LEIDSCH DAGBLAD. JV°. 4201. Maandag A0 1873. 20 October. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per posln 1.40. Afzonderlijke Nommers..0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 18 October. Hedenmorgen is een aanvang gemaakt met de voorbereidende werkzaamheden tot omschut- ting van het Ruïneplein. Wij maken daaruit op, dat de plannen van den heer Metzelaar voor de nieuwe Academische gebouwen, door den minister van binnenlandsche zaken zijn goedgekeurd. De Hollandsche Maatschappij van fraaie kunsten en wetenschappen, die zoo vaak genot volle avonden aan hare leden verschaft, zal eerst daags hare vergaderingen met dames voor het seizoen 187374 aanvangen, en wel op 3 Novem ber e. k. met de lezing van Mej. Mina Kruseman, uit iBrussel. In de volgende zullen als sprekers optreden de HH. J. P. Hasebroek, van Amsterdam F. Haverschmidt, van Schiedam; J. Kneppelhout, van den Hemelschen Berg, te Oosterbeeken Dr. H. J. A. M. Schaepman, van Rijsenburg. Wij verwijzen onze lezers naar achterstaan de advertentie van het Congres van bestuurders en voorstanders der vereenigingen voor volks voordrachten en volksvermaken, en twijfelen niet of velen zullen de goede bedoelingen van dit congres ondersteunen. De Baad van State, afdeeling voor de ge schillen van bestuur, zal op Woensdag, 22 dezer, eene openbare vergadering houden, waarin ver slag zal worden uitgebracht in zake van het beroep ingesteld door: '1°. grondeigenaars in de markt van Een, gemeente Norg, van een besluit van Gedep. Staten van Drenthe tot vaststelling van een gewijzigden legger der waterleidingen en daartoe behoorende werken in die gemeente, en 2°. J. Slok, te Leiden, van eene weigering van het Gemeentebestuur aldaar, om vergunning tot oprichting eener slachterij en veestallen in de Lange Paradijssteeg aldaar. Gedurende deze week zijn in het Werkhuis alhier dagelijks van 92 tot 100 volwassen perso nen en van 35 tot 41 kinderen opgenomen. Door de commissie voor de akten-examens, in Zuid-Holland zijn gisteren geëxamineerd 13 vrouwelijke candidaten voor de Fransche taal, waarvan 8 werden afgewezen en 5 toegelaten, mejuflr. J. C. T. Hansen, E. H. G. Van Hoog straten, M. F. Der Kinderen, F. W. II. Coster, en C. P. N. Jullien, allen uit Den Haag. Een cand. voor het teekenen werd afgewezen. Voor het schoon schrijven werd 1 examen afgenomen, met gunstig gevolg, zijnde mej. J. M. Van Meel, uit Den Haag, die toegelaten is. Voor de akte van hoofdonder wijzer waren 3 candidaten, die alle drie zijn toe gelaten, zijnde mej. M. Ankersmit uit Schiedam; G. L. M. Van der Horst, uit Gorcum, en M. Van der Horst van Lil, uit Rotterdam. Dezelfde onbekende weldoener der Maat schappij van Weldadigheid, die haar, door tusschen- komst van Jhr. Mr. J. K. W. Quarles van Ufïord in Den Haag, in 1864 25000 schonk, om te strekken in mindering der bouwkosten van 6 boerderijen, en van 1867 tot 1871 successievelijk f 20,000 geschonken heeft, begiftigde door dezelfde hand deze inrichting nu weder met f 8000, om daaruit te voldoen de jaarlyksche annuïteit, ver schuldigd aan de Rotterdarnsche Hypotheekbauk voor Nederland. H. K. H. Prinses Marianne der Nederlanden, die meermalen de Maatschappij van Weldadigheid op vorstelijke wijze ondersteunde, heeft opnieuw blijk gegeven van hare ingenomen heid met die instelling, door de bijdrage van/50 te verhoogen tot f 400 per jaar. Gisteren is te Amsterdam, na afgelegd examen, bevorderd tot arts, de heer J. Borst, med. doctorandus, geboren te Alkemade. Aan de Utrechtsche Hoogeschool is bevor derd tot doctor in de godgeleerdheid de heer H. Smeding, van Leeuwarden, beroepen predikant te Haarlem, na verdediging van een academisch proefschrift: „Paulinische gewetensleer." Naar men verneemt zal de stoomvaart maatschappij Nederland een nieuw stoomschip in Glasgow laten bouwen, in plaats van de veron gelukte Prins Hendrik, ten einde zoo spoedig mogelijk in den geregelden dienst te voorzien. In de maanden Maart en April jl. hebben de heeren Cateau van Rosefelt en Van Lansberge een reis gemaakt naar de Boven-Suriname. Het verslag der reis is in de Surin. Ct. opgenomen. Volgens de beschrijving hebben die heeren met zeer veel moeilijkheden te kampen gehad. Armoede en gebrek heerschen overal, niettegenstaande de grond zoo vruchtbaar en het woud zoo rijk aan wild iswel het beste bewijs, dat de bewoners boschnegers niet anders werken, dan wanneer zulks noodzakelijk is voor hun levensonderhoud. Gedurende den 4den Nationalen Schietwed strijd te Waalsdorp zal er ook een wedstrijd worden gegeven op twee vrije banen, waaraan iedereen zal kunnen deelnemen. Blijkens kennisgeving van den burgemeester, heeft zich te Schiedam een geval van Aziatische cholera voorgedaan met doodelijken afloop. Tot rector van 't gymnasium te Nijmegen is benoemd Dr. J. Meuleman, thans rector te Doesburg. De heeren F W. Von Laer en W. B. Pearson zijn erkend en toegelaten als vice-consuls van Zweden en Noorwegen, respect, te Soerabaja en Padang. De 2de luit. der cavalerie op non-activiteit B. W. A. A. baron Van Dedem, is in activiteit hersteld en ingedeeld bij het 1ste reg. huzaren. Z. M. heeft benoemd bij het personeel van den geneesk. dienst der landm. tot off. van gez. der 1ste klasse, den off. van gez. der 2de klasse J. W. C. Van Römer; tot off. van gez. der 2de klasse, den off. van gez. der 3de klasse N. Rut gers. Z. M. heeft vergund: aan H. N. C. baron Van Tuyll van Serooskerken, kolonel militie-com missaris in Zuid-Holland, aan M. Booghmans, aan P. J. Booghmans, allen in Den Haag, het aanne men en dragen van de medaille voor niet- strijdenden ter herinnering aan den oorlog van 18701871, hun door Z. M. den Duitschen Keizer, Koning van Pruisen, geschonkenaan den ofüc.-van-gezondh. der 1ste kl. J. Baum, van het personeel van den geneesk. dienst der landm., het aannemen en dragen der Duitsche medaille voor niet-strijdenden, ingesteld ter belooning van vrij willig bewezen diensten hij de verzorging van gewonden en zieken tijdens den Fransch-Duitschen oorlog van 18701871. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arrond. Heerenveen, ter standplaats Beetsterzwaag, gem. Opsterland, G. De Jong Posthumus, cand.- notaris en lid van den gemeenteraad te Joure; ter standplaats Gorredijk, gem. Opsterland, IJ. Gatsonides, candidaat-notaris te Metslawier en secretaris der gern. Oostdongeradeel. Gemengd Nieuws. Gisternamiddag zijn te Rotterdam door de politie aangehouden twee jongens en twee meisjes van 13- tot löjarigen leeftijd, die bezig waren hokking te ontvreemden uit in de Boompjes op de kade geplaatste manden, waarin zij eene opening hadden gesnedenallen waren reeds meer malen voor bedelarij en als verdacht van kleine diefstallen in polilie-handen geweest, terwijl de beide oudsten, zijnde de meisjes, reeds vroeger een gevangenisstraf hebben ondergaan voor een dergelijken diefstal. Uit Mep pel wordt medegedeeld, dat een jongmensch, afkomstig uit Friesland, belast met het dagelij ksch opzicht van den houw van het post- en telegraafkantoor te Meppel, sedert bijna 14 dagen, na een bezoek aan zijne ouders, plotseling is verdwenen. Dat geval trekt des te meer de aandacht, omdat de bedoelde persoon gunstig bekend staat. Tegenover het station van den Hol- landschen IJzeren spoorweg in Den Haag, op een strook gronds nabij de ijzergieterij de „Prins van Oranje", zal eerlang een rij huizen verrijzen. Men is reeds begonnen met het uitgraven van den grond, waarop de woningen zullen worden ge bouwd. Er is zelfs sprake van om daar ter plaatse een stations-koffiehuis op te richten. Nabij het stadje Volhrom in Rusland moet een uitgestrekte groeve van lithographischen steen ontdekt zijn, die gezegd wordt door een Berlijnsch koopman aangekocht te zijn voor de som van 100,000 florijnen. Door schulpenvisschers, van de schul- penbank „de Laan" huiswaarts keerende, zijn een massa battings gevonden en te Texel aangebracht. Men meent hieruit te kunnen opmaken, dat onlangs een met hout geladen schip, in de nabijheid der kust, is verbrijzeld. Aan den directeur van het observa torium op den Vesuvius, Palrnieri, is door de keizerin van Rusland opgedragen om voor haar een metalen thermometer te maken, die wanneer er eene buitengewone verandering van temperatuur intreedt, alarmsignalen geeft. Professor Palmieri is thans met zijn thermometer gereed en heeft dien in de Koninklijke Academie van Weten schappen te Napels tentoongesteld. Het in strument is zeer gevoelig, zoodat zijn wijzer in onophoudelijke beweging is. Wanneer de tem peratuurwisseling eene zekere hoogte heeft be reikt, luidt het alarmklokje en wordt op die wijze de verhooging of vermindering der warmte aangekondigd. Door een bijzondere inrichting kan men ook den hoogsten en laagsten thermometer stand in eene bepaalde periode waarnemen. Deze thermometer is bestemd om in den keizerlijken reiswagen te worden opgehangen, ten einde steeds de verlangde temperatuur door verwarmen en luchten in stand te houden. De rechtbank te Amersfoort heeft uitspraak gedaan omtrent een geding, betreffende het jaehtrecht van prins Hendrik, als eigenaar van het lustslot Soestdijk. Eenige heeren waren name lijk door een rijksveldwachter bekeurd, orndat zij op gronden onder ressort van het jaehtrecht van den prins zouden hebben gejaagd. Voor den kantonrechter werd door een hunner het jaehtrecht betwist en daarom schorste deze rechter de behandeling der strafzaak, totdat deze quaestie van burgerlijk recht zou zijn uitgemaakt. De hooge raad vernietigde dit vonnis en verwees de zaak naar de rechtbank van Amersfoort, welke over eenkomstig het pleidooi van Mr. De Brauw in Den Haag, in gelijken zin als de kantonrechter besliste. Het O. M. had daartegen beweerd, dat het jaehtrecht geen burgerlijk, maar een staats recht was en op dien grond de schorsing be streden.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1