LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4195. Maandag A0. 1873. 13 October. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nummers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEK AD VERTESTIEN Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. STEMPELING TAN DE WEEGWERK- TÜIGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, gezien alinea 2 van art. 1 der Wet van 31 December 1872 {Staatsblad n°. 160), bepalende dat de weegwerktuigen, tot op 31 December 1873 in gebruik, \an den ijk zijn vrij gesteld tot 1 Januari 1880; herinneren bij deze den inge zetenen dezer gemeente hunne verplichting orn, overeen komstig art. 9 van het Koninklijk besluit van 4 September 1873 Staatsblad n°. 127), die weegwerktuigen van een bijzonder merk te doen voorzien, onder mededeeling dat daartoe door den IJker, chef van dienst, zitting wordt gehouden in hel lokaal van den ijk, op de Aalmarktnaast de Gemeente-Apotheek, en wel; voor alle weegwerktuigen, voor wijk I en II, op den 15 October, III, 16 October, IV, 17 en 21 October, n a V, 22 en 23 October, VI, 24, 28 en 29 October, VII, 30 en 31 October en 3 Nov., t VIII, en de buitenwijk, op den 4 en 5 Nov.; voor de tafel-balansen en de weegwerktuigen voor fijne weging, in gebruik bij medicijnbereiders, goud- en zilver smeden, speciehandelaars, beleenbankhouders en verdere in goud- en zilver handelende personen, voor wijk I, II. Ill, IV en V, op den 6-November, VI, VII, VIII en de buitenwijk op den 7 Nov., telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren. Tevens worden de belanghebbenden indachtig gemaakt op de schade en moeielijkheden, waaraan zij zich zouden blootstellen door hunne weegwerktuigen niet in tijds van het voorgeschreven merk te doen voorzien. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aan plakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. Bargemeestcr cn Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Bargem. E. KIST, Secretaris. Leiden, 8 October 1873. LEIDER 11 October. De commissie voor het standbeeld van Yan (Ier Werf heeft gisteren uit handen van den heer A. J. Wetrens ontvangen de som van 381,05s, zijnde de opbrengst van het op den 3den Oct. 11. in de Stads-Gehoorzaal gegeven concert. Voor onzen bekwamen muziekdirecteur en voor allen, die tot dat concert zoo belangeloos hebben mede gewerkt, is het eene aangename voldoening, dat hunne pogingen ten behoeve van het vaderland- sche gedenkteeken met zulk eene gunstige uit komst mochten bekroond worden. De punten van beschrijving voor de tweede algemeene vergadering van het Aardrijkskundig Genootschap, op Zaterdag 25 October a. s. alhier te houden, zijn de volgende: 1°. Mededeelingen van het bestuur; 2°. verkiezing van een lid van t bestuur; 3°. voorstel van den voorzitter, om vanwege het aardrijkskundig genootschap uit te geven: Eene handleiding voor wetenschappelijke reizigers, in den trant van de Admiralty Manual 4°. voordracht van den heer P. H. Witkamp over de leemten, die er bestaan in de kennis der aardrijkskunde van Nederland; 5°. voordracht van Dr. C. M. Kan over de expeditie, uitgezonden door Die Africanische Gesellschaft te Berlijn, haar belang en bare beteekenis, ook voor Neder land; 6°. gelegenheid tot het doen van mede deelingen en behandeling van vraagpunten. De Duitsche bladen annonceerenNieder- landisches Archiv für Zoologie, herausgegeben von Prof. Emil Selenka zu Leiden. Gedurende deze week zijn in het Werkhuis alhier dagelijks van 92 tot 98 volwassen perso nen en van 34 tot 39 kinderen opgenomen. Gisteravond te halfelf kreeg op de Lange- gracht zekere P., die in beschonken toestand verkeerde, met zijn zoon eene woordenwisseling van dien aard, dat zij handgemeen werden. Na elkaar afgerost te hebben, ging de zoon, om zijn leed te verzetten, zich in de buurt aan 't edele jenevervocht te buiten, maar het scheen eene geheel andere werking op hem te hebben, want hij sprong in de gracht om een einde aan zijn leven te maken, waarin hij echter verhinderd werd door eenige personen, die hem met veel moeite op het droge brachten en naar zijne woning vervoerden. Bij de heden gehouden aanbesteding van aardappelen voor het depot- en reserve-escadron van het 1ste reg. huzaren, alhier in garnizoen, was de minste inschrijver de heer Springer, voor ƒ2.25 de hectoliter. Gedurende dezen winter zullen vanwege de Maatschappij voor Toonkunst alhier quartett- soirées gegeven worden, waartoe by de leden dier Maatschappij inteekenlijsten worden rond gezonden, tegen 2 de vier soirées voor een heer en dame. De toegang voor niet-leden is gesteld op 0.99 per persoon. Volgens telegram van Samarang van 27 Augustus waren alle zoutpakhuizen te Tjilatjap in brand gestoken en door het vuur vernield. De verdere mailberichten dd. 30 Aug. deelen wij Maandag mede. Volgens telegram van den heer Anslijn, hoofdagent der Stoomvaart-maatschappij Nederland in Egypte, uit Suez verzonden 9 Oct. 10 uur des avonds, waren de passagiers, troepen en equi page van het stoomschip Prins Hendrik in goeden welstand te Suez aangekomen. Door den hoofd agent en den gezagvoerder werden maatregelen genomen voor de doorreis der passagiers. Zij onder vinden daarbij alle medewerking van de Egyptische Regeering. Hel stoomschip heeft in den nacht van 27 September de klippen (Brothers eilanden) geraakt en maakte dadelijk water. Kapitein Oort hield af naar de Egyptische kust, ten einde schip en lading in veiligheid te brengen, doch vijf mijlen van de kust zonk het schip in diep water. Er is niets gered dan de sloepen, waarmede de opva renden Kosseir hebben bereikt. Voor de akte van hoofdonderwijzer werden gisteren in Den Haag geëxamineerd 15 candidaten, waarvan zich 3 onder liet examen terugtrokken. 6 werden afgewezen en 6 toegelaten, zijnde de heerenP. Boezaardt, uit HillegomP. Den Bom mel, uit HillegomA. Brandes Sr., uit Hellevoet- sluis; P. M. Heijmans, uit Leiderdorp; W. Den Hollander, uit Hellevoetsluis, en L. Tol, uit Helle- voetsluis. Bij het onderzoek in de afdeelingen der Kamer van het wetsontwerp tot wijziging van hoofdstuk V der begrooling van de Staatsuitgaven voor het dienstjaar 1872, hadden eenige leden bezwaar tegen de verhooging van het subsidie voor de Weener-tentoonstelling met ƒ25,000. Zij waren van meening, dat het subsidie in zijn geheel vrij hoog is en betreurden dit te meer, omdat naar hun oordeel op die ten toonstelling door Nederland weinig is gepres teerd. Ook werd gevraagd, om welke reden de Regeering zich tot deelneming aan de tentoon stelling hoegenaamd niet schijnt te hebben gewend tot de hier te lande bestaande landbouwmaat- schappijen. De bijeenkomsten van het Indisch Genoot schap zullen op Woensdag 15 October a. s. in Den Haag weder geopend worden met het houden eener algemeene vergadering, waarin aan de orde is gesteld de verkiezing van bestuursleden en van een voorzitter en de bespreking van de volgende onderwerpen1°. De voorgestelde reorganisatie van het districtsbestuur op Java, in te leiden door den heer Van Vleuten; 2°. Onderwijs voor de inlandsche bevolking; 3°. Heeft Nederland in zijn overzeesche bezittingen, bepaaldelijk in zijne West- Indische eilanden, gelegenheid tot toepassing der straf van deportatie? 4°. De koffiecultuur naar aanleiding van de jongste officiëele bescheiden en 5°. Mijnontginningen in Ned.-Indië (Inleiding door den heer Cornelis De Groot.) Aangaande de sterkte der tweede expeditie naar Atjin wordt nog meegedeeld, dat de artil lerie, die daaraan deelneemt, bestaat uit 3 batte rijen bergartillerie, houwitsers van 12 cM. Fransch model en vierponds getrokken geschut, model van majoor Wouters, en 14 getrokken twaalfpon ders met het noodige spoormaterieel, len einde deze vuurmonden door de rijstvelden te kunnen bewegen. De reeds vermelde p. m. 100 cavaleris ten zullen dienen als ordonnances, enz. De geza menlijke troepenmacht der expeditie kan geschat worden op 9 a 10,000 man (de marine-landings divisie daaronder begrepen), waaronder p. m. 6000 infanteristen, gewapend met het Beaumont- geweer. De uit Nederland ontvangen Beaumont- patronen komen daarvoor goed te stade, omdat er veel Beaumont-patronen voor de schietoefenin gen zijn gebruikt en zij niet in voldoend aantal in Indië konden worden vervaardigd, hetgeen meer speciaal te Soerabaja geschiedt. In de gisteren te Amsterdam gehouden ver gadering der Nederlandsch-Indische Droogdok- maatschappij is met algemeene stemmen goedge keurd een nieuw contract voor het te bouwen dok met de firma Van Raalte Behrend en Co. te Glasgow, die tot waarborg voor de 600,000 aan obligatiën, die zij mede in betaling zou aan nemen, een hypothecair verband of praeferentie heeft verlangd op het te leveren werk en de overige bezittingen der Maatschappij. Het is bekend dat het bij den Gemeente raad van Den Haag aanhangige voorstel lot op richting eener nieuwe gaslabriek aan de Sprank bij het Kanaal van verschillende kanten nogal bestrijding heeft ontmoet en tevens, dat na het indienen van het gasvoorstel de heer Jos. Bran deis te Weenen zich bij adres tot den Raad wendde om le beproeven tot een onderhandeling te geraken omtrent het gebruik van oxygeen-gas. Over al deze stukken heeft de raadscommissie voor de aangelegenheden der gasverlichting het advies ingewonnen van de drie deskundigen, belast met de uitvoering der werken voor de gasver lichting, die in overweging geven, dien heer te verzoeken het indienen van een bepaald en uit gewerkt voorstel tot invoering van het oxygeen- gas in Den Haag. De Gemeentecommissie echter, het voorstel tot oprichting eener nieuwe fabriek handhavende, preadviseert dat er geen termen zijn gevonden om met hem te onderhandelen omtrent de invoering van oxygeen-gas. Door B. en Ws. van Den Haag is aan den gemeenteraad een voorstel gedaan om aan het Centraal Comité van den Nederlandschen Weer baarheidskond een som van 200 te doen toe komen tot uitloving van prijzen by gelegenheid van den aanstaanden schietwedstrijd te Waalsdorp. De heer A. F. Beukman, commissaris van politie in Den Haag, is door den Keizer van Duitschland benoemd tot ridder der Kroonorde 4de klasse. De heeren J. Rutgers en W. T. Abresch zijn door het Provinciaal Kerkbestuur van Over- ijsel tot de Evangeliebediening in de Ned. Hervormde Kerk toegelaten. Met den lsten Nov. a. s. worden geplaatst:

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1