dagelijks zou men een leger van 9380 dienst plichtige krachtige mannen de gelegenheid geven om naar eigen goedvinden over tijd en krachten te beschikken3,423,700 onbeloonde dagdiensten zou de bevolking jaarlijks niet meer om niet be hoeven te presteeren, die de Nederlandsche natie haar tot nu toe „in compensatie van onvoldoende bezoldiging aan haar hoofden laat opbrengen en omdat zij zelve liever belastingen afschaft en de vermogenden onevenredig belast, dan haar onder danen in het schoone rijk van Insulinde van hun slavenarbeid te ontheffen." De Gemeenteraad van Gouda heeft besloten, dat er een gemeente museum voor oudheden zal worden opgericht. Bij den Hoogen Raad is gisteren als Raads heer in het Prov. Gerechtshof in Friesland be- eedigd Jhr. Mr. F. J. J. Van Eijsinga, laatstelijk rechter in de arrond.-rechtbank te Leeuwarden. De 1ste luit. J- E. Van Gorkurn, van het 7de reg. inf., is in afwachting van nadere beschik king op non-act. gesteld. Z. M. heeft benoemd tot ridder 3de klasse van den Gouden Leeuw van Nassau den heer Ch. Rochussen, kunstschilder te Rotterdam. Z. M. heeft aan M. Melsen, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gem. Ossendrecht, met ingang van 1 Nov. a. s. Z. M. heeft vergund: aan A. C. Keil, zieken verpleger, wonende in Den Haag, aan den gepens. grenadier L. Flesch en aan C. A. E. Von Kolkow, te Groningen, het aannemen en dragen van de medaille voor niet-strijdenden, ter herinnering aan den oorlog van 187U71, hun door Z. M. den Duitschen Keizer, Koning van Pruisen, ge schonken. Gemengd Nieuws. Te Amsterdam is in eene vergade- ring van sigarenfabrikanten met hun werklieden tot stand gekomen de Vereeniging Eendracht die ten doel heeft: „door onderling verkeer van patroons en werklieden, beoefenaars van het tabaks en sigarenvak, beider belangen te bevorderen, de voor beiden zoo verderfelijke werkstakingen te voorkomen, en een ondersteuningsfonds voor zieke werklieden op te richten." Dezer dagen overleed de eenmaal beroemde fluitspeler Louis Drouet. Hij was de zoon van den bekenden postmeester, die eene rol gespeeld heeft in de mislukte ontvluchting van Lodewijk XVI. Zijn vader nam de wijk naar Amsterdam en vestigde zich daar als kapper in de Oude Beurssteeg. In zijn huis woonde later op kamers de beroemde fluitist A. Dahmen (vader van den talentvollen Amsterdammer S. J. W. Dahmen), die zich den jongen Louis, wiens muzi kale aanleg hem trof, aantrok en hem tot een uitmuntend kunstenaar vormde. Louis Drouet ver liet ons land tegelijk met Koning Lodewijk, die veel met hem ophad; later is hij nog dikwerf hier te lande bij concerten opgetreden. Gisteren heeft de ar r.-recht b. te Utrecht zekeren L.wegens mishandeling van vrouw en kinderen, veroordeeld tot eene gevan genisstraf van 2 jaren en geldboeten. Aan het examen ter verkrijging van akte als hoofdonderwijzer, te Middelburg, zal zich ook onderwerpen een doctor in de wis- en na tuurkunde, leeraar aan de H. B. school te Zie- rikzee, terwijl o. a. een niet- gepromoveerd leeraar derzelfde school, voormalig onderwijzer aan een lagere school, door de commissie ter afneming van 't examen uitgenoodigd is haar te assis- teeren. De P a rij s c h e commissionair Peake, die, als verdacht van den hem, volgens zijne aan gifte, ontstolen reiszak met eene waarde van 300,000 of 400,000 fr., zelf verduisterd te hebben, in hechtenis was genomen, is, daar het te zijnen aanzien gerezen ongunstig vermoeden gebleken is ongegrond te zijn geweest, weder in vrijheid gesteld. Omtrent de beweerde aanhouding te Brest van den vermoedelijken dader van den diefstal, den logeergast uit het Parijsche Hotel du Louvre, Davis, is nog niets verder vernomen. Als een staaltje hoe bijgeloovig nog in onzen tijd een groot aantal menschen zijn, kan dienen dat in Den Haag de bewoners der Zoud- keet en omstreken in de vaste overtuiging ver- keeren, dat iederen avond met klokslag van twaalf uren de schim van mevrouw Van der Kouwen in die buurt de rondte doet; velen beweren haar van nabij te hebben gezien, o. a. in een schuur en hooiberg, die daar in de nabijheid staan. Reeds sedert verscheidene dagen ziet men dan ook om dien tijd een aantal menschen daar bijeen om die verschijning waar te nemen. Ook Woensdag-avond gingen vele personen derwaarts, doch zagen niets dandrie beschonken personen, met welge vulde flesschen gewapend, die aan de teleurgestelde liefhebbers van geestverschijningen gratis geestrijk vocht aanboden. Een van de drinkebroers wilde ruzie maken met een politieagent, maar werd opgepakt. Naar men verneemt, is een Enkhui- zer schipper bij den vreeselijken storm op 11. Maandag, nabij Enkhuizen builen de betonning geslingerd, ten gevolge waarvan het vaartuig met vrouw en kindereu alsmede een knecht is ver gaan, en alleen de schipper op de voorbijvarende stoomboot 't leven heeft behouden. Uit Enkhuizen was oogenblikkelijk hulp aangeboden; doch alle hulp was vruchteloos. He t stoomschip T r o nipvroeger in de Roode Zee gestrand en afgebracht, is '13 Oct. te Toulon aangekomen om te repareeren. Te Meppel ontstond Woensdag-na middag brand ten huize van een bakker, tevens handelaar iri parapluiën; dat huis en het aangren zende brandden voor het grootste deel af. Aan het koninklijk arsenaal te YV o o 1- wich werd onlangs omstreeks middernacht een der schildwachten op zijn post gemist. Al het zoeken baatte nietde man was niet te vin den. Doch 's morgens te 9 uren zag een politie agent op 4 mijlen van Woolwich een soldaat in vollen uniform met het geweer op den schouder bedaard langs den weg heen en weer stappen. Verbaasd over dit zonderlinge schouwspel treedt hij op den krijgsman toe, spreekt hem aan, doch bespeurt dat hij in een diepen slaap verzonken is. Zoodra onze soldaat, door den politieman ge wekt, de oogen had geopend, vroeg hij met de grootste verwondering naar de plaats waar hij zich bevond en op welke wijze hij hier gekomen was. Nadat hij behoorlijk over een en ander was ingelicht, wandelde hij in gezelschap van den agent terug naar Woolwich, waar hij onmiddellijk in arrest genomen en aan de militaire autoriteiten overgeleverd werd. De koningin van Portugal wandelde dezer dagen met de beide oudste prinsen aan het rot sige strand van Cascaes, toen opeens een golf over beide laatstgenoemden heensloeg en ze een ein'd- weegs medevoerde. H. M. trachtte oogenblikkelijk hare kinderen te redden, en 't gelukte haar wer kelijk Don Carlos te grijpen, maar ongelukkig bleef ze met hare kleederen aan een rotspunt hangen, zoodat ze zich niet verder kon bewegen. Een der wachters aan den vuurtoren heeft haar echter nog tijdig uit hare moeielijke positie kunnen bevrijden en ook de beide kinderen in veiligheid gebracht, zij het dan ook met eenige moeite. Deze wachter is oogenblikkelijk door den Koning gedecoreerd en heeft van de Koningin eene voor- loopige belooning ontvangen van 1200 gulden. De notarisklerk uit Rotterdam is gis- teren door het prov. gerechtshof veroordeeld tot gevangenisstraf van 4 jaren en betaling van eene geldboete van f 12,50 en zes geldboeten van ƒ50, of subsidiaire gevangenisstraf van 2 dagen voor eerstgenoemde en van 14 dagen voor laatstge- melde boeten, terwijl de arbeider uit Moordrecht, beschuldigd van in den nacht van 4 op 5 Aug. jl. uit eene weide in den Zuidplaspolder onder die gemeente te hebben ontvreemd een bruin ruinpaard van 250 a f 300, daarmede te zijn gegaan naar Oudshoorn en toen voor f 55 aan een paardenslachter te hebben verkocht, veroor deeld werd tot een tuchthuisstraf van 5 jaren. Uit Hardinxveld wordt als een bij- zonderheid gemeld dat dezer dagen het huwelijk is voltrokken tusschen twee doofstommen, waarbij twee doofstommen als getuigen tegenwoordig waren. Geld- en efïectenmarkt. Amsterdam, van 6 tot 13 October 1873. De afgeloopen week bood meer verscheidenheid aan dan wij in den laatsten tijd gewoon waren geraakt en de handel was ook levendiger. De op gewondenheid waarmede men echter Maandag be gon, kon geen stand houden, want de berichten uit New-York en uit Duitschland zijn niet zoo bemoedigend dat zij eene hausse zouden wettigen. Werkelijk waren dan ook de tusschendagen weder flauw en scheen de vroegere malaise terug te zullen komen, toen er Zaterdag weer een lustige dag kwam. De dag van heden bedierf evenwel weder alles: de lage Duitsche en Engelsche mark ten drukten onze markt zoodat er nauwelijks eene enkele soort verschoond bleef. En inderdaad het oogenblik dat men met minder zorg de toekomst kan tegemoet zien is nog niet gekomen. De Bankreserven te Londen en te Berlijn zijn sterk verminderd en schoon men in laatstgenoemde plaats voor T oogenblik de medio liquidatie met minder angst te gemoet ziet dan verleden week, is de toestand daar toch zoo ernstig, dat de minister van koophandel het noodig heeft geacht met eenige der voornaamste bankiers te beraadslagen over middelen ter voorkoming eener crisis. Te Weenen is men nog op verre na de moeilijkheden der vorige crisis niet ontworsteld, of reeds is men weder te midden van eene nieuwe. Het is aan geen twijfel onderhevig of er zullen nog belang rijke gebeurtenissen op het beursgebied moeten plaats grijpen alvorens men tot rustiger tijden ge naderd zij. De resultaten der week zijn dus niet zoo gun stig als de beursdag van verleden Maandag had doen vermoeden dat zij zijn zouden. Niettemin hebben wij, vooral met het oog op andere fond sen, alle reden om over onze Nationale schuld tevreden te zijn, die zelfs nog op de slotkoersen der vorige week gewonnen hebben. Spanjaards vervullen tegenwoordig een weinig beleekenende rol en varieeren slechts luttel. Fransche 7 pCt. rente verloor »/2 en 5 pCt. 7/8 pCt.. Piussische staats- en vooral spoorwegfondsen houden zich ferm en zijn, wat sommige soorten betreft, vrij belangrijk gestegen. Tot de lijdenden belmoren de Oostenrijkers. De papierrenle van Mei viel van 61 op 59i3/i6, van Februari van 60,5/J6 op 59,5/l6) de zilverrente van Januari van 649/l6 op 63">/lG en van April van 647/8 op 63l5/,c pCt. Ook de meeste loten verloren ettelijke guldens en Bankactiën daalden van f 1018 op f 1002. Dat de nieuwe Turksche leening fiasco zou maken was te voor zien bij de agitatie die er door verscheiden bla den, vooral door de Engelsche, tegen verwekt werd, en voegen wij er bij, bij den slechten toestand der Turksche financiën. De oude 5 pCt. schuld heeft deze week 17/8 pCt. ingeboet, Noord-Ame- rikaansche staatsfondsen waren over 't geheel niet willig gestemd, schoon de prijs eenigszins is verbeterd. In Noord-Amerikaansche spoorweg waarden, die als geheel beschouwd verbeterd zijn, hebben enkele soorten weder zware verliezen ge leden, terwijl andere vrij sterk hebben gefluc tueerd. De markt blijft voor dit artikel op den duur zeer onzeker en geprikkeld, zoodat zelfs kleine postjes belangrijke rijzing of daling kunnen veroorzaken, al naar zij gevraagd of aangeboden worden. BUITENLAND. Frankrij li. Volgens het Journal du Havre heeft de Minister van Oorlog de hoofdofficieren des legers aangeschreven om hunnen troepen te herinneren, dat het eiken militair uitdrukkelijk verboden is eene „burgerlijke begrafenis" bij te wonen. Duitscliland.. Het verzoek om uitstel ten behoeve van eene minnelijke schikking der zaak van de Vereins- Bank Quistorp is geweigerd. Italië* De Minister van Financiën heeft aan de com missie voor het budget eenige wijzigingen mede gedeeld, welke hij in de begrooting wenscht te

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2