brengen. Het deficit, dat op 107 millioen geraamd was, wordt gebracht op 110 millioen; in de vermeerdering van 2'/s millioen zijn alle militaire uitgaven begrepen. Door toevoeging van eenige overschotten wordt dit tekort teruggebracht tot 41 millioen. In den loop der volgende maand zal te Rome een bijeenkomst gehouden worden van eenige socialisten-, Mazzinisten- en vrijmetselaars- vereenigingen, om zich tot een groot verbond onder den naam van Societd unitaria democratica ltaliana samen te smelten. Zwitser land. Aan den Courrier de Paris was uit' Genève per telegraaf gemeld, dat de regeerende hertog van Brunswijk in verzet was gekomen tegen het testament van zijn broeder Karei, op grond eener overeenkomst, in 1822 tusschen de beide broe ders gesloten en krachtens welke de Hertog de uitbetaling eischte eener som van drie millioen franken. Volgens het bericht zou het gemeente bestuur te Genève bereid zijn, aan dien eisch te voldoen. Blijkens het Journal de Genève echter is dat alles onjuist. De eisch is niet gedaan dooi den hertog van Brunswijk, maar door de curato ren over het vermogen van hertog Karei. Er is ook geen sprake van een bepaald verzet tegen het testament; alleen hebben de curatoren te kennen gegeven, dat zij zich voorbehouden, de geldigheid van het testament al of niet te erkennen. Het gemeentebestuur heeft zich ook niet bereid ge toond aan hun verlangen te voldoen. De eisch was niet rechtstreeks aan het gemeentebestuur gericht, maar persoonlijk aan den heer P. Cherbuliez, een der executeuren van het testament. Deze heeft zich tot het Gemeentebestuur gewend en hierop ten antwoord ontvangen, dat het in de eerste plaats verlangt eene rekening en verantwoording van de curatoren omtrent hun beheer, sedert zij in functie zijn getreden. De eisch der curatoren betreft uitsluitend de teruggave van zekere waar den, die hertog Karei in 1824 aan den regee renden hertog in vruchtgebruik had afgestaan, nadat deze hem een gelijk bedrag uit de goederen van het hertogdom Oels had toegekend. Perzië. In de Malta Times worden berichten mede gedeeld aangaande nieuwe ondernemingen, welke door de kooplieden in Perzié gedaan worden. Reeds hebben zij een geregelden wekelijkschen stoom vaartdienst ingesteld tusschen Konstantinopel en Poti in Kaukasië, als eene verlenging over zee van den handelsweg langs den Kaukasus-spoorweg van Poti naar Tillis. Aanvankelijk zal in dien dienst voorzien worden door stoombooten onder de Turksche en de Britsche vlag, doch de onder nemers hebben door middel van den Perzischen gezant te Konstantinopel reeds onderhandelingen aangeknoopt over het aanbouwen van eigen stoom schepen, welke onder de Perzische vlag zullen varen. Ook ligt in het plan der ondernemers de stichting eener directe geregelde stoomvaartlijn onder Perzische vlag tusschen Perzië en de_Jia_- vens van de Middellandsche Zee door de Roode Zee en het Suez-kanaal. De voornaamste voor den uitvoer geschikte voortbrengselen van Perzië bestaan uit: zijde, katoen, granen, edelgesteenten, zilver, koper, lood, ijzer, steenkolen, zout, opium, tabak, olie, wol, wapenen, alsmede inlandsche wollen, zijden, katoenen en andere weefsels van allerlei aard. TELEGRAMMEN. Londen, '16 October. De Spaansche Minister van Financiën heeft den financieelen agent gelast, aan de houders der efiecten terug te geven de coupons, vervallen 30 Juni 11. Parijs, 16 October. De Assemblêe Nationale bericht, dat Lucien Brun en Chesnelong zijn terug komen. Zij zouden belangrijke concessiën van den graaf van Chambord hebben gekregen ten opzichte van de vlag. De heer Nigra heeft voor eenigen tijd de stad verlaten, zooals hij gewoon is ieder jaar te doen. Het gerucht dat een staatkundig incident lot zijn vertrek aanleiding gegeven zou hebben wordt stellig tegengesproken. De heer Nigra heeft juist aangekondigd, dat hij te Parijs terug zou zijn vóór de bijeenkomst der Nationale Verga dering. Weenen, 16 October. Alle liberale dagbladen leggen groote ingenomenheid aan den dag met het antwoord des Keizers aan den Paus. Zij beschou wen het als een époque-makend feit, waarop ieder Duitscher trotsch moet zijn. Madrid, 16 October. Admiraal Lobo is ont heven van het bevel over het eskader in de Middellandsche Zee en vervangen door Chicarro. Lobo is naar Madrid vertrokken om ophelderingen nopens zijn gedrag te geven aan den Minister van Marine. Aan den bevelhebber van Saragossa is per telegraaf bevel gegeven onmiddellijk naar Carthagena te vertrekken. Genève, 16 October. Gisteren duurde de agitatie voor de kerk van Notre-Dame voort. Men zeide, dal die kerk moest worden ontruimd ten behoeve van de liberale Katholieken, doch dit gerucht was geheel en al valsch. Des avonds maakten groepen straatjon gens en leegloopers opschudding. De politie nam maatregelen, tengevolge waarvan heden de kalmte volkomen hersteld was. Gemeenteraad. Onderzoek in de sectiën van de begrooting voor 1874. UITGAVEN. Over het algemeen vond de voorgestelde ver hooging van de jaarwedde van den architect bijval. Enkele leden achtten evenwel eene ver hooging vooralsnog minder noodzakelijk, zoowel op grond dat het in de Memorie van Toelichting- aangevoerde, als zouden de werkzaamheden ten gevolge van de gewijzigde verordeningen zijn ver meerderd, minder aannemelijk scheen, aangezien, huns inziens, die werkzaamheden uit den aard der zaak en krachtens de Instructie van 1»62 aan deze betrekking verbonden waren, als op grond dat het belastingbetalend vermogen der ingezetenen zijne grenzen had en men derhalve de uitgaven niet zonder dringende noodzakelijk heid moest verhoogen. Van de andere zyde werd de voorgestelde verhooging verdedigd niet op grond van de vermeerdering der werkzaamheden, maar omdat eene jaarwedde van ƒ2500, die wellicht in 1862 voldoende kon worden geacht, met het oog op de verminderde waarde van het geld thans niet meer als zoodanig kon worden beschouwd en de gemeente zedelijk verplicht was de jaarwedden van hare ambtenaren in het algemeen te verhoogen en in dit opzicht de particulieren na te volgen, die genood zaakt waren in den tegenwoordigen tijd de po sitie van hunne ondergeschikten te verbeteren. Andere leden wezen er op dat de werkzaamhe den wel degelijk tengevolge van de nieuwe ver ordeningen waren vermeerderd, hetgeen kon blijken uit de rekeningen van die instellingen waarvan de gebouwen thans aan de zorg van den architect waren opgedragen, terwijl, wanneer met het belangrijke werk van de uitbreiding der Gasfabriek -eenander architect had moeten worden belast, daarmede eene uitgave van minstens fh00 ge moeid zoude zijn geweest. Bovendien waren nog andere gebouwen, als onder anderen het Nosoco- rnium op de Oude Vest, in den laatsten tijd onder gemeentelijk beheer gebracht. Eindelijk werd door een lid in overweging gegeven om, wanneer de taak van den architect te veel omvattend mocht worden, tot de aanstelling van een onder-architect over te gaan, evenals in andere gemeenten was geschied, aan wien tevens de werkzaamheden der rooimeesters en het toezicht op het Liernurslelsel zou kunnen worden opgedragen. Naar aanleiding van de mededeeling in de Memorie van Toelich- dat aan een der opzichters eene toelage van f 100 werd verleend wegens het houden van toezicht op de toepassing van het Liernurstelsel, werd door vele leden in beginsel afgekeurd dat aan ambte naren afzonderlijke belooningen werden toegekend wegens diensten tot hun werkkring behoorende en in dienst der gemeente verricht. Algemeen was men van oordeel dat die toelage moest vervallen en de jaarwedde van den opzichter met het bedrag daarvan worden verhoogd. Ten slotte werden door een lid inlichtingen verzocht aangaande de lunctie van opzichter der vuilnisputten aan de Slaagsloot. Over het algemeen kon men zich met het voorstel om door middel van inkrimping van per soneel de jaarwedden van de ambtenaren ter secretarie te verhoogen, vereenigen. In eene sectie waren de leden niet ongenegen de verslrating van het Rapenburg met het oo op het hooge eindcyfer der begrooting, nog ei* jaar uit te stellen. In eene andere sectie weid tegen zoodanig uitstel aangevoerd, dat alsdan eerst in het voorjaar met de verstrating, die hoog noodig werd geacht, een aanvang kon worden gemaakt. Overigens werd de verandering van de klinkers op het Rapenburg in keien zeer wensche- lijk geacht, bepaaldelijk wanneer men daarvoor een klein soort van keien gebruikte afkomstig uit de zoogenaamde Leidsche groeve. Nu verder deze post ruim f 6000 hooger was geraamd dan in het vorig jaar, wenschten enkele leden ten deze meer licht dan in de Mem. van ToeJ. werd ver strekt en stelden dezen er in allen gevalle prijs op eene gedetailleerde opgave te ontvangen van de bestaande plannen ten aanzien van de vernieu wing van straten, waarvoor onderscheidene straten werden aanbevolen, o. a. de Langebrug, waarvan de toestand bepaaldelijk onvoldoende werd geacht, terwijl mede de opmerkzaamheid werd gevestigd op de soort van keien waarmede de Donkersteeg was bestraat. Een lid beweerde dat deze steeg niet geschikt was om te worden bereden, althans bij de thans gebruikelijke wijze van het beslaan der paarden. Nog werd gewezen op de wenschelijkheid om ook het vernieuwen der straten aan te besteden b. v. per M2, onder bepaling dat de steenen door de gemeente zouden worden geleverd en konden enkele leden zich niet verklaren, op grond waar van, niettegenstaande de voorgestelde verstrating van het Rapenburg, hetzelfde bedrag voor loon der sladswerklieden als het vorig jaar was uitge trokken en thans niet meer noodig werd geacht. Ten aanzien van de post van 1500 voor het opbreken en herstellen van straten ten gevolge van het leggen en verleggen van gaspijpen, wer den nadere inlichtingen verzocht. Eenige leden waren vooralsnog van oordeel dat deze post niet afzonderlijk op de begrooting behoorde voor te komen. Het opbreken en herstellen der straten geschiedde namelijk door stads werkvolk en de noodige keien werden van gemeentewege verstrekt, zoodat, huns inziens, de voor de aanschaffing van keien en voor dag- en weekgelden uitgetrokken gelden elk voor een gedeelte met voormeld bedrag van f 1500 zouden moeten werden verhoogd. Eindelijk werd bij de behandeling van dit arti kel opgemerkt dat het tot dusver bestaand ge bruik om van gemeentewege zand te verkoopen in strijd scheen met de regelen van eene behoor lijke comptabiliteit en dat deze zaak aan de zorg van particulieren moest worden overgelaten. Recli t a k c n. In de correctioneele zitting der Rechtbank alhier van 17 October zijn de volgende vonnissen gewezen J. M. B. te Leiden, wegens het op eene open bare plaats toevoegen van smaad- en scheldwoorden tot eene geldb. van f 30 of 7 dagen gevangenis straf. J. De B. te Korter Aar, wegens een- voudigen diefstal, gepleegd onder verschoonende omstandigheden, tot eene cell. gev. van 4 m. G. De R. te Gouda, wegens misbruik van ver trouwen, tot eene gev. van 8 d. C. A. V. te Leiden, wegens misbruik van vertrouwen, tot 4 m. cell, gev., eene geldb. van f 12,50 of ld. cell. D. K. te Leiden, wegens het op eene openbare plaats toevoegen van smaad- en scheldwoorden, tot eene geldb. van f 10 of 3 d. gev. J. G. De G. te Huizen, wegens eenvoudigen diefstal en bedelarij, tot 3 m. cell. gev. J. D. L. te Leiden, wegens lastering en op eene openbare plaats toevoegen van smaad- en scheldwoorden, twee geldboeten, de eerste van /AO of 7 d. gev., de tweede van f 8 of 2 d. gev. K. v. d. W. te Aarlanderveen, wegens eenvoudigen diefstal, gepleegd onder verschoonende omstandigheden, tot een cell. gev. van 1 ra. VERBETERING. In kolom 2 reg. 13 v. b. van het hoofdartikel „Zonderlinge argumenten" staat „niet beschouwen"; dit moet zijn slechts beschouwen."

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 3