 31 December 1873 in gebruik, van den ijk zijn vrij gesteld tot 1 Januari 4880; herinneren bij deze den inge zetenen dezer gemeente hunne verplichting om, overeen komstig art. 9 van het Koninklijk besluit van 4September 1873 (Staatsblad n°. 427), die weegwerktuigen van een bijzonder merk te doen voorzien, onder mededeeling dat daartoe door den IJker, chef van dienst, zitting wordt gehouden in het lokaal van den ijk, op de Aalmarktnaast de Gemeente-Apotheek, en wel: voor alle weegwerktuigen, voor wijk V, op 22 en 23 October, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren. Tevens worden de belanghebbenden indachtig gemaakt op de schade en raoeielijkheden, waaraan zij zich zouden blootstellen door hunne weegwerktuigen niet in tijds van het voorgeschreven roerk te doen voorzien. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aan plakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secretaris. Leiden, 26 September 1873. LEIDEN, 21 October. In hel algemeen verslag van het verhan delde in de sectiën van den gemeenteraad, bij 't onderzoek van de onlwerp-begrooting voor 1874, leest men: Door de medewerking van alle inge zetenen zou, naar men vertrouwde, in de behoefte aan eene waardige feestviering worden voorzien. Intusschen zou naar het oordeel van een lid de viering van den gedenkdag van Leidens ontzet gevoegelijk kunnen worden gecombineerd met de Academische feesten in 1875. Terwijl eindelijk een lid in de memorie van toelichting wenschte te zien vermeld het letterkundig congres, dat blijkens officieele mededeeling in 't volgend jaar alhier zou vergaderen, achtten anderen zulks over bodig, omdat bij deze gelegenheid geene openbare vermakelijkheden van gemeentewege behoefden plaats te hebben en dit dan ook door het con gres zelve wellicht niet wenschelijk zou worden geacht. In de memorie van antwoord op dit verslag geven B. en Ws. te kennenWij hebben nimmer in den waan verkeerd dat, wanneer de plechtige viering van de hier bedoelde gedenkwaardige ge beurtenissen geheel uit dezen post moest worden bestreden, eene som van 2000 daarvoor zelfs voor een gering deel, voldoende zou wezen, overtuigd dat eene feestviering als bovenbedoeld eerst dan inderdaad nationaal mag worden ge noemd, wanneer de noodige gelden direct door de burgerij zelve, zonder tusschenkomst van den gemeente-ontvanger, worden bijeengebracht. Eene waardige viering van den oOOjarigen gedenkdag van Leidens ontzet komt ons van zoodanig ge wicht voor, dat ze in geen geval mag samenvallen rnet de Academische feesten. Wij deelen het ge voelen van die leden, welke eene vermelding van het Letterkundig Congres, als zijnde meer van zuiver wetenschappelijken aard, te dezer plaats overbodig achten. Gisteravond te ongeveer 8 uren is uil den singel tusschen de Heeren- en Zijlpoort opgehaald het lijk van den schrijnwerker J. B., dat onder toezicht der politie naar het Academisch ziekenhuis is vervoerd; de groote duisternis is vermoedelijk de oorzaak van dit ongeluk. Gistermiddag te halfvier is zekere P. B. in de Waardgracht gevallen, doch spoedig gered. Dronkenschap is vermoedelijk de oorzaak. Bij de heden gehouden verkooping van Cokes op het Raadhuis alhier van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen 65, ƒ32.50, ƒ6.90 en ƒ3.35; de laagste 65, ƒ32.50, ƒ6.50 en ƒ3.25. Gisteravond omstreeks elf uren is door den torenwachter brand ontdekt. Later is gebleken dat te Voorhout de kerk in brand stond. Gisteren zijn in Den Haag de examens aangevangen voor de akte van hulponderwijzeres. Ter bekoming van een akte in de Fransche taal hadden zich 11 vrouwelijke candidaten aangemeld, waarvan werden afgewezen 5 en toegelaten 6, als: mej. H. De GraafF, uit Rotterdam; A. R. W. Pt, Van Hoëvell, uit Dordrecht; A. H. L. M. Lampe, uit RotterdamM. C. Meijer, uit Rotterdam F. C. R. Opzoomer, uit Rotterdam, en C. Spie- ringshoek, uit Rotterdam. De scherpschutters-vereeniging in Den Haag heeft eenige prijzen uitgeloofd voor den schiet wedstrijd, welke den 23sten dezer een aanvang neemt en te Waalsdorp zal worden gehouden. Zij bestaan in: 1°. Vier en twintig zilveren couverts; 2°. Een schildpadden doos met 12 theelepels enz. 3°. Een gouden horloge-ketting; 4°. Twee wijn- karaffen met zilver gemonteerd; 5°. Een lucifers potje rnet zilver gemonteerd. Voorts heeft graaf Schimmelpenninck een zilveren theeservies en de Utr. scherpschutters-vereeniging De Zwijger een gouden medaille uitgeloofd; door een aantal be langstellenden zijn fraaie prijzen toegezegd. Be halve het 5de regiment zullen alle reg. infanterie afgevaardigden zenden voor den vaandelprijs. Onge veer twintig schutterijen zullen vertegenwoordigd worden, terwijl een groot aantal leden van circa 40 Weerbaarheids-vereenigingen den wedstrijd zullen hij wonen. Z. K. H. Prins Hendrik heeft voor den aanstaanden nationalen schietwedstrijd een prach- tigen zilveren bokaal met toepasselijke inscriptiën en symbolen als corpsprijs uitgeloofd. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter algemeene kennis dat, volgens de bij hem ingekomen ambtsberichten, aan aziatische cholera zijn overleden in de week van 12 tot 48 October jl. in Noord-Brabant 8 personen, te wetente Bergen-op-Zoom 1 en te Breda 7in Zuid-Holland 13 personen, te weten te Dordrecht 7, te Dubbeldam 4 en te Strijen 1te Leerdam 1, te Overschie 1, te Rotterdam 1 en te Schiedam 1 persoon. Aangaande het plan, om door kinderen een geschenk aan Z. M. den Koning te doen aan bieden bij het zilveren feest van zijn inhuldiging, heeft zich te Amsterdam een centraal comité van uitvoering gevormd. Naar men verneemt, zal aan het fort Uiter- meer, behoorende tot de eerste stelling Utrecht, eene aanmerkelijke verbetering en uitbreiding gegeven wordenmen begroot de uitgaven daar voor op ƒ125,000. De Tweede Kamer zal, naar men verneemt, den 28sten October hare werkzaamheden weder hervatten. Met ingang van 15 Nov. is benoemd tot Rijkstelegraaf-kantoorhouder te Gorredijk, S. O. Broksma, thans brievengaarder aldaar. De offic. van gezondh. der 3de kl. G. P. J. Theunissen wordt beschouwd met den 5den dezer geplaatst te zijn in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord. De 1ste luitenant M. J. Temminck, die voor 5 jaren bij het O. I. leger is gedet. geweest, is weder bij het leger hier te lande bij het lste reg. inf. ingedeeld. Z. M. heeft met ingang van 1 November a. s. benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Naald wijk Mr. J. F. W. Veeren, advocaat te Assen. Z. M. heeft A. M. Cnopius benoemd tot 2den luit. bij het corps Koninklijke scherpschutters van de Veluwe, afdeeling Arnhem. Z. M. heeft aan W. B. Pieksma, schipper te Harlingen, als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid wegens de redding van drenke lingen op verschillende tijdstippen, laatstelijk op Oct. 1873, toegekend de bronzen medaille; aan A. Hersetz, gezagv. van het Noorweegsche schip Tormikkerals blijk van Zr. Ms. goedk. en tevr. wegens de redding van vier inlandsche schipbreuke lingen uit zee nabij Sampang op 20 Juli 1873, de zilveren medaille, en aan K. Gerhards, te Amsterdam, als blijk van Zr. Ms. goedk. en tevr. wegens de redding van een drenkeling op 8 Au gustus 1873, de bronzen medaille, ingest, bij besl. van 22 Sept. 1855, alsmede een loffelijk getuig schrift. Z. M. heeft benoemd tot directeur van het post kantoor te Eindhoven H. P. Van Leersum, thans commies der posterijen van de lste klasse. Z. M. heeft den kapitein N. J. baron Mulert tot de Leemkule, van het wapen der infanterie, thans op non-activiteit, op zijn aanvrage, op pen sioen gesteld, en het bedrag van dat pensioen bepaald op ƒ1020 'sjaars. Z. M. heeft aan H. Anigaar, te Schipluiden, Ver gunning verleend tot het aannemen en dragen van het kruis Fidei et Virtuti hem door den Paus geschon ken aan den off.-van-gez. 2de kl. H. P. Schroder, van het pers. van den dienst der landmacht, tot het aannemen en dragen der Duitsche medaille voor niet- strijdenden, ingesteld ter belooning van vrijwillig be wezen diensten bij de verzorging van zieken en gewonden tijdens den Fransch-Duitschen oorlog van 1870—71. Gemengd Nieuvrs. De wal vischv aarder Rav enscr aig heeft een der booten, waarmede een gedeelte der bemanning van de Polaris zuidwaarts is gevaren, als een curiositeit te Dundee meegebracht. Onder toezicht van den stuurman Chester waren deze booten in het hooge Noorden gebouwd uit afbraak van de Polaris en zijn een merkwaardige bijdrage tot 'tgeen overleg en wilskracht onder de ongun stigste omstandigheden kunnen tot stand brengen het zeil is vervaardigd uit allerlei lappen van kleedingstukken. Door de Polaris is tevens aan gebracht een jonge Eskimo van ongeveer achttien jaren, dien men in zee drijvende op een ijsschots had gevonden. Men meldt uitDeventer: Voor eenige weken hadden eenige jongelieden alhier eene advertentie in een der dagbladen doen plaatsen, waarbij zich eene jonge dame met eenig fortuin, goed uiterlijk enz. „langs dezen niet meer onge- wonen weg" ten huwelijk aanbood. Iemand, te Doesborgh woonachtig, bood zich op deze adver tentie aan; er ontstond met hem eene brieven wisseling, en hij werd uitgenoodigd om Zondag jl. een ontmoeting met haar te hebben. Zij zou hem op het perron van het spoorwegstation alhier in hel blauw gekleed ontmoeten, en hijzelf zou kenbaar wezen aan een witten zakdoek met de punt uit den zak en een rood boekje in de hand. Bij zijne aankomst was de jonge dame niet aan-

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1